www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Spišská Nová Ves: Výhľad na Iglov a okolie

Spišská Nová Ves: Výhľad na Iglov a okolie

Publikované: 10.1.2011
K typickej siluete historického mesta Spišská Nová Ves neodmysliteľne patrí kostolná veža. Pred niekoľkými rokmi znovu sprístupnili jej ochodzu, preto – ak to počasie len trochu dovolí – sa oplatí spáliť trochu kalórií a vystúpiť niekoľko desiatok schodov na túto jedinečnú vyhliadku.

Spisska Nova VesPred výstupom stojí za to pozrieť si aj samotný kostol s mnohými historickými artefaktmi, medzi ktorými nechýba gotická drevorezba pripisovaná turistickej ikone celého regiónu Spiša – Majstra Pavla z Levoče, v tomto prípade ide o trojdielne súsošie Ukrižovania (Kalvária). Viaceré sakrálne predmety z kovu pripomínajú dávnu slávu mesta, presláveného ťažbou a spracovaním kovových rúd. Pri vstupe do chrámu zaujme aj portál s reliéfom. Ale hor sa k nebesiam.

Veža rímskokatolíckeho farského chrámu Nanebovstúpenia Panny Márie má niekoľko pozoruhodností, ktoré zaujmú nielen záujemcu o históriu alebo o cirkevné stavby. Napríklad svojou výškou 87 metrov je údajne najvyššou kostolnou vežou na Slovensku. Ďalšou kuriozitou je až sedem ciferníkov vežových hodín v dvoch výškach, vraj všetky poháňa jediný hodinový stroj. Táto zaujímavosť vznikla pri prestavbe a navýšení veže, kedy ponechali aj tri „nižšie“ ciferníky. Miestnym obyvateľom však nezvyčajný počet hodin priniesol žartovné označenie „šlepí Spišiaci“.

Spisska Nova Ves - namestie, v dialke Tatry

Výstup na vežu je možný v skupine do 20 osôb iba so sprievodkyňou, a treba ho vopred dohodnúť v neďalekom Turistickom informačnom centre na námestí (vedľa múzea v tzv. Provinčnom dome, ktorý patrí k najkrajším stavbám na námestí, miestni mu hovoria Levočská brána). Deti do 15 rokov majú prístup iba v sprievode dospelej osoby. V letnej sezóne, kedy býva najväčší záujem turistov, bývajú termíny výstupov vyvesené priamo na vstupných dverách ku schodisku do veže. Milovníkom adrenalínu odporúčam termín napríklad krátko predpoludním, kedy výstup po schodíkoch v tesnej blízkosti práve duniaceho zvonu umocní celkový zážitok.

Spisska Nova Ves - namestie s Redutou

Z ochodze kostolnej veže sa otvára jedinečný výhľad na samotné mesto s námestím zaujímavého šošovkovitého tvaru, ktoré tvoria ako keby dve na koncoch vzájomne sa spájajúce ulice s parkom v strede. Námestie je orientované približne od východu na západ, preto jeho severnú stranu označujú ako Letnú ulicu a južnú naopak Zimnú, pretože na ňu – obrazne povedané – celý deň slnko nezasvieti. Nemenej príťažlivý je výhľad na okolie mesta: na západe vrcholky Tatier (žiaľ, v čase našej návštevy skryté v oblakoch), na juhu zalesnený Slovenský raj, na východe Volovské vrchy, ďalej masív Braniska a Levočské vrchy až po najbližší kopec, nazývaný „Blamont“ (Blaumont).

Spisska Nova Ves - Levocska brana a Blamont

Pri vyhliadke na úžasnú panorámu som si spomenul, že kedysi dávno som v akomsi zahraničnom bedekri čítal, že uhorský názov Igló (starí ľudia o ňom doteraz hovoria ako o „Iglove“) do mesta údajne priniesli baníci z nemeckého mesta Iglau. To by mala byť dnešná Jihlava na Českomoravskej vrchovine. Vďaka ťažbe striebra to bolo v ranom stredoveku po Prahe druhé najväčšie a najbohatšie mesto Českého kráľovstva a až do začiatku 20. storočia s prevahou nemecky hovoriaceho obyvateľstva. Po vyťažení zásob striebornej rudy sláva mesta upadala a tamojší haviari odišli za svojou prácou do Kutnej Hory a ďalších miest, vrátane uhorských.

