www.infoglobe.sk » SR, Slovenský raj – Náučný chodník Mládeže

SR, Slovenský raj – Náučný chodník Mládeže

Publikované: 25.5.2016
Pomaly sa nám blíži leto a s ním aj čas ideálny na turistiku. Dnes vás zavedieme do raja a nie hocijakého, ale Slovenského. Našu túru začneme v obci Smižany, kde je aj začiatok náučného chodníka.

Obec Smižany sa nachádza v okrese Spišská Nová Ves a je jednou zo vstupných brán do Slovenského raja. Zaujímavosťou tejto dediny je, že z pohľadu obyvateľstva  patrí medzi najľudnatejšiu obec na Slovensku bez štatútu mesta. Vďaka necitlivej výstavbe v období socializmu nie je po architektonickej stránke moc príťažlivá, avšak čo sa týka okolitej prírody patrí medzi celonárodné skvosty.

Slovenský raj

NP Slovenský rajSlovenský raj

Dostať sa sem môžete autom, autobusom aj vlakom. Po príchode do obce sa treba presunúť do miestnej chatovej časti nazývanej Smižanská Maša, kde je situovaný aj začiatok Náučného chodníka Mládeže. Náučný chodník vedie od Maše k Hradisku a Čingovu, odtiaľ k úseku Pod Sovou skalou, cez Zelenú lávku  späť do Smižian. Tu však chceme upozorniť, že počas cesty chodníkom sa môžete napojiť aj na ďalší náučný chodník – Prielom Hornádu, ktorý vás prevedie azda najväčšou prírodnou atrakciou Slovenského raja  – Tomášovským výhľadom či Hrdlom Hornádu alebo Letanovským mlynom.  Ale poďme pekne poporiadku.

pohľad zo Slovenského raja

pohľad zo Slovenského rajapohľad zo Slovenského raja

Národný park Slovenský raj sa rozprestiera v severovýchodnej časti Slovenského Rudohoria. Za národný park bol vyhlásený v roku 1988 a jeho celková výmera činí vyše 19 hektárov a cez 13 hektárov ochranného pásma. Turistami je vyhľadávaný hlavne kvôli krasovým prejavom v podobe kaňonov, roklín či tiesňav. Život týmto skalným útvarom dodáva neodmysliteľná voda vo forme potokov a vodopádov a pomerné husté lesy, takže po pár metroch chôdze sa ocitnete doslova v bájnom pralese, kde sa z času na čas prevaľuje tajuplná hmla. Nachádza sa tu aj cez 280 jaskýň s prehistorickými nálezmi, no len pár ich je verejnosti prístupných. Vďaka špecifickej mikroklíme sa tu vyskytujú mnohé vzácne spoločenstvá rastlín a živočíchov. Ako príklad uvádzame cez 2000 druhov motýľov, 300 druhov húb, 4000 druhov bezstavovcov či vyše 16 druhov západokarpatských endemitov.   

Slovenský raj

Slovenský raj (jaskyňa)Slovenský raj

Tak to sme si zhruba opísali tento prírodný poklad Slovenska. Ale vráťme sa späť k náučnému chodníku Mládeže. Pri jeho postupnom zdolávaní nás sprevádzali náučné tabule vypovedajúce o jeho geológii, archeológii, faune, flóre a spoločenskom význame územia. Chodník je nenáročný, prístupný v zime aj lete a s maximálnym prevýšením 120 metrov. Jedna z prvých zaujímavých zastávok je Prírodná rezervácia Čingovské hradisko s úžasným rastlinným zázemím, ako aj s výskytom nálezov z doby kamennej, bronzovej a veľkomoravskej. Ďalším zaujímavým miestom je tzv. Sovia skala, ktorá je výhľadovým bodom a tiež miestom výskytu sov. Postupne sme natrafili aj na neobyčajné umelecké stvárnenia, pietne miesto či vonkajšiu expozíciu hornín vyskytujúcich sa na území národného parku. Nádherné boli pre nás aj pohľady na zamračené a upršané Vysoké Tatry. Zakrátko na to sme sa opäť navrátili do civilizácie, presnejšie do oblasti zvanej Čingov, ktorá je tiež východiskovým bodom pre turistov. Okrem chát a iných ubytovacích zariadení sa tu nachádzajú aj reštaurácie, bufety, verejné táborisko či záchranná stanica Horskej služby. Zároveň odtiaľto vedú viaceré značené turistické chodníky do severnej časti Slovenského raja. Čingov je prístupný buď zo Smižian, odkiaľ sme túru začínali alebo z obce Spišské Tomášovce.

