www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Česká Lípa: ideálne stanovisko pri potulkách po českom severe - VIDEO

Česká Lípa: ideálne stanovisko pri potulkách po českom severe - VIDEO

Publikované: 16.7.2013
Ďalším zo skoro povinných zastavení pri putovaní Máchovým krajom je Česká Lípa. Jej historické jadro leží na pravom brehu rieky Ploučnice, ktorá preteká mestom.

Česká Lípa sa mnohým, ktorí ju v období totality navštívili, mohla vryť do pamäti ako nevzhľadné, neútulné mesto plné betónu a špiny. Paneláky sa votreli nebezpečne blízko historickej časti a bolo potrebné vynaložiť množstvo práce, aby sa jej podarilo aspoň čiastočne vrátiť pôvodný vzhľad. Dnes má ale Česká Lípa úroveň a šmrnc. Turistov láka na svoje zaujímavé a upravené historické centrum, vie ponúknuť dobré jedlo, pitie a aj kvalitné ubytovanie.

Rozľahlé štvorcové námestie sa mierne zdvíha do kopca a na jeho hornom konci stojí radnica. Pod ňou prúdi českolipský život. Po námestí sa prechádzajú ľudia, lížu zmrzlinu alebo si s rodinou doprajú dobrú večeru.

Česká LípaČeská LípaČeská Lípa

Česká Lípa 

Česká Lípa na hrane

Živo ale bolo v Lípe vždycky. Toto mesto totiž bolo až do novoveku najväčším českým poddanským mestom, neskôr získalo aj väčšinu výsad. Rozkvet Českej Lípy zbrzdili až Husiti. Najstaršie mestské domy, obzvlášť ich podzemné priestory pochádzajú z 15. storočia, to jest z doby, kedy sa Česká Lípa znovu vracala k životu.

Podobne na hrane ako za husitského besnenia bola Česká Lípa aj koncom 90. rokov. V tom období ovládol mesto uránový priemysel a dlho to vyzeralo, že všetko krásne bude musieť tomuto investičnému zámeru ustúpiť. Staré mesto malo ustúpiť „modernej“ šedi panelákových domov a iným vymoženostiam tej doby. Našťastie prišla nežná revolúcia a s ňou aj útlm ťažby uránu. Historické domy vstali z mŕtvych, oklepali sa z toho šoku a dnes robia svojmu mestu a jeho ľuďom česť. Prechádzka po pamiatkach Českej Lípy sa môže natiahnuť až na niekoľko hodín.

Česká Lípa

Množstvo pamiatok a kúzelná príroda

Najväčšiu koncentráciu pamätihodností nájdu turisti na námestí T. G. Masaryka. Radnica s novorenesančným priečelím bola postavená roku 1515, stĺp Najsvätejšej trojice má pripomínať morovú epidémiu, ktorá českolipsko zasiahla v roku 1680. Každé dieťa sa zastaví pri empírovej fontáne s delfínmi vytvorenej z hořického pieskovca. A pozornosť si zaslúži aj mnoho mestských secesných domov, z ktorých niektoré dodnes nesú domový znak.

Česká Lípa

Česká LípaČeská LípaČeská Lípa

V meste je však k videniu aj mnoho ďalšieho – uličky a rôzne zákutia – židovský cintorín, niekoľko kostolov, augustiniánsky kláštor, mestský park alebo pohľad na rieku Ploučnicu. Za samostatnú návštevu zas stojí vodný hrad Lipý. Múzejné typy zas ocenia návštevu Vlastivedného múzea a galérie.

Česká Lípa zostáva pre mnohých turistov východiskovým bodom pri potulkách po českom severe – a je jedno, či sa rozhodnú vyraziť na výlet pešky, na bicykli alebo trebárs aj na lodi. Česká Lípa poskytuje ideálne zázemie pre pohodlie a odpočinok po menej či viac náročných výletoch. Českolipsko

Pokiaľ vás samotná Česká Lípa omrzí, vydajte sa napríklad do Pekla – lužného lesa pretkaného množstvom pieskovcových skál, kde môžete obdivovať pozoruhodnú flóru a faunu, alebo sa rozhliadnite po kraji z rozhľadne Špičák. Na bicykli sa dá z Českej Lípy vyraziť hneď po niekoľkých okruhoch – v horúcom lete bude asi najobľúbenejší ten, čo vedie okolo Máchovho jazera. Dobrodružstvo zažijete, pokiaľ sa rozhodnete splaviť neposednú rieku Ploučnicu.

