www.infoglobe.sk » JAR: bohatý kút Afriky II.

JAR: bohatý kút Afriky II.

Publikované: 11.5.2011
Dnes dokončíme rozprávanie o Pretórii a presunieme sa do Kapského Mesta.

Kapské městoNajvýznamnejším múzeom Pretórie je Transvaalské Múzeum prírodnej histórie, ktoré bolo založené v roku 1892. Dnes tiež slúži ako výskumné a dokumentačné stredisko flóry a fauny Južnej Afriky.


Múzeum antropológie a archeológie sa nachádza v Juhoafrickej národnej univerzite. K dispozícii je 10 kolekcií a viac než 27 000 exponátov, ktoré rozprávajú o kultúrnom živote a tradíciách miestnych kmeňov vrátane Ndebele a Xhosa, rovnako ako artefakty z dôb kamennej a železnej. Tu je tiež umiestnená zbierka exponátov zo starodávneho afrického kráľovstva Mapungubwe, ktorého rozkvet bol v rokoch 1000-1300 n. l.

 

Stadion v Kapském MěstěMúzeum pionierov – je starobylá farmárska usadlosť postavená asi pred 150 rokmi. Predstavuje úžasný príklad architektúry, stavebných materiálov a technológií vtedy používaných. Kusy nábytku, keramiky, skla a porcelánu odrážajú nielen život priekopníkov, ale tiež cestovanie obchodníkov z provincie Kapsko do vnútrozemia.

 

Pretória a jej okolie je rajom pre milovníkov divokej prírody a rekreácie. Tu je Národná botanická záhrada Pretória, ktorá bola založená v roku 1946 a je sídlom Afrického národného botanického ústavu). Záhrada zaberá rozlohu asi 50 hektárov a reprezentuje flóru južného kúta Afriky. Táto botanická záhrada je domovom 198 druhov vtákov, rovnako ako mnohých plazov a drobných cicavcov.Kapské Město

 

Národná zoologická záhrada je jednou z najlepších zoo na svete. Každoročne ju navštívi 600 000 návštevníkov, aby obdivovali 3117 zvierat žijúcich na celkovej ploche 85 hektárov. Zoo sa môže pochváliť najväčším akváriom v krajine, parkom plazov a treťou najväčšou zbierkou exotických drevín. 

 

Blízko Pretórie sa nachádza slávny meteorický kráter Tswaing - kráter od pádu meteoritu s výškou 100 m a s priemerom 1 km, ktorý je starý 220 000 rokov. Sila úderu sa rovnala ekvivalentu približne 100 atómových bômb zvrhnutých na Hirošimu. 

 

Kapská radniceKapské Mesto


Nachádzajúce sa medzi dvoma oceánmi a Stolovou horou Kapské Mesto (Cape Town), alebo ako ho láskyplne miestni nazývajú - "mesto-mama", je jedným z najstarších miest Južnej Afriky, ktorého vek presahuje 300 rokov. Práve tu, v Kapskom Meste, sa miesia rôzne reálie, národnosti a zvyky:  staré holandské domy, tanečníci s pomaľovanými tvárami predvádzajúce tradičné africké tance, voňavá aróma malajskej kuchyne, vynikajúce miestne juhoafrické vína, slávnostné zvonenie katedrálnych zvonov, smutná pieseň muezzinov.  Kapské Město

 

História

V histórii tohto mesta sa odrážajú dejiny celej krajiny. Prvými Európanmi, ktorých návšteva bola zdokumentovaná, boli Portugalci – v roku 1488 pri hľadaní námornej cesty do Indie Bartolomej Dias oboplával mys a pomenoval ho Cabo da Boa Kapské MěstoEsperança (mys Dobrej nádeje), ale ani tu sa dlho nezdržal, pretože jeho snom boli obrovské poklady východnej Afriky a Indie.  Vedenie holandskej Východoindickej spoločnosti (založená roku 1602) si uvedomilo výhodu mať v tomto mieste trvalé osídlenie a poslalo sem v roku 1652 výpravu tvorenú 3 loďami a 80 žoldniermi pod vedením mladého námorníka a lekára Jana van Riebeecka

 

Kmene Bushmanov a Hottentotov neboli nadšené susedstvom Európanov – vznikali medzi nimi neustále ozbrojené strety, preto nechal J. Riebeeck zasadiť živý plot z divokých mandlí aby "chránil" svoju európsku osadu. Plot sa nachádzal okolo západného úpätia Stolovej hory (Table Mountain) a zostupoval do Stolovej zátoky. Jeho časti môžete teraz uvidieť v Botanickej záhrade Kirstenbosch.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org - Alkivar, aprillynn77, Self, Self foto 2, Warren Rohner, Adrian Frith

Preklad: Z. MegerssováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

JAR: bohatý kút Afriky I.
Publikované: 4.5.2011
Nový diel o Juhoafrickej republike bude zasvätený Pretórii.

