www.infoglobe.sk » Juhoafrická republika - fascinujúce Dračie hory

Juhoafrická republika - fascinujúce Dračie hory

Publikované: 17.5.2023
Drakensberg – fascinujúci svet hôr, horských priesmykov a prírodných scenérií, ktoré sa podľa všetkých predpokladov stali námetom pri vytvorení fantastického sveta postáv z ríše J. J. R. Tolkiena, ktorého rodiskom je práve Juhoafrická republika.

Juhoafrická republika a južný cíp Afriky vôbec poskytujú toľko pozoruhodných miest, že na ich virtuálnu návštevu by nestačilo ani niekoľko článkov. Jedno z nich však bezpodmienečne navštíviť musíme. Najvyššie pohorie južnej Afriky je vďaka svojej rozmanitosti a kontrastom nadmieru vyhľadávanou lokalitou vyznávačov trekkingu z celého sveta, avšak málo komu sa naozaj pošťastí tento kus sveta navštíviť. Tunajší národný park vydáva iba obmedzené množstvo povolení na vstup na vybrané turistické trasy, vedúce v pásme od tisíce do 3 tisíc metrov nad morom.

Dračie hory

Dračie hory sa rozkladajú na hraniciach provincií Free State, KwaZulu-Natal a samostatného kráľovstva Lesotho. A práve prvá zmieňovaná provincia, v preklade Slobodný štát, je vstupnou branou do tohto magického sveta veľhôr, vody a džunglí. Pri pohľade na mapu zistíme, že Dračie hory svojim profilom pripomínajú tvar písmena „C“, ktoré tak tvorí prirodzenú hranicu medzi subtropickou pobrežnou nížinou a vyprahnutou náhornou plošinou pri strede zeme. Juhoafrická republika je známa tiež ako domov niekoľkých významných národných parkov, z ktorých treba vymenovať Golden Gate Highlands National Park, Royal Natal National Park a predovšetkým potom uKhahlamba / Drakensberg Natal National Park s rozlohou takmer 2500km2.

južná Afrika

Hory sú staré zhruba 150 až 200 miliónov rokov, pochádzajú z obdobia, kedy túto časť zeme formovala predovšetkým sopečná činnosť, počas ktorej dochádzalo k výveru bazaltu na krehké pieskovcové podložie. Následné erózie, státisíce rokov práce vody a vetru potom pretvorili krajinu tak, ako ju môžeme vidieť dnes. Skalné ostrohy rozličných tvarov potom dostávali rozličné mená, ktoré im dávali pradávni obyvatelia spolu s magickými vlastnosťami a rituálnou symbolikou, typickou pre miestne kmene Krovákov a národa Zulu. Nástenné jaskynné maľby a tvorivosť týchto domorodých národov sa dá vidieť tiež na niektorej z výprav či organizovaných návštev dedín, počas ktorých je pre turistov inscenovaný bežný život, ľudové tance a za zopár peňazí im tunajší „domorodci“ predajú tiež niečo málo zo svojej ručnej produkcie.

Zulu

Keď sa už dostanete do niektorého z kempov, ktoré sú zároveň najideálnějším štartom jedno aj viacdenných výprav, čaká vás nadmieru uspokojivý systém služieb, informácií a ubytovacieho komfortu za relatívne rozumné ceny. Na svoje si tu prídu vyznávači vysokohorského trekkingu ale tiež tí, čo radšej zvolia nenáročnú prechádzku v nižších partiách. Tiež milovníci kvetín budú v siedmom nebi, pretože sa tu nachádza niekoľko tisíc unikátnych rastlinných druhov, ktorým dominujú stovky krásnych orchideí.   

Dračie hory - kvetena

Dominantou Dračích hôr je bezpochyby Mont-aux-Sources (3048 m n. m.), pri ktorom je možné polemizovať, či je krajší pohľad naň alebo z jeho vrcholu na okolitú krajinu. Polkruhový profil hory sa nazýva tiež Amfiteáter a najkrajší výhľad na neho sa údajne naskytá od rieky Tugely, pozdĺž ktorej vedie aj turistická trasa. Pozadu nezostávajú ani také miesta, ako napríklad hojne navštevovaný Rhino Peak (3051 m n. m.) s nádhernou panoramatickou vyhliadkou či Mafadi (3450 m n. m.) - jedna z najvyšších hôr na území Južnej Afriky.

Dračie hory - Amfiteáter

Celé pohorie je z geomorfologického hľadiska unikátom. Náhorná plošina kráľovstva Lesotho, miestami dosahujúca až 3600 metrov nad morom, padá ostrým zlomom do juhoafrickej nížiny. Výškový rozdiel je teda viac než zrejmý. Okrem niekoľkých strmých skalných stien sa tu nachádza aj vodopád Tugela - najvyšší vodopád Afriky. Východiskovým bodom väčšiny výprav je lokalita Monk's Cowl, neďaleko mesta Winterton.

