www.infoglobe.sk » SR, výlet zo Spišskej Kapituly po Žehru II.

SR, výlet zo Spišskej Kapituly po Žehru II.

Publikované: 24.3.2016
Minulý týždeň sme si počas nášho výletu stihli pozrieť Spišské Podhradie a vystúpiť na hradný vrch k pompéznemu Spišskému hradu, kde sme sa napojili na žlto značený turistický chodník, ktorý nás dnes prevedie unikátnou prírodnou oblasťou, ako aj obcou Žehra, kde navštívime pamiatku zapísanú do zoznamu UNESCO.

Neďaleko od Spišského hradu, idúc po turistickom chodníku sa nám začala otvárať pred očami zaujímavá prírodná scenéria. Ani sme sa nenazdali a ocitli sme sa v oblasti prírodnej pamiatky Ostrá hora, ktorá sa nachádza v severovýchodnej časti Hornádskej kotliny. Počas prechodu sme mohli obdivovať  tzv. travertínové kopy, a tiež vzácnu vegetáciu či paleontologické náleziská. Samotný travertín je pre Slovákov národnou horninou, ktorá sa hojne vyskytuje v oblasti východného Slovenska. Preto niet divu, že aj samotný blízky hrad a ďalšie stavby okolia sú ním tvorené, resp. budované. Len pre zaujímavosť uvádzame, že travertín je druh vápenca, ktorý  vzniká vyzrážaním sladkovodných minerálnych, poprípade termálnych prameňov, preto pri bližšom pohľade naň badať póry, všakovaké štruktúry, skamenené odtlačky rastlín aj živočíchov.  

Spišský hrad - pohľad z Ostrej hory

Spišský hrad - pohľad z Ostrej horyOstrá hora

Fascinovaní touto bielosivou horninovou masou sme netušili, že zakrátko sa stretneme doslova s kamenným mestom. Plynulo sme totiž prešli do Národnej prírodnej rezervácie Dreveník s rozlohou cez neuveriteľných milión metrov štvorcových, ktorá je spolu so Spišským hradom a pamiatkami okolia zapísaná do svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Národná prírodná rezervácia Dreveník

travertínNárodná prírodná rezervácia Dreveník

Zaujímavá je nielen z prírodného, ale aj historického hľadiska. Na jej území boli totiž objavené nálezy slovanského hradiska, jedného z prvých osídlení východného Slovenska. Vďaka svojej rozlohe sa zaraďuje medzi najväčšie travertínové územie na Slovensku a vyskytujú sa tu aj jaskyne. Sami sme mali možnosť ich pár vidieť. Chodník vedie síce spodkom, no nedalo nám sa aspoň na jednu z travertínových kôp vyškriabať a vychutnať si tak panoramatický pohľad na široké okolie. Bol to pre nás neskutočný zážitok.

Národná prírodná rezervácia Dreveník

Keďže času ubúdalo a pomaly sa začínalo stmievať, pridali sme do kroku a o pár desiatok minút sme sa dostali do obce Žehra. Už z diaľky sme na malom pahorku mohli pozorovať unikátny neskororománsky Kostol Ducha Svätého pochádzajúci z druhej polovice 13. storočia.

Žehra - Kostol Ducha Svätého

Žehra - Kostol Ducha SvätéhoTento sakrálny dvojloďový skvost s malými okienkami a charakteristickou cibuľovou drevenou kupolou je zapísaný taktiež na zozname UNESCO. Dostať sa dnu v čase nášho príchodu bol ale problém, keďže už dávno bolo po „otváracích hodinách“. Nás to však neodradilo a začali sme sa v obci vypytovať miestnych obyvateľov, ako sa dostať dnu. Tí nás nasmerovali na správkyňu a tá nám aj v neskorú hodinu vyšla v ústrety a zamierila spolu s nami do kostola. A nie len to! Milá pani nám spravila aj prednášku o jeho histórii. Vskutku ohúrení sme ostali po vstupe do interiéru. Kostol robili výnimočným nádherné nástenné maľby, ktoré tvoria ucelený ikonografický cyklus. Ich pôvod siaha do 13. a 14. storočia. Okrem nich sa tu nachádzajú aj vzácne obrazy, kamenná krstiteľnica, oltáre a iné umelecké diela. Azda najviac pozoruhodným objektom boli pre nás nástenné maľby tzv. Živý kríž a Pieta, ktoré boli donedávna skryté pod inou mladšou nástennou maľbou, ktorá musela ustúpiť vzácnejším a umelecky vysokohodnotným maľbám. Nadšení sakrálnou krásou sme si boli ochotní zaplatiť aj vstupné, no skromná správkyňa to odmietla a povedala, že ak na tom trváme, nech prispejeme do pokladničky. Ani na chvíľu sme nezaváhali a na záver výletu sme si odnášali nádherný a silný zážitok nielen z pamiatky, ale aj prívetivosti miestnych.

