www.infoglobe.sk » Juhoafrická republika – krajina všetkého

Juhoafrická republika – krajina všetkého

Publikované: 28.9.2021
Juhoafrická republika je najjužnejším štátom Afriky. Rozprestiera sa medzi Atlantickým a Indickým oceánom. Hlavným mestom je Pretória. V dnešnom článku si povieme o tematických cestovateľských miestach tejto prenádhernej krajiny a pridáme aj nejakú tu zaujímavosť.

Futbaloví fanúšikovia JAR

Juhoafrická republika sa za ostatné roky veľmi zmenila. Je bezpečnejšia, otvorenejšia a priateľskejšia. Preto ak zvažujete návštevu Afriky ako takej, nemali by ste si nechať ujsť ani návštevu Juhoafrickej republiky. Táto 50 miliónová krajina patrí nielen svojou históriou a prírodou k jedným z najkrajších kútov sveta. Nájdete tu púšť, rozsiahle plošiny, majestátne Dračie vrchy, moderné veľkomestá, prírodné rezervácie, či pre našinca zaujímavú kultúru a tradície. Z histórie vieme, že Juhoafrickú republiku kolonizovali Európania, ktorí sa tu usadili. Vďaka tomu sa tu budete cítiť ako doma. V lete tu priemerná teplota dosahuje 28 °C a v zime 18°C. V Juhoafrickej republike sa hovorí 11 jazykmi, no jedným z najpoužívanejších je angličtina, takže s dohovorením sa nebudete mať problém. Vybudovaná infraštruktúra ponúka jazdu autom na kvalitných cestách či diaľniciach, pre priaznivcov železničnej dopravy tu premávajú rýchlovlaky a veľké letiská sa starajú o dostupnosť Juhoafrickej republiky z celého sveta. Juhoafrická republika ponúka tzv. veľkú päťku zážitkov, a to vysoké hory, čistú vodu, výborné vína, národné parky a golf s tichou účasťou krokodílov.  

letisko v Kapskom meste

Pre návštevníkov Juhoafrickej republiky je po vstupe do „krajiny všetkého“ pripravená tzv. mapa zážitkov, ktorá vás prevedie týmto nevšedným a okúzľujúcim štátom. „Spoznajte tmavo modrú“, tak znie prvý okruh turistických tipov na výlet.  Návštevníci či skôr dobrodružní cestovatelia majú možnosť obdivovať a pozorovať veľryby, delfíny, tučniaky, ostrov tuleňov, húfy sardiniek, dve oceánske akvária,  uShaka (žraločí) morský svet a pre tých naozaj najodvážnejších je pripravené potápanie v klietkach za žralokmi. Druhý okruh tvorí „malebnosť“ , ktorý je ideálny pre turistov. Obsahuje tipy na návštevu Cape Pointu (najjuhovýchodnejší bod Afriky),  stolových hôr, vodopádov Augrabies, legendárnych Dračích hôr, juhoafrických chatrčí Rondavel, jaskýň Cango, Božích okien (panoramatické hory) a turistického klenotu Clarens.  Tretí okruh vás zavedie do histórie a zoznámi s pôvodom a kultúrou miestnych obyvateľov.  Cieľom výletov je „kolíska ľudstva“ v provincií Gauteng, náleziská a múzeum v Národnom parku Mapungubwe, tropické kráľovstvo dažďa v Modjadji, bojiská zo slávnej Boer-Zulu-Britskej vojny, zábavný tematický park Gold Reef City, výlety do juhoafrického Soweta (chudobné sídliská), Robbenového ostrovného múzea, či do mesta diamantov Kimberley.

Kapské mesto

Štvrtý okruh je „dobrodružný“. Určený je pre adrenalínových nadšencov, ktoré radi jazdia na koňoch, na raftoch, alebo majú radi paragliding, bungee jumping, či surfing. Južná Afrika nezabúda ani na lezcov a vyznávačov zip wire-u.  Ak nepatríte ani do jednej z týchto skupín návštevníkov a dávate skôr prednosť pohodliu, pre vás je určený piaty a šiesty zážitkový okruh. Tieto dva tematické okruhy vás zavedú do luxusu  hotelových rezortov, jácht, miestnych vinární a nočných klubov. Dajú vám aj tipy na koncerty a festivaly. Posledný spomedzi okruhov vás zavedie do divokej a nespútanej africkej prírody, kde budem môcť vidieť všetky zvieratá tzv. veľkej africkej päťky, ako aj mnohé iné. Národnými parkami vás budú sprevádzať skúsení sprievodcovia.

Pláže a príroda JAR

Juhoafrická republika ponúka množstvo zážitkov, poznaní a krás, ktoré nedočkavo čakajú na vás. Na záver ešte malá zaujímavosť o jednom typickom miestnom šperku zvanom Zulu a nápoji, ktorý opíja slony. Zulu je vlastne ľúbostný list pretavený do podoby šperku. Tvoria ho korálky rôznych farieb, ktoré symbolizujú rôzne priania. Zulu šperk je prejavom lásky a náklonnosti, takže pri návšteve Juhoafrickej republiky si dávajte pozor od koho takýto pekný šperk dostanete. A čo sa týka nápoja, ktorý opíja slony, tak ten sa nazýva AMARULA. Vyrába sa z exotického ovocia stromu marula prezývaného sloní strom. Pomenovanie je trefné, nakoľko sa pod týmito stromami zhromažďujú veľké množstvá slonov. Tie konzumujú svetložlté plody, ktoré obsahujú alkoholické zložky, a tak nie je prekvapením, keď pri svojich potulkách Južnou Afrikou stretnete kyvotajúceho sa slona  :-).

