www.infoglobe.sk » Veľká Británia, Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Veľká Británia, Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Publikované: 29.1.2020
Naše túlavé topánky nás dnes zavedú k pobrežiu Lamanšského prielivu. Naším cieľom bude tentoraz preslávená prírodná pamiatka Sedem sestier (Seven Sisters), ktorá sa rozprestiera medzi mestami Seaford a Eastbourne v južnej časti Anglicka.

Výlet k ikonickým kriedovým útesom začíname v okrajovej časti pobrežného mesta Seaford, pri rieke Cuckmere. Nachádza sa tu štýlové pohostinstvo, kde sa občerstvíme a vydávame sa na dve a pol hodinovú prechádzku (možnosť požičania bicyklov). Spočiatku cesta, ktorá je súčasťou národnej siete chodníkov (konkrétne South Downs Way), vedie popri regulovaných vodných kanáloch (možnosť plavby v kanoe), ďalekosiahlych pláňach, kde sa pasú stáda oviec či kráv a občas zahliadneme aj zo zeme vystupujúce obranné opevnenia (bunkre) z druhej svetovej vojny.

Country Park Seven Sisters

pohostinstvo pri rieke CuckmereCountry Park Seven SistersPostupne sa dostávame k pobrežiu. Tu badáme domy, kde sídlia správcovia tunajšieho národného parku (Country Park Seven Sisters). Jedna z hospodárskych budov je prerobená na kempingové účely, takže pokiaľ by ste chceli zažiť vychádzanie alebo zapadanie slnka, môžete sa tu rozložiť. Toto úchvatné vyústenie rieky do mora nazývané Cuckmere Haven je vskutku malebné a priťahuje nielen státisíce turistov, ale aj filmárov z celého sveta. Pláž v Cuckmere Haven ste mohli vidieť vo filmoch Robin Hood s Kevinom Costnerom, v Harrym Potterovi, vo filme pán Homes či v seriáli Luther. Miestny unikátny ekosystém ponúka pohľad na vtákmi obývané vodné lúky či sem tam pobehujúce zajace. Pokiaľ budete mať šťastie, uvidíte aj hady, hromady ustríc či dokonca morské koníky.

Country Park Seven Sisters (stáda dobytka)

Country Park Seven Sisters - ústieCountry Park Seven Sisters - domy strážcov parku (Cuckmere Haven)Pokračujeme stúpaním smerom k samotným útesom. Cestou míňame pamätník na kapitána Williama Charlesa Campbella, ktorý bol „stíhacím“ pilotom počas 1. svetovej vojny a pričinil sa o vyše dve desiatky víťazstiev. Po krátkej chvíli už kráčame po okraji kriedových útesov, ktoré sú súčasťou Národného parku South Downs rozprestierajúceho sa na ploche vyše 670 km2 .

Cuckmere Haven (kriedové útesy)

Cuckmere Haven - kriedové útesyCountry Park Seven Sisters - opevneniaZaujímavosťou je, že názov týchto útesov – Sedem sestier neodpovedá skutočnému počtu, keďže ich je dovedna osem. Nesú názvy Haven Brow, Short Brow, Rough Brow, Brass Point, Flagstaff Point, Flat Hill, Baily's Hill, Went Hill Brow. Pomenovanie tohto prírodného unikátu bolo údajne podľa siedmich sestier bývajúcich v domoch na jednotlivých útesoch. Ôsmy útes vznikol podobne ako ostatné eróziou mora. Nedá nám nespomenúť fakt, že ročne vplyvom morskej dynamiky i počasia ubudne približne 40 cm tunajšej snehobielej horniny.

Country Park Seven Sisters- Sedem sestier

Country Park Seven Sisters - pamätník Williama Charlesa CampbellaCountry Park Seven Sisters - Birling GapPo zdolaní posledného vrcholu pokračujeme ku kriedovému mysu Beachy Head. Cestou pozorujeme panoramatické výhľady na dedinky East Dean i Friston a zároveň bočíme ku kamienkovej pláži s návštevníckym centrom a parkovacími plochami (Birling Gap). Na pláži si môžete vychutnať kávičku a predovšetkým nádherný pohľad na prieliv i Sedem sestier. Tunajšia zástavba je rozhodnutím vlády odsúdená na zánik, a to v dôsledku silnej pobrežnej erózie a neochote výstavby námorných obrán.

