www.infoglobe.sk » SR, Rusovce – historický klenot Bratislavy

SR, Rusovce – historický klenot Bratislavy

Publikované: 11.2.2016
Hlavné mesto Slovenska ukrýva mnohé historické, prírodné aj kultúrne poklady. A za jedným takým pokladom sa dnes vydáme. Tentoraz to nebude len pamiatka či prírodná rezervácia, ale celá mestská časť.

Na pravom brehu Dunaja, pár kilometrov od Petržalky sa nachádza mestská časť Rusovce, ktorá je ideálnym cieľom všetkých milovníkov prírody aj histórie. Vo svojom katastri ponúka rímske pamiatky, neogotický kaštieľ, veľkolepý anglický park, prírodnú rezerváciu a dokonca aj minaret.

kaštieľ v Rusovciach

kaštieľ v Rusovciachkaštieľ v Rusovciach

Rusovce ako také ponúkajú zaujímavé dejiny, ktoré sa začali písať už v staršej bronzovej dobe, kedy bolo ich územie prvýkrát osídľované. Dokumentujú to nálezy dvoch desiatok hrobov tzv. wieselburskej kultúry v mieste tunajšieho cintorína. No oveľa zaujímavejšie obdobie, ktoré sa výrazne zapísalo do histórie tejto mestskej časti, bolo rímske, kedy cisár Traján rozdelil vtedajšiu provinciu Panóniu na dve časti a jej hranice bolo treba zabezpečiť proti vpádom germánskych kmeňov. A práve Rusovce sa stali jedným z miest, kde bol vybudovaný pohraničný vojenský tábor v rámci tzv. sústavy Limes Romanus. Tento tábor dostal pomenovanie Gerulata a bol postavený v 2. storočí. Svoju funkciu si zachoval do približne 5. storočia, kedy germánske kmene prelomili rímske hraničné opevnenia.    

anglický park v Rusovciach (altánok)

anglický park v Rusovciachanglický park v Rusovciach (altánok)

Od 6. storočia územie Rusoviec zabral západogermánsky kmeň Longobardov, ktorý tu vybudoval sídlisko, neskôr sa tu usadili slovanské kmene. Postupne viedla územím Rusoviec významná obchodná cesta čo malo za následok neustále konflikty. V 13. storočí bola obec vplyvom tatárskych vpádov dokonca zničená. História sa opakovala aj o tridsať rokov neskôr, kedy ju vyplienili vojská českého kráľa Přemysla Otakara II. Rusovce sa stali v priebehu časov aj súčasťou panstva Mosonmagyaróvár. Od 15. storočia striedali mnohých grófskych majiteľov, ktorí sa podieľali na výstavbe a rozvoji svojho panstva. Vrchol rozvoja nastal v 18. storočí. Rusovce menili viac ráz aj národnostné etnikum, ktoré sa hlavne príchodom Chorvátov prejavilo v zmene charakteru obce. Dôležitú úlohu zohrávali aj počas napoleonských vojen, kedy tu bol zriadený francúzsky poľný tábor. Úplne poslednými majiteľmi panstva Rusoviec boli od roku 1906 manželia Lónayovci. Do roku 1947 boli súčasťou Maďarska, ale na základe Parížskej mierovej konferencie boli pričlenené k vtedajšiemu Československu a od tých čias sa začala písať ich novodobá história najskôr ako samostatnej obce a od roku 1972 pričlenenej mestskej časti.

