www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » SR: Kežmarok – kráľovstvo pod Tatrami

SR: Kežmarok – kráľovstvo pod Tatrami

Publikované: 19.12.2013
Dnes naše kroky nasmerujeme na východ Slovenska, konkrétne do kráľovského mesta Kežmarok, ktoré je nielen významným historickým centrom regiónu Spiša, ale aj miestom rôznorodej kultúry a jedinečných osobností.

História chotára Kežmarku sa začala písať už pred 50 000 rokmi, kedy toto územie obývali ľudia zo staršej doby kamennej. Neskôr ich vystriedali Slovania a napokon sa tu usídlili aj nemeckí kolonisti. Tieto fakty sa opierajú o archeologické nálezy, ktoré tu boli nájdené. Viedla tu aj významná obchodná cesta spájajúca Orient s Európou, a to dalo veľký predpoklad vzniku mesta. Postupne sa viaceré menšie osady rozširovali, až napokon v roku 1269 vzniklo mesto Kežmarok, ktorému mestské privilégia udelil samotný kráľ Belo IV. Zaujímavosťou je, že do chotára mesta patrila aj časť Vysokých Tatier. Mestské práva sa postupom času rozširovali a od 15. storočia malo kráľovské slobodné mesto už aj vlastný erb.  Počas svojej bohatej histórie mesto zažilo trinásť väčších vojnových konfliktov, ako napríklad 100ročnú vojnu s kráľovským mestom Levoča, 250ročnú vojnu s vlastným hradom a jeho panovníkom, ale tiež rôzne proticisárske povstania, maďarské povstanie a napokon novodobé svetové vojny. Napriek množstvu konfliktov a strastí sa mestu po hospodárskej stránke darilo. Pracovalo tu doposiaľ 40 cechov. Zastúpený tu boli napríklad rybári, zámočníci, súkenníci, kováči, ba aj sedlári, celoeurópsky preslávený farbiari, zlatníci a stolári. Rok 1872 priniesol zrušenie cechovej výroby, no napriek tomu pokračovala továrenská výroba niekoľkých podnikov. Zaujímavá je hlavne Prvá uhorská mechanická pradiareň ľanu a konopnej priadze, či továreň na výrobu smoly a škrobu.

Mesto Kežmarok

Školy a ich osobnosti

Okrem hospodárstva sa v Kežmarku rozvíjalo aj školstvo a kultúra. Prvá škola tu vznikla už v roku 1383 a možnože aj o storočie skôr. Neskôr tu bolo založené gymnázium, ktoré sa v 18. a 19. storočí reorganizovalo na lýceum. Tento typ školy vyššieho stupňa bol zastúpený len v štyroch mestách na Slovensku. Na lýceu študovali žiaci z celej strednej Európy a medzi nimi aj osobnosti ako Július Barč - Ivan, Pavol Országh Hviezdoslav, Ján Chalúpka, Janko Jesenský, Ladislav Medňanský, Aurel Stodola, Vojtech Alexander, Janko Kráľ, Martin Kukučín, Martin Rázus, Pavol Jozef Šafárik a mnohí ďalších.  Kežmarok mal zriadenú aj unikátnu odbornú školu tkáčstva a jednu z prvých materských škôl na území Slovenska.

Expozícia v Kežmarskom hrade: história Kežmarku

Mesto kultúry

Čo sa týka kultúry, tak ani tu mesto nezaspalo na vavrínoch. Centrom kultúrneho života bol a dodnes je Kežmarský hrad.  Uskutočňovali sa tu filozofické dišputy, koncerty a maliarske sympózia. Jedným z ďalších kultúrnych výstupov mesta boli knihy. Bola tu založená prvá kníhtlačiareň. Na prelome 19. a 20. storočia ich tu pribudlo až jedenásť. Ľudia sa v meste zoskupovali do rôznych spolkov. Medzi najvýznamnejšie patrili strelecký, hasičský či spolok spišských lekárov a lekárnikov. V roku 1873 bol práve v Kežmarku založený prvý turisticko-ochranársky Uhorský karpatský spolok. Zaujímavosťou je, že bol len 8. svojho druhu na svete.

Kežmarský hrad

Osobnosti, ktoré sa zapísali do dejín

Po kultúre a hospodárstve bolo mesto významným aj na poli vedy. Vďaka kežmarským rodákom sa výrazne zapísalo do dejín. Tak napríklad, vďaka Danielovi Fischerovi bola založená súkromná lekárska škola, Ján Daniel Perlitzi bol zakladateľom súdneho lekárstva v Uhorsku, Vojtech Alexander bol zas zakladateľom röntgenológie v Uhorsku, Juraj Buchholtz sa stal autorom prvej mapy jaskyne na Slovensku a panorámy Tatier, Tomáš Mauksch bol zakladateľom tatranskej floristiky, a takto by sme mohli ešte dlho pokračovať.