Country Park Seven Sisters - Birling GapPo krátkej zastávke pokračujeme k cieľu nášho výletu, a to k majáku Belle Tout. Táto v súčasnosti už nefungujúca technická pamiatka na vrchole kriedového výbežku (Beachy Head) je azda najslávnejším obývaným majákom v Británii. Natáčal sa tu totiž slávny britský seriál The Life and Loves of a She-Devil, ako aj James Bond (Dych života) a dokonca bol maják zvečnený aj v piesni „Belle Tout“  v podaní britskej rockovej skupiny Subterraneans. V priebehu časov slúžil na navigáciu lodí (neosvedčil sa), neskôr na bývanie (luxusný apartmán) a v súčasnosti je z neho penzión. Pozoruhodnosťou je, že v roku 1999 bol z dôvodu ohrozenia základov budovy v dôsledku erózie posunutý v celku (850 ton) o celých 17 metrov od okraja útesu.

Country Park Seven Sisters - maják Belle ToutVychutnávajúc si tunajšie útesy, more i architektúru sme si všimli vo vode hrdo týčiaci sa 43 metrov vysoký červenobiely maják Beachy Head. Keďže sa nachádzal pod samotným útesom, cesta k nemu nebola možná. V tomto bode sme sa mohli vydať na dvojhodinové putovanie do mesta Eastbourne, alebo voliť časovo obdobný návrat do Seaford. Keďže z neďalekého Birling Gap je zabezpečená autobusová linka (prípadne taxi) do oboch miest, zvolili sme si naše východisko.

Country Park Seven Sisters - maják Beachy HeadNa záver ešte spomenieme smutný fakt, že okrem prírodných krás je oblasť okolo Siedmich sestier známa pomerne veľkým počtom samovrážd, preto sa nedivte, že stretnete aj nejedného kňaza obiehajúceho útesy, ktorý je pripravený pomôcť takýmto zúfalým ľuďom. Napriek tejto neveselej skutočnosti si určite návštevu bielych skvostov i zelených lúk užijete a odnesiete si mnoho krásnych zážitkov.

 

GPS: 50°44'52.6"N 0°11'24.5"E

Text: Oskár Mažgút

Foto: Beata FiricováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Veľká Británia, Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život
Publikované: 26.2.2020
Dnes vás zavedieme do skutočného skvostu juhovýchodného Anglicka, ktorým je prímorské mesto Brighton and Hove. Ako už názov naznačuje, jedná sa o spojenie dvoch do roku 1997 (štatút mesta udelila kráľovná Alžbeta II. v roku 2001) samostatných miest, ktoré ponúkajú bohatú históriu, nádherné pamiatky, svojskú kultúru i športové vyžitie.

Veľká Británia, Brighton – kráľovská rezidencia ako z rozprávky
Publikované: 19.2.2020
Od veľkolepého móla Palace Pier sa skrz záhradu (park) Old Steine vydáme k jednej z najvyhľadávanejších atraktivít mesta Brighton, a to k bývalej kráľovskej rezidencii nazývanej Royal Pavilion.

Veľká Británia, Brighton – prechádzka skvostným pobrežím
Publikované: 12.2.2020
Po minulotýždňovej návšteve 360 stupňovej vyhliadkovej veže sa dnes poprechádzame brightonským pobrežím, ktoré zdobia architektonicky úchvatné stavby. Pokiaľ by sme sa vydali smerom k detskému ihrisku King's Road, dostali by sme sa k zrekonštruovanému viktoriánskemu altánku z roku 1884.

Veľká Británia: Kriedové útesy – poklad juhovýchodného pobrežia
Publikované: 18.12.2017
Jedným z najkrajších pokladov južného Anglicka sú kriedové útesy – Seven Sisters – na juhovýchodnom pobreží. Ich krása láka okrem turistov aj filmárov, ktorí urobili z Seven Sisters napríklad vysnívané miesto hlavných hrdinov filmu Pokánie (s Keirou Knightley).

Anglicko: Londýn – britský velikán v umení a kultúre
Publikované: 3.5.2017
Ak sa niekedy vyberiete do Anglicka, zaiste budete chcieť navštíviť najznámejšie mesto – Londýn. No vzápätí si položíte otázku – čo okrem legendárnych červených autobusov a Big Benu uvidím? Oplatí sa to? Rozhodne áno. A je hneď niekoľko dôvodov, prečo. Londýn je predovšetkým mestom histórie, umenia a kultúry. Pre tých, ktorí si radi vyjdú do múzea, či galérie, je ako stvorený.

