www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Plávajúci mlyn v Kolárove

Plávajúci mlyn v Kolárove

Publikované: 30.12.2010
Na okraji mestečka Kolárovo, pri ramene rieky Váh, zakotvila unikátna technická pamiatka – posledný z plávajúcich mlynov. Z mestečka k nemu vedie ďalšia zaujímavosť – pravdepodobne najdlhší krytý drevený most v strednej Európe.

Mlyn KolarovoStaré obrazy a rytiny dokladajú, že v minulosti na Váhu aj na Dunaji plávali desiatky podobných mlynov. Na rozdiel od klasických vodných mlynov, budovaných nastálo na brehu potokov a riek, lodné mlyny boli vlastne člny, ukotvené od jari do jesene ďalej od brehu, aby využívali čo najsilnejší prúd v rieke a s brehom ich spájala iba lávka. Podrobnejší výklad ochotne poskytne majiteľ tohto mlyna Ivan Šáli, ktorý sa s manželkou a priateľmi z miestneho ochranárskeho združenia o pozoruhodnú technickú pamiatku stará. Podľa jeho slov, majiteľom podobného mlyna mohol byť iba majetný gazda. Jednak preto, aby mal dostatok prostriedkov na jeho stavbu, ale aj preto, že s mlynom sa od jari do neskorej jesene vydával na rieku a po celý rok by sa nemal kto starať o jeho polia a gazdovstvo.

Mlyn Kolarovo

Lodný mlyn tvoria dva člny s lopatkovým kolesom a nadstavbou so samotným mlynským zariadením, ktorá bola počas roka aj mlynárovým bydliskom – neraz s celou rodinou. Plácou za vymletie obilia pre mlynára zvyčajne bývala časť zomletej muky. Dôležitou súčasťou živobytia však boli ryby a to, čo poskytla rieka.Mlyn Kolarovo

Zašlá sláva lodných mlynov

Postupom času sláva lodných mlynov upadala. Príčinou bol jednak nástup efektívnejších priemyselných mlynov, ktoré už neboli odkázané na silu vody, a neskôr aj zákaz lodných mlynov na hlavnom toku Dunaja, kde prekážali rozvíjajúcej sa lodnej doprave. Jediný existujúci plávajúci mlyn na Slovensku je v skutočnosti iba replika tzv. Radvanského mlyna (pomenovaného podľa dunajskej obce Radvaň pri Komárne), ktorý zhorel koncom druhej svetovej vojny, ako posledný z lodných mlynov na južnom Slovensku.Mlyn Kolarovo

Jeho kópiu podľa dobových kresieb a modelu s využitím zopár pôvodných súčastí zhotovili nadšenci v komárňanských lodeniciach začiatkom 80. rokov pre muzeálne účely, avšak ich dielo niekoľko ďalších rokov bez úžitku chátralo. Až po zmene spoločenských pomerov sa ho začiatkom 90. rokov ujali ochranári, ktorí ho premiestnili na okraj Kolárova neďaleko sútoku riek Malý Dunaj a Váh.Mlyn Kolarovo

Od polovice 90. rokov v susedstve mlyna vyrastá prírodný areál, ktorý sa stal vyhľadávaným cieľom najmä cykloturistov a víkendových vychádzok. Okrem obytnej budovy s krčmou tam pod prístreškami vyrástlo tiež malé múzeum starej poľnohospodárskej techniky a rodinná ekofarma s domácimi zvieratami.Mlyn Kolarovo

K areálu vedie ďalšia rarita – pravdepodobne najdlhší drevený krytý most v strednej Európe, ktorý miestni nadšenci vybudovali koncom tisícročia ako náhradu predchádzajúcej provizórnej lávky. Dĺžkou 86 metrov patrí k raritám aj v rámci Európy. Prírodný areál Vodný mlyn v Kolárove je otvorený po celý rok, v zimnej sezóne (od októbra do mája) iba v popoludňajších hodinách. Samotnú prehliadku mlyna, prípadne exponátov múzea s výkladom treba vopred dohodnúť. Vstupné je 1 euro, deti a dôchodcovia polovicu. Areál je vhodný aj na rôzne spoločenské podujatia, v lete tu organizujú detské tábory v prírode a ďalšie aktivity agroturistického zamerania.