Obyvatelia JAR

GPS: 26°12'03.9"S 28°01'49.2"E

Text: Oskár Mažgút

Zdroj a foto: southafrica.netDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Viete, že? Juhoafrická republika - Dračie hory
Publikované: 22.7.2012
Drakensberg – fascinujúci svet hôr, horských priesmykov a prírodných scenérií, ktoré sa podľa všetkých predpokladov stali námetom pri vytvorení fantastického sveta postáv z ríše J. J. R. Tolkiena, ktorého rodiskom je práve Juhoafrická republika.

JAR, Pretória – purpurové mesto I
Publikované: 18.1.2019
Náš dnešný výlet budeme venovať juhoafrickému mestu Pretória. Svoje meno nesie po A. Pretoriovi, vodcovi Búrov, ktorý sa výrazne zasadil o založenie Juhoafrickej republiky.

JAR: bohatý kút Afriky I.
Publikované: 4.5.2011
Nový diel o Juhoafrickej republike bude zasvätený Pretórii.

Kapské mesto
Publikované: 17.1.2010
Kapské Mesto je druhé najväčšie mesto Juhoafrickej republiky, hlavné mesto provincie Western Cape a zároveň tu sídli juhoafrický parlament a ďalšie vládne inštitúcie. Vďaka svojim prírodným scenériám je označované ako jedno z najkrajších miest sveta.

JAR – naprieč provinciou Severné Kapsko I
Publikované: 19.4.2019
V dnešnom výlete po Južnej Afrike zamierime do provincie Severné Kapsko (Northern Cape), ktorá je známa pre svoje praveké nástenné maľby, safari na offroadových vozidlách, diamanty a predovšetkým prírodný park Kgalagadi Transfrontier Park.

JAR, Bloemfontein – do srdca Slobodného štátu
Publikované: 5.4.2019
Mesto ruží. Tak nazývajú Bloemfontein, juhoafrické mesto, v ktorom sa nachádza sídlo justície. Taktiež je hlavným mestom Slobodného štátu, pôvodnej provincie Oranžsko. Slobodný štát pokrýva plochu 129 tisíc kilometrov štvorcových.

JAR, Garden Route I – Mossel Bay
Publikované: 8.2.2019
Garden Route alebo Záhradná cesta. Tento poetický názov patrí pravdepodobne najkrajšej trase v slnkom zaliatej Juhoafrickej republike. Tiahne sa v dĺžke viac než 200 kilometrov a spája mesto Mossel Bay v Západnom Kapsku a ústie rieky Storms vo Východnom Kapsku.

JAR, Johannesburg I – za umením a históriou
Publikované: 15.3.2019
Juhoafrickú republiku neopustíme ani dnes. Tentokrát sa však už nebudeme venovať Garden Route, ale zamierime do Johannesburgu, ktorý miestni láskyplne nazývajú Jo'burg, Jozi alebo E'Goli čiže mesto zo zlata.

JAR, Stellenbosch a návšteva kolónie tučniakov
Publikované: 12.4.2019
Dnes sme pre vás opäť vybrali niekoľko zaujímavých miest v Juhoafrickej republike, ktoré podľa nás stoja za návštevu.


Súvisiaca fotogaléria

Tunisko – starobylá kráska Severnej Afriky
Dnes vás zavedieme do úchvatnej krajiny dotýkajúcej sa Stredozemného mora. Starobylá história ste...

Tanzánia: Africké safari
Divoké zvieratá, pláne, spanie v stane a neuveriteľné zážitky… to je africké safari. Naša autorka...

Maroko – Africká romantika
Chceli by ste zažiť romantické dobrodružstvo? Tak sa vydajte na dovolenku do Maroka, kde vás čaka...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

21.5.2022
Aktuálne číslo časopisu Krásy Slovenska vychádzajúceho od roku 1921 prináša zaujímavý rozhovor so slovenským reprezentantom v dráhovej i cestnej paracyklistike Jozefom Metelkom, pozve vás na potulky prírodou, dozviete sa o našich susedoch – Ukrajine v kocke a budete pozvaní na celoslovenské stretnutie čitateľov časopisu.
11.5.2022
Pozývame vás na 57. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční od 27. do 29. mája 2022 v nádhernom prostredí rekreačného strediska Malinô Brdo a bude venované storočnici časopisu.
10.5.2022
Oravská galéria v Dolnom Kubíne vám už 49. sezónu ponúka nezabudnuteľnú vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade a prehliadku expozícií tradičného ľudového umenia na Slanickom ostrove umenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 22. 5. 2022
sviatok:Júlia, Juliana

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X