Mapa historických osobností KežmarkuMestská knižnica

Dnes sme si povedali prevažne o histórií a významných osobnostiach tohto kráľovského mesta. Nabudúce budeme v našom rozprávaní pokračovať. Vydáme sa po stopách významných pamiatok, ktorých je tu neúrekom. Preto prosíme prijmite naše pozvanie na prechádzku týmto očarujúcim a fascinujúcim mestom aj o týždeň.

Mesto Kežmarok (budova Radnice)

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kežmarok: festival Európske ľudové remeslo 2015
Publikované: 6.7.2015
Nenechajte si ujsť unikátny festival Európske ľudové remeslo, ktorý sa uskutoční v dňoch od 10. do 12. júla 2015 v kráľovskom meste Kežmarok.

Červený Kláštor: Zamykanie rieky Dunajec
Publikované: 14.10.2015
Pozývame vás na ukončenie tohtoročnej vodáckej sezóny na rieke Dunajec, ktoré sa uskutoční dňa 17. októbra 2015 v priestoroch Pieniny sport centrum v Červenom Kláštore.

Prešov: Výstava relikvií tibetských majstrov
Publikované: 16.3.2016
V dňoch 19. a 20. marca 2016 sa v PKO Čierny orol v Prešove uskutoční nevšedná výstava relikvií budhov, ako pripomienka na veľkých východných majstroch, ktorí svoje životy zasvätili pomoci iným.

SR: Spišská Nová Ves – brána do raja
Publikované: 13.7.2016
Minulý týždeň sme navštívili mesto Majstra Pavla – Levoču a dnes sa presunieme len o necelých 11 kilometrov nižšie do Spišskej Novej Vsi, ktorá je považovaná za vstupnú bránu do Národného parku Slovenský raj.

SR, Hniezdne – Nestville Park
Publikované: 1.11.2017
Dnes nás čaká výlet na severovýchodné Slovensko, kde sa len pár kilometrov od Starej Ľubovne rozprestiera dedinka Hniezdne. Bezmála 1 a pol tisícová obec ležiaca v údolí rieky Poprad ponúka jednu unikátnu turistickú atrakciu, ktorú by ste inde široko-ďaleko nenašli.

SR, Červený Kláštor: očarujúce splavovanie Dunajca - VIDEO
Publikované: 18.9.2018
Jeseň je dozaista najfarebnejším obdobím roku a zároveň jedným z najvhodnejších pre spoznávanie krás Slovenska. Tentoraz vás zavedieme do obce Červený Kláštor, kde zažijeme jedno úžasné dobrodružstvo v podobe splavu zurčiacej rieky.

Prešov: Mikulášska nádielka 2014
Publikované: 28.11.2014
Mesto Prešov vás pozýva, hlavne tých najmenších, na Mikulášsku nádielku, ktorá sa uskutoční v piatok 5. decembra 2014 o 16 hod. na pešej zóne.

SR: Svit – Baťove mestečko I.
Publikované: 30.10.2014
Jeseň je najfarebnejším obdobím roka a ideálnym časom na rodinné výlety. Počas jedného slnečného dňa sme sa vydali do mestečka Svit, o ktorom sme vedeli len toľko, že patrí medzi najmladšie slovenské mestá.

SR, cyklovýlet: Spišská Teplica  - Lopušná dolina
Publikované: 7.11.2013
Jesenné počasie je priam stvorené na cyklistiku, a preto si dnes predstavíme cyklotrasu, ktorá je vhodná pre celú rodinu. Vydáme sa na východ Slovenska do mesta Poprad, odkiaľ budú naše kroky smerovať v ústrety dobrodružstvu.

SR: Kežmarok – Turbína, babička pod Tatrami
Publikované: 5.12.2013
Na huncovskej ceste pri kráľovskom meste Kežmarok stojí nenápadná budova, ktorá skrýva zaujímavú históriu. Jedná sa o najstaršiu malú vodnú elektráreň na Slovensku, ktorá dodnes dodáva elektrickú energiu pre obyvateľov mesta.

SR: Kežmarok – pamiatky na každom kroku I.
Publikované: 26.12.2013
Minulý týždeň sme boli na potulkách kráľovským mestom pod Tatrami – Kežmarkom a dnes budeme v jeho návšteve pokračovať. Tentoraz sa vydáme do ulíc historického centra, kde sa spoločne zoznámime s architektonickými dominantami a skvostami.

SR: Kežmarok – pamiatky na každom kroku II.
Publikované: 2.1.2014
Minulý týždeň sme navštívili pamätihodnosti mesta Kežmarok, a to drevený artikulárny kostol, kežmarské lýceum, nový evanjelický kostol, radnicu či múzeum bytovej kultúry. Dnes budeme v našej ceste po pamiatka pokračovať.

SR: Kežmarok – hrad Čiernej panej I.
Publikované: 9.1.2014
Ako sme minulý týždeň sľúbili, dnes naše putovanie po kráľovskom meste Kežmarok ukončíme na hrade. Kežmarský hrad, ktorý patrí k jedným z mála pevností na svete, ktoré nestoja na kopci, skrýva mnoho zaujímavých a tajuplných zákutí, ktoré spoločne v nasledujúcich riadkoch navštívíme.

