www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Plávajúci mlyn v Kolárove

Plávajúci mlyn v Kolárove

Publikované: 30.12.2010
Na okraji mestečka Kolárovo, pri ramene rieky Váh, zakotvila unikátna technická pamiatka – posledný z plávajúcich mlynov. Z mestečka k nemu vedie ďalšia zaujímavosť – pravdepodobne najdlhší krytý drevený most v strednej Európe.

Mlyn KolarovoStaré obrazy a rytiny dokladajú, že v minulosti na Váhu aj na Dunaji plávali desiatky podobných mlynov. Na rozdiel od klasických vodných mlynov, budovaných nastálo na brehu potokov a riek, lodné mlyny boli vlastne člny, ukotvené od jari do jesene ďalej od brehu, aby využívali čo najsilnejší prúd v rieke a s brehom ich spájala iba lávka. Podrobnejší výklad ochotne poskytne majiteľ tohto mlyna Ivan Šáli, ktorý sa s manželkou a priateľmi z miestneho ochranárskeho združenia o pozoruhodnú technickú pamiatku stará. Podľa jeho slov, majiteľom podobného mlyna mohol byť iba majetný gazda. Jednak preto, aby mal dostatok prostriedkov na jeho stavbu, ale aj preto, že s mlynom sa od jari do neskorej jesene vydával na rieku a po celý rok by sa nemal kto starať o jeho polia a gazdovstvo.

Mlyn Kolarovo

Lodný mlyn tvoria dva člny s lopatkovým kolesom a nadstavbou so samotným mlynským zariadením, ktorá bola počas roka aj mlynárovým bydliskom – neraz s celou rodinou. Plácou za vymletie obilia pre mlynára zvyčajne bývala časť zomletej muky. Dôležitou súčasťou živobytia však boli ryby a to, čo poskytla rieka.Mlyn Kolarovo

Zašlá sláva lodných mlynov

Postupom času sláva lodných mlynov upadala. Príčinou bol jednak nástup efektívnejších priemyselných mlynov, ktoré už neboli odkázané na silu vody, a neskôr aj zákaz lodných mlynov na hlavnom toku Dunaja, kde prekážali rozvíjajúcej sa lodnej doprave. Jediný existujúci plávajúci mlyn na Slovensku je v skutočnosti iba replika tzv. Radvanského mlyna (pomenovaného podľa dunajskej obce Radvaň pri Komárne), ktorý zhorel koncom druhej svetovej vojny, ako posledný z lodných mlynov na južnom Slovensku.Mlyn Kolarovo

Jeho kópiu podľa dobových kresieb a modelu s využitím zopár pôvodných súčastí zhotovili nadšenci v komárňanských lodeniciach začiatkom 80. rokov pre muzeálne účely, avšak ich dielo niekoľko ďalších rokov bez úžitku chátralo. Až po zmene spoločenských pomerov sa ho začiatkom 90. rokov ujali ochranári, ktorí ho premiestnili na okraj Kolárova neďaleko sútoku riek Malý Dunaj a Váh.Mlyn Kolarovo

Od polovice 90. rokov v susedstve mlyna vyrastá prírodný areál, ktorý sa stal vyhľadávaným cieľom najmä cykloturistov a víkendových vychádzok. Okrem obytnej budovy s krčmou tam pod prístreškami vyrástlo tiež malé múzeum starej poľnohospodárskej techniky a rodinná ekofarma s domácimi zvieratami.Mlyn Kolarovo

K areálu vedie ďalšia rarita – pravdepodobne najdlhší drevený krytý most v strednej Európe, ktorý miestni nadšenci vybudovali koncom tisícročia ako náhradu predchádzajúcej provizórnej lávky. Dĺžkou 86 metrov patrí k raritám aj v rámci Európy. Prírodný areál Vodný mlyn v Kolárove je otvorený po celý rok, v zimnej sezóne (od októbra do mája) iba v popoludňajších hodinách. Samotnú prehliadku mlyna, prípadne exponátov múzea s výkladom treba vopred dohodnúť. Vstupné je 1 euro, deti a dôchodcovia polovicu. Areál je vhodný aj na rôzne spoločenské podujatia, v lete tu organizujú detské tábory v prírode a ďalšie aktivity agroturistického zamerania.

Mlyn Kolarovo

Mlyn KolarovoMlyn KolarovoMlyn Kolarovo


Text a foto: Jiří VýbornýDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Romantika Malého Dunaja
Publikované: 15.9.2007
Dunaj je európsky veľtok, a celá rieka je vodákmi ktorí dávajú prednosť pokojnému a rýchlemu prúdu pred obťažnými kaskádami, splavná takmer od prameňov až po dunajskú deltu. Na svojom toku Dunaj tvorí ramená, či už prírodné alebo umelé, z ktorých najbližšie sú Mosoni Duna (maďarské rameno) a najmä Malý Dunaj.