Dunajské luhy

anglický park v Rusovciachminaret - vodárenská veža

Pri návšteve Rusoviec neviete kam skôr zájsť. Azda najvýznamnejšími pamiatkami sú pozostatky rímskeho kastelu Gerulata, ktoré na vás zrekonštruované čakajú v expozícii Bratislavského múzea s ďalšími nálezmi z Rímskej ríše či neogotický kaštieľ postavený v tudorovskom slohu, ktorý je vyhlásený za kultúrnu pamiatku. Kaštieľ bol okrem významných rodov sídlom aj Slovenského ľudového umeleckého kolektívu. Pre nedostatok peňazí ho však musel opustiť. V súčasnosti je vo vlastníctve správy zariadení Úradu vlády SR. Kultúrna pamiatka je ohradená, verejnosti neprístupná a značne schátraná. V jej okolí sa nachádzajú plastiky, ale aj minaret, čo je vodárenská veža vzhľadom nadväzujúca na stavbu kaštieľa kedysi slúžiaca ako zásobník vody.

Dunajské luhyDunajské luhy

Medzi ďalšie zaujímavé pamiatky mestskej časti sa radí barokový kostol svätej Márie Magdalény, renesančný kostol svätého Víta, neogotické mauzóleum Laury Henckelovej von Donnersmarck, barokový stĺp Najsvätejšej trojice a mnoho ďalších stavieb. Aj vďaka nesmiernemu množstvu pamätihodností boli v roku 1990 Rusovce vyhlásené za pamiatkovú zónu. V súčasnosti sa dokonca uchádzajú o zápis na svetový kultúrny zoznam dedičstva UNESCO.

zdrž Hrušov

Pokiaľ budete už presýtení chodením po pamiatkach, tak vám odporúčame návštevu parku pri Gerulate, kde sa môžete vydať fascinujúcou prírodnou cestou po náučnom chodníku alebo si vychutnajte prechádzku po zámockom anglickom parku s obrovskými platanmi, ktorý plynulo prechádza do Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy. Môžete vidieť nielen vzácne endemické druhy, ale aj zaplavené územia a lesy.

areál vodných športov – Divoká vodaareál vodných športov – Divoká voda

Pokiaľ budete mať výdrž, tak môžete popri dunajskej hrádzi, kde vedie aj medzinárodná cyklotrasa (EuroVelo 6) dôjsť až k Hrušovskej zdrži odkiaľ je už len kúsok do ďalšej mestskej časti Čunovo, kde okrem unikátneho Meulensteenovo múzea umenia Danubiana si určite pozrite areál vodných športov – Divoká voda.

 

GPS: 48°03'19.7"N 17°08'57.3"E (Gerulata)

Text a foto: Oskár Mažgút

 Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Šamorín: starobylé i moderné mestečko - VIDEO
Publikované: 23.10.2022
Bezmála 14-tisícové mesto Šamorín je situované na západnom Slovensku necelých 25 kilometrov juhovýchodne od Bratislavy. Žitnoostrovné mestečko obklopuje Podunajská nížina a územne je členené na päť častí, a to Šamorín, Bučuháza, Čilistov, Kráľovianky, Mliečno a dve historické časti Gančháza a Šámot.

SR, Gabčíkovo – obec preslávená priehradou
Publikované: 21.12.2016
V okrese Dunajská Streda, približne 40 kilometrov juhovýchodne od Bratislavy sa rozprestiera obec Gabčíkovo, ktorej dejiny siahajú až do roku 1102. Pri vstupe do obce môžete obdivovať kaštieľ s baštami či rímskokatolícky kostol sv. Margity z roku 1397.

SR, Bratislava – náučný chodník Rusovce
Publikované: 20.4.2016
Pozývame vás stráviť niektorý z príjemných slnečných jarných dní prechádzkou napríklad po bratislavskej mestskej časti Rusovce, kde okrem kaštieľa či archeologického náleziska (Gerulata) nájdete aj prekrásnu prírodu.

SR, Bratislava: moderné mesto s historickým centrom - VIDEO
Publikované: 6.1.2015
Bratislava je hlavným a najväčším mestom Slovenska. Touto metropolou preteká rieka Dunaj, cez ktorú vedie 5 mostov (v súčasnosti 4, Starý most je demontovaný a bude nahradený novým). Tým najzaujímavejším je v 20. storočí postavený most SNP. Okolo Dunaja sa nachádza niekoľko slepých ramien s lužnými lesmi. Bratislava hraničí s dvoma štátmi, a to s Maďarskom a Rakúskom.

