www.infoglobe.sk » SR, Jablonica – turistická vychádzka

SR, Jablonica – turistická vychádzka

Publikované: 28.12.2016
Naše túlavé topánky nás dnes zavedú k úpätiu Malých Karpát presnejšie k obci Jablonica. Tentoraz sme za dopravný prostriedok zvolili vlak, vlastné nohy a regionálnu autobusovú linku. Čo všetko nás na tomto výlete postretlo, aj čo sme videli, sa postupne dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Po príchode vlakom do Jablonice – obce pomenovanej podľa ovocného stromu sme sa rozhodli na jej malé preskúmanie. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1262 a jej poloha sa rozprestiera pri bývalej starej Českej ceste – Via Bohemica. Vďaka svojej strategickej polohe bola od roku 1607 vyhlásená za mesto a zažívala nebývalý rozmach. Avšak už v roku 1704 túto výsadu stratila, a to z dôvodu zrady miestnych Jabloničanov počas slávneho Rákociho povstania.

Jablonica

JablonicaJablonica - smerovník

V rámci pamiatok v obci za zmienku určite stojí barokový kostol sv. Štefana Kráľa, ktorý dal svojho času postaviť barón Ladislav z Korlátka. Táto trojloďová sakrálna stavba je veľkolepá nielen zvonka, ale aj zvnútra, keďže okrem iného ju zdobia nadživotné plastiky, svetské obrazy či 23 registrový organ. Nádherný je aj barokovo-klasicistický kaštieľ s priľahlým parkom, avšak ten je v súkromných rukách, či viaceré stĺpy a sochy umiestnené v katastri obce. Len kúsok za obcou sa nachádza vodná nádrž aj chránená prírodná pamiatka v podobe krasovej vyvieračky Zrubárka.

Jablonica - kostol sv. Štefana Kráľa

JablonicaJablonica okolie

My sa však vydáme trošku iným smerom. Z centra obce totiž vedie žltá turistická značka, ktorá sa napája na viacero atraktívnych značkovaných chodníkov. Spočiatku trasa vedie popri hlavnej ceste smerom k susednej obci Cerová známej hlavne významnými paleontologickými nálezmi. Neskôr cez mierne zvlnené lúky, resp. polia, vedie k lokalite nazývanej Dúbrava, kde sa nachádzajú viaceré vodné plochy a odtiaľ smeruje až k Lipovému vrchu (418 m n. m.). Z neho sa nám naskytá krásny kruhovitý výhľad, z ktorého nás azda najviac zaujmú veterné turbíny na oproti kopci. V správnej ceste nás ubezpečuje smerovník, ktorý nás postupne vedie do miestnej časti obce Cerová – Rozbehy. Tu sa nachádza náš východiskový bod k trom turistickým atrakciám.

Lipový vrch

cesta do Cerovejcesta do Cerovej

Prvú v podobe už spomínanej veternej elektrárne Cerová vynechávame, aby sme mohli čím skôr navštíviť zaujímavú rozhľadňu a samozrejme stredoveký hrad Korlátko.

Cerová – RozbehyCerová – Rozbehy

Vydávame sa teda k rozhľadni postavenej v roku 2009. Zaujímavá je nielen tvarom, ale aj umiestnením, keďže sa nachádza hneď za cintorínom a výhľad z jej najvyššieho miesta sa výrazne nelíši s tým pod ňou. Každopádne vyliezť si na 7 metrov vysokú rozhľadňu je pekným zážitkom. Rozhľadňa je postavená z betónových tvárnic obložených prírodným kameňom a na jej vrchole čnie drevená strieška. Z jej vrcholu možno uvidieť severnú časť Záhorskej nížiny, vrch Záruby, Biele Karpaty, Mohylu M. R. Štefánika, mesto Senica a za veľmi dobrých podmienok Zobor či Tribeč.    

rozhľadňa v Cerovej

Na chvíľku sme si tu oddýchli a pokračovali smerom k hradu Korlátka, o ktorom si viac povieme až o týždeň.

rozhľadňa v Cerovejrozhľadňa v Cerovej (výhľad) 

GPS: 48°36'15.7"N 17°25'13.6"E (Jablonica)

Text: Oskár Mažgút

Foto: RomanTvarožka      Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Čáry: malebná záhorská dedinka - VIDEO
Publikované: 31.5.2021
Za krásami sakrálnych pamiatok sa vydáme aj dnes. Tentoraz navštívime obec Čáry rozprestierajúcu sa v severnej časti Záhorskej nížiny. Nachádza sa v údolí rieky Myjava približne 22 km od okresného mesta Senica. Susedí s významným pútnickým mestečkom Šaštín-Stráže či obcou Gbely preslávenou náleziskami ropy.