SR, Veľký Meder –  termálne srdce Žitného ostrova
Publikované: 3.11.2019
Dnes vás zavedieme do okresu Dunajská Streda, presnejšie do obce Veľký Meder ležiacej v južnej časti Žitného ostrova. Prevedieme vás jej dejinami, navštívime pár pamiatok a samozrejme nevynecháme azda najväčšiu atrakciu mestečka v podobe termálneho akvaparku.

SR, Zálesie – dedinka pri Malom Dunaji
Publikované: 21.10.2020
Poďte spolu s nami na výlet. Vydáme sa kúsok za Bratislavu (približne 10 km), presnejšie do obce Zálesie (historicky Gessayov), ktorá ponúka zaujímavé dejiny, ale hlavne prírodnú atrakciu lákajúcu tisíce návštevníkov.

SR, Malinovo – prechádzka okolo kaštieľa
Publikované: 28.10.2020
Minulý týždeň sme navštívili dedinku Zálesie, ktorej hlavným turistickým lákadlom je drevená promenáda na Malom Dunaji. Dnes sa presunieme o pár sto metrov ďalej do obce Malinovo (historicky Eberhard), kde máme naplánovanú prechádzku miestnym parkom.

SR, Nitriansky kraj – región geotermálnych prameňov II.
Publikované: 14.2.2021
Po týždni pokračujeme v spoznávaní Nitrianskeho kraja, ktorého najvyšším bodom je Panská javorina (942,6 m n. m., pohorie Považský Inovec), kde sa od roku 2010 týči 16 metrov vysoká drevená rozhľadňa.

SR: Zoskupenie Newcastles of the world
Publikované: 5.3.2021
Na svete vznikajú rôzne spoločenstvá a organizácie a jedným z nich je aj zoskupenie miest, ktoré spája rovnaký názov – Newcastles. V súčasnosti je v aliancii 19 miest zo 17 štátov sveta. Medzi inými aj slovenské Nové Zámky či české Nové Hrady.

Novozámocký región predstavia čarovné zábery
Publikované: 20.4.2021
Novozámocký región predstaví fotopublikácia s čarovnými zábermi od miestnych fotografov. Je prvou svojho druhu.

SR, Tomášikovo: obec s vodným mlynom i kaštieľom – VIDEO
Publikované: 27.11.2022
V Podunajskej nížine medzi riekami Čierna voda a Malý Dunaj sa rozprestiera obec Tomášikovo. Okolie rovinatého chotára tvoria prevažne lužné lesy a úrodné polia. Prvá písomná zmienka o vtedajšej osade zvanej Tarlos pochádza z roku 1590.

SR, Orechová Potôň – Očarujúci Malkia park
Publikované: 14.7.2019
Neďaleko Dunajskej Stredy, pri známom motoristickom okruhu Slovakia Ring, sa nachádza kráľovské útočisko nielen mačkovitých šeliem – Malkia park. V dnešnom článku vás pozveme na prechádzku týmto unikátnym parkom, ktorý je predovšetkým záchrannou stanicou pre zvieratá, ktoré boli umiestnené v nevhodných podmienkach alebo týrané.

SR, Jelka - Vodný kolový mlyn
Publikované: 13.6.2013
Dnes sa spolu vyberieme navštíviť mimoriadne zaujímavú technickú pamiatku, vodný kolový mlyn v Jelke, ktorý sa nachádza v juhozápadnej časti Slovenska, v lone prekrásnej prírody na brehu Malého Dunaja.

SR: Dunajský Klátov – Cséfalvayov vodný mlyn so spodným náhonom
Publikované: 5.9.2013
Dnes sa spolu vyberieme navštíviť ďalšiu mimoriadne zaujímavú technickú pamiatku - Cséfalvayov vodný mlyn v Dunajskom Klátove. Kde sa nachádza a prečo sa sem oplatí vybrať na výlet? To sa dočítate už v nasledujúcich riadkoch.

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikované: 21.5.2015
Po minulotýždňovom zoznámení sa s historickou i súčasnou Nitrou, sa dnes vydáme na celodennú prechádzku, ktorej konečným cieľom bude Nitriansky hrad.

