www.infoglobe.sk » SR, Slovenský raj – Kláštorská roklina

SR, Slovenský raj – Kláštorská roklina

Publikované: 20.10.2019
Prednedávnom sme absolvovali peknú turistickú vychádzku v Národnom parku Slovenský raj. Naším východiskovým bodom bola rekreačná oblasť Podlesok, odkiaľ sme sa po modro značenom turistickom chodníku vydali k rázcestiu Hrdlo Hornádu.

Po približne 20 minútovej nenáročnej chôdzi, počas ktorej sme míňali viaceré rýchle občerstvenia, ubytovacie zariadenia či zarastený pamätník na Mariána Slabaša, sme dorazili k vyššie spomínanému rázcestiu (ústie Veľkej Bielej vody). Odtiaľ sme sa napojili na Náučný chodník Prielom Hornádu, ktorý je súčasťou národnej prírodnej rezervácie.

Prielom Hornádu, Slovenský rajPrielom Hornádu, Slovenský raj (Mníchová jaskyňa)

Prielom Hornádu, Slovenský raj

Prielom Hornádu, Slovenský rajPrielom Hornádu, Slovenský raj

Ani sme sa nenazdali a cesta začala naberať dobrodružný charakter. Prvé stúpačky v skalnej stene, o kúsok ďalej reťaze, zrubová chata, malá jaskyňa (Mníchová), drevené mostíky atď. Postupne prechádzame na druhý breh Hornádu a po necelej hodine chôdze sa pomaly dostávame k ústiu Kláštorskej rokliny.

Prielom Hornádu, Slovenský raj (lanový most)

Prielom Hornádu, Slovenský raj (lanový most)Prielom Hornádu, Slovenský raj

Na výber máme z dvoch možností. Buď sa vydáme po v skutku unikátnom lanovom moste a dokončíme prechod Prielomu Hornádu alebo zvolíme stúpanie Kláštorskou roklinou. Rozhodli sme sa pre stúpanie úchvatnou tiesňavou vytvorenou potokom prameniacim pod Kláštoriskom a ústiacim priamo do Hornádu, ktorá bola pre turistov sprístupnená už v roku 1960.

Kláštorská roklina, Slovenský raj

Kláštorská roklina, Slovenský rajKláštorská roklina, Slovenský raj

Napriek tomu, že roklina je pomerne krátka, ponúka mnoho strmých úsekov. Postupne zdolávame rebríky a prechádzame okolo čarokrásnych vodopádov. Najskôr míňame Vodopád objaviteľov, následne Vodopád Antona Straku (autor turistického sprievodcu po východnom Slovensku z roku 1920), po chvíli najväčší Dúhový vodopád striedaný Kaskádami Gustáva Nedobrého (horal a turistický činovník). Výstup pokračuje okolo Malého i Machového vodopádu a končí Vodopádom kartuziánov, odkiaľ sa chodník napája na širšiu cestu, ktorá vedie na okraj poľany k chate Kláštorisko resp. k ruinám kartuziánskeho kláštora. Celá turistická trasa Kláštorskou roklinou je jednosmerná, trvá približne 50 minút a značená je zelenou značkou.

Kláštorská roklina, Slovenský raj

Návrat do Podleska môžete absolvovať zostupovou žlto značenou trasou od kláštora alebo po zelenej značke. My sme však využili požičovňu bicyklov a vychutnali si príjemný horský zjazd po značenej cyklotrase.

Kláštorisko, Slovenský raj

Kláštorisko, Slovenský raj (požičovňa bicyklov)Kláštorisko, Slovenský raj (cyklotrasa)

Poldenná turistická vychádzka s cieľom zdolania Kláštorskej rokliny je stredne náročná, prekonáte pri nej prevýšenie niečo cez 230 metrov, no zároveň dodávame, že je očarujúca. Pokiaľ máte radi prírodu a trošku športujete, určite si takýto výlet naplánujte.

 

GPS: 48°57'51.1"N 20°23'08.9"E (Podlesok)

GPS: 48°57'10.3"N 20°25'22.8"E (ústie Kláštorskej rokliny)

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o.z.   Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: S batohom po Slovensku – turistickí sprievodcovia
Publikované: 26.8.2020
Nedávno uzrela svetlo sveta praktická knižná reedícia turistických sprievodcov S batohom po Slovensku od rodinného vydavateľstva Dajama, ktorá okrem atraktívnych turistických cieľov v najobľúbenejších slovenských pohoriach prináša aj legendárne turistické mapy.

Na Slovensku platí mimoriadna situácia, v Česku vláda vyhlásila núdzový stav
Publikované: 13.3.2020
Na celom území Českej republiky platí až do odvolania núdzový stav. Na celom Slovensku platí mimoriadna situácia, ktorú vyhlásila vláda SR, podobne ako tá česká, v súvislosti s rizikom šírenia nového koronavírusu.

