www.infoglobe.sk » JAR, Johannesburg I – za umením a históriou

JAR, Johannesburg I – za umením a históriou

Publikované: 15.3.2019
Juhoafrickú republiku neopustíme ani dnes. Tentokrát sa však už nebudeme venovať Garden Route, ale zamierime do Johannesburgu, ktorý miestni láskyplne nazývajú Jo'burg, Jozi alebo E'Goli čiže mesto zo zlata.

Johannesburg je finančným a priemyselným centrom Juhoafrickej republiky. Zažíva obrovský boom, ktorý ho mení z akejsi nocľahárne pre turistov idúcich na safari, na živnú pôdu kultúry a umenia.

V Johannesburgu sa napríklad nachádzajú vynikajúce galérie súčasného umenia. V štvrti Aboneng narazíte na najrôznejšie „uletené“ reštaurácie, kaviarne alebo umelecké štúdia. Táto štvrť sa považuje za jednu z turisticky najvďačnejších. Medzi ďalšie hlavné atrakcie v meste jednoznačne patrí Múzeum apartheidu a Constitution Hill.

Múzeum apartheidu

Pripravte sa, že v Johannesburgu natrafíte na mnoho kontrastov. Prekvapí vás chudoba v štvrti Soweto, ktorá je protikladom pre luxusné vily v enklávach bohatých ľudí a tiež novo žiariace mrakodrapy.

Múzeum apartheidu, inštitucionalizovanej rasovej segregácie, veľmi pútavým spôsobom dokumentuje toto temné dejinné obdobie skrz fotografie, rôzne dobové predmety, výstrižky z novín alebo očité svedectvá a obrazové záznamy.

Ako budete prechádzať múzeom, bude na vás doliehať ťaživá atmosféra apartheidu, ktorý existoval od konce 40. do 90. rokov minulého storočia, ale zároveň spoznáte cestu, ktorú musela prejsť táto krajina, aby tu nakoniec bola dosiahnutá demokracia. Návšteve múzea odporúčam venovať ideálne dve či až tri hodiny, aby ste z jeho návštevy vyťažili maximum. Za vstupné dáte v prepočte približne 150 českých korún čiže necelých 6 eur.

Múzeum apartheidu

Nejakých 10–15 minút jazdy autom cez mesto smerom na sever od múzea vás dostane na zmienený Constitution Hill. Aj keď názov znie honosne a evokuje obdobné názvy miest v Spojených štátoch, ktorá sú späté s ústavou, bol však pôvodne väznicou, ktorá vám vyjaví mnohé o histórii Južnej Afriky. Na mieste môžete vidieť napríklad dosť kontroverzné exponáty v múzeu Number Four Museum alebo v múzeu Old Fort.

Gold Reef City

V minulosti bol známy ako The Fort, pevnosť. Do dejín sa zapísal kvôli zlému zachádzaniu s obyčajnými, ale aj politickými väzňami. Medzi známych väzňov patril aj Nelson Mandela alebo Mahátma Gándhí. Jedna z budov, ktorej názov znie Awaiting Trial, bola zrekonštruovaná a dnes v nej sídli juhoafrický ústavný súd ako symbol slobody, ktorý zaštiťuje práva obyvateľov krajiny.

Gold Reef City

Potom sa vydáme približne osem kilometrov od centra Johannesburgu, do miest, ktoré sú úzko späté s ťažbou zlata, ktorá tu začala okolo polovice 80. rokov 19. storočia, keď vypukla zlatá horúčka. Gold Reef City je totiž zábavný park nachádzajúci sa na mieste bývalej zlatej bane, jednej z najbohatších na svete, kde bola v roku 1971 ukončená ťažobná činnosť. Personál parku je oblečený do dobových kostýmov a budovy parku sú navrhnuté tak, aby opäť odpovedali dobe.

Gold Reef Mine

Park je domovom mnohých atrakcií. Zábavu si užijete na vode a horských dráhach, pokiaľ máte deti, k dispozícii sú aj atrakcie pre najmenších, a to vrátane malej zoo. Pokiaľ chcete pokúšať šťastie, môžete ísť do miestneho kasína.

GPS: 26°14'05.9"S 28°00'49.3"E

 

Text: Maxim Kucer

Fotografie: Wikipedia.org: NJR ZA, Annette Kurylo, Cmallwitz, Nolween, Nolween (2)

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

JAR – naprieč provinciou Severné Kapsko II
Publikované: 26.4.2019
V dnešnom článku sa opäť vydáme do juhoafrickej provincie Severné Kapsko (Northern Cape), aby sme navštívili ďalšie zaujímavé miesta. Prvým z nich bude prírodná rezervácia Goegap, kde si môžete užiť zábavné jazdy na offroadoch a zároveň pohľady na miestnu fantastickú flóru. Miestna vegetácia je typická pre Namaqualand, suchý región, ktorý sa rozprestiera na ploche vyše 400 tisíc kilometrov štvorcových medzi Namíbiou a Južnou Afrikou.

JAR – naprieč provinciou Severné Kapsko I
Publikované: 19.4.2019
V dnešnom výlete po Južnej Afrike zamierime do provincie Severné Kapsko (Northern Cape), ktorá je známa pre svoje praveké nástenné maľby, safari na offroadových vozidlách, diamanty a predovšetkým prírodný park Kgalagadi Transfrontier Park.

JAR, Stellenbosch a návšteva kolónie tučniakov
Publikované: 12.4.2019
Dnes sme pre vás opäť vybrali niekoľko zaujímavých miest v Juhoafrickej republike, ktoré podľa nás stoja za návštevu.

