www.infoglobe.sk » Skalné bludisko Tiské steny

Skalné bludisko Tiské steny

Publikované: 7.11.2009
Pieskovcový masív Tiských stien leží na okraji Labských pieskovcov na severe Čiech a dosahuje nadmorskej výšky až 613 metrov. Napriek tomu je tunajšia prechádzka veľmi príjemná a nemusíte vôbec prekonávať žiadne kopce či preliezať skaly, ak opomeniete posledný výstup úseku, kam ste takmer na začiatku zliezali.

Najstaršia turistická oblasť v tomto kraji dostala názov podľa priľahlej dediny Tisá, kde predtým rástlo veľa tisov. V 18. storočí tu ľudí zamestnávala výroba gombíkov, neskôr aj iná textilná galantéria. So skalami si čas riadne pohral. V dôsledku postupného zvetrávania, erózie, vodného pôsobenia a odnosu materiálov sa vytvorila bohato členená krajina, plná hlbokých kaňonov so zvislými stenami. Prírodná nádhera umocnená početnými stĺpmi, vežami, stenami, rokľami, tiesňavami, prevismi, jaskyňami, námestiami či skalnými hríbmi, nenechá žiadne srdce bez povšimnutia. Skalné chodby sa podobajú mestským uliciam medzi múrmi domov. Vysoké skaly zvláštnych tvarov obýva sokol myšiar, krkavec a žltochvost. Rastú tam pokrútené brezy a nízke borovice.

Dva prehliadkové okruhy vedú po vyznačených trasách Veľkými a Malými stenami. Ešte v 19. storočí bývali tieto miesta divokým bludiskom, kam nikto dobrovoľne nevstúpil a dokonca až do r. 1918 tam nikto nesmel vstúpiť bez sprievodcu (možno vďaka zlomyseľným škriatkom a bludičkám). Veď aj na povestiach môže byť trochu pravdy a ľudia tomu predtým verili viac ako teraz. Podľa rozprávania žili v týchto jaskyniach trpaslíci. V zemi hľadali vzácne kovy a drahokamy až nazhromaždili poriadne bohatstvo. Vnútri skaly svojou príčinlivosťou vytvorili podzemné mesto. Najprv sa s ľuďmi priatelili a ochotne im ukazovali svoje imanie. Keď však spoznali, že väčšina z nich je chamtivých, lakotných a závistlivých, nechali svoje poklady radšej hlboko pod zemou a s ľuďmi si ľahko poradili – hodným pomáhali a zlých kruto trestali.

Obe prehliadkové trasy spája náučný chodník značený bielym štvorcom s úhlopriečnym zeleným pruhom, kde nájdete sedem informatívnych zastávok. Turistické chodníky sú značené dvomi farbami – zelenou a červenou. Na svoje si istotne prídu aj horolezci. Tí zdolávajú tieto skaly od roku 1908 a k prvým patrili Nemci. Musia tu však dodržiavať zásady platné pre chránené oblasti. Do skupiny skál medzi Dogou a Zlomiskovou vežou je v jarnom a letnom období obmedzený prístup.

Niektoré skaly nesú svoje meno už od 19. storočia. Vo Veľkých stenách je pomenovaných 56 skál a v Malých 19. Môžete sa zoznámiť napríklad s Gotickou bránou, Sloní nohou, Zvonom, Rytierskou sálou, Kamenným hríbom, Želvou (Korytnačkou), Spovednicou, Lesnou bránou, Kazateľnicou, Herkulesom, Jaskyňou oblúd, Bradavičnatým kameňom, Kuracími nôžkami, Orľou hlavou, Žabou korunkou, Tancujúcim medveďom, Cigánskym táborom, Pašeráckym baťohom, Ozvenou, Hlavou krokodíla, Supom v hniezde, Múmiou, Tuleňom, Lenoškou (Divánom), Kravínom, Ovčincom, Napoleonovou botou alebo Sťatým majorom.

Autom sa sem dostanete od Dečína smerom na Snežník a potom Tisá, alebo od Jílového u Dečína a Ústí nad Labem, smer Libouchec a potom Tisá. Zo stredu obce Tisá sa držte ukazovateľov. Turisti sa sem dostanú aj pešo zo stanice Libouchec – 3 km po ceste. Ubytovanie a občerstvenie je možné v Turistickej chate a v okolí. 

Od roku 1996 patria  Tiské steny medzi prírodné pamiatky. Vstupné do skál činí 30 Kč pre dospelého a 15 pre deti (od školského veku). Pre priaznivcov zberateľov turistických vizitiek a známok tu majú hneď niekoľko exemplárov. K vstupnému dostanete aj pohľad miesta a pre návštevníkov, ktorí nepoznajú terén, aj mapku. A čo vám potom bráni zahrať sa s deťmi na „hľadanie skaly“, kedy musia nájsť všetky čísla, napísané na skalách a potom sa jednoducho zo zoznamu dozviete, pri ktorej práve stojíte a či si svoje dávne meno ešte zaslúži...

Text a foto: Petra Nachtmanová

www.petranachtmanova.cz



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Ústí nad Labem - outsider medzi turistickými cieľmi. Neprávom.
Publikované: 18.9.2014
Mesto Ústí nad Labem je tu pre cyklistov, turistov aj ich deti, aby ich povznieslo, ohromilo aj pobavilo. Prečítajte si, ako na to ide. Ak ste Ústečan a máte pocit, že v tomto meste vás už nemá čo prekvapiť, čítajte tiež. Pravdepodobne zistíte, že aj pre vás má mesto zopár noviniek, o ktorých ste nevedeli.


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

V tejto chvíli nie je žiadna súťaž aktívna. Predchádzajúce súťaže nájdete v našom archíve súťaží.

Aktuality:

27.3.2024
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
1.3.2024
Nádherný klenot cisárskeho dedičstva, zámok Schloss Hof otvára svoju veľkolepú hlavnú sezónu 9. marca 2024. Jedinečný komplex budov s luxusne zariadenými zámockými komnatami, barokovými záhradami a rozsiahlym statkom na ploche takmer 70 hektárov, tvorí umelecký celok a pozýva na nezabudnuteľnú cestu časom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 29. 3. 2024
sviatok:Miroslav
dnes:
piatok 29.3.
8 °C
zajtra:
sobota 30.3.
14 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X