SR: Dvory nad Žitavou: kráska Podunajska - VIDEO
Publikované: 12.3.2023
Na ľavom brehu rieky Žitavy, približne 7 km od okresného mesta Nové Zámky, sa rozprestiera počtom obyvateľov (cez 5000) jedna z najväčších obcí na Slovensku - Dvory nad Žitavou. Jej susedmi sú už spomínané Nové Zámky, Bešeňov, Branovo, Semerovo, Dubník, Bajč a Pribeta.

Komárno
Publikované: 29.4.2010
Mesto Komárno patrí počtom obyvateľov (približne 40 000) do prvej dvadsiatky najväčších miest na Slovensku. K jeho pamätihodnostiam patria napríklad zachovaná pevnosť z čias, kedy Turci ohrozovali Európu, množstvo historických stavieb a tiež pamätníkov, pripomínajúcich slávnych rodákov, termálne kúpalisko alebo pohraničný most cez Dunaj do maďarského mesta Komárom.

Slovensko: Vodné dielo Gabčíkovo
Publikované: 3.2.2011
Názov malej obce Gabčíkovo, neďaleko Šamorína, vstúpil do povedomia občanov stredoeurópskych krajín – najmä Slovenska, Česka a Maďarska, ako synonymum vodného diela, ktoré svojou veľkosťou vyvoláva nielen pozitívne či negatívne reakcie, ale aj medzinárodné súdne spory. Aj v tomto prípade však platí: lepšie raz vidieť ako stokrát iba počuť.

Slovensko: Šoporňa – relax pri Váhu
Publikované: 14.2.2011
Vodné dielo Kráľová na rieke Váh na južnom Slovensku má relatívne krátku históriu a pre mnohých ešte nevstúpilo do povedomia, ako atraktívna turistická lokalita, v porovnaní so staršími priehradami. Pre tých, kto ho ešte neobjavili ako zaujímavé a pozoruhodné miesto na trávenie voľného času nielen počas horkých letných dní, prinášame tip odkiaľ začať – napríklad v obci Šoporňa.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Malkia park – kráľovské útočisko zvierat
Pred pár rokmi (2016) otvoril svoje brány Malkia park v Orechovej Potôni (časť Lúky), ktorý vytvo...

SR, Kolárovo - Plávajúci vodný mlyn
Plávajúci vodný mlyn v Kolárove pôvodne stával na úplne inom mieste. Ide o rekonštrukciu pôvodnéh...


Súvisiace video

SR, Dvory nad Žitavou - kráska Podunajska
Na ľavom brehu rieky Žitavy, približne 7 km od okresného mesta Nové Zámky, sa rozprestiera počtom...

SR, Šurany - mesto európskeho významu
Dnes navštívime bezmála 10-tisícové mesto Šurany, ktoré je obklopené krásnou prírodnou scenériou ...

SR, Tomášikovo - obec s vodným mlynom i kaštieľom
Medzi tokmi Čierna voda a Malý Dunaj sa rozprestiera obec Tomášikovo, ktorá okrem veľkolepého  Ka...

SR, Šamorín - starobylé i moderné mestečko
Necelých 25 kilometrov juhovýchodne od Bratislavy sa na Žitnom ostrove rozprestiera bezmála 14-ti...

SR, Dunajská Streda: perla Žitného ostrova
Uprostred  najväčšieho riečneho ostrova v Európe - Žitného ostrova sa rozprestiera okresné mesto ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakcie:
Láskyplný balíček
2. cena redakcie:
Láskyplný balíček
3. cena redakcie:
Láskyplný balíček

Aktuality:

31.5.2023
V Bardejovských kúpeľoch sa v piatok 2. júna 2023 slávnostne začne 26. ročník kúpeľnej sezóny. Na programe bude otvorenie Parku Bélu Kellera pri Stredisku obchodu a služieb, jeho hudobnej lavičky a pamätnej tabule. Chýbať nebude ani požehnanie minerálnych prameňov za účasti zástupcov cirkví v priestoroch kúpeľnej kolonády a mnoho iného.
30.5.2023
Opäť vám prinášame zaujímavý rebríček miest. Tentoraz vám predstavíme najbohatšie mestá sveta, z pohľadu počtu najbohatších ľudí žijúcich na jednom mieste. Do štúdie boli započítaní nielen milionári, stomilionári či miliardári žijúci v jednom meste, ale dôraz sa kládol aj na globálny a realitný význam daných lokalít.
27.5.2023
Aj toto leto sa môžete tešiť na množstvo podujatí či noviniek, ktoré spolu s obrovským prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb zaručia, že región Horehronia sa stane pre turistov obľúbenou dovolenkovou destináciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 1. 6. 2023
sviatok:Žaneta
dnes:
štvrtok 1.6.
16 °C
zajtra:
piatok 2.6.
17 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X