Mlyn Kolarovo

Mlyn KolarovoMlyn KolarovoMlyn Kolarovo


Text a foto: Jiří VýbornýDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Romantika Malého Dunaja
Publikované: 15.9.2007
Dunaj je európsky veľtok, a celá rieka je vodákmi ktorí dávajú prednosť pokojnému a rýchlemu prúdu pred obťažnými kaskádami, splavná takmer od prameňov až po dunajskú deltu. Na svojom toku Dunaj tvorí ramená, či už prírodné alebo umelé, z ktorých najbližšie sú Mosoni Duna (maďarské rameno) a najmä Malý Dunaj.

SR, Jelka - Vodný kolový mlyn
Publikované: 13.6.2013
Dnes sa spolu vyberieme navštíviť mimoriadne zaujímavú technickú pamiatku, vodný kolový mlyn v Jelke, ktorý sa nachádza v juhozápadnej časti Slovenska, v lone prekrásnej prírody na brehu Malého Dunaja.

SR: Dunajský Klátov – Cséfalvayov vodný mlyn so spodným náhonom
Publikované: 5.9.2013
Dnes sa spolu vyberieme navštíviť ďalšiu mimoriadne zaujímavú technickú pamiatku - Cséfalvayov vodný mlyn v Dunajskom Klátove. Kde sa nachádza a prečo sa sem oplatí vybrať na výlet? To sa dočítate už v nasledujúcich riadkoch.

SR, Nitra II. – cesta na hrad I.
Publikované: 21.5.2015
Po minulotýždňovom zoznámení sa s historickou i súčasnou Nitrou, sa dnes vydáme na celodennú prechádzku, ktorej konečným cieľom bude Nitriansky hrad.

Komárno
Publikované: 29.4.2010
Mesto Komárno patrí počtom obyvateľov (približne 40 000) do prvej dvadsiatky najväčších miest na Slovensku. K jeho pamätihodnostiam patria napríklad zachovaná pevnosť z čias, kedy Turci ohrozovali Európu, množstvo historických stavieb a tiež pamätníkov, pripomínajúcich slávnych rodákov, termálne kúpalisko alebo pohraničný most cez Dunaj do maďarského mesta Komárom.

Slovensko: Vodné dielo Gabčíkovo
Publikované: 3.2.2011
Názov malej obce Gabčíkovo, neďaleko Šamorína, vstúpil do povedomia občanov stredoeurópskych krajín – najmä Slovenska, Česka a Maďarska, ako synonymum vodného diela, ktoré svojou veľkosťou vyvoláva nielen pozitívne či negatívne reakcie, ale aj medzinárodné súdne spory. Aj v tomto prípade však platí: lepšie raz vidieť ako stokrát iba počuť.

Slovensko: Šoporňa – relax pri Váhu
Publikované: 14.2.2011
Vodné dielo Kráľová na rieke Váh na južnom Slovensku má relatívne krátku históriu a pre mnohých ešte nevstúpilo do povedomia, ako atraktívna turistická lokalita, v porovnaní so staršími priehradami. Pre tých, kto ho ešte neobjavili ako zaujímavé a pozoruhodné miesto na trávenie voľného času nielen počas horkých letných dní, prinášame tip odkiaľ začať – napríklad v obci Šoporňa.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Kolárovo - Plávajúci vodný mlyn
Plávajúci vodný mlyn v Kolárove pôvodne stával na úplne inom mieste. Ide o rekonštrukciu pôvodnéh...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

18.6.2019
Múzeum východných Čiech prešlo od minulého mája dôkladnou opravou. K obnove sa pridali aj dve sedemmetrové sochy z priečelia Eliškinho nábrežia a fontána. Pre verejnosť múzeum opäť otvoria už na jeseň.
17.6.2019
Nenechajte si ujsť čarovný festival s kvalitnou hudbou a množstvom sprievodného programu, ktorý sa uskutoční v prvý augustový víkend na lúke za Hontianskymi Nemcami (okres Krupina).
16.6.2019
Spoznajte krásy a zaujímavosti Malých Karpát. Využiť môžete turistický autobus Malokarpatský expres, ktorý premáva každú sobotu, nedeľu a počas štátnych sviatkov na trase Bratislava – Budmerice cez Svätý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 18. 6. 2019
sviatok:Vratislav