www.infoglobe.sk » SR, Gabčíkovo – obec preslávená priehradou

SR, Gabčíkovo – obec preslávená priehradou

Publikované: 21.12.2016
V okrese Dunajská Streda, približne 40 kilometrov juhovýchodne od Bratislavy sa rozprestiera obec Gabčíkovo, ktorej dejiny siahajú až do roku 1102. Pri vstupe do obce môžete obdivovať kaštieľ s baštami či rímskokatolícky kostol sv. Margity z roku 1397.

Avšak naším cieľom nie sú tento raz pamiatky, ale voda v jej rôznych podobách. No kým sa k nej vydáme, nedá nám nespomenúť aspoň pár zaujímavostí z histórie tejto obce. Zaujímavá je tým, že od nepamäti patrila medzi dôležité mestečká vo vtedajšom Uhorsku. Dokumentujú to výsady týždenných jarmokov od kráľa Mateja, spomínaný kaštieľ, v ktorom sa údajne narodil prvorodený syn Márie Terézie neskorší cisár Jozef II., prítomnosť niekoľkých mlynov, liehovaru, pivovaru, a dokonca cukrovaru, ktorý patril isté obdobie medzi najväčšie v Uhorsku. Pôvodne sa obec volala Beš, no v roku 1948 bola premenovaná na počesť Jozefa Gabčíka, ktorý v legendárnej operácii Anthropoid vykonal atentát na zastupujúceho protektora Reinharda Heidricha. Obec mala dlhodobo štatút mesta, o ktorý prišla v povojnovom období, avšak bol jej prinavrátený v januári 2016. Do povedomia sa dostala aj vďaka vodnému dielu, ktorého návšteva bola naším cieľom.

Gabčíkovo (kaštieľ)

A tak po letmej návšteve obce sme sa vydali ku tri kilometre vzdialenému Vodnému dielu Gabčíkovo, ktoré leží na rieke Dunaj. Zámienka pre jeho výstavbu spočívala hlavne z dôvodu vytvorenia spoľahlivej plavebnej dráhy medzi Bratislavou a Budapešťou, i kvôli zregulovaniu povodní, či zabráneniu vysychania okolitých lužných lesov a poklesu podzemných vôd.

Vodné dielo Gabčíkovo

Vodné dielo GabčíkovoVodné dielo Gabčíkovo

Výstavba diela bola zahájená 1977 v spolupráci s maďarskou stranou. Pôvodný názov diela bol Gabčíkovo-Nagymaros, avšak v roku 1989 Maďarsko jednostranne ukončilo stavebné práce, čoho dôsledkom musela byť rozsiahla stavebná úprava úseku Gabčíkovo. V roku 1992 bolo dielo uvedené do prevádzky, avšak jeho ďalšie stavby, ako napríklad elektráreň boli sfunkčnené až v roku 1996. Nedokončenie diela z maďarskej strany si vyžiadalo medzinárodný súdny spor, ktorý Slovenská republika vyhrala, no do dnešných dní nie je vodné dielo komplexne dokončené. Doterajšie náklady na výstavbu presiahli 6 miliárd bývalých slovenských korún.

Vodné dielo Gabčíkovo

Vodné dielo GabčíkovoGabčíkovo okolie (lužné lesy)

Začiatkom rozsiahlej stavby je tzv. hať Dunakiliti na území Maďarska, následne na ňu nadväzuje zdrž Hrušov pri bratislavskej mestskej časti Čunovo, odkiaľ vedie 17 kilometrov dlhý prívodný kanál k stupňu Gabčíkovo, ktorý tvoria už spomínaná elektráreň a plavebné komory. Energia produkovaná z elektrárne za pomoci 8 hydroagregátorov by mala dosahovať 8% celkovej spotreby energie na Slovensku, ale tento energetický potenciál nebol ešte naplno využitý. Cesta vody pokračuje odpadovým kanálom, ktorý odvádza vodu z vodnej elektrárne do pôvodného koryta Dunaja. Nechýba tu ešte niekoľko regulačných opatrení, ktoré vedú až napokon k zdrži a Vodnému dielu Nagymaros, ktoré ako sme už spomenuli nie je dokončené, a tým pádom neumožňuje slovenskej časti diela plnú prevádzku.

Gabčíkovo okolie (lužné lesy)

Gabčíkovo okolie (lužné lesy)Gabčíkovo okolie (lužné lesy)

Pri návšteve samotného diela môžete vidieť atraktívne napĺňanie plavebnej komory vodou, a to priamo z mosta nad priehradou. Ďalej sa tu naskytá možnosť pekných výhľadov na nádhernú krajinu lužných lesov z vyhliadkovej terasy pod dozorňou, ktorá je umiestnená na tridsaťmetrovom pilieri.

