www.infoglobe.sk » SR, Slovenský raj – mystické Kláštorisko

SR, Slovenský raj – mystické Kláštorisko

Publikované: 14.8.2019
Po návšteve Spišského Bystrého sme sa presunuli do oblasti horského pásma Slovenský raj, presnejšie k turistickému stredisku Podlesok, ktoré sa nachádza v údolí potoka Veľká Biela voda.

Tento východiskový bod nám ponúkal turistické vychádzky k najromantickejšej tiesňave na Slovensku – k Suchej Belej alebo peší prechod Prielomom Hornádu. Keďže sme mali so sebou bicykle, rozhodli sme sa ich využiť a nasmerovali sme si to k zrúcanine kartuziánskeho kláštora z 13. storočia.

Kláštorisko

Ku Kláštorisku vedú viaceré cyklotrasy, ako aj značené turistické chodníky. Prvou zastávkou spočiatku nenáročného stúpania bolo rázcestie „Nad Podleskom“, odkiaľ vedie zelená cyklotrasa a žlto značkovaný chodník k ďalšiemu rázcestiu „Pod Kláštoriskom“. Z tohto bodu vedie aj červeno značený chodník (od rázcestia „Pod Vtáčim hrbom, žlto značený chodník) a modrá cyklotrasa k záveru Suchej Belej, resp. až skrz celé pohorie do dedinky Stratená. Od rázcestia „Pod Kláštoriskom“ cyklotrasa lemuje zeleno značený turistický chodník, ktorý vás dovedie až ku Kláštorisku. Trasa je dlhá približne 6 kilometrov, prevýšenie je bezmála 370 metrov a časovo by ste to mali zvládnuť za 45 minút. Keďže trasa okrem stúpaní obsahuje aj viaceré zjazdy a samotný povrch cesty je spevnený, dovolíme si tvrdiť, že cyklotrasu zvládnu aj vekovo mladší cyklisti s trochou kondičky.    

KláštoriskoKláštorisko

Kláštorisko

Po dosiahnutí cieľa odkladáme bicykle a vydávame sa k symbolickému cintorínu obetí Slovenského raja. Po pietnej chvíľke sa presúvame k turistickému centru, kde využívame možnosť občerstvenia a až napokon sa premiestňujeme k bývalému útočisku vtedajšieho obyvateľstva pred vpádmi tatárskych hôrd – ku Kláštorisku.

Kláštorisko

Na mieste sa dozvedáme, že pôvodný názov tejto lokality bol Letanovská skala, o ktorej sa píše v zakladajúcej  listine kláštora z roku 1299. Miestni mnísi používali aj biblický názov Skala útočišťa. Náhorná plošina, na ktorej sa bývalý kláštor nachádza bola  zo severu, juhu i juhovýchodu dobre prirodzene chránená strmými skalnými zrázmi. S menej chránených resp. prístupných strán bolo od čias praveku budované opevnenie.

Kláštorisko

Pôvodný stavebný komplex s rozlohou približne 1 hektár je vďaka archeologickým výskumom a nezištnej práci dobrovoľníkov v súčasnosti dobre čitateľný. V hornej časti sa nachádza trojpriestorový hospic, pod ním je klaustrum lemované gotickým kostolom s krížovou chodbou, bočnou kaplnkou a prevádzkovými objektami. Dolnú časť kláštora tvorí veľká krížová chodba s príbytkami mníchov a priestorom pre záhradky. V strede nádvoria bol budovaný cintorín a na východnej strane sa nachádzali rybníky.

Kláštorisko

Pri výskumoch tu boli nájdené bohaté nálezy keramiky, medzi inými aj kolekcia reliéfne zdobených kachlíc. Dovedna bolo odkrytých až 14 pecí. Našli sa i fragmenty literatúry, rôzne náradia a ďalšie artefakty. Kartuziánsky kláštor zanikol v roku 1543 čomu predchádzalo obsadenie kláštora lúpežným rytierom Matejom Bašom.

Kláštorisko

Po zhliadnutí unikátneho komplexu sa pomaly lúčime s týmto mystickým miestom, ktoré je postupne obnovované. Veríme, že raz sa dočkáme jeho celkovej rekonštrukcie. Vychutnávame si zjazd späť do Podlesku, krásu prírody, čistý vzduch a tiež akúsi povznášajúcu atmosféru.

 

GPS: 48°56'40.0"N 20°25'16.9"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o.z.Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Slovenský raj - Ferrata HZS Kyseľ - VIDEO
Publikované: 21.2.2017
Po dlhšom čase sa opäť vydáme do prírody. Tento raz vás zavedieme do nie tak dávno znovu sprístupnenej rokliny Kyseľ, ktorá sa nachádza v Národnom parku Slovenský raj.

