www.infoglobe.sk » SR, Slovenský raj – Kláštorská roklina

SR, Slovenský raj – Kláštorská roklina

Publikované: 20.10.2019
Prednedávnom sme absolvovali peknú turistickú vychádzku v Národnom parku Slovenský raj. Naším východiskovým bodom bola rekreačná oblasť Podlesok, odkiaľ sme sa po modro značenom turistickom chodníku vydali k rázcestiu Hrdlo Hornádu.

Po približne 20 minútovej nenáročnej chôdzi, počas ktorej sme míňali viaceré rýchle občerstvenia, ubytovacie zariadenia či zarastený pamätník na Mariána Slabaša, sme dorazili k vyššie spomínanému rázcestiu (ústie Veľkej Bielej vody). Odtiaľ sme sa napojili na Náučný chodník Prielom Hornádu, ktorý je súčasťou národnej prírodnej rezervácie.

Prielom Hornádu, Slovenský rajPrielom Hornádu, Slovenský raj (Mníchová jaskyňa)

Prielom Hornádu, Slovenský raj

Prielom Hornádu, Slovenský rajPrielom Hornádu, Slovenský raj

Ani sme sa nenazdali a cesta začala naberať dobrodružný charakter. Prvé stúpačky v skalnej stene, o kúsok ďalej reťaze, zrubová chata, malá jaskyňa (Mníchová), drevené mostíky atď. Postupne prechádzame na druhý breh Hornádu a po necelej hodine chôdze sa pomaly dostávame k ústiu Kláštorskej rokliny.

Prielom Hornádu, Slovenský raj (lanový most)

Prielom Hornádu, Slovenský raj (lanový most)Prielom Hornádu, Slovenský raj

Na výber máme z dvoch možností. Buď sa vydáme po v skutku unikátnom lanovom moste a dokončíme prechod Prielomu Hornádu alebo zvolíme stúpanie Kláštorskou roklinou. Rozhodli sme sa pre stúpanie úchvatnou tiesňavou vytvorenou potokom prameniacim pod Kláštoriskom a ústiacim priamo do Hornádu, ktorá bola pre turistov sprístupnená už v roku 1960.

Kláštorská roklina, Slovenský raj

Kláštorská roklina, Slovenský rajKláštorská roklina, Slovenský raj

Napriek tomu, že roklina je pomerne krátka, ponúka mnoho strmých úsekov. Postupne zdolávame rebríky a prechádzame okolo čarokrásnych vodopádov. Najskôr míňame Vodopád objaviteľov, následne Vodopád Antona Straku (autor turistického sprievodcu po východnom Slovensku z roku 1920), po chvíli najväčší Dúhový vodopád striedaný Kaskádami Gustáva Nedobrého (horal a turistický činovník). Výstup pokračuje okolo Malého i Machového vodopádu a končí Vodopádom kartuziánov, odkiaľ sa chodník napája na širšiu cestu, ktorá vedie na okraj poľany k chate Kláštorisko resp. k ruinám kartuziánskeho kláštora. Celá turistická trasa Kláštorskou roklinou je jednosmerná, trvá približne 50 minút a značená je zelenou značkou.

Kláštorská roklina, Slovenský raj

Návrat do Podleska môžete absolvovať zostupovou žlto značenou trasou od kláštora alebo po zelenej značke. My sme však využili požičovňu bicyklov a vychutnali si príjemný horský zjazd po značenej cyklotrase.

Kláštorisko, Slovenský raj

Kláštorisko, Slovenský raj (požičovňa bicyklov)Kláštorisko, Slovenský raj (cyklotrasa)

Poldenná turistická vychádzka s cieľom zdolania Kláštorskej rokliny je stredne náročná, prekonáte pri nej prevýšenie niečo cez 230 metrov, no zároveň dodávame, že je očarujúca. Pokiaľ máte radi prírodu a trošku športujete, určite si takýto výlet naplánujte.

 

GPS: 48°57'51.1"N 20°23'08.9"E (Podlesok)

GPS: 48°57'10.3"N 20°25'22.8"E (ústie Kláštorskej rokliny)

Text: Oskár Mažgút

Foto: HIK, o.z.   Diskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Slovenský raj - Ferrata HZS Kyseľ - VIDEO
Publikované: 21.2.2017
Po dlhšom čase sa opäť vydáme do prírody. Tento raz vás zavedieme do nie tak dávno znovu sprístupnenej rokliny Kyseľ, ktorá sa nachádza v Národnom parku Slovenský raj.

Na Slovensku platí mimoriadna situácia, v Česku vláda vyhlásila núdzový stav
Publikované: 13.3.2020
Na celom území Českej republiky platí až do odvolania núdzový stav. Na celom Slovensku platí mimoriadna situácia, ktorú vyhlásila vláda SR, podobne ako tá česká, v súvislosti s rizikom šírenia nového koronavírusu.

