www.infoglobe.sk » Slovensko: Šoporňa – relax pri Váhu

Slovensko: Šoporňa – relax pri Váhu

Publikované: 14.2.2011
Vodné dielo Kráľová na rieke Váh na južnom Slovensku má relatívne krátku históriu a pre mnohých ešte nevstúpilo do povedomia, ako atraktívna turistická lokalita, v porovnaní so staršími priehradami. Pre tých, kto ho ešte neobjavili ako zaujímavé a pozoruhodné miesto na trávenie voľného času nielen počas horkých letných dní, prinášame tip odkiaľ začať – napríklad v obci Šoporňa.

SopornaObec Šoporňa leží na brehu najdlhšej slovenskej rieky Váh a v jej tesnom susedstve prechádza rýchlostná komunikácia od Bratislavy na Nitru. Iba zopár kilometrov za Sereďou premosťuje priehradné jazero vodného diela Kráľová a hneď za týmto mostom leží po pravej strane Šoporňa.Soporna Jej názov niektorí odborníci dávajú do súvisu s maďarským vyjadrením pre slanú podmáčanú pôdu (šó por – slaný prach), iní sa prikláňajú skôr k slovu „šopa“ (má rovnaký význam v slovenčine aj v maďarčine).

Podľa historických kroník obec patrila panstvu neďalekého vodného hradu v Šintave. Soporna - VahJej súčasnosť a posun od tradičného poľnohospodárstva k cestovnému ruchu výrazne pozmenili dve veľké, vzájomne súvisiace stavby z konca 20. storočia. Prvou bola už spomenutá priehrada s plochou vyše 10 km2, dokončená v polovici 80. rokov ako súčasť Vážskej kaskády, ktorá plní nielen energetické a protipovodňové ciele, ale slúži zároveň ako zásobáreň vody na zavlažovanie a perspektívne aj ako súčasť vodnej cesty umožňujúcej lodnú dopravu po dolnom toku Váhu. Následne pribudla ešte rýchlostná cesta, premosťujúca nové priehradné jazero vedľa obce.

Soporna - Vah

Soporna - Hotel Relax InnV samotnej obci nenájdeme veľa historických či iných pamiatok, a tak odporúčame prejsť po hlavnej ceste okolo kostola a malebnej kaplnky sv. Anny cez celú obec a za ňou odbočiť doprava k rieke a hotelu Relax Inn. Rozkladá sa v lone lužných lesov v tesnom susedstve rybníkov a samotnej vodnej nádrže. Hotel s kapacitou 74 lôžok ponúka ubytovanie, stravovanie, športové vyžitie, relaxáciu, špeciálne rehabilitácie, ako aj možnosť rozmanitých podujatí, ako sú rôzne súkromné oslavy, firemné školenia a pod.Soporna - Vah

Svojím vybavením a okolím predstavuje ideálnu príležitosť na rodinné dovolenky, pretože deti tu majú k dispozícii rôzne ihriská ako aj detský kútik v interiéri. V okolí sa dajú realizovať krásne cyklotúry okolo vodnej nádrže Kráľová, v lete aj rôzne vodné športy. Na svoje si prídu milovníci rybárčenia a poľovníctva. Pre prípad nepriaznivého počasia je k dispozícii krytý vyhrievaný bazén s výhľadom na okolitú prírodu.Soporna - Hotel Relax Inn

Na aktívny oddych na návštevníka v hoteli čakajú: posilňovňa, biliard, šípky, stolný futbal, profesionálny stôl na poker a karty. V okolí hotela je priestor na rôzne športy, ako je tenis, plážový volejbal, turistika a cykloturistika, člnkovanie, minigolf, záhradné šachy, rybolov, basketbal, pétanque, lukostreľba či jazda na koni. Aquapark GalandiaHotel ponúka aj rehabilitačné pobyty, kedy okrem bazénu, sauny či solária má v ponuke špeciálne služby s odborným lekárskym vyšetrením a procedúrami, ako je vodoliečba, elektroliečba, masáže, teplé rašelinové zábaly a ďalšie.