SR, Slovenský raj - Ferrata HZS Kyseľ - VIDEO
Publikované: 21.2.2017
Po dlhšom čase sa opäť vydáme do prírody. Tento raz vás zavedieme do nie tak dávno znovu sprístupnenej rokliny Kyseľ, ktorá sa nachádza v Národnom parku Slovenský raj.

SR, Slovenský raj – mystické Kláštorisko
Publikované: 14.8.2019
Po návšteve Spišského Bystrého sme sa presunuli do oblasti horského pásma Slovenský raj, presnejšie k turistickému stredisku Podlesok, ktoré sa nachádza v údolí potoka Veľká Biela voda.

SR, Slovenský raj – Náučný chodník Mládeže
Publikované: 25.5.2016
Pomaly sa nám blíži leto a s ním aj čas ideálny na turistiku. Dnes vás zavedieme do raja a nie hocijakého, ale Slovenského. Našu túru začneme v obci Smižany, kde je aj začiatok náučného chodníka.

SR, Slovenský raj – Prielom Hornádu
Publikované: 1.6.2016
Minulý týždeň sme sa vydali na spoznávanie Slovenského raja, presnejšie úseku od Smižian po Čingov. Táto časť trasy viedla po lúkach, lesných chodníčkoch a cestách, ale pred nami bola ešte väčšia výzva, a to v podobe Prielomu Hornádu, ktorý je známy svojimi exponovanými stúpačkami a istiacimi reťazami.

SR: Slovenský raj – prechod cez roklinu Piecky
Publikované: 5.8.2018
Slovensko oplýva nesmiernym prírodným bohatstvom, atraktívnymi lokalitami, ktoré sú pravidelne navštevované doslova zástupmi turistov z rôznych kútov sveta. Slovenský raj patrí bezpochýb k týmto kľúčovým turistickým lokalitám, každoročne privíta množstvo návštevníkov. Dnes sa vydáme do rokliny Piecky, kde absolvujeme krásnu túru v lone divokej a nespútanej prírody Slovenského raja.

SR: Suchá Belá – najromantickejšia tiesňava Slovenska
Publikované: 12.7.2012
Na východnom Slovensku v oblasti Spiša sa nachádza jedno z najkrajších horských pásiem - Slovenský raj, ktorý je už od roku 1988 vyhlásený za Národný park. V členitom území popretkávanom roklinami, potokmi a vodopádmi sa ukrýva tiesňava, ktorú sa naozaj oplatí vidieť.

SR: Spišská Nová Ves – brána do raja
Publikované: 13.7.2016
Minulý týždeň sme navštívili mesto Majstra Pavla – Levoču a dnes sa presunieme len o necelých 11 kilometrov nižšie do Spišskej Novej Vsi, ktorá je považovaná za vstupnú bránu do Národného parku Slovenský raj.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Slovenský raj – návšteva ferraty Kyseľ
V dnešnej fotogalérii absolvujete spolu s nami výlet po nie tak dávno znovu sprístupnenej rokline...

SR, Slovenský raj – príroda z iného sveta
V severovýchodnej časti Slovenského Rudohoria sa rozprestiera Národný park Slovenský raj. Vyhláse...

Slovenský raj - Veľký Sokol
Fotografické putovanie po jednej z najpôsobivejších dolín Slovenského raja. Ak sa chcete o tomto ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Rodný môj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Kniha z vydavateľstva CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 3 dni s raňajkami a wellness službami v Hoteli Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Darčekový balíček od vydavateľstva Tatrica

Aktuality:

27.11.2020
Jedným z najvýznamnejších hradov na severovýchode Slovenska je zrúcanina hradu Zborov, nazývaného aj Makovica. V tohtoročnej turistickej sezóne, poznačenej dvoma vlnami koronavírusu, sa stal obľúbeným náhradným cieľom výletov v čase, keď boli vnútorné atrakcie regiónu uzavreté.
25.11.2020
Klub slovenských turistov združujúci viac než 16 000 nadšencov výletov do prírody zostavil hlavné turistické podujatia pre rok 2021, avšak ich aktuálnosť bude závisieť od epidemiologickej situácie. V nasledujúcich riadkoch vám prinášame ich plánovaný prehľad.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolok zverejnil predbežný kalendár podujatí na nadchádzajúci rok 2021. Samozrejme jeho aktuálnosť bude podmienená aktuálnou epidemiologickou situáciou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - IRÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 27. 11. 2020
sviatok:Milan
dnes:
piatok 27.11.
2 °C
zajtra:
sobota 28.11.
2 °C