JAR, Garden Route II – národný park Tsitsikamma a pozorovanie zvierat
Publikované: 15.2.2019
Minule sme spolu začali objavovať nádhernú trasu na juhu Juhoafrickej republiky, dnes sa posunieme o niečo ďalej a navštívime národný park Tsitsikamma, čo je skvelá destinácia nielen pre tých, ktorí majú radi pešie túry, ale tiež vodné športy ako šnorchlovania alebo hlbinné potápanie.

JAR, Garden Route III – Knysna
Publikované: 22.2.2019
Ďalší diel našej série článkov snažiacich sa vám priblížiť Juhoafrickú republiku nás opäť zavedie na krásnu pobrežnú trasu Garden Route. A začali by sme rovno lokalitami Knysna Heads a Knysna Forest. Nachádzajú sa neďaleko mesta Knysna, jedného z najpopulárnejších miest na trase.

JAR, Garden Route IV – jaskyne a pštrosie farmy
Publikované: 8.3.2019
Dnes sa vrátime do Južnej Afriky, a to konkrétne na nádhernú trasu s poetickým názvom Garden Route.

JAR, Johannesburg I – za umením a históriou
Publikované: 15.3.2019
Juhoafrickú republiku neopustíme ani dnes. Tentokrát sa však už nebudeme venovať Garden Route, ale zamierime do Johannesburgu, ktorý miestni láskyplne nazývajú Jo'burg, Jozi alebo E'Goli čiže mesto zo zlata.

JAR, Johannesburg II – čo vidieť v okolí
Publikované: 22.3.2019
Keď sa rozhodnete cestovať do Johannesburgu, počítajte s tým, že sa jedná o mesto s veľmi vysokou kriminalitou, takže je nutné mať sa na pozore a zbytočne neriskovať. Svoje smartphony preto odložte radšej do vrecka a vnímajte svoje okolie.

JAR: ďalšie miesta hodné návštevy
Publikované: 29.3.2019
Drakensberg alebo Dračie hory, ktoré sa tiahnu na hraniciach s Lesothom, sú jedným z najpopulárnejších miest pre dovolenku v Južnej Afrike a tiež jedny z najvyšších hôr v krajine. Najvyšším miestnym vrcholom je Mafadi (3 450 m). Oblasť Dračích hôr je súčasťou národného parku uKhahlamba-Drakensberg. Množstvo turistických trás, ktorými sú tieto hory pretkané, z nich robí raj pre pešiu turistiku.

JAR, Bloemfontein – do srdca Slobodného štátu
Publikované: 5.4.2019
Mesto ruží. Tak nazývajú Bloemfontein, juhoafrické mesto, v ktorom sa nachádza sídlo justície. Taktiež je hlavným mestom Slobodného štátu, pôvodnej provincie Oranžsko. Slobodný štát pokrýva plochu 129 tisíc kilometrov štvorcových.

JAR, Stellenbosch a návšteva kolónie tučniakov
Publikované: 12.4.2019
Dnes sme pre vás opäť vybrali niekoľko zaujímavých miest v Juhoafrickej republike, ktoré podľa nás stoja za návštevu.

JAR – naprieč provinciou Severné Kapsko I
Publikované: 19.4.2019
V dnešnom výlete po Južnej Afrike zamierime do provincie Severné Kapsko (Northern Cape), ktorá je známa pre svoje praveké nástenné maľby, safari na offroadových vozidlách, diamanty a predovšetkým prírodný park Kgalagadi Transfrontier Park.

