www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR: Průhonice - kúzelná jeseň v Průhonickom parku - VIDEO

ČR: Průhonice - kúzelná jeseň v Průhonickom parku - VIDEO

Publikované: 29.11.2011
Nie je ročné obdobie, v ktorom by nestálo za to vidieť Průhonický park. Jeseň hrajúca všetkými farbami dokáže prírodne krajinársky unikát, ktorý patrí na zoznam národného kultúrneho dedičstva UNESCO, rozveseliť takmer dokonale, rovnako ako tamojší zámok.

Hmla sa tento víkendový deň zdvihla len veľmi lenivo. A tak kúsok od Prahy, v Průhoniciach, panuje taká tá dotieravá zima, presne tá, kedy sa teplota drží ešte nad nulou, ale zároveň tá, ktorá sa dokáže dostať až na kosť a tak sa pocitovo zdá byť oveľa chladnejšie ako naozaj je. Okolo průhonického zámku zostává ale stále živo.

Do terénu vyrazili fotografi, na romantické prechádzky zamilovaní, a len tak sa potúlať, všetci, ktorí namiesto toho aby sedeli doma pre televízorom, radšej niekam vybehnú. Posledné ešte trocha teplé dni využili aj bikeri. V Průhoniciach je proste veselo každý deň. Vstupné do parku stojí 50 korún sezóna  - nesezóna.  

Průhonice

PrůhonicePrůhonicePrůhonice

Průhonický park ponúka celkovo tri prehliadkové okruhy. Keď si so 14 dňovým predstihom objednáte sprievodcu, za päťstovku je váš. Prehliadka s ním je potom na hodinu až hodinu a pol. Záleží od zvedavosti ľudí v skupine.

Unikátna prehliadka rastlín a drevín

Keď ale vyrazíte sami, možno si všimnete veci, ktoré by ste pod návalom informácií o rôznych vzácnych rastlinách a drevinách, ktoré v Průhonickom parku rastú, inak najskôr prehliadli. Trebárs to, ako v pohode sa cítia všetci tí, ktorí do Průhonic zavítali. Príroda, ktorú v roku 1885 po prvý krát zorganizoval Arnošt Emanuel Silva Tarouca a dal jej podobu parku, totiž pôsobí ako tíšiaci liek. Vtedy začali byť stredoeurópske parky obohacované o vzácne exotické rastliny. Zakladateľ parku v Průhoniciach našiel inšpiráciu v Hornej Lužnici a v Čechách pod Košířom.

PrůhonicePrůhonicePrůhonice

Průhonice

Mágia vody…

V hladine Podzámockého rybníka, toho najväčšieho z troch, ktoré môžete v Průhonickom parku nájsť, sa odráža zámok. Rovnako ako priľahlý park patrí do zoznamu UNESCO. Pohľad na neho vás bude sprevádzať zrejme celou prechádzkou. Park bol totiž situovaný tak, aby priezory medzi skupinami stromov, ktoré sa prezliekli do rôznofarebných kabátov, priťahovali vaše oči snáď zo všetkých strán.

Okrem Podzámockého rybníka, ktorý zostává tým najobľúbenejším, sú tam ešte ďalšie dva – Labeška a Bořín. Celým areálom si razí svoju cestu aj potok Botič so svojimi haťami, prepadmi a malými či väčšími zátočinami alebo ak chcete – slepými ramenami. Kúzlo celého parku v pozadí so žlto nahodenou zámockou budovou dokresľuje množstvo drevených mostíkov, na ktorých sa ľudia tak radi zdržujú.  

…a zámku

Nie vždycky ale v Průhoniciach stával zámok. V 14. storočí na rovnakom mieste stávala gotická tvrdza so statkom, ktorú vlastnilo panstvo z Říčan, miesto od Průhonic vzdialené 11 kilometrov. Tvrdzu potom kúpili pražskí mešťania, neskôr sa stala majetkom Jana Dubečského z Dubče. Zlom pre pôvodnú stavbu predstavoval rok 1508, kedy sa stala dedičstvom Zápských zo Záp. Práve tí totiž prestavali tvrdzu na renesančný zámok. Slávnu éru honosného sídla potom prerušila tridsaťročná vojna. Ešte predtým ale zámok vlastnil radca samotného cisára Rudolfa II.

PrůhonicePrůhonicePrůhonice

Průhonice

Polorozpadnutého zámku sa časom zmocnili jezuiti z internátu svätého Klimenta na Starom Meste pražskom a roku 1669 začali s jeho rekonštrukciou a medzi zámockou budovou a kostolom aj so stavbou pivovaru.

