www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR: Bezděz - hradné ruiny nad Máchovým jazerom - VIDEO

ČR: Bezděz - hradné ruiny nad Máchovým jazerom - VIDEO

Publikované: 18.10.2011
Malý a Velký Bezděz – dva vrcholy Dokeskej pahorkatiny, ten vyšší už pekne veľa rokov zdobí hrad Bezděz – presnejšie povedané - jeho zrúcanina.

Zdá sa, že obyvatelia dedinky Bezděz pochopili, čo znamená pojem turistický ruch. Roky zijú pod kulisou starobylej zrúcaniny hradu Bezděz a tak si na hostí, čo si do ich miesta bydliska prichádzajú pozrieť so stopami šedi inak stále belostnú dominantu Bezdězu, museli už zvyknúť.

Predáva sa Bezděz?

O tom, ako miestni obyvatelia chápu slovo biznis, vypovedá už parkovisko, prvý záchytný bod všetkých motorizovaných turistov. Obec vsadila na neznalosť turistov a takticky zabrala hlavnú príjazdovú cestu, ktorou sa ale dá pokojne pokračovať a autom dôjsť podstatne bližšie k hradu. Väčšina nováčikov nechá auto rovno tu a málokoho napadne, že o čosi vyššie stojí lacnejšie a z onoho dôvodu prázdne parkovisko.

Bezděz

Z parkoviska, ktoré improvizovane vyrástlo na trávniku pri ceste, pribude do obecnej pokladice, aspoň dúfajme, že práve tam, päťdesiat čekých korún z každého auta. V tejto cene ste si kúpili jedno parkovacie miesto a informáciu, že za túto čiastku tam môžete stáť trebárs aj do súdneho dňa a dozviete sa tiež, že hore k hradu to sú dva kilometre.

Jeseň na hrade a v podhradí

Prechádzka to je ale príjemná. Je jeden z posledných letných dní a tak je človeku celkom jedno, kde sa vlastne nachádza a koľko nechal na parkovisku. Lenivou chôdzou cestou hore sa nechá unášať pohľadom na zrúcaninu týčiacu sa na kopci, načúva šumeniu stromov, ktorých listy sa už rozhodli prezliecť sa do jesenných farieb, a užíva si posledné hrejivé lúče slnka.

Okolo hradu Bezděz sa pohybuje množstvo cudzincov – hlavne Nemcov a Holanďanov. Pre nich je dovolenka v Čechách lacnou zábavou. Majitelia reštaurácií a hotelíkov v Máchovom kraji by sa bez znalosti nemčiny len ťažko uživili.

BezdězBezdězBezděz

Bezděz

Krížovú cestu k hradu lemujú opravené kaplnky. Čím vyššie človek vystupuje, tým je cesta zložitejšia. Kamene sa pod nohami kĺžu a tak sa ľudia navzájom pridŕžajú, keď sa niekomu z nich náhodou pošmykne noha. Len kúsok od hlavnej hradnej brány sa tak naskytá zaujímavé a vcelku zábavné predstavenie, ktoré sa odohráva medzi stromami mierne tieniacimi výhľad na neďaleké Máchovo jazero a okolitú krajinu.

Všetci, ktorí majú nejaké dočinenie s hradmi a zámkami, si tento rok mädlili ruky nad tučnými zárobkami. Tohtoročná extrémne teplá jeseň ich pomohla plniť ľuďmi do posledného dňa sezóny. Aj tu na Bezděze sa stále prvý októbrový víkend robia prehliadky. Len tovar v stánkoch je už tak nejako vykúpený a pred zimou sa ho ani nikto dopĺňať nechystá.   

Bezděz

BezdězBezdězBezděz

Bezděz patrí k najzaujímavejším českým historickým pamiatkam. Ako jeden z mála hradov si zachoval svoju pôvodnú gotickú podobu. Pri tvorbe svojich diel sa tam nechali inšpirovať takí velikáni ako Karel Hynek Mácha, ktorý má v skale svoju pamätnú tabuľu, alebo Bedřich Smetana, ktorý Bezdězu venoval svoju prácu nazvanú príhodne Tajomstvo. So záhadami je zrúcanina, ľuďmi premenovaná na „hrad kráľov“, od pradávna spájaná. Ranogotický hrad Bezděz nechal niekedy okolo roku 1270 postaviť Přemysl Otakar II.

Bezděz

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Mesto Česká Lípa
Publikované: 19.11.2010
Okresné mesto Českou Lípu, ktoré sa nachádza neďaleko Máchovho jazera a hradu Bezděz, pretína rieka Ploučnice.

ČR, Doksy – dovolenka pre celú rodinu
Publikované: 3.6.2017
Leto a prázdniny sa blížia, a tak je najvyšší čas vyberať, kam sa vydať na víkend či na dlhšiu dovolenku. Pobyt pri mori v zahraničí je síce lákavý, ale časovo a finančne trochu náročnejší. Čo ale robiť v prípade, že aj k nám prídu tropické teploty a treba uspokojiť celú rodinu? Aj v Čechách je skvelé prázdninové letovisko, ktorým sú Doksy pri slávnom Máchovom jazere. Aj ak máte deti vekovo od seba veľmi vzdialené, či rozdielne záujmy s partnerom, nebojte sa sem vyraziť.