SR, Trnavský kraj – región vinárstva, histórie a umenia II.
Publikované: 20.5.2020
Po minulotýždňovej návšteve krajského mesta Trnava sa dnes vydáme spoznávať okolie malebného regiónu. Navštívime prírodné miesta v podobe chránených oblastí, rezervácií i areálov, stredovekých klenotov a nevynecháme ani pohľady z výšky na tento nádherný kus Slovenska.

SR, región Záhorie: Adamovské jazerá – obľúbená oblasť chatárov a oáza pre tisícky vodných vtákov
Publikované: 19.6.2014
Krásne Adamovské jazerá, ktoré patria do katastrálneho územia mesta Gbely, húfne vyhľadávajú predovšetkým rekreanti a chatári. Oázu pokoja tu však našlo aj niekoľko tisíc vodných vtákov, ktorých môže trpezlivý návštevník pozorovať z prístreška drevenej rozhľadne.

SR, Cerová – hrad Korlátka
Publikované: 4.1.2017
Minulý týždeň sme vyrazili z obce Jablonica cez lokalitu Dúbrava, Lipový vrch až do miestnej časti Cerová – Rozbehy. Tu sme navštívili nevysokú, no čarokrásnu rozhľadňu a zakrátko na to sa vydali do stredoveku, presnejšie povedané k hradu Korlátka.

SR, Piešťany – uzdravujúce mesto
Publikované: 18.1.2017
Navštívte spolu s nami jedno z najvýznamnejších kúpeľných miest na Slovensku, ktoré je bohaté nielen na prírodné bohatstvo, ale aj kultúru či úchvatné pamiatky. Tým miestom sú Piešťany.

SR, Malé Karpaty: Roštún – neobyčajne krásna príroda
Publikované: 5.3.2015
Na sklonku zimy sme sa vydali na turistickú vychádzku do Národnej prírodnej rezervácie Roštún, ktorá sa rozprestiera v pohorí Malé Karpaty. Za vstupnú bránu sme si vybrali obec Plavecké Podhradie. Čo všetko sme videli a zažili sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

SR, región Záhorie - Kostol sv. Margity Antiochijskej
Publikované: 29.6.2014
Čím ďalším si nás získal západoslovenský región Záhorie? Kde leží jediná dodnes zachovaná sakrálna stavba z čias Veľkej Moravy a ktorá to vlastne je? Odpovede na tieto, ale aj mnohé iné otázky sa dozviete v dnešnom článku.

SR, Záhorie: Kunovská priehrada – letná pohoda
Publikované: 16.8.2012
Po niekoľkých týždňoch, strávených viac menej doma pred televízorom, nakoľko som si počas bláznivej jazdy na motokárach dolámala rebrá, som sa už nemohla dočkať ďalšieho výletu. Na dlhé túry si moje telo ešte netrúfalo, a tak sme sa rozhodli, že sa vyberieme niekam k vode.

SR, Malé Karpaty - rozhľadňa Veľká homoľa
Publikované: 11.7.2013
Už od nepamäti lákali ľudí vyvýšené miesta, aby sa mohli porozhliadnuť po šírom okolí. Ako huby po daždi vyrastali rozhľadne v strednej Európe najmä v druhej polovici 19. a začiatkom 20. storočia. Na našom území ich je tiež neúrekom a dá sa povedať, že každým rokom pribudne nejaká ďalšia.

SR, Malé Karpaty – skalné útvary Traja jazdci a Kamenná brána
Publikované: 30.3.2014
Malé Karpaty síce nepatria medzi najvyššie pohoria Slovenska, no aj napriek tomu majú svojim návštevníkom a turistom čo ponúknuť. Toto pohorie je neobyčajne bohaté na mnohé zaujímavé a malebné prírodné zákutia. Z niektorých vrchov sa naskytajú nádherné výhľady na široké okolie, no návštevníka očaria tiež hlboké lesy, jaskyne, či početné skalné mestá tiahnuce sa hrebeňmi vrchov.