Spisska Nova Ves - Slovensky raj a Vysoke Tatry

Neodolal som pokušeniu „blysnúť sa“ svojimi vedomosťami a spýtal som sa sprievodkyne, čo je na tom pravdy. Skúmavo sa na mňa pozrela pohľadom, akoby sa chcela presvedčiť, či otázku myslím vážne. Nakoniec len stroho odsekla: „O tom nič neviem“ a odišla sa venovať turistom na druhej strane ochodze.

Spisska Nova Ves - Letna ulica, v dialke Branisko

Jej reakcia vo mne vyvolala pochybnosti o tom, či som si tento detail zapamätal správne. A tak som začal hľadať na internete, ale nikde som nič na túto tému nenašiel. Iba na oficiálnej stránke mesta je zmienka o tom, že v 13. storočí »kráľ Belo IV. nechal po tatárskych vpádoch priviesť na vyplienené územie nových osadníkov z Čiech, ale hlavne zo Saska... Nová Ves bola premenovaná po nemecky na „Neudorf“, latinsky „Nova Villa“ a neskoršie ju Maďari pomenovali „Igló“. Niekde sa uvádzajú aj názvy „Newendarff“, „Iglovo“ alebo „Iglow“.« O niečo ďalej sa potom píše, že mesto vzniklo »splynutím starej slovenskej obce „Iglov“ a novšej nemeckej obce „Nová Ves“«.

Spisska Nova Ves - Volovske vrchy

Internet ma však predsa len nesklamal... Aj touto cestou ďakujem milej pani Marte Almási z maďarského Székesfehérváru, ktorá mi láskavo potvrdila, že súvislosť medzi názvami Igló a Iglau uvádza napríklad turistická príručka Viktor Szombathy: Csehszlovákia z vydavateľstva Panorama 1976 (2. doplnené vydanie) pod heslom Spišská Nová Ves (Igló) na str. 202-204. Dúfam, že sprievodkyniam (a historikom) na Spiši niekedy niekto preloží, čo sa o ich meste píše v zahraničí.

Spisska Nova Ves - pred zapadom Slnka

Text a foto: Jiří Výborný



Diskusia k článku (1)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Mesto Jihlava
Publikované: 7.10.2007
Mesto Jihlava sa nachádza na Českomoravskej vrchovine a je to obchodné, správne, kultúrne a priemyselné centrum a sídlo kraja Vysočina. Založil ho Václav I. po objavení strieborných žíl v prvej polovici 13. storočia. Jihlava leží na hraniciach Čiech a Moravy na rieke Jihlava a žije v nej takmer 50 000 obyvateľov.

SR, Poľanovce – dedinka pod Braniskom
Publikované: 22.6.2016
Východné Slovensko ponúka k videniu mnoho krásnych obcí a dnes sa do jednej z nich vydáme. Na rozhraní Braniska, Levočských vrchov a Hornádskej kotliny, len pár kilometrov od Spišského hradu sa nachádza malá dedinka Poľanovce, ktorá ponúka okrem zaujímavých stavieb aj malebnú prírodu.

SR: Levoča – mesto Majstra Pavla
Publikované: 6.7.2016
Dnes zavítame do jedného starobylého mesta, ktoré ponúka k videniu najucelenejší, a zároveň najhodnotnejší pamiatkový celok na Slovensku, ktorý spolu so Spišským hradom, Spišskou Kapitulou a pamiatkami okolia je zapísaný do svetového dedičstva UNESCO (v roku 2009). Tým mestom je krásna Levoča.

SR: Spišská Nová Ves – brána do raja
Publikované: 13.7.2016
Minulý týždeň sme navštívili mesto Majstra Pavla – Levoču a dnes sa presunieme len o necelých 11 kilometrov nižšie do Spišskej Novej Vsi, ktorá je považovaná za vstupnú bránu do Národného parku Slovenský raj.

SR: Spišská Magura – zážitková návšteva Bachledovej doliny
Publikované: 11.1.2023
Z pohľadu atraktívnosti cestovného ruchu sa oblasť Spiša môže právom pýšiť nielen početnými historickými pamiatkami, ale aj pozoruhodnými prírodnými krásami. Zaujímavou a v poslednom období čoraz viac navštevovanou lokalitou v Spišskom regióne je aj Bachledova dolina – športovo-rekreačné stredisko rozprestierajúce sa v južnej časti pohoria Spišská Magura.

