www.infoglobe.sk » SR, región Záhorie - Kostol sv. Margity Antiochijskej

SR, región Záhorie - Kostol sv. Margity Antiochijskej

Publikované: 29.6.2014
Čím ďalším si nás získal západoslovenský región Záhorie? Kde leží jediná dodnes zachovaná sakrálna stavba z čias Veľkej Moravy a ktorá to vlastne je? Odpovede na tieto, ale aj mnohé iné otázky sa dozviete v dnešnom článku.

V úvode by asi bolo dobré spomenúť, kde presne sa rozprestiera región Záhorie, aby si aj ľudia zo vzdialenejších kútov Slovenska, či dokonca zo zahraničia, vedeli spraviť aspoň akú takú predstavu. Západoslovenský región Záhorie ohraničuje zo severozápadu rieka Morava tvoriaca štátnu hranicu s Českom a Rakúskom, zo severu Biele Karpaty a Myjavská pahorkatina, no a z východu Malé Karpaty. My sme sa do tohto regiónu, ktorý je ozajstným rajom pre hubárov, nevybrali po prvý raz. V minulosti sme vám predstavili napríklad Kunovskú priehradu či krásne Adamovské jazerá, ktoré sú obľúbenou oblasťou rybárov a chatárov, no zároveň aj dokonalou oázou pre tisícky vodných vtákov. Navštívili sme tiež pútnickú obec Marianka, starobylé mesto Skalica, zaujímavú biofarmu Príroda neďaleko Stupavy, či zrúcaninu hradu Pajštún nad obcou Borinka. Taktiež sme sa boli previesť loďkou po Baťovom kanáli, ktorý v minulosti slúžil ako vodná cesta na prepravu lignitu a na zavlažovanie okolitého územia a v súčasnosti sa využíva predovšetkým na rekreačné účely. Dnes sa do tohto rozmanitého regiónu vyberieme opäť. Tentoraz navštívime unikátny kostolík.

Skalica

Baťov kanálAdamovské jazerá

Najstarší kostolík na Slovensku

Naše kroky nasmerujeme k najstaršiemu kostolíku na Slovensku, ktorý sa dokonca uchádza o zápis do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Navštívime Kostol sv. Margity Antiochijskej, ktorý leží asi 5 kilometrov od mesta Holíč, len na skok od obce Kopčany.

Kostol sv. Margity Antiochijskej

Nájdete ho na veľmi miernej terénnej vyvýšenine neďaleko rieky Moravy uprostred polí. Na prvý pohľad by sa tak mohlo zdať, že ide len o dáku obyčajnú kaplnku. Opak je však pravdou. Po úzkej cestičke sa aj s autom dostanete až k najstaršiemu kostolu na našom území, ktorý sa však namiesto veže, pýši iba malým krížom. Podľa archeologických výskumov ide o jedinú zachovalú sakrálnu stavbu na našom území pochádzajúcu z obdobia Veľkej Moravy, konkrétne z 9. storočia.  

Kostol sv. Margity Antiochijskej   

Dnes stojí tento unikátny kostolík uprostred polí, no v minulosti tu stávala osada strážcov, ktorí kontrolovali cestu na mikulčické hradisko Valy. To sa považuje za jedno zo sídiel mojmírovskej dynastie v 9. a 10. storočí, ktorej najznámejšími predstaviteľmi boli Mojmír I., Rastislav, Svätopluk a Mojmír II.

Kostol sv. Margity Antiochijskej

Táto jednoloďová dvojpriestorová stavba s nepravidelným lichobežníkovým presbytériom patrí k typickým zástupcom cirkevnej architektúry z toho obdobia.  Azda jedinou zvláštnosťou bola predsieň s murovanou hrobkou. Čo sa týka rozmerov, v porovnaní s inými kostolmi sa nám javil tento kostolík až extrémne maličký. Veď posúďte sami! Jeho rozmery dosahujú len 11,9 krát 5,2 metra.

Kostol sv. Margity Antiochijskej

Kostol sv. Margity Antiochijskej je postavený z pieskovcových platní, ktoré boli získané v miestnych lomoch. Hrúbka muriva dosahuje okolo trištvrte metra. Pôvodné jednoduché malé okná sa v takmer neporušenej podobe zachovali na severnej strane lode kostola.  Vonkajšiu fasádu sa podarilo očistiť od novovekých omietok. Kostol však má novú strechu s keramickou strešnou krytinou, čo nepôsobí príliš historicky. Do vnútorných priestorov sa bežný návštevník nedostane, no aj pohľad z vonku v nás zanechal silné dojmy. Veď Kostol sv. Margity Antiochijskej je najstarším kostolom na Slovensku a aj napriek tomu, že počas svojej existencie prešiel viacerými stavebnými úpravami, svoju veľkomoravskú podstatu si zachoval až dodnes. Ako ukázali archeologické výskumy, už od najstarších čias sa pri kostole nachádzalo pohrebisko. Zaujímavosťou je , že až do roku 1994 slúžil Kostol sv. Margity Antiochijskej cirkevným účelom. V súčasnosti prebieha archeologický výskum a obnova kostola, no po jej dokončení by mal opäť slúžiť svojmu pôvodnému účelu. Taktiež sa počíta s tým, že sa stane akousi živou múzejnou expozíciou predrománskej liturgie v rámci archeologického parku Mikulčice – Kopčany. Ďalšou zaujímavosťou je, že až do roku 1994 bol považovaný za málo zaujímavý gotický objekt, o ktorom sa domnievali, že pochádzal zo 14. storočia a o jeho možnom staršom pôvode svedčili len indície. Od roku 1995 je vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku, v roku 2009 bol zapísaný do Zoznamu európskeho kultúrneho dedičstva a od minulého roka je Kostol sv. Margity Antiochijskej nominovaný aj na zápis do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