SR, Bratislava: Horský park - prírodná oáza pokoja uprostred mesta  
Publikované: 8.1.2015
Už vás nebaví spoznávanie historických a kultúrnych pamiatok, či bezcieľne túlanie sa po bratislavských zákutiach, ktoré neraz ukrývajú očarujúce miesta s neopakovateľnou atmosférou? Máte dosť mestského smogu a radi by ste aspoň na chvíľku vybehli niekam do prírody? Máme pre vás skvelý tip! Poďte sa spolu s nami pomotkať po Horskom parku, ktorý sa nachádza takmer v geografickom strede Bratislavy!

SR, Bratislava – Hlboká cesta: Lurdská jaskyňa
Publikované: 11.12.2014
Bratislava - hlavné mesto Slovenska, ktorého najznámejšie turistické atrakcie, ako Bratislavský hrad, Slavín, Dóm sv. Martina, Most SNP s povestným ufom či mnohé ďalšie kultúrne a historické pamiatky sú notoricky známe azda všetkým Slovákom bez toho, aby Bratislavu vôbec museli niekedy navštíviť.

SR, Bratislava: Ulica svetla
Publikované: 20.3.2014
V jednu marcovú sobotu sme sa vydali v ústrety poznávaniu nášho hlavného mesta – Bratislavy. Dozvedeli sme sa totiž, že má novú atrakciu nielen pre návštevníkov zo zahraničia, ale hlavne pre domácich. Tou atrakciou je tzv. Ulica svetla.

SR, Bratislava – kostol Panny Márie Snežnej
Publikované: 1.1.2015
Len nedávno sme zavítali do pokojnej časti Bratislavy, ktorá síce leží len na skok od historického jadra mesta, no rozhodne nepatrí k turisticky hojne navštevovaným. Bratislavčania však na túto lokalitu nedajú dopustiť. Dnes sa po Hlbokej ceste vyberieme ďalej. Navštívime kostol Panny Márie Snežnej, ktorý je situovaný hneď nad Lurdskou jaskyňou.

SR, Bratislava – Most SNP a jedinečná vyhliadka na jeho vrchole
Publikované: 25.7.2013
Jedinečný most SNP s neprehliadnuteľnou stavbou pripomínajúcou ufo na vrchole pylónu jednoznačne patrí k najznámejším a najfotografovanejším dominantám Bratislavy. Dnes už akosi prirodzene patrí k tvári hlavného mesta, no vždy to tak nebolo.

SR, Bratislava: Bikepark Koliba – kúsok bajkového raja
Publikované: 19.3.2014
Pokiaľ aj vy patríte k milovníkom horskej cyklistiky, tak vám nevysoké, približne 100 kilometrov dlhé horské pásmo Malých Karpát isto netreba veľmi predstavovať. Najmä Bratislavčania a ľudia zo západného Slovenska tu hľadajú relax v lone krásnej přírody, ale tiež adrenalín, ktorý im úplne vyčistí hlavu a pomôže zabudnúť na starosti všedných dní.

SR, Bratislava: Cyklomost slobody
Publikované: 27.9.2012
Cyklisti hlavného mesta Slovenska, a nie len tí, sa tešia z nedávno otvoreného cyklomostu medzi mestskou časťou Devínska Nová Ves a rakúskou obcou Schlosshof. Most je postavený na mieste, kde za čias Márie Terézie stával jeho predchodca . Na jeho slávnostnom otvorení sa zúčastnil aj náš portál Infoglobe.

SR, Bratislava: Prehistória ožíva
Publikované: 20.12.2012
Voľné chvíle v zimnom období trávia ľudia zväčša na kopcoch lyžovaním, na vianočných trhoch popíjaním teplých nápojov či sedením doma v teple pred televízorom. My by sme vás tentoraz chceli pozvať do múzea. Len nedávno v ňom totiž otvorili novú expozíciu. A že sa máte na čo tešiť, to vám garantujeme.