pohľad zo Slovenského raja (v pozadí Vysoké Tatry)Slovenský raj (pietne miesto)

Slovenský raj (expozícia hornín)Slovenský raj (umelecká tabuľa)

A práve v Čingove padlo naše rozhodnutie opustiť náučný chodník Mládeže a pokračovať ďalej Prielomom Hornádu. Ako naše putovanie pokračovalo sa dozviete už o týždeň.

 tabuľa náučného chodníka - Prielomom Hornádu

GPS: 48°57'00.4"N 20°30'27.2"E (Smižanská Maša)

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Suchá Belá – najromantickejšia tiesňava Slovenska
Publikované: 12.7.2012
Na východnom Slovensku v oblasti Spiša sa nachádza jedno z najkrajších horských pásiem - Slovenský raj, ktorý je už od roku 1988 vyhlásený za Národný park. V členitom území popretkávanom roklinami, potokmi a vodopádmi sa ukrýva tiesňava, ktorú sa naozaj oplatí vidieť.

SR, Slovenský raj – mystické Kláštorisko
Publikované: 14.8.2019
Po návšteve Spišského Bystrého sme sa presunuli do oblasti horského pásma Slovenský raj, presnejšie k turistickému stredisku Podlesok, ktoré sa nachádza v údolí potoka Veľká Biela voda.

SR: Slovenský raj – prechod cez roklinu Piecky
Publikované: 5.8.2018
Slovensko oplýva nesmiernym prírodným bohatstvom, atraktívnymi lokalitami, ktoré sú pravidelne navštevované doslova zástupmi turistov z rôznych kútov sveta. Slovenský raj patrí bezpochýb k týmto kľúčovým turistickým lokalitám, každoročne privíta množstvo návštevníkov. Dnes sa vydáme do rokliny Piecky, kde absolvujeme krásnu túru v lone divokej a nespútanej prírody Slovenského raja.

SR, Slovenský raj - Ferrata HZS Kyseľ - VIDEO
Publikované: 21.2.2017
Po dlhšom čase sa opäť vydáme do prírody. Tento raz vás zavedieme do nie tak dávno znovu sprístupnenej rokliny Kyseľ, ktorá sa nachádza v Národnom parku Slovenský raj.

SR, Slovenský raj – Prielom Hornádu
Publikované: 1.6.2016
Minulý týždeň sme sa vydali na spoznávanie Slovenského raja, presnejšie úseku od Smižian po Čingov. Táto časť trasy viedla po lúkach, lesných chodníčkoch a cestách, ale pred nami bola ešte väčšia výzva, a to v podobe Prielomu Hornádu, ktorý je známy svojimi exponovanými stúpačkami a istiacimi reťazami.

SR: Slovenský kras, Gombasecká jaskyňa – výlet do podzemia
Publikované: 4.5.2014
Nielen krásne tiesňavy, horské chrbty ponúkajúce úžasné výhľady, či pestrofarebná kvetena a bohatá fauna dokážu vylákať ľudí do prírody. Mnohé zaujímavé miesta sú schované v podzemí. Nejednu podzemnú prírodnú zaujímavosť ukrýva aj Národný park Slovenský kras, kam sa dnes spoločne vyberieme.

SR, Slovenský raj – Kláštorská roklina
Publikované: 20.10.2019
Prednedávnom sme absolvovali peknú turistickú vychádzku v Národnom parku Slovenský raj. Naším východiskovým bodom bola rekreačná oblasť Podlesok, odkiaľ sme sa po modro značenom turistickom chodníku vydali k rázcestiu Hrdlo Hornádu.

