www.infoglobe.sk » SR: Suchá Belá – najromantickejšia tiesňava Slovenska

SR: Suchá Belá – najromantickejšia tiesňava Slovenska

Publikované: 12.7.2012
Na východnom Slovensku v oblasti Spiša sa nachádza jedno z najkrajších horských pásiem - Slovenský raj, ktorý je už od roku 1988 vyhlásený za Národný park. V členitom území popretkávanom roklinami, potokmi a vodopádmi sa ukrýva tiesňava, ktorú sa naozaj oplatí vidieť.

Tou tiesňavou je Suchá Belá. Patrí k najnavštevovanejším tiesňavám na Slovensku, a to nielen kvôli jej prírodným krásam, ale aj vďaka jej romantickej nevšednosti, ktorou počaruje nejednému turistovi. Pri stúpaní smerom zdola hore človek prekoná 400 výškových metrov, no vôbec si to neuvedomí. Spôsobujú to prírodné prvky ako skalné okná, Misové vodopády či Okienkový vodopád, ktoré pritiahnu na seba všetku pozornosť, a tak únava spôsobená výstupom nemá žiadnu šancu.  Tak poďte spoločne s nami spoznať tento vyhľadávaný kút Slovenska.

 

Cesta za romantikou

Vstupnou bránou do Národného parku Slovenský raj, konkrétne do  tiesňavy Suchá Belá, je miestna časť obce Hrabušice - Podlesok. V tomto východiskovom a cieľovom bode sa nachádza kemping, chatky, veľké parkovisko, zástavka autobusov a v sezóne aj bufety s občerstvením. Odtiaľto začne naša pomerne náročnejšia túra. Od smerovníka pred recepciou autokempingu budeme pokračovať k tiesňave po zelenej turistickej značke . Cesta vedie popri plote autokempingu, neskôr zostupuje k riečisku a pokračuje lesom. Chodník  je vedený po drevených lávkach  striedavo  po oboch brehoch a riečisku potoka až pod roklinu Misových vodopádov. Z tohto bodu už pokračujeme exponovane po rebríkoch či s pridržiavaním sa reťazí. Po pár krokoch na nás číha najužšie miesto tiesňavy tzv. roklina či skalné okno. Po jeho prekonaní sa dostaneme ponad Okienkový vodopád už po viac rozšírenej časti ku Korytovému vodopádu.

Ďalej pokračujeme popri Bočnom vodopáde do tzv. Kaskád  a následne strmšie hore k zalesnenému  ponornému riečisku. Po dosiahnutí záveru tiesňavy vyjdeme pri studničke na úzku asfaltovú cestu. Celý výstup definitívne ukončíme na okraji výraznej planiny Glac. Odtiaľ  vedie lesná cesta označená žltou turistickou značkou až pod rázcestie Pod Vtáčím hrbom. Tu treba zísť z cesty a pokračovať po červenej značke. Lesná cesta postupne klesá a dovedie nás k známej rekreačnej a historickej oblasti Kláštorisko.  

Kláštorisko – život kartuziánov

Počas zostupu zo Suchej Belej sme narazili na zrúcaniny niekdajšieho kláštora, ktorý v minulosti poskytoval útočisko pred nepriateľmi ľuďom žijúcim v okolitých dedinách, a tak táto lokalita nie náhodou niesla názov Skala útočiska. Odtiaľ pochádza aj samotné pomenovanie Kláštoriska. V roku 1299 založili kláštor kartuziáni, ktorí tu žili a zároveň ho rozšírili v roku 1330 o kostol. Kláštor bol neskôr vypálený a v 15. storočí tu bola vybudovaná kaplnka. Od tých čias kláštor chátral a dodnes nám zostali len deštruované múry, no vďaka dobrovoľníkom sa postupne obnovuje a nadobúda pôvodný vzhľad.  

   

Pokračujeme v ceste

Po stretnutí a oboznámení sa s históriou tohto obľúbeného oddychového miesta pokračujeme v ceste severozápadným smerom po zelenej značke. Po kamením vysypanej ceste, cez lúku zostúpime k rázcestiu Pod Kláštoriskom a z lesnej cesty odbočíme doprava na chodník. Cesta vedie cez les po zelenej značke, v závere popri rekreačnom stredisku k rázcestiu Hrdlo Hornádu. Odtiaľ pokračujeme modrou značkou po chodníku popri potoku, neskôr asfaltovou cestou až do kempingovej osady Podlesok. Tam sa naša túra po krásnych, no fyzický náročných štyri a pol hodinách končí. 

Suchá Belá je tým pravým miestom pre rodinné výlet. Napriek časovo - turistickej náročnosti cestu zvládnu aj deti či starší ľudia. A prečo je vlastne Suchá Belá Suchá? Pomenovanie tejto rokliny je zdôvodnené vyschnutým dnom v dolnej časti tiesňavy, kde sa už tečúci potok stráca v ponore. 

 

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Slovenský raj – prechod cez roklinu Piecky
Publikované: 5.8.2018
Slovensko oplýva nesmiernym prírodným bohatstvom, atraktívnymi lokalitami, ktoré sú pravidelne navštevované doslova zástupmi turistov z rôznych kútov sveta. Slovenský raj patrí bezpochýb k týmto kľúčovým turistickým lokalitám, každoročne privíta množstvo návštevníkov. Dnes sa vydáme do rokliny Piecky, kde absolvujeme krásnu túru v lone divokej a nespútanej prírody Slovenského raja.

SR, Slovenský raj - Ferrata HZS Kyseľ - VIDEO
Publikované: 21.2.2017
Po dlhšom čase sa opäť vydáme do prírody. Tento raz vás zavedieme do nie tak dávno znovu sprístupnenej rokliny Kyseľ, ktorá sa nachádza v Národnom parku Slovenský raj.