Dračie hory - vodopád

Ak si vyberiete niektorú z mnohých organizovaných výprav či adrenalínových dovoleniek, ktoré okrem iných ponúkajú aj vybrané cestovné kancelárie, isto sa vám za relatívne slušné peniaze dostane nadmieru pôsobivých zážitkov z miest, ktoré sú možno trochu zámerne stranou turistických más. A ako sme už v úvode naznačili, isto existuje spojitosť medzi fascinujúcim svetom juhoafrických hôr a magickou krajinou Tolkienovho fantastického sveta Hobitov, Elfov a trpaslíkov…   

Dračie hory

GPS: 28°45'36.6"S 28°53'09.0"E

Text: Jan Chaloupka

Foto: Pixabay.com

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Kapské mesto
Publikované: 17.1.2010
Kapské Mesto je druhé najväčšie mesto Juhoafrickej republiky, hlavné mesto provincie Western Cape a zároveň tu sídli juhoafrický parlament a ďalšie vládne inštitúcie. Vďaka svojim prírodným scenériám je označované ako jedno z najkrajších miest sveta.

Juhoafrická republika – krajina všetkého
Publikované: 28.9.2021
Juhoafrická republika je najjužnejším štátom Afriky. Rozprestiera sa medzi Atlantickým a Indickým oceánom. Hlavným mestom je Pretória. V dnešnom článku si povieme o tematických cestovateľských miestach tejto prenádhernej krajiny a pridáme aj nejakú tu zaujímavosť.

JAR, Pretória – purpurové mesto I
Publikované: 18.1.2019
Náš dnešný výlet budeme venovať juhoafrickému mestu Pretória. Svoje meno nesie po A. Pretoriovi, vodcovi Búrov, ktorý sa výrazne zasadil o založenie Juhoafrickej republiky.

JAR: bohatý kút Afriky I.
Publikované: 4.5.2011
Nový diel o Juhoafrickej republike bude zasvätený Pretórii.

JAR: bohatý kút Afriky II.
Publikované: 11.5.2011
Dnes dokončíme rozprávanie o Pretórii a presunieme sa do Kapského Mesta.

JAR: bohatý kút Afriky III.
Publikované: 18.5.2011
Čaká na vás pokračovanie o najstaršom meste Južnej Afriky - Kapskom Meste.

JAR: bohatý kút Afriky IV.
Publikované: 25.5.2011
Z Kapského Mesta zamierime do hlavného mesta Juhoafrickej republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kút Afriky V.
Publikované: 1.6.2011
V poslednom dieli si prečítajte o zaujímavom hlavnom meste juhoafrickej provincie Slobodný štát a jeho priľahlých národných parkoch.

JAR – naprieč provinciou Severné Kapsko I
Publikované: 19.4.2019
V dnešnom výlete po Južnej Afrike zamierime do provincie Severné Kapsko (Northern Cape), ktorá je známa pre svoje praveké nástenné maľby, safari na offroadových vozidlách, diamanty a predovšetkým prírodný park Kgalagadi Transfrontier Park.

JAR, Bloemfontein – do srdca Slobodného štátu
Publikované: 5.4.2019
Mesto ruží. Tak nazývajú Bloemfontein, juhoafrické mesto, v ktorom sa nachádza sídlo justície. Taktiež je hlavným mestom Slobodného štátu, pôvodnej provincie Oranžsko. Slobodný štát pokrýva plochu 129 tisíc kilometrov štvorcových.

JAR, Garden Route I – Mossel Bay
Publikované: 8.2.2019
Garden Route alebo Záhradná cesta. Tento poetický názov patrí pravdepodobne najkrajšej trase v slnkom zaliatej Juhoafrickej republike. Tiahne sa v dĺžke viac než 200 kilometrov a spája mesto Mossel Bay v Západnom Kapsku a ústie rieky Storms vo Východnom Kapsku.

JAR, Johannesburg I – za umením a históriou
Publikované: 15.3.2019
Juhoafrickú republiku neopustíme ani dnes. Tentokrát sa však už nebudeme venovať Garden Route, ale zamierime do Johannesburgu, ktorý miestni láskyplne nazývajú Jo'burg, Jozi alebo E'Goli čiže mesto zo zlata.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakcie:
Láskyplný balíček
2. cena redakcie:
Láskyplný balíček
3. cena redakcie:
Láskyplný balíček

Aktuality:

31.5.2023
V Bardejovských kúpeľoch sa v piatok 2. júna 2023 slávnostne začne 26. ročník kúpeľnej sezóny. Na programe bude otvorenie Parku Bélu Kellera pri Stredisku obchodu a služieb, jeho hudobnej lavičky a pamätnej tabule. Chýbať nebude ani požehnanie minerálnych prameňov za účasti zástupcov cirkví v priestoroch kúpeľnej kolonády a mnoho iného.
30.5.2023
Opäť vám prinášame zaujímavý rebríček miest. Tentoraz vám predstavíme najbohatšie mestá sveta, z pohľadu počtu najbohatších ľudí žijúcich na jednom mieste. Do štúdie boli započítaní nielen milionári, stomilionári či miliardári žijúci v jednom meste, ale dôraz sa kládol aj na globálny a realitný význam daných lokalít.
27.5.2023
Aj toto leto sa môžete tešiť na množstvo podujatí či noviniek, ktoré spolu s obrovským prírodným potenciálom, kultúrnym bohatstvom a kvalitou poskytovaných služieb zaručia, že región Horehronia sa stane pre turistov obľúbenou dovolenkovou destináciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 1. 6. 2023
sviatok:Žaneta
dnes:
štvrtok 1.6.
16 °C
zajtra:
piatok 2.6.
17 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X