SR, Bratislava: Slavín - pamätník a vyhliadka v jednom
Publikované: 22.1.2015
Počas pekného slnkom zaliateho dňa sme sa vybrali na malú prechádzku hlavným mestom Slovenska - Bratislavou. Za cieľ nášho výletu sme si zvolili jednu z dominánt mesta, ktorou je pamätník na Slavíne.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Bratislava – jarné prebúdzanie v Rusovciach
Pokiaľ máte radi prebúdzajúcu sa prírodu, tak sa vydajte prostredníctvom našej fotogalérie do bra...

SR, Bratislava – mesto pod snehom
V posledných rokoch nebýva zvykom, aby naše hlavné mesto pokryla snehová nádielka. No tento raz s...

SR, Bratislava – Hlboká cesta a Horský park
Hlboká cesta spolu so svojimi zákutiami ukrýva nejedno zaujímavé miesto, ktoré rozhodne stojí za ...

SR, Bratislava: Nevšedná terénna vychádzka
Druhú októbrovú nedeľu sa priaznivci portálu Infoglobe, ako aj Slovenského paleontologického klub...

SR, Bratislava – zelený Starý háj
Starý háj v Petržalke je oázou zelene uprostred najväčšieho slovenského sídliska. Les, kde na kon...

SR, Bratislava: Bratislavský hrad
Dnešnej kolosálnej stavbe predchádzalo mnoho podôb – od pôvodného keltského oppida cez hradisko, ...

SR, Bratislava – zrúcanina hradu Devín
Hrad Devín je veľmi dobre zachovaná zrúcanina. Rozprestiera sa na brale pri sútoku Moravy s Dunaj...

SR: Bratislava - Stará radnica a výhľad z jej veže
Bratislavská Stará radnica sa nachádza v historickom jadre mesta. Z jej veže sa naskytá krásny kr...

Slovensko: Bratislava stará a nová
Prakticky v každom meste sa dajú nájsť zaujímavé zákutia a pohľady pre objektív fotoaparátu, slov...


Súvisiace video

SR, Šamorín - starobylé i moderné mestečko
Necelých 25 kilometrov juhovýchodne od Bratislavy sa na Žitnom ostrove rozprestiera bezmála 14-ti...

SR, Bratislavský hrad –  majestátna legenda nad Dunajom
Bratislavský hrad prešiel v r. 2010 rozsiahlou rekonštrukciou a od tej doby robí česť svojmu mest...

SR, Bratislava – malé veľké mesto
Hlavné mesto Slovenska malo dlhú dobu povesť nudného miesta. To už ale neplatí. Do Bratislavy sa ...

Bratislava: súlad histórie s modernou
Bratislava je krásne mesto s bohatou históriou, ktoré leží na Dunaji a je obklopené panorámou Mal...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimný balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Zimný balíček od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Zimný balíček od eshopu Tatrica.sk
2. cena redakcie:
Vstupenky na vybrané predstavenie v STARS auditorium (súťaž prebieha na FB)

Aktuality:

13.2.2024
Pozývame vás na 3 dni plné inšpirácie so 48 cestovateľskými prezentáciami a diskusiami, ktoré sa uskutočnia od 1. do 3. marca 2024 v bratislavskom Dome kultúry Ružinov.
15.1.2024
Novoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s geografom z Geografického ústavu Slovenskej akadémie vied  - RNDr. Jánom Hanušinom, CSc., pozve vás naprieč Kubínskou hoľou na Oravskej Magure a predstaví tajomné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám praje krásne vianočné sviatky, veľa šťastia, lásky a splnených želaní v novom roku 2024 ;-)
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 23. 2. 2024
sviatok:Roman, Romana
dnes:
piatok 23.2.
10 °C
zajtra:
sobota 24.2.
9 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X