SR, Slovenský raj – mystické Kláštorisko
Publikované: 14.8.2019
Po návšteve Spišského Bystrého sme sa presunuli do oblasti horského pásma Slovenský raj, presnejšie k turistickému stredisku Podlesok, ktoré sa nachádza v údolí potoka Veľká Biela voda.

SR, Slovenský raj – Náučný chodník Mládeže
Publikované: 25.5.2016
Pomaly sa nám blíži leto a s ním aj čas ideálny na turistiku. Dnes vás zavedieme do raja a nie hocijakého, ale Slovenského. Našu túru začneme v obci Smižany, kde je aj začiatok náučného chodníka.

SR, Slovenský raj – Prielom Hornádu
Publikované: 1.6.2016
Minulý týždeň sme sa vydali na spoznávanie Slovenského raja, presnejšie úseku od Smižian po Čingov. Táto časť trasy viedla po lúkach, lesných chodníčkoch a cestách, ale pred nami bola ešte väčšia výzva, a to v podobe Prielomu Hornádu, ktorý je známy svojimi exponovanými stúpačkami a istiacimi reťazami.

SR: Slovenský raj – prechod cez roklinu Piecky
Publikované: 5.8.2018
Slovensko oplýva nesmiernym prírodným bohatstvom, atraktívnymi lokalitami, ktoré sú pravidelne navštevované doslova zástupmi turistov z rôznych kútov sveta. Slovenský raj patrí bezpochýb k týmto kľúčovým turistickým lokalitám, každoročne privíta množstvo návštevníkov. Dnes sa vydáme do rokliny Piecky, kde absolvujeme krásnu túru v lone divokej a nespútanej prírody Slovenského raja.

SR: Suchá Belá – najromantickejšia tiesňava Slovenska
Publikované: 12.7.2012
Na východnom Slovensku v oblasti Spiša sa nachádza jedno z najkrajších horských pásiem - Slovenský raj, ktorý je už od roku 1988 vyhlásený za Národný park. V členitom území popretkávanom roklinami, potokmi a vodopádmi sa ukrýva tiesňava, ktorú sa naozaj oplatí vidieť.

SR: Spišská Nová Ves – brána do raja
Publikované: 13.7.2016
Minulý týždeň sme navštívili mesto Majstra Pavla – Levoču a dnes sa presunieme len o necelých 11 kilometrov nižšie do Spišskej Novej Vsi, ktorá je považovaná za vstupnú bránu do Národného parku Slovenský raj.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Slovenský raj – návšteva ferraty Kyseľ
V dnešnej fotogalérii absolvujete spolu s nami výlet po nie tak dávno znovu sprístupnenej rokline...

SR, Slovenský raj – príroda z iného sveta
V severovýchodnej časti Slovenského Rudohoria sa rozprestiera Národný park Slovenský raj. Vyhláse...

Slovenský raj - Veľký Sokol
Fotografické putovanie po jednej z najpôsobivejších dolín Slovenského raja. Ak sa chcete o tomto ...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Výlet s rúškom

1. 5. – 30. 6. 2020
1. cena:
Exkluzívne rúško na tvár od Milishop.sk
2. cena:
Bavlnené rúška na tvár
1. cena redakcie:
Tatranský balíček od Hory.sk
2. cena redakcie:
Kolekcia kníh S batohom po Slovensku od vydavateľstva Dajama
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od festivalu Infofest

Aktuality:

27.5.2020
Najstarší kalendár síce vznikol v Egypte už v 4. tisícročí pred Kristom, no jeho dennodenné využívanie sa zachovalo dodnes. Okrem mien a rôznych sviatkov si prostredníctvom kalendára pripomíname všakovaké medzinárodné dni. A práve prehľad tých (podľa nás) najzaujímavejších vám prinášame v nasledujúcich riadkoch.
25.5.2020
Do 9. ročníka udeľovania cien o najobľúbenejší hotel roka Czech Hotel Awards 2020 sa zapojilo viac než 1200 hotelov. Poslaním organizátorov je vytvorenie zodpovednej platformy, ktorá prepojuje, oceňuje a podporuje všetkých hotelierov pristupujúcich k svojmu podnikaniu s otvorenou mysľou a láskyplným srdcom. Táto vízia nadobúda na význame najmä v súčasnom dianí.

22.5.2020
Všetci milovníci múzeí sa môžu tešiť na postupné otváranie týchto klenotníc histórie. Návštevníkov čakajú mnohé výstavy, tematické prehliadky, ako aj stále expozície.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - VENEZUELA a PARAGUAJ:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 27. 5. 2020
sviatok:Iveta
dnes:
streda 27.5.
19 °C
zajtra:
štvrtok 28.5.
14 °C