www.infoglobe.sk » ČR, Ústí nad Labem – Střekov: symbol mesta - VIDEO

ČR, Ústí nad Labem – Střekov: symbol mesta - VIDEO

Publikované: 18.3.2014
Vysoko na kopci nad riekou Labe, len krátko pred tým, než najdlhšiu českú rieku začnú ľudia nazývať po nemecky Elbe, stojí ozdoba priemyselného mesta Ústí nad Labem – hrad Střekov.

Hrad Střekov je obľúbeným miestom turistov, ale tiež ľudí žijúcich v Ústí nad Labem. Práve tí na Střekov často podnikajú krátke výlety spojené s dobrým obedom alebo kávou. Výstup absolvujú hlavne kvôli výhľadu na České stredohorie alebo rieku Labe, ktorá sa krúti vo svojom koryte a neúprosne smeruje za české hranice ďalej do Nemecka.

Luxemburský chcel hrad, ale nemal peniaze

O hrade Střekov sa hovorí tiež ako o najromantickejšom českom hrade, aj keď termín najromantickejšia zrúcanina by bol určite presnejší. Nie náhodou bol tento hrad postavený nad riekou. Rovnako ako dnes, tak aj vtedy, hovoríme zhruba o roku 1319, kedy nechal kráľ Jan Luxemburský Střekov postaviť, sa návštevníci hradu či jeho obyvatelia dívali dole na rieku. Dnes skôr preto, aby zabili čas a pre zábavu, a kedysi určite z povinnosti, aby nebol zabitý či okradnutý niekto z návštevníkov. Išlo teda o strážny hrad, ktorý mal zaisťovať predovšetkým bezpečnosť plavby po Labe a akúsi colnú zónu. Symbolom mesta Ústí nad Labem sa stal Střekov až omnoho neskôr.   

StřekovStřekovStřekovStřekov

Zaujímavé sú aj samotné peripetie okolo stavby hradu. Nápad vystavať strážny hrad môžeme skutočne pripísať Janovi Luxemburskému. Avšak na realizáciu boli potrebné peniaze, ktoré Luxemburský nemal, alebo ich šetril na niečo dôležitejšie. Bol ale dosť chytrý na to, že presvedčil bohatého mešťana Peška z Veitmile, aby hrad vystaval na vlastné náklady. On mu za to daroval skalu, na ktorej teraz Střekov stojí, pozemky, a navyše mu sľúbil, že mu hrad daruje aj dedičnými právami. Pešek súhlasil a na skale vystaval tzv. “Velké stavení“ (Veľká stavba). Dvojposchodová budova vysoko nad riekou Labe prestala Peška baviť už za rok, a tak ju predal. Novými majiteľmi sa stali Vartenberkovci, ktorí tam vydržali bezmála celé storočie.

Střekov

Střekov prestál bez ujmy stáročia

O rozšírenie hradu o kaplnku sa zaslúžil Hanuš Glac, vlastník cínových baní v Krupke. Poslednými významnými vlastníkmi Střekova boli Lobkowiczovci. Tí hrad vlastnili od roku 1563. Navzdory rôznym vojnám a nepokojom nebol Střekov nikdy výrazne poničený. Okrem obdobia sedemročnej vojny, kedy bola poničená kaplnka Veľkej stavby a po nej padala aj sláva Střekova strmo dole. Hrad zostal opustený až do začiatku 19. storočia. S príchodom európskeho romantizmu boli na Střekove pristavané niektoré hospodárske budovy a tiež dnešná reštaurácia Wagnerka s terasou.  

StřekovStřekovStřekov

Střekov

Od roku 1953 bol hrad štátnym majetkom, krátko ho vlastnil tiež Klub českých turistov. Po reštitúcii, v roku 1992, bol vrátený rodu Lobkowiczovcov. A pivo Lobkowicz sa na počesť svojich majiteľov točí a hlavne pije v gotickej reštaurácii Wagnerka aj na střekovskej terase. Možno je to aj v závislosti od množstva požitého alkoholu, ale vraj na Střekove straší. Hovorí sa o duchovi dcéry hradného pána, ktorá kvôli nešťastnej láske skoncovala so životom skokom zo skaly. Jej vysneným mužom bol chudobný koniar, s ktorým ale nesmela byť ich láska naplnená. On zomrel v hladomorni a ona sa vraj dodnes na Střekove zjavuje, a to najmä počas daždivých nocí, a šplhá sa hore na skalný útes.

