www.infoglobe.sk » ČR: Ústí nad Labem - outsider medzi turistickými cieľmi. Neprávom.

ČR: Ústí nad Labem - outsider medzi turistickými cieľmi. Neprávom.

Publikované: 18.9.2014
Mesto Ústí nad Labem je tu pre cyklistov, turistov aj ich deti, aby ich povznieslo, ohromilo aj pobavilo. Prečítajte si, ako na to ide. Ak ste Ústečan a máte pocit, že v tomto meste vás už nemá čo prekvapiť, čítajte tiež. Pravdepodobne zistíte, že aj pre vás má mesto zopár noviniek, o ktorých ste nevedeli.

Cyklotrasa Labe, fenomén medzi európskymi cestami, meria len v Ústeckom kraji plných 96 km a v sezóne privádza do mesta každý víkend tisíce cyklistov. Ústí má pre nich totiž netradičnú zaujímavosť: „střekovské Masarykovo zdymadlo „ (vzdúvadlo), ku ktorej musia vystúpiť po schodoch. Za námahu však budú odmenení prechádzkou po
vzdúvadle, národnej technickej pamiatke. Za odmenu sa potom môžu prejsť po vzdúvadle a prehliadnuť si ho. Inak je ale cyklotrasa vhodná pre rekreáciu rodín s deťmi, diaľkových cyklistov aj korčuliarov, vozíčkarov i seniorov, a cestu po nej sa dá spestriť výletom do Tiských stien alebo Krušných hôr a na to využiť aj ústecké cyklobusy.

Větruše

Ak prídete autom, najlepšie je zaparkovať v Obchodnom centre Forum v centre mesta. Lanovka na Větruše má spodnú nástupnú stanicu práve tu a túto atrakciu musíte zvoliť, pokiaľ sa chcete do tohto tradičného výletného miesta dopraviť. Pešia cesta je kvôli súčasnej dopravnej infraštruktúre takmer nedostupná, ale jednosmerný lístok za 18 Kč vám dieru do peňaženky neurobí a jazda lanovkou vám pomôže ušetriť sily na prechádzku po náučnom chodníku Větruše – Vrkoč. Samotný zámoček ukrýva hotel, reštauráciu a vežu, ktorá je celoročne prístupná pre vyhliadky. Zvládnete 111 schodov?

Pri päte zámočku sa s deťmi vybláznite v zrkadlovom bludisku, za pekného počasia sa môžete voľne poblúdiť po vonkajšom labyrinte vysadenom z tují. Odbočka zo žltej značky vedie k historickému popravisku, zriadenému v roku 1543, v súčasnosti novo opravenému. Na konci 18. storočia, keď mesto stratilo hrdelné právo, začal kamenný objekt pustnúť. Dnes sa ale opäť skvie v plnej kráse, osadený je vysokým krížom. Pôsobivé a tajomné miesto posledného skonu na okraji skaly.

Na Větruši začína zmienený 4,5 km dlhý náučný chodník, ktorá vás zavedie k dvanásť metrov vysokému Vaňovskému vodopádu a skalnému útvaru Vrkoč z čadičových stĺpikov. Cesta nenudí, odkryje vám mnoho výhľadov do Labského údolia a na hrad Střekov.

hrad Strekov

Veď práve vyhliadky sú veľkou turistickou devízou mesta, a nutné pripomenúť, že aj dobre využitou. Na vedľajšom kopci Malom Sedle sa ponúka Střekovská vyhliadka. Na torze kamennej leteckej pozorovateľne je vonkajškom vedené schodisko z agátového dreva, a tak táto osemmetrová rozhľadňa s upraveným okolím čaká na svojho po výhľadoch lačného turistu. V korunách blízkych stromov môžete zahliadnuť napríklad žluny.

