SR, Slovenský raj – mystické Kláštorisko

Tento východiskový bod nám ponúkal turistické vychádzky k najromantickejšej tiesňave na Slovensku – k Suchej Belej alebo peší prechod Prielomom Hornádu. Keďže sme mali so sebou bicykle, rozhodli sme sa ich využiť a nasmerovali sme si to k zrúcanine kartuziánskeho kláštora z 13. storočia.
Ku Kláštorisku vedú viaceré cyklotrasy, ako aj značené turistické chodníky. Prvou zastávkou spočiatku nenáročného stúpania bolo rázcestie „Nad Podleskom“, odkiaľ vedie zelená cyklotrasa a žlto značkovaný chodník k ďalšiemu rázcestiu „Pod Kláštoriskom“. Z tohto bodu vedie aj červeno značený chodník (od rázcestia „Pod Vtáčim hrbom, žlto značený chodník) a modrá cyklotrasa k záveru Suchej Belej, resp. až skrz celé pohorie do dedinky Stratená. Od rázcestia „Pod Kláštoriskom“ cyklotrasa lemuje zeleno značený turistický chodník, ktorý vás dovedie až ku Kláštorisku. Trasa je dlhá približne 6 kilometrov, prevýšenie je bezmála 370 metrov a časovo by ste to mali zvládnuť za 45 minút. Keďže trasa okrem stúpaní obsahuje aj viaceré zjazdy a samotný povrch cesty je spevnený, dovolíme si tvrdiť, že cyklotrasu zvládnu aj vekovo mladší cyklisti s trochou kondičky.
Po dosiahnutí cieľa odkladáme bicykle a vydávame sa k symbolickému cintorínu obetí Slovenského raja. Po pietnej chvíľke sa presúvame k turistickému centru, kde využívame možnosť občerstvenia a až napokon sa premiestňujeme k bývalému útočisku vtedajšieho obyvateľstva pred vpádmi tatárskych hôrd – ku Kláštorisku.
Na mieste sa dozvedáme, že pôvodný názov tejto lokality bol Letanovská skala, o ktorej sa píše v zakladajúcej listine kláštora z roku 1299. Miestni mnísi používali aj biblický názov Skala útočišťa. Náhorná plošina, na ktorej sa bývalý kláštor nachádza bola zo severu, juhu i juhovýchodu dobre prirodzene chránená strmými skalnými zrázmi. S menej chránených resp. prístupných strán bolo od čias praveku budované opevnenie.
Pôvodný stavebný komplex s rozlohou približne 1 hektár je vďaka archeologickým výskumom a nezištnej práci dobrovoľníkov v súčasnosti dobre čitateľný. V hornej časti sa nachádza trojpriestorový hospic, pod ním je klaustrum lemované gotickým kostolom s krížovou chodbou, bočnou kaplnkou a prevádzkovými objektami. Dolnú časť kláštora tvorí veľká krížová chodba s príbytkami mníchov a priestorom pre záhradky. V strede nádvoria bol budovaný cintorín a na východnej strane sa nachádzali rybníky.
Pri výskumoch tu boli nájdené bohaté nálezy keramiky, medzi inými aj kolekcia reliéfne zdobených kachlíc. Dovedna bolo odkrytých až 14 pecí. Našli sa i fragmenty literatúry, rôzne náradia a ďalšie artefakty. Kartuziánsky kláštor zanikol v roku 1543 čomu predchádzalo obsadenie kláštora lúpežným rytierom Matejom Bašom.
Po zhliadnutí unikátneho komplexu sa pomaly lúčime s týmto mystickým miestom, ktoré je postupne obnovované. Veríme, že raz sa dočkáme jeho celkovej rekonštrukcie. Vychutnávame si zjazd späť do Podlesku, krásu prírody, čistý vzduch a tiež akúsi povznášajúcu atmosféru.
GPS: 48°56'40.0"N 20°25'16.9"E
Text: Oskár Mažgút
Foto: HIK, o.z.
Diskusia k článku (0) |
Vložiť nový príspevok
Súvisiace články

SR, Slovenský raj - Ferrata HZS Kyseľ - VIDEO

SR, Slovenský raj – Kláštorská roklina

SR, Spišské Bystré – cyklovýlet na Prostredný vrch

SR, Slovenský raj – Náučný chodník Mládeže

SR, Slovenský raj – Prielom Hornádu

SR: Slovenský raj – prechod cez roklinu Piecky

SR: Spišská Nová Ves – brána do raja
Súvisiaca fotogaléria

SR, Slovenský raj – návšteva ferraty Kyseľ

SR, Slovenský raj – príroda z iného sveta

Slovenský raj - Veľký Sokol
Súvisiace video

SR, Slovenský raj – roklina Kyseľ
Lokácia:

Slovenská republika
Partneri:
Sprievodca:
Fotosúťaž:
Česká a slovenská zima
Aktuality:
Do osobitej pozornosti:
Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).
Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:
TIPY NA VÝLETY V BHUTÁNE a BANGLADÉŠI:
Bhután – pozvoľne odhaľované tajomstvá
Bhután - krajina hromových drakov I.
Bhután - krajina hromových drakov II.
Bhután - krajina hromových drakov III.
Bhután - krajina hromových drakov IV.
Bangladéš, Dháka – pamätihodnosti
Bangladéš, Dháka – Ružový palác a iné zaujímavé miesta
Bangladéš, Dháka – hlavné mesto rikší
Všetko dôležité, čo by ste o Bhutáne mali vedieť, nájdete TU a Bangladéši TU.