text a foto: O. MaňákováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Nová publikácia  - Čarovné sakrálne pamiatky
Publikované: 31.5.2020
Podporiť domáci rozvoj cestovného ruchu má nová publikácia - Čarovné sakrálne pamiatky. Realizátori projektu pozývajú širokú verejnosť, aby sa stali jej tvorcami. Publikácia bude vhodnou pomôckou aj pre vyučovacie predmety dejepisu či zemepisu.

SR, Cerová – hrad Korlátka
Publikované: 4.1.2017
Minulý týždeň sme vyrazili z obce Jablonica cez lokalitu Dúbrava, Lipový vrch až do miestnej časti Cerová – Rozbehy. Tu sme navštívili nevysokú, no čarokrásnu rozhľadňu a zakrátko na to sa vydali do stredoveku, presnejšie povedané k hradu Korlátka.

SR, Jablonica – turistická vychádzka
Publikované: 28.12.2016
Naše túlavé topánky nás dnes zavedú k úpätiu Malých Karpát presnejšie k obci Jablonica. Tentoraz sme za dopravný prostriedok zvolili vlak, vlastné nohy a regionálnu autobusovú linku. Čo všetko nás na tomto výlete postretlo, aj čo sme videli, sa postupne dozviete v nasledujúcich riadkoch.

SR: Knižná novinka - Čarovné sakrálne pamiatky
Publikované: 5.6.2020
Podporiť domáci rozvoj cestovného ruchu má nová publikácia - Čarovné sakrálne pamiatky. Realizátori projektu pozývajú širokú verejnosť, aby sa stali jej tvorcami. Publikácia bude vhodnou pomôckou aj pre vyučovacie predmety dejepisu či zemepisu.

SR, Trnavský kraj – región vinárstva, histórie a umenia III. (1)
Publikované: 27.5.2020
Minulý týždeň sme spoznávali Trnavský kraj z výšky, tiež sme vás pozvali do prírody a navštívili stredovekú zrúcaninu. Dnes vás pozveme na prechádzku výnimočnými stavbami a mestami, ktoré ukrývajú nejeden skvost.

SR, Záhorie: Kunovská priehrada – letná pohoda
Publikované: 16.8.2012
Po niekoľkých týždňoch, strávených viac menej doma pred televízorom, nakoľko som si počas bláznivej jazdy na motokárach dolámala rebrá, som sa už nemohla dočkať ďalšieho výletu. Na dlhé túry si moje telo ešte netrúfalo, a tak sme sa rozhodli, že sa vyberieme niekam k vode.

SR, región Záhorie: Adamovské jazerá – obľúbená oblasť chatárov a oáza pre tisícky vodných vtákov
Publikované: 19.6.2014
Krásne Adamovské jazerá, ktoré patria do katastrálneho územia mesta Gbely, húfne vyhľadávajú predovšetkým rekreanti a chatári. Oázu pokoja tu však našlo aj niekoľko tisíc vodných vtákov, ktorých môže trpezlivý návštevník pozorovať z prístreška drevenej rozhľadne.

Stupava: Deň zelá 2014
Publikované: 28.9.2014
V malebnom mestečku na Záhorí v Stupave sa už od roku 1996 na jeseň pravidelne konajú zaujímavé slávnosti kapusty známe ako Dni zelá, čo v preklade zo záhoráčtiny znamená Dni kapusty.

Dolná Krupá: Slávnosť ruží 2015
Publikované: 31.5.2015
Slovenské národné múzeum – Hudobné múzeum vás pozýva do kaštieľa v Dolnej Krupej na podujatie s názvom Slávnosť ruží, ktoré sa uskutoční v dňoch 6. a 7. júna 2015.

SR, Holíč – unikátny veterný mlyn
Publikované: 6.8.2015
Dnes sa presunieme do regiónu Záhorie, kde navštívime mesto Holíč, ktoré sa hrdí unikátnym barokovo-klasicistickým zámkom, tzv. Holíčskymi megalitmi a v neposlednom rade veterným mlynom, ktorého návšteva bude naším cieľom.

Trnava: Vianočné trhy
Publikované: 14.12.2015
Zažite aj vy pravú vianočnú atmosféru v slovenskom malom Ríme – v Trnave. Na Trojičnom námestí vás okrem kolied či vianočných dobrôt čakajú aj netradičné výstupy na Mestskú vežu.