Ubytovaným hosťom hotel Relax Inn poskytuje tiež tridsaťpercentnú zľavu na vstupnom do Aquaparku Galandia (asi 16 km od Šoporne), prípadne sprostredkuje zážitkový alebo westernový program v Ranči na Striebornom jazere (asi 14 km).

Soporna - Vodne dielo Kralova

Text: Jiří Výborný

Zdroj a foto: Hotel Relax InnDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Slovensko ponúka nádherné možnosti na cestovanie aj na šport
Publikované: 30.9.2020
Slovensko je častokrát podceňovanou krajinou, čo sa turistického ruchu a športových možností týka. Faktom ostáva, že Slovenská republika má čo ponúknuť.

Na Slovensku platí mimoriadna situácia, v Česku vláda vyhlásila núdzový stav
Publikované: 13.3.2020
Na celom území Českej republiky platí až do odvolania núdzový stav. Na celom Slovensku platí mimoriadna situácia, ktorú vyhlásila vláda SR, podobne ako tá česká, v súvislosti s rizikom šírenia nového koronavírusu.

SR: Identita Slovenska vo svete
Publikované: 20.8.2014
V týchto dňoch sa národný projekt branding-u Slovenska dostáva do ďalšej fázy, ktorou je verejná diskusia, ktorej zámerom je, aby vznikla jasná a rozpoznateľná značka Slovenska.

SR, Jelka - Vodný kolový mlyn
Publikované: 13.6.2013
Dnes sa spolu vyberieme navštíviť mimoriadne zaujímavú technickú pamiatku, vodný kolový mlyn v Jelke, ktorý sa nachádza v juhozápadnej časti Slovenska, v lone prekrásnej prírody na brehu Malého Dunaja.

SR, Záhorie: Kunovská priehrada – letná pohoda
Publikované: 16.8.2012
Po niekoľkých týždňoch, strávených viac menej doma pred televízorom, nakoľko som si počas bláznivej jazdy na motokárach dolámala rebrá, som sa už nemohla dočkať ďalšieho výletu. Na dlhé túry si moje telo ešte netrúfalo, a tak sme sa rozhodli, že sa vyberieme niekam k vode.

Plávajúci mlyn v Kolárove
Publikované: 30.12.2010
Na okraji mestečka Kolárovo, pri ramene rieky Váh, zakotvila unikátna technická pamiatka – posledný z plávajúcich mlynov. Z mestečka k nemu vedie ďalšia zaujímavosť – pravdepodobne najdlhší krytý drevený most v strednej Európe.

Termálne kúpalisko Patince
Publikované: 25.10.2010
Obec Patince je najjužnejšie položenou obcou na území Slovenska. Leží v Podunajskej nížine v nadmorskej výške okolo 100 metrov nad morom. Známa je predovšetkým svojím termálnym kúpaliskom, ktoré sa nachádza ešte asi dva kilometre za dedinou (v smere od Komárna na Štúrovo).

Najjužnejší bod Slovenska
Publikované: 7.10.2010
Nie vždy je okrajový bod určitého územia bežne dostupný pre turistov, navyše málokedy býva aj označený napríklad turistickou značkou. Najjužnejší bod Slovenska je dobre prístupný, avšak označený zatiaľ nie je.

ONLINE: 1777 km bicyklom pozdĺž hraníc Slovenska
Publikované: 17.3.2021
Slovensko je vraj malá krajina. Ale až keď sa ju rozhodnete obbicyklovať celú dookola čo najbližšie k hranici zistíte, aká je v skutočnosti veľká, rôznorodá a krásna.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Mesto Trnava
Trnava je jedným z historicky najzaujímavejších miest Slovenska. Rozkladá sa v centrálnej časti T...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
12.4.2021
Len nedávno vyšla nová štúdia Barcelonského inštitútu pre globálne zdravie (ISGlobal) o kvalite ovzdušia v tisíckach európskych miest. Spomedzi 31 štátov majú najhoršie výsledky Taliansko, Španielsko, Poľsko, Belgicko a Česká republika.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 4. 2021
sviatok:Valér
dnes:
nedeľa 18.4.
10 °C
zajtra:
pondelok 19.4.
8 °C