SR, Slovenský raj – Kláštorská roklina
Publikované: 20.10.2019
Prednedávnom sme absolvovali peknú turistickú vychádzku v Národnom parku Slovenský raj. Naším východiskovým bodom bola rekreačná oblasť Podlesok, odkiaľ sme sa po modro značenom turistickom chodníku vydali k rázcestiu Hrdlo Hornádu.

SR, Spišské Bystré – cyklovýlet na Prostredný vrch
Publikované: 7.8.2019
Dnes vás zavedieme do oblasti medzi severovýchodnými svahmi Nízkych Tatier a Kozími chrbtami, presnejšie do Vikartovskej priekopy, kde sa nachádza malebná dedinka Spišské Bystré. V údolí rieky Hornád sa rozprestiera obec, ktorá ponúka viacero zaujímavých pamiatok, dva náučné chodníky, ako aj nádhernú prírodu v okolí.

SR, Slovenský raj – Náučný chodník Mládeže
Publikované: 25.5.2016
Pomaly sa nám blíži leto a s ním aj čas ideálny na turistiku. Dnes vás zavedieme do raja a nie hocijakého, ale Slovenského. Našu túru začneme v obci Smižany, kde je aj začiatok náučného chodníka.

SR, Slovenský raj – Prielom Hornádu
Publikované: 1.6.2016
Minulý týždeň sme sa vydali na spoznávanie Slovenského raja, presnejšie úseku od Smižian po Čingov. Táto časť trasy viedla po lúkach, lesných chodníčkoch a cestách, ale pred nami bola ešte väčšia výzva, a to v podobe Prielomu Hornádu, ktorý je známy svojimi exponovanými stúpačkami a istiacimi reťazami.

SR: Slovenský raj – prechod cez roklinu Piecky
Publikované: 5.8.2018
Slovensko oplýva nesmiernym prírodným bohatstvom, atraktívnymi lokalitami, ktoré sú pravidelne navštevované doslova zástupmi turistov z rôznych kútov sveta. Slovenský raj patrí bezpochýb k týmto kľúčovým turistickým lokalitám, každoročne privíta množstvo návštevníkov. Dnes sa vydáme do rokliny Piecky, kde absolvujeme krásnu túru v lone divokej a nespútanej prírody Slovenského raja.

SR: Spišská Nová Ves – brána do raja
Publikované: 13.7.2016
Minulý týždeň sme navštívili mesto Majstra Pavla – Levoču a dnes sa presunieme len o necelých 11 kilometrov nižšie do Spišskej Novej Vsi, ktorá je považovaná za vstupnú bránu do Národného parku Slovenský raj.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Slovenský raj – návšteva ferraty Kyseľ
V dnešnej fotogalérii absolvujete spolu s nami výlet po nie tak dávno znovu sprístupnenej rokline...

SR, Slovenský raj – príroda z iného sveta
V severovýchodnej časti Slovenského Rudohoria sa rozprestiera Národný park Slovenský raj. Vyhláse...

Slovenský raj - Veľký Sokol
Fotografické putovanie po jednej z najpôsobivejších dolín Slovenského raja. Ak sa chcete o tomto ...


Súvisiace video

SR, Slovenský raj – roklina Kyseľ
Dnešné video vás zavedie do nádhernej rokliny Kyseľ nachádzajúcej sa v Národnom parku Slovenský r...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
3. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčekový kancelársky balíček od portálu Infoglobe

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v súčasnosti vybudovaných viac ako 600 náučných trás a chodníkov, pričom sa ich počet stále mení (rastie). Keďže náučné chodníky nebudujú iba štátne a samosprávne inštitúcie, ale aj rôzne občianske združenia, absentuje centrálna databáza náučných chodníkov s relevantnými informáciami dostupnými širokej verejnosti.
13.1.2021
Agentúra Henley & Partners aj tento rok zostavila rebríček najsilnejších pasov sveta na základe počtu krajín, ktoré môže navštíviť držiteľ pasu bez nutnosti vybavovania povolení a platenia víz. Samozrejme v roku 2021 bude vysoko pravdepodobná nutnosť preukázania vakcinácie, ktorá bude požadovaná, ako jednotlivými štátmi, tak aj prepravnými spoločnosťami.
11.1.2021
Svetoznáme vydavateľstvo turistických sprievodcov - Lonely Planet predstavilo druhé vydanie tých najzaujímavejších miest na našej planéte, ktoré by sme mali tento rok resp. keď pominú cestovateľské obmedzenia určite navštíviť.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 16. 1. 2021
sviatok:Kristína
dnes:
sobota 16.1.
-4 °C
zajtra:
nedeľa 17.1.
-5 °C