ČR: Česko vyberá najlepšiu destináciu pre rok 2016
Publikované: 6.8.2016
Agentúra CzechTourism vyhlasuje štvrtý ročník súťaže o najlepšie turistické atraktivity DestinaCZe 2016. Aj tento rok sa hlasuje v piatich kategóriách, zastúpené sú všetky turistické regióny ČR.

Doksy: Rezbárske sympózium 2016
Publikované: 6.9.2016
Mesto Doksy a Vlastivedné múzeum a galéria v Českej Lípe pripravili v dňoch 7. až 10. septembra v poradí už 31. ročník rezbársko-sochárskeho sympózia.

ČR: Potulky po strašidelných miestach
Publikované: 19.11.2015
Prevažne v pochmúrnom jesennom počasí vyrážajú milovníci záhad, povestí a strašidelných historiek na tajomné miesta. Taktiež sa radi bojíte? Vydajte sa teda spolu s nami na výlet za príbehmi nielen o upíroch a čarodejniciach v Čechách.

ČR, Hrad Buchlov – zachovalá stredoveká nádhera
Publikované: 12.3.2015
V dnešnom článku sa vydáme do stredoveku, konkrétne na hrad Buchlov, ktorý sa nachádza na rovnomennom kopci. Tento majestátny kráľovský hrad je len na skok od obce Buchlovice, v okrese Uherské Hradište, známej hlavne vďaka barokovému zámku Buchlovice s rozsiahlym parkom.

Česká Lípa: ideálne stanovisko pri potulkách po českom severe - VIDEO
Publikované: 16.7.2013
Ďalším zo skoro povinných zastavení pri putovaní Máchovým krajom je Česká Lípa. Jej historické jadro leží na pravom brehu rieky Ploučnice, ktorá preteká mestom.

ČR, Krásná Lípa: srdce Českého Švýcarska - VIDEO
Publikované: 2.7.2013
Krásná Lípa – spojenie slov, ktoré by snáď malo predurčovať samotný charakter mesta, mesta, ktoré si hovorí centrum Českého Švýcarska (doslova Českého Švajčiarska).

ČR, Dubá: raj chatárov - VIDEO
Publikované: 25.6.2013
Dubá - malebné mestečko ležiace v prírodnej krajinnej oblasti Dubské Švýcarsko (Dubské Švajčiarsko). Príjemné námestie, ale tiež pokojný život sprevádza toto pôvabné miesto, ktoré sa v poslednej dobe nenápadne hlási o pozornosť turistov – a nielen tých českých.

ČR, Humprecht: lovecký zámoček vo veži - VIDEO
Publikované: 4.6.2013
Lovecký zámoček Humprecht stojí neďaleko mesta Sobotka. Je vystavaný na kopci, takže dobre viditeľný z diaľky, avšak obklopený hustým lesom, takže ak sa k nemu človek priblíži, musí sa poriadne zakláňať, aby si ho prehliadol.

ČR, Jestřebí: torzo hradu v Máchovom kraji – VIDEO
Publikované: 14.8.2012
Väčšina turistov, ktorí sa vypravia do Máchovho kraja, si leto užíva na plážach a v rezortoch okolo Máchovho jazera. Lenže bolo by to tak trochu neférové spájať Českolipsko výhradne s Máchovým jazerom alebo Bezdězom, ktorý krajine dominuje snáď zo všetkých strán.

Obec Ždírec
Publikované: 28.1.2011
Medzi poľami a zmiešanými lesíkmi leží neveľká obec Ždírec. Nachádza sa v okrese Česká Lípa, neďaleko miest Doksy a Mladá Boleslav, v nadmorskej výške okolo 370 metrov.

ČR, Spoznajte Liberecký kraj – miesto aktívnej dovolenky
Publikované: 19.5.2019
Liberecký kraj leží na severe Českej republiky, na hranici so Spolkovou republikou Nemecko a Poľskou republikou. Krajským mestom a súčasne prirodzeným centrom kraja je mesto Liberec. Rozlohou je síce druhým najmenším krajom Českej republiky, avšak v českej histórii zohral veľkú úlohu, najmä pri vytváraní obchodných ciest.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: cestou z obce Srbsko na Karlštejn
Jedny z posledných tohtoročných zimných dní. Prečo si ich je neužiť pri prechádzke na Karlštejn? ...


Súvisiace video

ČR, Česká Lípa: stanovisko pri potulkách po severe
Poďte sa s nami vypraviť do miesta podľa názvu rýdzo českého – do Českej Lípy. Okrem námestia, kt...

ČR, zámok Berštejn: v priateľskom duchu
Poďte sa s nami vypraviť na českolipsko – na renesančný zámok Nový Berštejn. Stojí len kúsok od D...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
7.12.2019
Vianočnú atmosféru na vsetínskom zámku odo dnes navodí výstava s názvom Sklenené Vianoce, ktorá predstaví súčasné aj historické sklenené vianočné ozdoby a dekoratívne aj umelecké sklo. Výstava potrvá do 19. januára 2020.
6.12.2019
SNM – Prírodovedné múzeum vás pozýva na výstavu TRITRI - Tatry očami geológov, ktorá prostredníctvom fotografií prináša pohľad na prácu geológov snažiacich sa rôznymi výskumnými metódami dešifrovať a pochopiť zložitú geologickú históriu vytvárajúcu unikátny prírodný klenot.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 8. 12. 2019
sviatok:Marína
dnes:
nedeľa 8.12.
3 °C
zajtra:
pondelok 9.12.
3 °C