Text/foto/video: Klára Svobodová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Bezděz - hradné ruiny nad Máchovým jazerom - VIDEO
Publikované: 18.10.2011
Malý a Velký Bezděz – dva vrcholy Dokeskej pahorkatiny, ten vyšší už pekne veľa rokov zdobí hrad Bezděz – presnejšie povedané - jeho zrúcanina.

ČR, Spoznajte Liberecký kraj – miesto aktívnej dovolenky
Publikované: 19.5.2019
Liberecký kraj leží na severe Českej republiky, na hranici so Spolkovou republikou Nemecko a Poľskou republikou. Krajským mestom a súčasne prirodzeným centrom kraja je mesto Liberec. Rozlohou je síce druhým najmenším krajom Českej republiky, avšak v českej histórii zohral veľkú úlohu, najmä pri vytváraní obchodných ciest.

ČR, Svojkov – tipy na výlety v okolí
Publikované: 2.8.2018
Svojkov je malá obec v okrese Česká Lípa, na trase medzi Novým Borom a Zákupmi. Na severe obce nájdete dva vrcholy – Tisový vrch (540 m n. m.) a Slavíček (535 m n. m.). A taktiež zo severu obec obklopujú Svojkovské skaly (pieskovcové skaly), ktoré pretínajú dve turistické trasy: červená (diaľková) trasa a zelená (miestna) turistická.

ČR – skalný hrad Sloup
Publikované: 19.7.2018
Česká republika ponúka mnoho krásnych zrúcanín, hradov a zámkov. Jednou z pamiatok je aj hrad Sloup, ktorým vás dnes prevediem. Nachádza sa na severe Čiech, neďaleko Nového Boru. Okolie dediny je pretkané mnohými turistickými chodníkmi, ktoré vás prevedú predovšetkým okolo skalných masívov a veží, ktoré sú pre túto oblasť veľmi typické. Z tohoto dôvodu asi nikoho neprekvapí, že hrad Sloup sa nachádza na skale. Ak prechádzate z Nového Boru do Zákup po hlavnej ceste, v obci Sloup v Čechách si nemôžete nevšimnúť skalný blok po pravej strane. Práve na tomto pieskovcovom bloku so strmými stenami sa nachádza hrad.

ČR, České Švajčiarsko: Výlet do tiesňav Kamenice – VIDEO
Publikované: 3.7.2018
Pokiaľ vyrazíte na výlet do národného parku České Švajčiarsko, rozhodne by ste nemali minúť jednu z najobľúbenejších častí – tiesňavy rieky Kamenice neďaleko Hřenska, kde vás okrem iného čaká plavba na lodičkách a mnoho majestátnych skalných útvarov.

ČR: Pravčická brána – dominanta Českého Švajčiarska – VIDEO
Publikované: 26.6.2018
S rozpätím 26,5 m a výškou 16 m ide o najväčšiu pieskovcovú skalnú bránu v celej Európe. Práve jej majestátnosť preslávila České Švajčiarsko nielen doma, ale aj vo svete. Keď vyrazíte na výlet do najmladšieho národného parku v Českej republike, určite by ste návštevu Pravčickej brány nemali vynechať.

ČR, Doksy – dovolenka pre celú rodinu
Publikované: 3.6.2017
Leto a prázdniny sa blížia, a tak je najvyšší čas vyberať, kam sa vydať na víkend či na dlhšiu dovolenku. Pobyt pri mori v zahraničí je síce lákavý, ale časovo a finančne trochu náročnejší. Čo ale robiť v prípade, že aj k nám prídu tropické teploty a treba uspokojiť celú rodinu? Aj v Čechách je skvelé prázdninové letovisko, ktorým sú Doksy pri slávnom Máchovom jazere. Aj ak máte deti vekovo od seba veľmi vzdialené, či rozdielne záujmy s partnerom, nebojte sa sem vyraziť.