Unavení sme sa presunuli na autobusovú zastávku, odkiaľ sme s jedným prestupom dorazili do Spišskej Novej Vsi, kde sme len tak tak stihli nočný rýchlik smerujúci domov. Túra síce nebola náročná prevýšením, zato kilometrovo bola rozsiahla, preto odporúčame mať aspoň ako takú kondičku. Sme presvedčení, že sa vám táto turistická vychádzka zapáči.

 

GPS: 48°58'43.4"N 20°47'34.2"E (Žehra)

Text a foto: Oskár Mažgút     

 Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Spišská Kapitula
Publikované: 3.2.2010
Územie Spiša ponúka veľké množstvo lákavých miest, kde môžu zvedaví turisti neustále objavovať niečo nové, kde fotografi môžu čerpať námety pre atraktívne scenérie, alebo kde sa dá príjemne tráviť čas obyčajnými nedeľnými prechádzkami. Jedným z týchto zaujímavých miest je aj pamiatka zapísaná v zozname Svetového dedičstva UNESCO – Spišská Kapitula.

SR: Levoča – mesto Majstra Pavla
Publikované: 6.7.2016
Dnes zavítame do jedného starobylého mesta, ktoré ponúka k videniu najucelenejší, a zároveň najhodnotnejší pamiatkový celok na Slovensku, ktorý spolu so Spišským hradom, Spišskou Kapitulou a pamiatkami okolia je zapísaný do svetového dedičstva UNESCO (v roku 2009). Tým mestom je krásna Levoča.

SR, Poľanovce – dedinka pod Braniskom
Publikované: 22.6.2016
Východné Slovensko ponúka k videniu mnoho krásnych obcí a dnes sa do jednej z nich vydáme. Na rozhraní Braniska, Levočských vrchov a Hornádskej kotliny, len pár kilometrov od Spišského hradu sa nachádza malá dedinka Poľanovce, ktorá ponúka okrem zaujímavých stavieb aj malebnú prírodu.

SR, výlet zo Spišskej Kapituly po Žehru I.
Publikované: 17.3.2016
Tentoraz zavítame na východ Slovenska, kde navštívime pamiatky zapísané v UNESCO. Počas výletu spojíme spoznávanie histórie s turistikou. Východiskovým bodom bude pre nás mesto Spišská Nová Ves.

Spišská Nová Ves: Výhľad na Iglov a okolie
Publikované: 10.1.2011
K typickej siluete historického mesta Spišská Nová Ves neodmysliteľne patrí kostolná veža. Pred niekoľkými rokmi znovu sprístupnili jej ochodzu, preto – ak to počasie len trochu dovolí – sa oplatí spáliť trochu kalórií a vystúpiť niekoľko desiatok schodov na túto jedinečnú vyhliadku.

SR, Spišská Sobota – klenot pod Tatrami
Publikované: 16.5.2013
Dnes sa na potulkách Slovenskom vydáme do okresného mesta Poprad, konkrétne do mestskej pamiatkovej rezervácie Spišská Sobota. Nahliadneme do jej histórie, ktorú sprevádzali obdobia rozvoja i úpadku. Napriek spletitému osudu sa jej historicko-umelecká hodnota nestratila, ba naopak, v súčasnosti ponúka unikátny pohľad na životy našich predkov v regióne Spiša.

