www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, Jestřebí: torzo hradu v Máchovom kraji – VIDEO

ČR, Jestřebí: torzo hradu v Máchovom kraji – VIDEO

Publikované: 14.8.2012
Väčšina turistov, ktorí sa vypravia do Máchovho kraja, si leto užíva na plážach a v rezortoch okolo Máchovho jazera. Lenže bolo by to tak trochu neférové spájať Českolipsko výhradne s Máchovým jazerom alebo Bezdězom, ktorý krajine dominuje snáď zo všetkých strán.

Na Bezděze bol snáď každý poriadny výletník. Koľko turistov ale zavíta na neďalekú zrúcaninu hradu Jestřebí, najstaršieho hradu celej oblasti, to sa dá len ťažko odhadnúť. Za vstupenky ba ani za parkovné sa tam neplatí. Podľa miestnych, ktorých v rovnomennej obci žije asi osemsto, je takých turistov ale mnoho.

Jestřebí

Jestřebí – nenáročný výlet

Pokiaľ do Jestřebí pôjdete vlakom, od zastávky to budete mať tak tri kilometre. Ak sa rozhodnete pre auto, zaparkovať môžete priamo pod hradom a hore na hrad to máte len pár minút. Jestřebí ale môže byť tiež ideálnou zastávkou pre bikerov. Ako hlavný cieľ výletu by vás táto zrúcanina pravdepodobne sklamala, pokiaľ samozrejme nie ste vášniví milovníci histórie. Na dychvyrážajúci pohľad na monštruóznu pevnosť s cimburím rovno zabudnite. Z pôvodného hradu sa totiž zachovala asi len štvrtina.

Skôr než na hrad samotný sa ako prvé asi zadívate na zvonicu jestřebského cintorína, ktorá bola súčasťou vtedajšieho farského kostola v pôvodnej obci s názvom Krušina. Keď budete mať šťastie a s časom sa trafíte do celej hodiny, z opravenej veže s gotickým jadrom a novou žltou fasádou sa ozve prastarý zvon, ktorý nechal uliať Jakub Černín z Chudenic.

Jestřebí

K Máchovmu kraju neodmysliteľne patrí aj vôňa borovíc či pieskovec. Aj hrad Jestřebí kedysi stával na pieskovcovej skale, ktorá akoby zrazu vyrástla v otvorenej krajine. Základňa vtedajšieho hradu bola ale v druhej polovici 13. storočia, kedy bol hrad podľa všetkého založený pánmi v Dubé, podstatne mohutnejšia. Aj na Jestřebí sa vystriedalo niekoľko majiteľov, pričom posledný z nich bol zrejme Krištof z Vartemberka. Od roku 1547 je hrad Jestřebí evidovaný ako pustý.

JestřebíJestřebíJestřebí

Jestřebí

Zradný pieskovec a „pracovití“ ľudia

Pieskovcu, ktorý sa aj tak prirodzene odroluje, k rýchlejšej skaze dopomohli hlavne ľudia, ktorí ho v 18. storočí odlamovali, aby z neho následne mohli stavať. Nevyváženosť celého masívu, ktorého vrchol stále zaťažujú zvyšky hradieb, sa znova prejavila pred troma rokmi, kedy sa kus pieskovca odtrhol a balvany takmer zavalili niekoľko rodinných domov v Jestřebí. Miestnych táto udalosť poriadne vydesila.

Po nutných úpravách by dnes už mala byť návšteva trosiek hradu bezpečná. Je voľne prístupná, ale počas nepriaznivého počasia sa predsa len radšej zamyká. Hore na otvorenú vyhliadku porastenú trávou sa dostanete vežou v skale – bývalou hradnou studňou, ktorou vedú uzulinké a pomerne prudké drevené schodíky. Tam na vás zo širšej časti pôvodného hradu čaká výhľad na Máchov kraj, tá užšia a vyššia nie je prístupná.   Jestřebí

Jestřebí ako súčasť národnej prírodnej pamiatky

Je to asi mesiac, odkedy bola oblasť medzi Jestřebím, Provodínom a Starými Splavmi vyhlásená za Národnú prírodnú pamiatku Jestřebské slatiny. Rašelinisko a mokrade v nive Robečského potoka totiž tvoria ideálne podmienky pre život veľmi vzácnych rastlín a živočíchov. Inde na svete nenájdete unikáty ako prstnatec český, mäsožravú tučnicu českú alebo ohrozený jazyčník sibírsky, ktorý podľa odborníkov na našom území rástol už v dobe ľadovej.