SR, výlet zo Spišskej Kapituly po Žehru II.
Publikované: 24.3.2016
Minulý týždeň sme si počas nášho výletu stihli pozrieť Spišské Podhradie a vystúpiť na hradný vrch k pompéznemu Spišskému hradu, kde sme sa napojili na žlto značený turistický chodník, ktorý nás dnes prevedie unikátnou prírodnou oblasťou, ako aj obcou Žehra, kde navštívime pamiatku zapísanú do zoznamu UNESCO.

SR, výlet zo Spišskej Kapituly po Žehru I.
Publikované: 17.3.2016
Tentoraz zavítame na východ Slovenska, kde navštívime pamiatky zapísané v UNESCO. Počas výletu spojíme spoznávanie histórie s turistikou. Východiskovým bodom bude pre nás mesto Spišská Nová Ves.

ČR: Kutná Hora - mesto striebra - VIDEO
Publikované: 25.5.2010
Prechádzka Kutnou Horou sa premení na šprint, ak budete chcieť vidieť všetky jej pamiatky. V jednom dni je to prakticky nemožné. Nestačí ani víkend.

Krajina z vtáčej perspektívy
Publikované: 3.3.2011
Podobne ako sa nedá porovnávať zážitok z jazdy v aute a na motorke, ani žiadny iný vyhliadkový let neprinesie taký mocný zážitok a dobrodružstvo, ako let v balóne. Poznávať krajinu pohľadom z nebies sa človek rozhodol už koncom 18. storočia a napriek rýchlemu pokroku letectva ostávajú lety v balóne plneným vzduchom stále populárne aj v 21. storočí.

SR, Spišská Sobota – klenot pod Tatrami
Publikované: 16.5.2013
Dnes sa na potulkách Slovenskom vydáme do okresného mesta Poprad, konkrétne do mestskej pamiatkovej rezervácie Spišská Sobota. Nahliadneme do jej histórie, ktorú sprevádzali obdobia rozvoja i úpadku. Napriek spletitému osudu sa jej historicko-umelecká hodnota nestratila, ba naopak, v súčasnosti ponúka unikátny pohľad na životy našich predkov v regióne Spiša.

SR: Spišská Belá – pohľad do minulosti
Publikované: 24.10.2013
Mesto Spišská Belá sa nachádza v severnej časti Popradskej kotliny, pod mohutnými Belianskymi Tatrami, na križovatke ciest do Kežmarku, Starej Ľubovne, Zamaguria a Vysokých Tatier. V dnešnom putovaní po Slovensku sa vydáme za spoznávaní krás tohto nevšedného mesta.

SR: Spišský hrad, monumentálna krása – VIDEO
Publikované: 8.9.2015
Dnes s našou kamerou zablúdime do mestečka Spišské Podhradie, nad ktorým sa vypína jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku – Spišský hrad. Napriek tomu, že mestečko je vstupnou bránou k hradu, katastrálne je tento stredoveký monument priradený k územiu obce Žehra. A to je len jedna z mnohých zaujímavostí, ktoré vás čakajú v dnešnom článku.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Spišská Nová Ves – mesto unikátov a rekordov
Nielen vstupná brána do Slovenského raja, ale aj miesto nevšedných prechádzok, to v sebe snúbi Sp...

SR, Spišská Sobota – zachovalá história
Mesto Poprad vo svojej severozápadnej miestnej časti nazývanej Spišská Sobota ukrýva nádherné zac...

Slovenský raj - Veľký Sokol
Fotografické putovanie po jednej z najpôsobivejších dolín Slovenského raja. Ak sa chcete o tomto ...

Vysoké Tatry: hory, ktoré vás uchvátia
Fotografie boli vytvorené na jeseň v roku 2009. Vtedy bolo tesne po konci letnej sezóny a počasie...

SR: Pohorie Vysoké Tatry
Vysoké Tatry sú jednou z najkrajších a turistami vyhľadávaných oblastí cestovného ruchu v Slovens...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 23. 4. 2024
sviatok:Vojtech
dnes:
utorok 23.4.
5 °C
zajtra:
streda 24.4.
7 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X