www.infoglobe.sk » SR: Slovenský raj – prechod cez roklinu Piecky

SR: Slovenský raj – prechod cez roklinu Piecky

Publikované: 5.8.2018
Slovensko oplýva nesmiernym prírodným bohatstvom, atraktívnymi lokalitami, ktoré sú pravidelne navštevované doslova zástupmi turistov z rôznych kútov sveta. Slovenský raj patrí bezpochýb k týmto kľúčovým turistickým lokalitám, každoročne privíta množstvo návštevníkov. Dnes sa vydáme do rokliny Piecky, kde absolvujeme krásnu túru v lone divokej a nespútanej prírody Slovenského raja.

Slovenský raj – láska na prvý pohľad

Do tohto čarovného kúta Slovenska rozprestierajúceho sa na severovýchodnom okraji Slovenského rudohoria v oblasti Spiša sa zamiluje snáď každý turista, ktorý sem čo i len raz zavíta. Slovenský raj – preslávený svojimi roklinami a tiesňavami, hlboko zarezanými do sivých vápencových masívoch, ako i hučiace vody potokov rútiacich sa kaskádami a divokými vodopádmi dolu do hlbokých temných roklín. Krásna a živelná – asi takto by sme mohli charakterizovať prírodu Slovenského raja. Jedinečnosť a vzácnosť tohto územia ho predurčila k najvyššej ochrane, v roku 1988 bola táto oblasť vyhlásená za Národný park Slovenský raj. Jednou z turisticky dostupných roklín sú aj Piecky – nádherná a tajomná tiesňava, ktorá si vás získa svojou rozprávkovou krásou.

členitý terén na dne rokliny

Prístup k rokline

Túru začíname v osade Píla, ktorá sa rozprestiera približne 5 km juhozápadne od obce Hrabušice. Priamo v Píle je pre návštevníkov k dispozícii platené parkovisko, možnosť zakúpenia vstupeniek do roklín Slovenského raja, ako aj reštaurácie a penzióny. Spolu s neďalekým Podleskom je aj toto turistické centrum výborným bodom, z ktorého môžeme podnikať túry do priľahlých turistických oblastí Slovenského raja. Piecky sú roklinou, ktorá je aj vďaka svojej ľahkej a rýchlej dostupnosti od východiskového bodu v Píle pomerne hojne navštevovaná. Ak sa chcete vyhnúť zvýšenému počtu a frekvencii turistov v rokline, nástup do tiesňavy počas letnej dovolenkovej sezóny odporúčame skoro ráno. V Píle sa na rázcestníku turistických trás “Píla – Piecky“ napojíme na žltý chodník, ktorý nás povedie touto krásnou tiesňavou. Pred nami je dvojhodinový prechod roklinou dosahujúci dĺžku 4 km s prevýšením 380 m. Predná časť rokliny sa nazýva Biela dolina, zadný - vyššie položený úsek nesie názov Stredné Piecky.

žltý turistický chodník v Pieckach

Piecky – rozprávková tiesňava s vodopádmi

Prechod tiesňavou Piecky je úchvatnou a nezabudnuteľnou túrou. Trasa je jednosmerná, vedie zdola nahor – z Píly na vrch Suchá Belá. Turistický chodník sa vinie úzkym údolím, ktoré v masívnych druhohorných vápencoch dravo prerezáva potok Píľanka. Nespútaná divoká krása očarí každého návštevníka tejto tiesňavy. Ponad menšie vodopády, či skalné prahy sú vybudované drevené mostíky, ktoré nám umožňujú ľahký a bezpečný prechod roklinou. Drevené priečky schodíkov a mostíkov sú na niektorých miestach mokré a šmykľavé od striekajúcej vody z divoko zurčiaceho potoka. Pri prechádzaní cez takéto úseky je preto nevyhnutná značná opatrnosť a istá chôdza. Najväčšiu pozornosť turistov v tejto rokline však pútajú vodopády - Veľký vodopád dosahujúci výšku až 13 m, vodopád Kaskády a Terasový vodopád vysoký 8 m. Trasa turistického chodníka vedie tesne pri vodopádoch strmo nahor po oceľových rebríkoch – prechod roklinou je preto vhodný len pre osoby, ktoré netrpia závratmi, či strachu z výšok.

stúpanie rebríkom popri Veľkom vodopáde

Terasový vodopádVeľký vodopád

Podmanivá, neskrotná a čarokrásna – taká je roklina Piecky. Túra touto vychýrenou tiesňavou tiahnucou sa v lone panenskej prírody Slovenského raja je skutočnou lahôdkou pre každého turistu. Človek tak s pokorou a iba v nemom úžase pookreje nad veľkolepou nádherou vytvorenou za tisícročia nespútanými silami prírody.

prechod cez drevený mostík

GPS: 48°56'42.4"N 20°20'49.6"E (osada Píla)

Text a foto: Radoslav BiskupičDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Suchá Belá – najromantickejšia tiesňava Slovenska
Publikované: 12.7.2012
Na východnom Slovensku v oblasti Spiša sa nachádza jedno z najkrajších horských pásiem - Slovenský raj, ktorý je už od roku 1988 vyhlásený za Národný park. V členitom území popretkávanom roklinami, potokmi a vodopádmi sa ukrýva tiesňava, ktorú sa naozaj oplatí vidieť.