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Liberec - Viedeň severu
Publikované: 25.3.2011
Dnešný deň vás zavedieme do jedného z najpriemyslovejších miest Českej republiky.

ČR: Rokytnice nad Jizerou - z dluhov k prosperite - VIDEO
Publikované: 11.10.2011
O Rokytnici nad Jizerou sa ešte pred pár rokmi hovorilo ako o najzadĺženejšom meste Českej republiky. Dnes je toto mestečko, zatienené Lysou Horou, jedno z najnavštevovanejších miest v Krkonošiach.

ČR: Bezděz - hradné ruiny nad Máchovým jazerom - VIDEO
Publikované: 18.10.2011
Malý a Velký Bezděz – dva vrcholy Dokeskej pahorkatiny, ten vyšší už pekne veľa rokov zdobí hrad Bezděz – presnejšie povedané - jeho zrúcanina.

ČR, Dubá: raj chatárov - VIDEO
Publikované: 25.6.2013
Dubá - malebné mestečko ležiace v prírodnej krajinnej oblasti Dubské Švýcarsko (Dubské Švajčiarsko). Príjemné námestie, ale tiež pokojný život sprevádza toto pôvabné miesto, ktoré sa v poslednej dobe nenápadne hlási o pozornosť turistov – a nielen tých českých.

Česká Lípa: ideálne stanovisko pri potulkách po českom severe - VIDEO
Publikované: 16.7.2013
Ďalším zo skoro povinných zastavení pri putovaní Máchovým krajom je Česká Lípa. Jej historické jadro leží na pravom brehu rieky Ploučnice, ktorá preteká mestom.

ČR, Hrad Buchlov – zachovalá stredoveká nádhera
Publikované: 12.3.2015
V dnešnom článku sa vydáme do stredoveku, konkrétne na hrad Buchlov, ktorý sa nachádza na rovnomennom kopci. Tento majestátny kráľovský hrad je len na skok od obce Buchlovice, v okrese Uherské Hradište, známej hlavne vďaka barokovému zámku Buchlovice s rozsiahlym parkom.

ČR: Česko vyberá najlepšiu destináciu pre rok 2016
Publikované: 6.8.2016
Agentúra CzechTourism vyhlasuje štvrtý ročník súťaže o najlepšie turistické atraktivity DestinaCZe 2016. Aj tento rok sa hlasuje v piatich kategóriách, zastúpené sú všetky turistické regióny ČR.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Železný Brod
Mesto v Krkonošskom predhorí, ktorým preteká rieka Jizera. Železný Brod je príjemnou zastávkou na...

ČR: Smržovka v Jizerských horách
Foto: Klára Svobodová


Súvisiace video

ČR: Rokytnice nad Jizerou - výlet do hôr
Rokytnice nad Jizerou – mesto ležiace v pohorí Krkonoše a tiež jedno z významných lyžiarskych str...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

21.11.2019
Blíži sa koniec novembra. Jesenné trhy striedajú tie vianočné a jedno z najobľúbenejších období v roku je za dverami. Majú ho radi dospelí, deti aj obchodníci. V centrách miest a obcí po celej Českej (a samozrejme aj Slovenskej) republike sa pripravujú predajné miesta s vianočnou tematikou, vôňou vareného vína a rôznych pochutín. Vianočné trhy začínajú už budúci víkend.
20.11.2019
Vydajte sa s Jakubom Frankom trekovať po Nepále a neminúť pritom ani euro. Pútavá prednáška vás čaká už 24. novembra 2019 v cestovateľskej kaviarni na Vajnorskej 3 v Bratislave.
19.11.2019
Dopravný podnik hlavného mesta Prahy pripravil v rámci programu „Zážitková turistika pre priaznivcov histórie mestskej hromadnej dopravy“ na sobotu 23. novembra jazdu historickou súpravou metra za poznaním zaujímavých miest na trase B so sprievodcom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MALTA a MONAKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 21. 11. 2019
sviatok:Elvíra
dnes:
štvrtok 21.11.
10 °C
zajtra:
piatok 22.11.
10 °C