StřekovStřekovStřekov

Na Střekove straší

Ďalším střekovským "strašidlom" je hudobný skladateľ Richard Wagner, ktorý vraj svojráznym spôsobom hľadal na Střekove inšpiráciu. Vraj sa prechádzal po nociach okolo hradu zabalený do posteľnej plachty tak dlho, dokým nevznikla báseň – neskôr podklad pre libreto opery Tannhauser. Dnes visí nad zastrešeným schodiskom ceduľka s menom majstra, ktorý tvoril na Střekove. Na rozprávania o strašidlách sa špecializujú hlavne nočné prehliadky.

Střekov

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Litoměřice: mesto?..nie, to je záhradka - VIDEO
Publikované: 25.1.2011
Litoměřice - ďalšie z miest, ktoré si podobne ako Slaný hovorí kráľovské. Bez urážky slánskych si ale Litoměřice tento prívlastok zaslúžia viac než Slaný. Možno tiež preto, že patria k jednému z najstarších českých miest.

ČR, Děčín: Ružová záhrada - VIDEO
Publikované: 8.4.2014
Děčín – to je spojenie histórie a prírodných krás Českého Švajčiarska. O děčínskom zámku sme si rozprávali minulý týždeň. Dnes sa budeme venovať Děčínu samotnému, Ružovej záhrade, ktorá je súčasťou zámku a ktorá ponúka dokonalé výhľady na mesto i nádhernú okolitú prírodu.

ČR, Hazmburk: České stredohorie ako na dlani - VIDEO
Publikované: 7.8.2012
Kto z vás niekedy na zrúcanine hradu Hazmburk, isto zatúžil vrátiť sa tam. Aj my sme sa na rovnaké miesto, ktoré sme navštívili v zime, vypravili ešte raz – tentoraz počas horúceho leta, v pravej turistickej sezóne, a navyše s kamerou.

ČR, Radobýl a Kamýk: tam, kde je nič a všetko - VIDEO
Publikované: 12.6.2012
Čadičový kopec podivného tvaru, ktorý spolu s ostatnými „velikánmi“ dáva Českému stredohoriu jeho, u mnohých zatiaľ neobjavený, pôvab – Radobýl. A Kamýk, hradná zrúcanina, ktorá ponúka dokonalý výhľad po kraji.

ČR, Ploskovice - zámok: barok v Českom stredohorí - VIDEO
Publikované: 5.6.2012
Štátny zámok Ploskovice, ktorý má v správe Národný pamiatkový ústav, je ďalším z lákadiel Ústeckého kraja. Biely ako sneh, strážený niekoľkými ukričanými pávmi a zasadený do zeleného zámockého parku, by nemal turistov sklamať.

ČR: Libochovice - dôležitá súčasť rozprávkového stredohoria - VIDEO
Publikované: 13.3.2012
Libochovice potvrdzujú pravidlo o výnimočnosti a pôvabe miest a dediniek na rieke Ohře. Na prvý pohľad pôsobia trochu neurovnane, keď sa ale človek trošku viac rozhliadne okolo, rozhodne má čo obdivovať - malebné zákutia, stáročia staré odkazy na fasádach, miestnu faru, romantickú Ohře alebo priamosť miestnych ľudí.

Žatec: Krušnohorská pivná cesta
Publikované: 26.6.2018
Dolné Poohří pripravilo novú pivnú cestu, ktorá návštevníkov zavedie do sedemnástich pivovarov v Čechách a Sasku. Okrem prehliadky a degustácie budú na Krušnohorskej pivnej ceste pripravené prednášky a semináre, pivné múzeum alebo vlastnoručné varenie piva.

ČR: Pravčická brána – dominanta Českého Švajčiarska – VIDEO
Publikované: 26.6.2018
S rozpätím 26,5 m a výškou 16 m ide o najväčšiu pieskovcovú skalnú bránu v celej Európe. Práve jej majestátnosť preslávila České Švajčiarsko nielen doma, ale aj vo svete. Keď vyrazíte na výlet do najmladšieho národného parku v Českej republike, určite by ste návštevu Pravčickej brány nemali vynechať.