SR: Stupava - Biofarma Príroda je oázou pokoja
Publikované: 28.7.2011
Každodenné pracovné povinnosti, starostlivosť o domácnosť a rodinu – to je len časť toho, s čím sa musíme denne popasovať. Keď sa k tomu pridajú vybavovačky po úradoch či každodenná jazda preplnenou dopravou, stáva sa, že cez víkend sa nám už nechce ani päty z domu vytiahnuť. Ale to je chyba. Práve vtedy by sme mali načerpať nové sily, a to najlepšie na čerstvom vzduch v čarokrásnej prírode.

SR, Marianka – slovenské Lurdy
Publikované: 23.5.2013
Obec Marianka sa nachádza pár kilometrov od Bratislavy v južnej časti Záhoria. Známa je predovšetkým ako pútnické miesto, no my si ju predstavíme aj ako banícku obec, či miesto nenáročnej turistiky a cykloturistiky.

SR, Borinka – zrúcanina hradu Pajštún
Publikované: 18.5.2014
Príjemné jarné teploty lákajú stále viac ľudí na výlet do prírody. Veľmi častým cieľom turistických vychádzok Bratislavčanov, ale nielen ich, je zrúcanina hradu Pajštún v Malých Karpatoch, kam sa aj my dnes spoločne vyberieme.

SR, Skalica – mesto na hraniciach s Českou republikou
Publikované: 1.8.2013
Starobylé mesto Skalica ukrýva mnoho pozoruhodných pamiatok, ale aj jednu preslávenú gastronomickú špecialitu – dutý koláč Skalický trdelník, ktorý v roku 2007 získal ako prvý slovenský potravinársky výrobok ochrannú známku Európskej únie.

SR, Skalica: Baťov kanál
Publikované: 13.12.2012
Podmanivé mestečko Skalica ležiace na juhozápadnom cípe Slovenska je známe svojimi historickými pamiatkami, tradíciou vinohradníctva, ako i miestnou špecialitou – Skalickým trdelníkom. Okrem spomenutých lákadiel typických pre túto oblasť a krás okolitej prírody Chvojnickej pahorkatiny, môže táto lokalita návštevníkom ponúknuť aj ďalšiu nevšednú turistickú atrakciu – Baťov kanál.

Baťov kanál: Zo Strážnice do Skalice
Publikované: 14.10.2010
Vari najznámejšia vodná cesta na Morave je Baťov kanál. Pred prichádzajúcou jeseňou sme využili jeden z posledných dní „babieho leta“ a na malej vyhliadkovej lodi sme prešli jeho posledný úsek – z moravskej Strážnice do slovenskej Skalice.

SR, ČR: Baťov kanál – zo Sudoměřic do Petrova
Publikované: 25.5.2014
Dnes sa spoločne vyberieme na nezabudnuteľnú plavbu po Baťovom kanáli, ktorý v minulosti slúžil ako vodná cesta na prepravu lignitu z Ratíškovíc ležiacich neďaleko Skalice, až do vzdialených Otrokovíc, ale tiež na zavlažovanie okolitého územia. V súčasnosti sa využíva predovšetkým na rekreačné účely. Slúži na lodnú osobnú dopravu s prevahou vyhliadkových plavieb.


Súvisiaca fotogaléria

Záhorie: Sahara Slovakia
Jedným z obľúbených pravidelných letných podujatí je rozhodne Sahara. Ak sa zaujímate o vojenskú ...

SR, ČR: Biele Karpaty a Veľký Lopeník
Na pomedzí Slovenskej a Českej republiky sa rozprestiera nádherné pohorie Bielych Karpát, ktoré p...

SR, Záhorie: Adamovské jazerá a unikátny kostolík
Dnešnou fotogalériou sa presunieme do západoslovenského regiónu Záhorie, ktorý zo severozápadu oh...

SR, Skalica - Výhľad z kostolnej veže
S výstavbou Farského kostola sv. Michala Archanjela, ktorý je dominantou centrálneho trojuholníko...

SR, Skalica – starobylé jadro mesta
Starobylé mesto Skalica ukrýva mnoho pozoruhodných pamiatok, ale aj jednu preslávenú gastronomick...

SR: Stupava – Biofarma Príroda
Pokiaľ aj vy máte chuť nachvíľku si odbehnúť z rýchleho každodenného kolobehu pracovných povinnos...


Súvisiace video

SR, Ostrý Kameň – pôvabná zrúcanina
Neďaleko obce Buková v trnavskom okrese sa nachádza pôvabná zrúcanina hradu Ostrý Kameň, ktorý ke...

ČR, SR: Biele Karpaty - výlet na Veľký Lopeník
Vyhliadka na Veľkom Lopeníku (911 m n. m.), postavená z kombinácie materiálov kameň, betón a drev...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 15. 7. 2020
sviatok:Henrich
dnes:
streda 15.7.
27 °C
zajtra:
štvrtok 16.7.
19 °C