SR, Malé Karpaty – vrch Vápenná
Publikované: 12.2.2015
V Malých Karpatoch sa nachádza množstvo zaujímavých lokalít, ktoré patria medzi často navštevované a turistami obľúbené cieľové oblasti. Sú to predovšetkým vrchy ponúkajúce úžasné výhľady na okolie, ktoré lákajú mnohých turistov k výstupu. Medzi tri najvyššie vrcholy Malých Karpát, z ktorých sa naskytajú fantastické panoramatické výhľady na okolie, patrí aj vrch Vápenná.

SR, Malé Karpaty – vrch Vysoká
Publikované: 6.4.2014
Ako každé pohorie, aj Malé Karpaty majú svoje dominantné vrchy, ktoré výrazne vyčnievajú ponad široké okolie. Vrcholky týchto málo početných velikánov dotvárajú charakteristickú panorámu Malých Karpát. Tvoria výrazné dominanty, sú výbornými orientačnými bodmi a taktiež ponúkajú nádherné výhľady na okolitú krajinu. Jedným z týchto impozantných Malokarpatských titanov je aj vrch Vysoká.

SR, Malé Karpaty: túra na Kršlenicu a Čiernu skalu - VIDEO
Publikované: 1.11.2016
Pokiaľ máte radi turistiku a krásne výhľady, vydajte sa spolu s nami na jednu nenáročnú turistickú vychádzku do Malých Karpát. Jej začiatok bude v obci Plavecký Mikuláš, odkiaľ vedú viaceré značené turistické trasy.

SR: Malé Karpaty – Sandbersko-pajštúnsky geopark
Publikované: 20.7.2016
Malé Karpaty sú veľmi pekným a zaujímavým pohorím rozprestierajúcim sa v západnej časti Slovenska. V južnej časti pohoria sa nachádza viacero pozoruhodných geologických a paleontologických lokalít. Výnimočnosť a atraktivita tejto oblasti ju zaslúžene predurčila k vytvoreniu nového slovenského geoparku, ktorý dostal názov Sandbersko-pajštúnsky geopark (SAPAG).


Súvisiaca fotogaléria

SR: Výlet z Jablonice k hradu Korlátka
Naše túlavé topánky vás dnes zavedú k úpätiu Malých Karpát presnejšie k obci Jablonica, ktorá sa ...

SR, Malé Karpaty – na potulkách po Karpatoch
Malé Karpaty sú pohorím popretkávaným početnými turistickými a lesnými chodníčkami. Smerujú k nim...

SR, Malé Karpaty – krásy zimnej Devínskej Kobyly
Vrch Devínska Kobyla, ktorý svojou výškou 514 m n. m. patrí k najvyšším vrchom Devínskych Karpát,...

SR, Malé Karpaty – zimná príroda vrchu Vápenná
Tretím najvyšším vrchom pohoria Malých Karpát je vrch Vápenná (752 m n. m.), ktorý sa nachádza v ...

SR, Záhorie: Adamovské jazerá a unikátny kostolík
Dnešnou fotogalériou sa presunieme do západoslovenského regiónu Záhorie, ktorý zo severozápadu oh...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

22.9.2021
V sobotu 9. októbra 2021 sa vo viacerých mestách, mestských častiach a obciach bratislavskej župy uskutoční tradičné Jablkové hodovanie. Tento sviatok všetkých milovníkov zdravého ovocia prinesie ochutnávky i dobrú zábavu.
21.9.2021
Obľúbený festival vedy – Európska noc výskumníkov sa tento rok uskutoční 24. septembra 2021, avšak kvôli neutíchajúcej pandémii bude jeho hlavný program v interaktívnom online štúdiu. Festival bude doplnený o aktivity na školách a ďalšie sprievodné podujatia či súťaže.
15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 22. 9. 2021
sviatok:Móric
dnes:
streda 22.9.
14 °C
zajtra:
štvrtok 23.9.
18 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X