JAR, Garden Route I – Mossel Bay
Publikované: 8.2.2019
Garden Route alebo Záhradná cesta. Tento poetický názov patrí pravdepodobne najkrajšej trase v slnkom zaliatej Juhoafrickej republike. Tiahne sa v dĺžke viac než 200 kilometrov a spája mesto Mossel Bay v Západnom Kapsku a ústie rieky Storms vo Východnom Kapsku.

JAR, Pretória – purpurové mesto III
Publikované: 1.2.2019
Dnes sa do Pretórie pozrieme už po tretí raz, ale tiež naposledy. Juhoafrickú republiku ako takú však ešte neopustíme.

JAR: bohatý kút Afriky III.
Publikované: 18.5.2011
Čaká na vás pokračovanie o najstaršom meste Južnej Afriky - Kapskom Meste.

JAR: bohatý kút Afriky IV.
Publikované: 25.5.2011
Z Kapského Mesta zamierime do hlavného mesta Juhoafrickej republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kút Afriky V.
Publikované: 1.6.2011
V poslednom dieli si prečítajte o zaujímavom hlavnom meste juhoafrickej provincie Slobodný štát a jeho priľahlých národných parkoch.

Viete, že? Juhoafrická republika - Dračie hory
Publikované: 22.7.2012
Drakensberg – fascinujúci svet hôr, horských priesmykov a prírodných scenérií, ktoré sa podľa všetkých predpokladov stali námetom pri vytvorení fantastického sveta postáv z ríše J. J. R. Tolkiena, ktorého rodiskom je práve Juhoafrická republika.

Juhoafrická republika – krajina všetkého
Publikované: 1.5.2013
Juhoafrická republika je najjužnejším štátom Afriky. Rozprestiera sa medzi Atlantickým a Indickým oceánom. Hlavným mestom je Pretória. V dnešnom článku si povieme o tematických cestovateľských miestach tejto prenádhernej krajiny a pridáme aj nejakú tu zaujímavosť.

Senegal, Dakar - výlet do bývalej francúzskej enklávy
Publikované: 3.4.2015
Po niekoľkých častiach, ktoré ste s nami strávili v Iráne dnes budeme cestovať o niekoľko tisíc kilometrov západným smerom do Senegalu, malej africkej krajiny na pobreží Atlantického oceánu.

Maroko, Casablanca – pompézna mešita a art deco
Publikované: 10.4.2015
Zo Senegalu cestujeme na sever k severozápadnej časti afrického kontinentu. Našou destináciou je Maroko. Krajina, kde na takmer pol milióne kilometroch štvorcových žije asi 33 miliónov ľudí.

JAR, Pretória – purpurové mesto I
Publikované: 18.1.2019
Náš dnešný výlet budeme venovať juhoafrickému mestu Pretória. Svoje meno nesie po A. Pretoriovi, vodcovi Búrov, ktorý sa výrazne zasadil o založenie Juhoafrickej republiky.

JAR, Pretória – purpurové mesto II
Publikované: 25.1.2019
Minulý týždeň sme nahliadli do jedného z najzaujímavejších miest v Juhoafrickej republike a dnes budeme pokračovať. Do tejto krajiny totiž nemôžete len letmo nakuknúť.

JAR – naprieč provinciou Severné Kapsko II
Publikované: 26.4.2019
V dnešnom článku sa opäť vydáme do juhoafrickej provincie Severné Kapsko (Northern Cape), aby sme navštívili ďalšie zaujímavé miesta. Prvým z nich bude prírodná rezervácia Goegap, kde si môžete užiť zábavné jazdy na offroadoch a zároveň pohľady na miestnu fantastickú flóru. Miestna vegetácia je typická pre Namaqualand, suchý región, ktorý sa rozprestiera na ploche vyše 400 tisíc kilometrov štvorcových medzi Namíbiou a Južnou Afrikou.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
5.8.2020
Spišské múzeum vás pozýva stráviť leto na Spišskom hrade. Pripravený je pre vás bohatý program, ktorý tvoria koncerty, divadelné predstavenia, šerm i nočné prehliadky.

3.8.2020
Karlove Vary budú hostiť 25. ročník karlovarského folklórneho festivalu tento rok v septembri, počas predĺženého víkendu 3.–6. vystúpia folklórne súbory na rôznych scénach v regióne.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 8. 8. 2020
sviatok:Oskar
dnes:
sobota 8.8.
30 °C
zajtra:
nedeľa 9.8.
30 °C