JAR, Bloemfontein – do srdca Slobodného štátu
Publikované: 5.4.2019
Mesto ruží. Tak nazývajú Bloemfontein, juhoafrické mesto, v ktorom sa nachádza sídlo justície. Taktiež je hlavným mestom Slobodného štátu, pôvodnej provincie Oranžsko. Slobodný štát pokrýva plochu 129 tisíc kilometrov štvorcových.

JAR: ďalšie miesta hodné návštevy
Publikované: 29.3.2019
Drakensberg alebo Dračie hory, ktoré sa tiahnu na hraniciach s Lesothom, sú jedným z najpopulárnejších miest pre dovolenku v Južnej Afrike a tiež jedny z najvyšších hôr v krajine. Najvyšším miestnym vrcholom je Mafadi (3 450 m). Oblasť Dračích hôr je súčasťou národného parku uKhahlamba-Drakensberg. Množstvo turistických trás, ktorými sú tieto hory pretkané, z nich robí raj pre pešiu turistiku.

JAR, Johannesburg II – čo vidieť v okolí
Publikované: 22.3.2019
Keď sa rozhodnete cestovať do Johannesburgu, počítajte s tým, že sa jedná o mesto s veľmi vysokou kriminalitou, takže je nutné mať sa na pozore a zbytočne neriskovať. Svoje smartphony preto odložte radšej do vrecka a vnímajte svoje okolie.

JAR, Garden Route I – Mossel Bay
Publikované: 8.2.2019
Garden Route alebo Záhradná cesta. Tento poetický názov patrí pravdepodobne najkrajšej trase v slnkom zaliatej Juhoafrickej republike. Tiahne sa v dĺžke viac než 200 kilometrov a spája mesto Mossel Bay v Západnom Kapsku a ústie rieky Storms vo Východnom Kapsku.

JAR, Garden Route II – národný park Tsitsikamma a pozorovanie zvierat
Publikované: 15.2.2019
Minule sme spolu začali objavovať nádhernú trasu na juhu Juhoafrickej republiky, dnes sa posunieme o niečo ďalej a navštívime národný park Tsitsikamma, čo je skvelá destinácia nielen pre tých, ktorí majú radi pešie túry, ale tiež vodné športy ako šnorchlovania alebo hlbinné potápanie.

JAR, Garden Route III – Knysna
Publikované: 22.2.2019
Ďalší diel našej série článkov snažiacich sa vám priblížiť Juhoafrickú republiku nás opäť zavedie na krásnu pobrežnú trasu Garden Route. A začali by sme rovno lokalitami Knysna Heads a Knysna Forest. Nachádzajú sa neďaleko mesta Knysna, jedného z najpopulárnejších miest na trase.

JAR, Garden Route IV – jaskyne a pštrosie farmy
Publikované: 8.3.2019
Dnes sa vrátime do Južnej Afriky, a to konkrétne na nádhernú trasu s poetickým názvom Garden Route.

JAR, Pretória – purpurové mesto I
Publikované: 18.1.2019
Náš dnešný výlet budeme venovať juhoafrickému mestu Pretória. Svoje meno nesie po A. Pretoriovi, vodcovi Búrov, ktorý sa výrazne zasadil o založenie Juhoafrickej republiky.

JAR, Pretória – purpurové mesto II
Publikované: 25.1.2019
Minulý týždeň sme nahliadli do jedného z najzaujímavejších miest v Juhoafrickej republike a dnes budeme pokračovať. Do tejto krajiny totiž nemôžete len letmo nakuknúť.

JAR, Pretória – purpurové mesto III
Publikované: 1.2.2019
Dnes sa do Pretórie pozrieme už po tretí raz, ale tiež naposledy. Juhoafrickú republiku ako takú však ešte neopustíme.

JAR: bohatý kút Afriky I.
Publikované: 4.5.2011
Nový diel o Juhoafrickej republike bude zasvätený Pretórii.

JAR: bohatý kút Afriky II.
Publikované: 11.5.2011
Dnes dokončíme rozprávanie o Pretórii a presunieme sa do Kapského Mesta.

JAR: bohatý kút Afriky III.
Publikované: 18.5.2011
Čaká na vás pokračovanie o najstaršom meste Južnej Afriky - Kapskom Meste.

JAR: bohatý kút Afriky IV.
Publikované: 25.5.2011
Z Kapského Mesta zamierime do hlavného mesta Juhoafrickej republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kút Afriky V.
Publikované: 1.6.2011
V poslednom dieli si prečítajte o zaujímavom hlavnom meste juhoafrickej provincie Slobodný štát a jeho priľahlých národných parkoch.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

22.10.2019
Praha nechala zrekonštruovať kobky v nábrežných múroch pražskej náplavky. Vzniknutý priestor obsadia nájomcovia. Dni otvorených dverí na Rašínovom nábreží sa pre verejnosť uskutočnia 23. a 24. októbra už počas prevádzky.
21.10.2019
Vo štvrtok 7. novembra 2019 otvorí v Trenčíne svoje brány štrnásty ročník festivalu dobrodružných filmov HoryZonty. Podujatie bude prebiehať v kine Hviezda a v klube Lúč.
20.10.2019
Martinský cestovateľský festival – Bez hraníc sa uskutoční v poradí už deviaty raz, a to v termíne 6. až 9. novembra 2019. Festival opäť prinesie zaujímavé prednášky o cestovaní, ľuďoch, kultúre i prírode.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 22. 10. 2019
sviatok:Sergej
dnes:
utorok 22.10.
17 °C
zajtra:
streda 23.10.
19 °C