Doksy: Rezbárske sympózium 2016
Publikované: 6.9.2016
Mesto Doksy a Vlastivedné múzeum a galéria v Českej Lípe pripravili v dňoch 7. až 10. septembra v poradí už 31. ročník rezbársko-sochárskeho sympózia.

ČR, Lužické hory: výlet k vrcholom
Publikované: 2.12.2013
Najvyššie vrcholky Lužických hôr síce nedosahujú ani 800 m n. m., no aj tak dokážu uchvátiť svojou čistou prírodou a otvorenými výhľadmi do severočeskej a saskej krajiny. Malá rozloha pohoria navyše zvedavému turistovi umožňuje prejsť maximum zaujímavých miest počas jediného dňa.

ČR, Krásná Lípa: srdce Českého Švýcarska - VIDEO
Publikované: 2.7.2013
Krásná Lípa – spojenie slov, ktoré by snáď malo predurčovať samotný charakter mesta, mesta, ktoré si hovorí centrum Českého Švýcarska (doslova Českého Švajčiarska).

ČR, Jestřebí: torzo hradu v Máchovom kraji – VIDEO
Publikované: 14.8.2012
Väčšina turistov, ktorí sa vypravia do Máchovho kraja, si leto užíva na plážach a v rezortoch okolo Máchovho jazera. Lenže bolo by to tak trochu neférové spájať Českolipsko výhradne s Máchovým jazerom alebo Bezdězom, ktorý krajine dominuje snáď zo všetkých strán.

ČR, Děčín – kráľovské mesto na sútoku Labe s Ploučnicou – VIDEO
Publikované: 28.5.2019
Len niekoľko kilometrov pred tým, než voda Labe opustí územie Česka, pretečie okolo majestátneho zámku v Děčíne. Samotné mesto a jeho okolie ponúka množstvo lákadiel, ktoré stoja za návštevu. Okrem zámku napríklad aj Ružovú záhradu, CHKO Labské pieskovce a neďaleké České Švajčiarsko.


Súvisiaca fotogaléria

Chotyně: hrad Grabštejn
Na severe Českej republiky, pár kilometrov od nemeckých aj poľských hraníc, sa nachádza národná k...


Súvisiace video

ČR, Česká Lípa: stanovisko pri potulkách po severe
Poďte sa s nami vypraviť do miesta podľa názvu rýdzo českého – do Českej Lípy. Okrem námestia, kt...

ČR, Krásná Lípa: srdce Českého Švýcarska
Prijmite pozvanie do Českého Švýcarska, resp. jeho centra – mesta Krásná Lípa. Turistov bude zauj...

ČR, Dubá: raj chatárov
Obľúbené miesto chatárov a chalupárov leží asi 15 kilometrov od Českej Lípy, k Máchovmu jazeru to...

ČR, zámok Berštejn: v priateľskom duchu
Poďte sa s nami vypraviť na českolipsko – na renesančný zámok Nový Berštejn. Stojí len kúsok od D...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

8.4.2020
Veľká noc je tu, a preto sme moc radi, že vám v spolupráci s Múzeom Polička môžeme priniesť fotonávod na výrobu vrkoča.
7.4.2020
Stavba nového kostola blahoslavenej Márie Restituty je dokončená a čaká na otvorenie. Slávnostná omša bola plánovaná na 1. mája tohto roku.
6.4.2020
V týchto dňoch bola odovzdaná spoločná nominácia tradície spojenej s chovom koní plemena lipican (Lipizzan) do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO, ktorá by mala byť aj ochranou tohto jedného z najstarších kultúrnych plemien koní chovaných v Európe.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 8. 4. 2020
sviatok:Albert
dnes:
streda 8.4.
18 °C
zajtra:
štvrtok 9.4.
15 °C