Gabčíkovo okolie (lužné lesy)Gabčíkovo okolie (lužné lesy)

Návšteva vodného diela je atraktívna v každom ročnom období a dozaista vás ohúri svojou veľkoleposťou. My sme boli z tohto výletu viac než nadšení, a preto vám ho vrelo odporúčame.

 

GPS: 47°52'49.8"N 17°32'18.4"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Roman Tvarožka, Szeder László (wikipedia.org)Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Bratislava – náučný chodník Rusovce
Publikované: 20.4.2016
Pozývame vás stráviť niektorý z príjemných slnečných jarných dní prechádzkou napríklad po bratislavskej mestskej časti Rusovce, kde okrem kaštieľa či archeologického náleziska (Gerulata) nájdete aj prekrásnu prírodu.

SR, Piešťany – uzdravujúce mesto
Publikované: 18.1.2017
Navštívte spolu s nami jedno z najvýznamnejších kúpeľných miest na Slovensku, ktoré je bohaté nielen na prírodné bohatstvo, ale aj kultúru či úchvatné pamiatky. Tým miestom sú Piešťany.

SR, Veľký Meder –  termálne srdce Žitného ostrova
Publikované: 3.11.2019
Dnes vás zavedieme do okresu Dunajská Streda, presnejšie do obce Veľký Meder ležiacej v južnej časti Žitného ostrova. Prevedieme vás jej dejinami, navštívime pár pamiatok a samozrejme nevynecháme azda najväčšiu atrakciu mestečka v podobe termálneho akvaparku.

SR, Rusovce – historický klenot Bratislavy
Publikované: 11.2.2016
Hlavné mesto Slovenska ukrýva mnohé historické, prírodné aj kultúrne poklady. A za jedným takým pokladom sa dnes vydáme. Tentoraz to nebude len pamiatka či prírodná rezervácia, ale celá mestská časť.

Južné Slovensko: Komárno – hraničné mesto na ľavom brehu Dunaja I.
Publikované: 8.3.2012
V najjužnejšej a zároveň najteplejšej oblasti Slovenska leží malebné mesto Komárno, v ktorom žije okolo 36 000 obyvateľov.

Južné Slovensko: Komárno – hraničné mesto na ľavom brehu Dunaja II.
Publikované: 15.3.2012
Komárno a jeho okolie je ideálnym miestom na strávenie príjemného víkendu. Prvé jarné dni sú ako stvorené na spoznávanie miest. Keď slniečko už krásne svieti, avšak stále „zubato“ , nastáva to najvhodnejšie obdobie na prechádzku za históriou a kultúrou tohto hraničného mesta.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Prechádzka Korzom Zálesie a parkom v Malinove
Dnes vás pozývame na malebnú foto prechádzku relatívne novou atrakciou v podobe drevenej promenád...

SR: Malkia park – kráľovské útočisko zvierat
Pred pár rokmi (2016) otvoril svoje brány Malkia park v Orechovej Potôni (časť Lúky), ktorý vytvo...

SR, Bratislava – jarné prebúdzanie v Rusovciach
Pokiaľ máte radi prebúdzajúcu sa prírodu, tak sa vydajte prostredníctvom našej fotogalérie do bra...

Dunakiliti – malebný ostrov obklopený vodou
Na severnom cípe Malého Žitného ostrova sa nachádza maďarská obec Dunakiliti, ohraničená vodami D...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Náučné prechádzky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Sada vitamínov pre Vaše zdravie + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy - Linda a kľúč od Andary
1. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakcie:
Exkluzívna kolekcia mini dámskych vôní VERSACE
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Bratislava známa - neznáma z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.6.2021
Kráľ Žigmund, krátko po nástupe na uhorský trón, musí zachrániť svoju manželku kráľovnú Máriu z chorvátskeho zajatia. Vyzbieraním výkupného poverí svojho verného vojvodu Stibora zo Stiboríc. Pomôžte aj vy Stiborovi. Vyrazte na štyri jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Žigmundove dukáty a osloboďte kráľovnú Máriu zo zajatia.

15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách sa stala prvou osobnou lanovkou na Slovensku vybavenou špeciálnymi ochrannými prvkami, ktoré by mali zabrániť kolíziám s prelietajúcim vtáctvom.
12.6.2021
V Českých Budějoviciach je výstava sôch pod šírym nebom už tradíciou. Tie sa nachádzajú v uliciach i v parkoch, čo znamená, že umenie prichádza za ľuďmi do ich prirodzeného prostredia, a teda nemusíte za ním do galérií.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST na Slovensku:

TOP 5 MIEST na Slovensku

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Martin - hlavné mesto kultúry Slovákov

Bratislava - malé veľké mesto

Košice – unikátna metropola východného Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody

Trenčín – majestátny hrad nad Váhom

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 6. 2021
sviatok:Blanka
dnes:
streda 16.6.
28 °C
zajtra:
štvrtok 17.6.
30 °C