SR, Spiš - najatraktívnejší región na letnú dovolenku
Publikované: 8.7.2018
Spiš patrí bez pochýb k regiónom s najsilnejším turistickým potenciálom na Slovensku, ba až v stredoeurópskom meradle. Preto by sme vás radi pozvali k jeho spoznávaniu a zároveň vám tiež predstavili knižnú novinku – turistického sprievodcu Spiša.

SR, Slovenský raj – Prielom Hornádu
Publikované: 1.6.2016
Minulý týždeň sme sa vydali na spoznávanie Slovenského raja, presnejšie úseku od Smižian po Čingov. Táto časť trasy viedla po lúkach, lesných chodníčkoch a cestách, ale pred nami bola ešte väčšia výzva, a to v podobe Prielomu Hornádu, ktorý je známy svojimi exponovanými stúpačkami a istiacimi reťazami.

SR, Slovenský raj - Ferrata HZS Kyseľ - VIDEO
Publikované: 21.2.2017
Po dlhšom čase sa opäť vydáme do prírody. Tento raz vás zavedieme do nie tak dávno znovu sprístupnenej rokliny Kyseľ, ktorá sa nachádza v Národnom parku Slovenský raj.

SR, Slovenský raj – Náučný chodník Mládeže
Publikované: 25.5.2016
Pomaly sa nám blíži leto a s ním aj čas ideálny na turistiku. Dnes vás zavedieme do raja a nie hocijakého, ale Slovenského. Našu túru začneme v obci Smižany, kde je aj začiatok náučného chodníka.

SR: Spišská Belá, Strážky – umenie a história v jednom
Publikované: 17.10.2013
Dnes sa vydáme na východné Slovensko do bývalej obce Strážky, ktorá je v súčasnosti miestnou časťou mesta Spišská Belá. Strážky ležia na hlavnom ťahu medzi kráľovským mestom Kežmarok a už spomínaným mestom Spišská Belá. Známe sú vďaka nádhernému kaštieľu, anglickému parku či unikátnej zvonici. A práve za týmito nevšednými pamiatkami nasmerujeme naše kroky.

SR: Spišská Nová Ves – brána do raja
Publikované: 13.7.2016
Minulý týždeň sme navštívili mesto Majstra Pavla – Levoču a dnes sa presunieme len o necelých 11 kilometrov nižšie do Spišskej Novej Vsi, ktorá je považovaná za vstupnú bránu do Národného parku Slovenský raj.

SR: Spišský hrad, monumentálna krása – VIDEO
Publikované: 8.9.2015
Dnes s našou kamerou zablúdime do mestečka Spišské Podhradie, nad ktorým sa vypína jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku – Spišský hrad. Napriek tomu, že mestečko je vstupnou bránou k hradu, katastrálne je tento stredoveký monument priradený k územiu obce Žehra. A to je len jedna z mnohých zaujímavostí, ktoré vás čakajú v dnešnom článku.

SR, cyklovýlet: Spišská Teplica  - Lopušná dolina
Publikované: 7.11.2013
Jesenné počasie je priam stvorené na cyklistiku, a preto si dnes predstavíme cyklotrasu, ktorá je vhodná pre celú rodinu. Vydáme sa na východ Slovenska do mesta Poprad, odkiaľ budú naše kroky smerovať v ústrety dobrodružstvu.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Slovenský raj – návšteva ferraty Kyseľ
V dnešnej fotogalérii absolvujete spolu s nami výlet po nie tak dávno znovu sprístupnenej rokline...

SR, Slovenský raj – príroda z iného sveta
V severovýchodnej časti Slovenského Rudohoria sa rozprestiera Národný park Slovenský raj. Vyhláse...

SR: Milujeme slovenské hory II.
Slovensko je krajina bohatá na krásnu prírodu, ktorú obklopujú majestátne vrchy a malebné údolia....

SR: Milujeme slovenské hory
Slovensko je krajina bohatá na krásnu prírodu, ktorú obklopujú majestátne vrchy a malebné údolia....

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

16.7.2019
Novootvorená rozhľadňa s názvom Božia vyhliadka v Krušných horách na Karlovarsku, na vrchole ktorej je umiestnený zvon, stojí v nadmorskej výške 1099 metrov a je prístupná po červenej turistickej značke.
15.7.2019
Od 18. do 21. júla 2019 sa v duchu tradície výročných trhov uskutoční jedno z najstarších podujatí na Slovensku - Spišský trh.
14.7.2019
V sobotu 20. júla 2019 sa uskutočnia jubilejné 25. Majstrovstvá Pohorelej a sveta v kosení, a to od 10-tej hodiny.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - LAOS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 16. 7. 2019
sviatok:Drahomír