Priamo v centre mesta sa týči Mariánska skala. Na tej pozor, výhľady nie sú zabezpečené zábradlím a pokiaľ sem idete s menšími deťmi, vezmite ich radšej kúsok ďalej, na Erbenovu vyhliadku. Bertiným údolím, tak romantickým a zeleným, že nebudete veriť, že ste stále ešte len pár krokov od centra a hlavne od rušnej cesty, k nej vedie značená trasa. Po celý rok prístupná rozhľadňa, zrekonštruovaná v roku 2006 ponúkne pohľad na mesto, Bukovu horu, Milešovku, Bořeň a časť Krušných hôr.

Mariansky most

Ak ale nechcete cielene obchádzať rozhľadne, o dramatické pohľady aj tak neprídete. Meander Labe tu do krajiny vybrúsil hlboký kaňon a ak sa Ústím vydáte kamkoľvek, zakaždým sa vám naskytne nový pohľad na skaly, rieku a mesto. Okrem výšin ponúka mesto tiež podzemie. Lúpežnícka jaskyňa vo svahu Zámockého vrchu je asi 100 m dlhá šikmá skalná puklina so vstupom nad trojmetrovým stupňom. Šesť siení vysokých až 5 metrov je prepojených sotva polmetrovými plazivkami. V horších časoch tu obyvatelia schovávali majetok, dnes by ste tu vyrušili netopiere. Radšej sa vypravte objavovať dielo ľudskej ruky. Novootvorené Múzeum civilnej obrany nájdete v skale pod Větrušou. Ide o bývalý kryt CO, ktorého 750 m štôlní bolo vyrazených počas 1. svetovej vojny. Vďaka partii nadšencov je dnes prístupných 500 m chodieb a časť pôvodných štôlní. Medzi exponátmi sú napr. plynové masky z roku 1920 alebo technické zaujímavosti a predmety nájdené v okolí.

Vetruse z mostu Edvarda Benese

Ani podzemie, ani rozhľadne? Nevadí, rozhliadneme sa po uliciach. Symbolom mesta sa v posledných pätnástich rokoch stal Mariánsky most, ktorý bol dokonca v ustecky kostelik s sikmou vezimedzinárodnej odbornej ankete zaradený medzi desať najkrajších svetových stavieb. Most sa kvôli nápadnému tvaru konštrukcie nedá prehliadnuť. Chodník pre peších a cyklistov vedie po vyvýšenom stredovom páse.

Priamo v centre mesta je ďalšia európska rarita – kostol so šikmou vežou. Počas bombardovania Ústí nad Labem v druhej svetovej vojne bolo zasiahnuté aj bezprostredné okolie kostola Nanebovzatia Panny Márie a jeho veža sa vychýlila zo zvislej osi o cca 2 stupne. Odklon v hornej časti veže dosahuje až 2 metre a dá sa jasne pozorovať z blízkeho nákupného centra, kde je vo výkade na poschodí nakreslený porovnávací raster. Vo vnútri kostola sú inštalované drobné kamenné pamiatky z okolia, napríklad kamenný krucifix s Máriou Magdalénou.

Pár krokov od kostola, na Mierovom námestí, ktoré spoznáte socha sv. Antonina Paduanskehopodľa vysokého stĺpu so sochou sv. Antonína Paduánského, je otvorené Turistické informačné centrum, ktoré vám isto odporúčam navštíviť. S milou ochotou vás tu vybavia mapkami a informáciami o tom, čo určite stojí za to navštíviť. Vezmete si napríklad letáčik s názvom Vilová architektúra a prejdete si šumnú trasu okolo vil významných architektov, napríklad Albina Camillo Müllera (geometrická secesia) alebo Ervína Katona (funkcionalizmus).

Novo zrekonštruovanou pamiatkou je kostol sv. Floriána v areáli zámku Krásne Březno. Kostol je unikátnou pamiatkou tzv. saskej renesancie a do dnešných dní sa v tomto stavebnom slohu dochoval takmer bezo zmien. Neuspokojte sa s obhliadkou exteriéru, zájdite aj dovnútra. Rebrová sieťová klenba či diamantové portály, poschodové empory, unikátny hlavný oltár s alabastrovými reliéfmi zo začiatku 17. storočia, ale tiež nezvyklý motív oltára, to všetko rozhodne stojí za videnie.