ČR, České Švajčiarsko: Výlet do tiesňav Kamenice – VIDEO
Publikované: 3.7.2018
Pokiaľ vyrazíte na výlet do národného parku České Švajčiarsko, rozhodne by ste nemali minúť jednu z najobľúbenejších častí – tiesňavy rieky Kamenice neďaleko Hřenska, kde vás okrem iného čaká plavba na lodičkách a mnoho majestátnych skalných útvarov.

Nemecko: Drážďany, barok z labského pieskovca
Publikované: 20.6.2019
Drážďany sú najobľúbenejšie počas adventu, kedy sem jazdíme na preslávené trhy a tiež na nákupy do Primarku. Bola by to však škoda neprehliadnuť si aj historické centrum mesta, je to krásna a povznášajúca prechádzka, ktorá bude nakoniec určite dlhšia, než si naplánujete. Na mnohých miestach sa totiž nebudete vedieť vynadívať.

Nemecko, Saské Švajčiarsko: Svetoznáma pevnosť Königstein
Publikované: 19.8.2017
Famózny skalný komplex, labské esíčko, nedobytná sláva, outdoorové lákadlá, výstava fotografií, cestovateľské prednášky, poučné a cestovateľské hry pre deti.

ČR: Ústí nad Labem - outsider medzi turistickými cieľmi. Neprávom.
Publikované: 18.9.2014
Mesto Ústí nad Labem je tu pre cyklistov, turistov aj ich deti, aby ich povznieslo, ohromilo aj pobavilo. Prečítajte si, ako na to ide. Ak ste Ústečan a máte pocit, že v tomto meste vás už nemá čo prekvapiť, čítajte tiež. Pravdepodobne zistíte, že aj pre vás má mesto zopár noviniek, o ktorých ste nevedeli.

Ústí nad Labem: Dni európskeho dedičstva 2015
Publikované: 8.9.2015
Dni európskeho dedičstva sa konajú v dňoch 5. – 13. septembra a sú významnou akciou v rámci celej Európy.

České stredohorie - z Třebenic na hrad Košťálov
Publikované: 17.2.2013
Tak trochu tajomná krajina Českého stredohoria ponúka nejednu zaujímavosť, ktorú stojí za to navštíviť. Aj my sa do kraja pod Milešovkou radi vraciame, aby sme priniesli niečo nové do našej veľkej zbierky výletov, pozoruhodností a zaujímavostí. Počas dnešnej častí tejto cesty navštívime mestečko Třebenice a zrúcaninu hrádku Košťálov.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Ústí nad Labem
Pre niekoho možno prekvapivý turistický cieľ, ale svojim návštevníkom má čo ponúknuť: hrad Střeko...Súvisiace video

ČR, Děčín: Ružová záhrada
Najpôvabnejší kút zámku Děčín zdobia tisíce ružových kvetov. Spoločnosť ruží a baroka sú garantom...

ČR, Děčín - zámok: klenot Českého Švajčiarska
Zámok Děčín stojí na skalnom ostrohu, nad miestom, kde sa steká Labe s Ploučnicou. Děčínský zámok...

ČR, Ústí nad Labem – Střekov: symbol mesta
Hrad Střekov je bezpochyby symbolom priemyselného mesta Ústí nad Labem. Stojí vysoko na skalnom o...

ČR, Radobýl a Kamýk: tam, kde je všetko a nič
Čadičový kopec podivného tvaru, ktorý spolu s ostatnými „velikánmi“ dáva Českému stredohoriu jeho...

ČR: Mělník
Mělník, mesto preslávené vinnou révou a sútokom Labe s Vltavou. Leží len 30 kilometrov od Prahy a...

ČR: Litoměřice
Kráľovské mesto v severných Čechách – Litoměřice ležia na sútoku riek Labe a Ohře. V meste na úpä...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 9. 7. 2020
sviatok:Lujza
dnes:
štvrtok 9.7.
29 °C
zajtra:
piatok 10.7.
33 °C