SR, Slovenský raj – Prielom Hornádu
Publikované: 1.6.2016
Minulý týždeň sme sa vydali na spoznávanie Slovenského raja, presnejšie úseku od Smižian po Čingov. Táto časť trasy viedla po lúkach, lesných chodníčkoch a cestách, ale pred nami bola ešte väčšia výzva, a to v podobe Prielomu Hornádu, ktorý je známy svojimi exponovanými stúpačkami a istiacimi reťazami.

SR, Slovenský raj – Kláštorská roklina
Publikované: 20.10.2019
Prednedávnom sme absolvovali peknú turistickú vychádzku v Národnom parku Slovenský raj. Naším východiskovým bodom bola rekreačná oblasť Podlesok, odkiaľ sme sa po modro značenom turistickom chodníku vydali k rázcestiu Hrdlo Hornádu.

SR, Slovenský raj – Náučný chodník Mládeže
Publikované: 25.5.2016
Pomaly sa nám blíži leto a s ním aj čas ideálny na turistiku. Dnes vás zavedieme do raja a nie hocijakého, ale Slovenského. Našu túru začneme v obci Smižany, kde je aj začiatok náučného chodníka.

Mlynky: Lyžiarske stredisko hlási na zjazdovkách 45 cm snehu
Publikované: 29.1.2016
Vynikajúce podmienky na lyžovanie sú v súčasnosti v Slovenskom raji. Tunajšie lyžiarske stredisko SKI Gugel Mlynky má na svojich zjazdovkách 45 cm vrstvu prírodného a umelého snehu.

Mlynky: Príďte si zalyžovať v jedinečnom prostredí Slovenského raja
Publikované: 17.1.2016
Tohtoročnú lyžiarsku sezónu otvára už aj stredisko SKI Gugel Mlynky v Slovenskom raji. Lyžiari majú k dispozícii zjazdovku Komín v celej dĺžke 1 200 m a Zimnú studňu (cca 600 m). V stredisku nezabúdajú ani na najmenších návštevníkov, pre ktorých je k dispozícii detský vlek. Ceny skipassov začínajú od 10 eur.

SR: Týždeň vedy a techniky na Slovensku 2015
Publikované: 6.11.2015
Aj tento rok sa všetci nadšenci vied môžu tešiť na Týždeň vedy a techniky na Slovensku, ktorý bude prebiehať od 9. do 15. novembra 2015.

SR: Slovenskému cestovnému ruchu sa darí
Publikované: 16.10.2015
Podľa Štatistického úradu Slovenskej republiky sa za prvých šesť mesiacov tohto roka nevídane darilo slovenskému cestovnému ruchu, ktorý zaznamenal nárast o 10% a tým prekonal aj rekord z roku 2013.

SR: Identita Slovenska vo svete
Publikované: 20.8.2014
V týchto dňoch sa národný projekt branding-u Slovenska dostáva do ďalšej fázy, ktorou je verejná diskusia, ktorej zámerom je, aby vznikla jasná a rozpoznateľná značka Slovenska.

SR, Krásnohorské Podhradie - Mauzóleum Františky a Dionýza Andrássyovcov
Publikované: 27.4.2014
Naše malebné Slovensko v sebe ukrýva mnoho prírodných krás, za ktorými sa oplatí vycestovať aj na druhý koniec republiky. Rovnako je pretkané hustou sieťou historických pamiatok, ktoré každoročne prilákajú nielen domácich, ale aj zahraničných návštevníkov. Dnes spoločne navštívime východ Slovenska, kde sa ukýva aj jedna unikátna pamiatka - Mauzóleum Františky a Dionýza Andrássyovcov.

Slovenský raj: Studnička na Suchej Belej je ako nová
Publikované: 31.10.2011
Posledných päť rokov chodiava trojica dobrovoľníkov zo Spiša čistiť chodníky a opravovať studničky v Slovenskom raji.

Prielomom Hornádu
Publikované: 24.9.2010
Ďalšiu časť našej aktívnej dovolenky, ktorá sa odohráva v romantických roklinách Slovenského raja, zakončíme dobrodružnou výpravou po trase Prielom Hornádu – Kláštorská roklina – Kláštorisko.

Cesta do Slovenského raja
Publikované: 9.9.2010
Pokiaľ vás už omrzelo cestovanie do ďalekých destinácií za morom, palmovým a nekonečným slnením na často preľudnených plážach, máme pre vás tip na zaujímavú a predovšetkým aktívnu dovolenku, počas ktorej navštívime a prejdeme mnohé zo zaujímavých aj romantických miest Slovenska a neskôr aj Českej republiky.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Slovenský raj – návšteva ferraty Kyseľ
V dnešnej fotogalérii absolvujete spolu s nami výlet po nie tak dávno znovu sprístupnenej rokline...

SR, Slovenský raj – príroda z iného sveta
V severovýchodnej časti Slovenského Rudohoria sa rozprestiera Národný park Slovenský raj. Vyhláse...

Slovenský raj - Veľký Sokol
Fotografické putovanie po jednej z najpôsobivejších dolín Slovenského raja. Ak sa chcete o tomto ...


Súvisiace video

SR, Slovenský raj – roklina Kyseľ
Dnešné video vás zavedie do nádhernej rokliny Kyseľ nachádzajúcej sa v Národnom parku Slovenský r...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 9. 7. 2020
sviatok:Lujza
dnes:
štvrtok 9.7.
29 °C
zajtra:
piatok 10.7.
33 °C