SR: Kežmarok – hrad Čiernej panej II.
Publikované: 16.1.2014
V minulej časti sme si stručne priblížili bohatú históriu Kežmarského hradu. Dnes sa spoločne vyberieme navštíviť unikátne múzeum, ktoré v sebe hrad ukrýva a ktorého návštevu vám vrelo odporúčame.

SR, Litmanová – nielen mariánske pútnické miesto, ale aj skvelá lyžovačka
Publikované: 27.2.2014
Obec Litmanová nie je známa iba vďaka údajným zjaveniam Panny Márie, ktoré sa mali odohrať na hore Zvir v rokoch 1990 až 1995, ale tiež vďaka lyžiarskemu stredisku, ktoré okrem domácich lyžiarov navštevuje čoraz viac zahraničných vyznávačov zimných športov, predovšetkým Poliakov.

SR: Košice – Východoslovenské múzeum
Publikované: 5.6.2014
Dnes zavítame do metropoly východu – do Košíc, aby sme spoločne navštívili jedno z najstarších a najvýznamnejších múzeí na Slovensku - Východoslovenské múzeum. Povieme si čo-to o jeho vzniku a jednotlivých expozíciách.

SR, Spišská Sobota – klenot pod Tatrami
Publikované: 16.5.2013
Dnes sa na potulkách Slovenskom vydáme do okresného mesta Poprad, konkrétne do mestskej pamiatkovej rezervácie Spišská Sobota. Nahliadneme do jej histórie, ktorú sprevádzali obdobia rozvoja i úpadku. Napriek spletitému osudu sa jej historicko-umelecká hodnota nestratila, ba naopak, v súčasnosti ponúka unikátny pohľad na životy našich predkov v regióne Spiša.

SR: Spišská Belá – pohľad do minulosti
Publikované: 24.10.2013
Mesto Spišská Belá sa nachádza v severnej časti Popradskej kotliny, pod mohutnými Belianskymi Tatrami, na križovatke ciest do Kežmarku, Starej Ľubovne, Zamaguria a Vysokých Tatier. V dnešnom putovaní po Slovensku sa vydáme za spoznávaní krás tohto nevšedného mesta.

SR: Spišská Belá, Strážky – umenie a história v jednom
Publikované: 17.10.2013
Dnes sa vydáme na východné Slovensko do bývalej obce Strážky, ktorá je v súčasnosti miestnou časťou mesta Spišská Belá. Strážky ležia na hlavnom ťahu medzi kráľovským mestom Kežmarok a už spomínaným mestom Spišská Belá. Známe sú vďaka nádhernému kaštieľu, anglickému parku či unikátnej zvonici. A práve za týmito nevšednými pamiatkami nasmerujeme naše kroky.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Jesenné splavovanie Dunajca
Pokiaľ plánujete na jesenné obdobie rodinné výlety, určite navštívte aj oblasť Pienin, presnejšie...

SR: Spišská Nová Ves – mesto unikátov a rekordov
Nielen vstupná brána do Slovenského raja, ale aj miesto nevšedných prechádzok, to v sebe snúbi Sp...

SR, Svit – výnimočné miesto na prechádzku
V severozápadnej časti Spiša, kúsok od mesta Poprad, sa rozprestiera malebné mestečko Svit. Jeho ...

SR: Kežmarok – kráľovské mesto východu
Vydajte sa prostredníctvom našej fotogalérie do okresného mesta Kežmarok. Toto kráľovské mesto op...

SR: Spišská Belá a Strážky
Na východnom Slovensku sa nachádza mnoho krásnych miest. Dozaista jedným z nich je aj mesto Spišs...

SR, Spišská Sobota – zachovalá história
Mesto Poprad vo svojej severozápadnej miestnej časti nazývanej Spišská Sobota ukrýva nádherné zac...


Súvisiace video

SR, Dunajec - najkrajší pohľad na okolitú krajinu
Pre všetkých, čo majú radi krásy Slovenska, sme pripravili malú ochutnávku splavu Prielomu Dunajc...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

15.12.2019
Tento rok už po jubilejný tridsiaty raz zavíta na Slovensko Betlehemské svetlo. Plamienok zo samotného Betlehema bol včera prevzatý z rakúskeho mesta Linz a dnes bude slovenskými skautmi odovzdaný poľským kolegom.
14.12.2019
Moravskosliezsky kraj zahájil zimnú sezónu. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch, opäť podporí úpravu lyžiarskych a bežeckých tratí v Beskydoch a Jeseníkoch. Tento rok navyše zadovážil na Pustevny ratrak a na Gruň snehovú frézu.
13.12.2019
Príďte podporiť originálnu slovenskú tvorbu a zabaviť sa na Vianočný koncert talentovaného mladého hudobníka Adama Ďuricu alebo privítajte Nový rok 2020 skutočne honosne. Obe sviatočné podujatia sa budú konať v Grand Hoteli Bellevue **** v Hornom Smokovci.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 15. 12. 2019
sviatok:Ivica
dnes:
nedeľa 15.12.
6 °C
zajtra:
pondelok 16.12.
9 °C