Znovu vystriedal niekoľko majiteľov, aby sa ho nakoniec ujal už zmieňovaný Arnošt Emanuel Silva Tarouca, ktorý konečne povýšil budovu, s ktorou boli len starosti, na všetkými obdivované sídlo. Jeho vtedajšia klasicistická podoba sa mení na novorenesančnú. Štíty a atiky dodávajú miestu šmrnc. Roku 1927 sa finančne vyčerpal aj Silva Tarouca a zámok predal štátu. Teraz ho spravuje Botanický ústav Akadémie vied Českej republiky.

Průhonice

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Čelákovice - mesto kráľov - VIDEO
Publikované: 11.5.2010
Mesto na Labe necelých 20 kilometrov vzdialené od Prahy. Od pradávna sa o Čelákoviciach hovorí ako o kráľovskom mestečku.

ČR: Zámok Ctěnice - budúcnosť? Neistá - VIDEO
Publikované: 24.1.2012
Nie je to tak dávno, čo pražský magistrát investoval nemalú sumu do rozsiahlej rekonštrukcie zámku Ctěnice. Dnes si v zámockom areáli, ktorý si ľudia za krátky čas ľahko zamilovali, nie je možné dať ani kávu.

ČR, zámok Berchtold – Vidovice: výlet do rozprávky - VIDEO
Publikované: 25.3.2014
Malý, ale dokonale romantický zámoček Berchtold nájdete v obci Kunice, v miestnej časti Vidovice, asi 25 kilometrov východne od Prahy.

Tipy na prechádzky Prahou
Publikované: 20.5.2020
Praha je nádherná počas všetkých ročných období. Nateraz je navyše poloprázdna! Ponúka zážitky nielen pre milovníkov historických pamiatok a kultúry, ale aj pre tých, ktorí radi trávia čas v prírode. Preto vám prinášame niekoľko tipov na potulky po krásnych pražských parkoch.

ČR: Zápy - kopec v polabskej rovine
Publikované: 14.10.2011
Mestečko ležiace asi dvadsať kilometrov od Prahy a len päť od jej severovýchodného okraja. V Zápoch žije len niekoľko stoviek ľudí, ale napriek tomu je toto miesto rušné. Jazdí tam množstvo áut, o to menej sú tam vidieť ľudia.

ČR, Vidovice – zámok Berchtold
Publikované: 19.5.2016
HOTEL zámok BERCHTOLD leží v malebnom Ladovom kraji neďaleko Prahy a svoje meno dostal po šľachtickom rode Berchtoldovcov. Tí zámok vlastnili na začiatku 20. storočia. Celý zámok (vrátane okolia) postupne prešiel od roku 2005 celkovou revitalizáciou a rekonštrukciou. Tá celý areál premenila na miesto, kde sa konajú rôzne zaujímavé akcie pre rodiny s deťmi, ktoré si zámok obľúbili najmä pre jeho rodinnú atmosféru a dobré jedlo.

ČR, Velké Popovice – Ringhofferovské mestečko
Publikované: 25.8.2019
Súčasťou Ladovho kraja je aj mestečko Velké Popovice. Nájdete tu idylickú krajinku plnú krásnej architektúry, rybníkov, lesov, kveteny, zručných majstrov a v neposlednom rade zaujímavej histórie.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Botanická záhrada Praha
Areál s celoročnou prevádzkou je zasadený do južnej skalnatej stráne bývalých trojských vinohrado...Súvisiace video

ČR, Říčany: výhodná adresa aj miesto pre turistov
Říčany ležia asi 20 kilometrov na východ od centra Prahy. V sympatickom mestečku dnes žije bezmál...

ČR: zámok Dobříš - kus Rakúska v zemi českej
Dobříš je mesto vzdialené od Prahy asi 50 kilometrov. Dôvodom návštevy pre väčšinu turistov zostá...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

1.6.2020
Sliezskoostravský hrad ožije živou hudbou od 19. 6. do 18. 7.2020! Takmer dve desiatky kapiel zahrajú v pokoronavírusovej premiére. Tešiť sa môžete na jednodenné koncerty zvučných mien – Monkey Business, Chinaski, David Koller, Pokáč, Wohnout, Bára Poláková, Anna K., Kali a Peter Pann. Z tvrdších žánrov to budú kapely Citron a Lautr, Trautenberk, Horkýže Slíže, Zakázaný ovoce, Vypsaná fixa. Špecialitou bude minifestival Metal!!!, kde zahrajú lokálne kapely Malignant Tumour, Silent Stream of Godless Elegy, Antigod, Primary Resistance, Postcards from Arkham, Dead Carnage a cezpoľní Gutalax.
29.5.2020
Dnes vám prinášame druhú časť tých (podľa nás) najzaujímavejších medzinárodných či svetových dní podľa kalendára (mesiace júl až december), bez ktorého sa ani v súčasnej dobe nezaobídeme.
27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 1. 6. 2020
sviatok:Žaneta
dnes:
pondelok 1.6.
21 °C
zajtra:
utorok 2.6.
19 °C