SR: Spišská Belá – pohľad do minulosti
Publikované: 24.10.2013
Mesto Spišská Belá sa nachádza v severnej časti Popradskej kotliny, pod mohutnými Belianskymi Tatrami, na križovatke ciest do Kežmarku, Starej Ľubovne, Zamaguria a Vysokých Tatier. V dnešnom putovaní po Slovensku sa vydáme za spoznávaní krás tohto nevšedného mesta.

SR: Spišská Belá, Strážky – umenie a história v jednom
Publikované: 17.10.2013
Dnes sa vydáme na východné Slovensko do bývalej obce Strážky, ktorá je v súčasnosti miestnou časťou mesta Spišská Belá. Strážky ležia na hlavnom ťahu medzi kráľovským mestom Kežmarok a už spomínaným mestom Spišská Belá. Známe sú vďaka nádhernému kaštieľu, anglickému parku či unikátnej zvonici. A práve za týmito nevšednými pamiatkami nasmerujeme naše kroky.

SR: Spišský hrad, monumentálna krása – VIDEO
Publikované: 8.9.2015
Dnes s našou kamerou zablúdime do mestečka Spišské Podhradie, nad ktorým sa vypína jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku – Spišský hrad. Napriek tomu, že mestečko je vstupnou bránou k hradu, katastrálne je tento stredoveký monument priradený k územiu obce Žehra. A to je len jedna z mnohých zaujímavostí, ktoré vás čakajú v dnešnom článku.

SR, Herľany – obec preslávená gejzírom
Publikované: 13.8.2015
Po dlhšej dobe sa vydáme na východné Slovensko, aby sme navštívili zopár jedinečných miest. Prvým z nich bude obec Herľany, ktorá sa nachádza približne 28 kilometrov od Košíc v malebnej krajine na úpätí Slanských vrchov a v údolí Herlianskeho potoka.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Slovenský raj – návšteva ferraty Kyseľ
V dnešnej fotogalérii absolvujete spolu s nami výlet po nie tak dávno znovu sprístupnenej rokline...

SR, Slovenský raj – príroda z iného sveta
V severovýchodnej časti Slovenského Rudohoria sa rozprestiera Národný park Slovenský raj. Vyhláse...

SR: Spišské Podhradie – atraktívny turistický cieľ
Pokiaľ ste vyhľadávačmi pamiatok UNESCO, tak návštevu Spišského Podhradia nesmiete vynechať. Táto...

SR: Spišská Belá a Strážky
Na východnom Slovensku sa nachádza mnoho krásnych miest. Dozaista jedným z nich je aj mesto Spišs...

SR: Spišský hrad, hradný vrch a okolie
Symbol Spiša – Spišský hrad postavený na travertínovej kope patrí k najväčším hradom strednej Eur...

Slovenský raj - Veľký Sokol
Fotografické putovanie po jednej z najpôsobivejších dolín Slovenského raja. Ak sa chcete o tomto ...


Súvisiace video

SR, Slovenský raj – roklina Kyseľ
Dnešné video vás zavedie do nádhernej rokliny Kyseľ nachádzajúcej sa v Národnom parku Slovenský r...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

13.7.2020
Jeden z najatraktívnejších objektov vojnovej histórie na Dukle - Vyhliadková veža, je v súčasnosti otvorená iba v expozičnej časti na prízemí. Na poschodí, vo vyhliadkovej časti veže, prebiehajú rekonštrukčné práce a verejnosti by mala byť ako celok sprístupnená od 1.augusta 2020.
12.7.2020
Pražský lesopark Kamýk prešiel zásadnou premenou. Obnovy sa dočkali nefunkčné staré objekty, hájovňa aj obľúbený zookútik. Tam majú teraz nové útočisko napríklad kozy kamerunské.
10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 15. 7. 2020
sviatok:Henrich
dnes:
streda 15.7.
26 °C
zajtra:
štvrtok 16.7.
22 °C