V infocentre na Mierovom námestí začína vaša cesta aj v prípade, ak chcete deťom pripraviť dobrodružné odpoludnie. Vyzdvihnete si tu „pas“ a pokyny k hľadaniu a putujte za pokladom Labskej kráľovnej . Dve nezávislé hry, rôzne náročné, založené na geocachingovom hľadaní podľa GPS súradníc vás prevedú po miestach spojených s povesťami o Labskej kráľovnej a jej pomocníkoch. Ak úspešne prejdete všetky stanoviská, budete si môcť v infocentre odomknúť truhlu s pokladom.

zamek Krasne Brezno

Ďalším zážitkom pre deti dozaista bude aj návšteva zoo. Cvičenie uškatcov alebo prechádzka slonov po záhrade nestačí? Môžete sa teda stať na deň chovateľom alebo si zaplatiť zážitok- kŕmenie zvieraťa.

Vo Vaňove (mestská časť) zas majú Rozprávkový les. Truhlár Josef Kašpar z dreva vyrezal vyše dvadsať postavičiek a rozmiestnil ich v lese popri zelenej turistickej značke na úseku dlhom cca päť kilometrov. vyhled na Usti

Keby vášmu ústeckému výletu neprialo počasie, nájdete tu samozrejme aj Mestské múzeum alebo zaujímavé Múzeum modelovej železnice na zámku Trmice.

Keď budete mať príležitosť Ústí nad Labem navštíviť, stanete sa jeho fanúšikom. Pokiaľ ním už nie ste.

Text/foto: Radka Snížková

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Pravčická brána – dominanta Českého Švajčiarska – VIDEO
Publikované: 26.6.2018
S rozpätím 26,5 m a výškou 16 m ide o najväčšiu pieskovcovú skalnú bránu v celej Európe. Práve jej majestátnosť preslávila České Švajčiarsko nielen doma, ale aj vo svete. Keď vyrazíte na výlet do najmladšieho národného parku v Českej republike, určite by ste návštevu Pravčickej brány nemali vynechať.

Nemecko, Saské Švajčiarsko: Svetoznáma pevnosť Königstein
Publikované: 19.8.2017
Famózny skalný komplex, labské esíčko, nedobytná sláva, outdoorové lákadlá, výstava fotografií, cestovateľské prednášky, poučné a cestovateľské hry pre deti.

Ústí nad Labem: Dni európskeho dedičstva 2015
Publikované: 8.9.2015
Dni európskeho dedičstva sa konajú v dňoch 5. – 13. septembra a sú významnou akciou v rámci celej Európy.

ČR, Ústí nad Labem – Střekov: symbol mesta - VIDEO
Publikované: 18.3.2014
Vysoko na kopci nad riekou Labe, len krátko pred tým, než najdlhšiu českú rieku začnú ľudia nazývať po nemecky Elbe, stojí ozdoba priemyselného mesta Ústí nad Labem – hrad Střekov.

Skalné bludisko Tiské steny
Publikované: 7.11.2009
Pieskovcový masív Tiských stien leží na okraji Labských pieskovcov na severe Čiech a dosahuje nadmorskej výšky až 613 metrov. Napriek tomu je tunajšia prechádzka veľmi príjemná a nemusíte vôbec prekonávať žiadne kopce či preliezať skaly, ak opomeniete posledný výstup úseku, kam ste takmer na začiatku zliezali.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Ústí nad Labem
Pre niekoho možno prekvapivý turistický cieľ, ale svojim návštevníkom má čo ponúknuť: hrad Střeko...
Súvisiace video

ČR, Ústí nad Labem – Střekov: symbol mesta
Hrad Střekov je bezpochyby symbolom priemyselného mesta Ústí nad Labem. Stojí vysoko na skalnom o...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 9. 7. 2020
sviatok:Lujza
dnes:
štvrtok 9.7.
29 °C
zajtra:
piatok 10.7.
33 °C