SR: Spišská Belá – pohľad do minulosti
Publikované: 24.10.2013
Mesto Spišská Belá sa nachádza v severnej časti Popradskej kotliny, pod mohutnými Belianskymi Tatrami, na križovatke ciest do Kežmarku, Starej Ľubovne, Zamaguria a Vysokých Tatier. V dnešnom putovaní po Slovensku sa vydáme za spoznávaní krás tohto nevšedného mesta.

SR, cyklovýlet: Spišská Teplica  - Lopušná dolina
Publikované: 7.11.2013
Jesenné počasie je priam stvorené na cyklistiku, a preto si dnes predstavíme cyklotrasu, ktorá je vhodná pre celú rodinu. Vydáme sa na východ Slovenska do mesta Poprad, odkiaľ budú naše kroky smerovať v ústrety dobrodružstvu.

SR: Spišská Belá, Strážky – umenie a história v jednom
Publikované: 17.10.2013
Dnes sa vydáme na východné Slovensko do bývalej obce Strážky, ktorá je v súčasnosti miestnou časťou mesta Spišská Belá. Strážky ležia na hlavnom ťahu medzi kráľovským mestom Kežmarok a už spomínaným mestom Spišská Belá. Známe sú vďaka nádhernému kaštieľu, anglickému parku či unikátnej zvonici. A práve za týmito nevšednými pamiatkami nasmerujeme naše kroky.

SR: Spišský hrad, monumentálna krása – VIDEO
Publikované: 8.9.2015
Dnes s našou kamerou zablúdime do mestečka Spišské Podhradie, nad ktorým sa vypína jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku – Spišský hrad. Napriek tomu, že mestečko je vstupnou bránou k hradu, katastrálne je tento stredoveký monument priradený k územiu obce Žehra. A to je len jedna z mnohých zaujímavostí, ktoré vás čakajú v dnešnom článku.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Spišská Nová Ves – mesto unikátov a rekordov
Nielen vstupná brána do Slovenského raja, ale aj miesto nevšedných prechádzok, to v sebe snúbi Sp...

SR: Levoča – majstrovská krása
Pokiaľ by ste chceli vidieť najucelenejší, a zároveň najhodnotnejší pamiatkový celok na Slovensku...

SR: Spišské Podhradie – atraktívny turistický cieľ
Pokiaľ ste vyhľadávačmi pamiatok UNESCO, tak návštevu Spišského Podhradia nesmiete vynechať. Táto...

SR: Spišská Belá a Strážky
Na východnom Slovensku sa nachádza mnoho krásnych miest. Dozaista jedným z nich je aj mesto Spišs...

SR, Spišská Sobota – zachovalá história
Mesto Poprad vo svojej severozápadnej miestnej časti nazývanej Spišská Sobota ukrýva nádherné zac...

SR: Spišský hrad, hradný vrch a okolie
Symbol Spiša – Spišský hrad postavený na travertínovej kope patrí k najväčším hradom strednej Eur...


Súvisiace video

SR, Spišský hrad – stredoveký monument
Na rozhraní Prešovského a Košického kraja či regiónov Spiš a Šariš sa nachádza jedna unikátna str...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

19.2.2020
Oravský hrad láka svojou tajomnosťou filmárov už od začiatku 20. storočia. Do svetovej kinematografie sa skvost Oravy zapísal už v roku 1922, kedy padol do oka tvorcom prvej čiernobielej verzie filmovej klasiky Dracula – Upír Nosferatu.
18.2.2020
Českobudějovické výstavisko hostí od 20. do 22. februára desiatky českých a moravských pivovarov aj minipivovarov. V poradí už 30. ročník pivného festivalu ale ponúkne aj fľaškové pivá, napríklad zo Švajčiarska.
17.2.2020
Počas 22. a 23. februára sa na zámku Schloss Hof môžete tešiť na veselý fašiangový program plný zábavy, hier i napätia. Najmenších návštevníkov nepochybne očarí maľovanie na tvár, kreatívne dielničky či workshop pečenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - UKRAJINA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 19. 2. 2020
sviatok:Vlasta
dnes:
streda 19.2.
6 °C
zajtra:
štvrtok 20.2.
3 °C