Anglicko, Lake District – výlet do divokých hôr a k priezračným jazerám – VIDEO
Publikované: 16.7.2019
Najväčší národný park Anglicka láka hlavne na nádherné výhľady, hlboké údolia a asi 60 priezračne čistých jazier. Vďaka mnohým biofarmám a minipivovarom je ale zároveň rajom pre gurmánov. Zastavil som sa v ňom cestou do Škótska a už v prvom momente ma mrzelo, že som si naň nevyhradil viac času.

Anglicko: Yorkshire Dales – raj ako stvorený na prechádzky prírodou – VIDEO
Publikované: 23.7.2019
Neďaleko krásneho historického mesta York v strednom Anglicku určite navštívte aj národný park Yorkshire Dales. Čaká vás pokojný a nádherne zelený anglický vidiek a desiatky príležitostí na krásne prechádzky.

Veľká Británia, Lewes – tradičné anglosaské mestečko
Publikované: 20.11.2019
Po spoznávaní prírodných i architektonických krás Walesu sa postupne presunieme na juh konštituentnej krajiny Spojeného kráľovstva – Anglicka. Presnejšie do historického kraja Sussex, kde bude našou prvou zastávkou mestečko Lewes.

Veľká Británia, Brighton – akvárium morského života
Publikované: 27.11.2019
Dnes navštívime druhé najstaršie fungujúce akvárium na svete – Brightonské akvárium (Sea Life Brighton). Zaujímavé je nielen vďaka histórií siahajúcej do roku 1872, ale aj možnosťou absolvovať prechádzku najdlhším anglickým podmorským tunelom.

Veľká Británia, Brighton – najkrajšia rozhľadňa v Anglicku
Publikované: 6.10.2017
Brighton je snáď najobľúbenejšie a najznámejšie prímorské letovisko na anglickej strane Lamanšského prielivu. Kedysi bol Brighton obyčajnou rybárskou dedinou, ktorá začala v 18. storočí prerastať do obľúbeného letoviska, kam sa začali schádzať vyššie spoločenské vrstvy Anglicka, aby nasali čerstvý morský vzduch a odpočinuli si v kúpeľoch. Dnes je Brighton prístupný pre všetkých. Jeho kamienkové pláže lemujú obchody so suvenírmi a rôzne atrakcie.

Veľká Británia: Folkestone – vstupná brána na ostrov
Publikované: 26.12.2011
Mestečko Folkestone bolo v minulosti iba málo významnou rybárskou osadou na pobreží Lamanšského prielivu (niekedy nazývaného Doverská úžina). Zmena prišla až začiatkom 19. storočia, kedy tam postavili železničnú stanicu a prístav, cez ktorý vlaky po trajektoch smerovali na európsku pevninu (do francúzskeho prístavu Boulogne).

Veľká Británia, Birmingham – priemyselné mesto v srdci Anglicka
Publikované: 4.8.2017
Birmingham je známy predovšetkým pre fanúšikov športu, pretože práve tu sa údajne zrodil koncept celoeurópskej futbalové ligy a aj tenis vznikol priamo v tomto meste na konci 50. a začiatku 60. rokov 19. storočia. Mesto bolo založené v období príchodu Anglosasov, ale až v polovici 12. storočia začalo stáť za reč ako centrum obchodu.

Veľká Británia, Canterbury – prastaré opátstvo a svetoznáma katedrála
Publikované: 22.9.2017
Jednou z hlavných atrakcií neveľkého anglického mesta je slávna katedrála, kde sídli arcibiskup z Canterbury, najvyšší hodnostár anglikánskej cirkvi. Canterbury je však významným miestom pre kresťanstvo už dlho. Svätý Augustín tu po prvý raz pokrstil do tej doby pohanských Anglosasov a práve svätý Augustín sa tu v roku 597 stal úplne prvým anglickým biskupom. Jeho hrob kúsok od mestských hradieb svojim náboženským významom dokonca predčí samotnú katedrálu.

Veľká Británia, Bristol - pohľad do Juhozápadného Anglicka
Publikované: 20.9.2013
Pomerne veľké anglické mesto a zároveň samostatná správna jednotka má vo svojej aglomerácii okolo milión obyvateľov. Samotné mesto približne 400 tisíc.

Veľká Británia, južný Devon – krajom sira Francisa Drakea i Agathy Christie
Publikované: 26.2.2017
Pokiaľ chcete nasať atmosféru tradičného Anglicka s kamennými domčekmi, škridlovými strechami a trblietavým morom v diaľke, zakrúžkujte si na mape oblasť južného pobrežia grófstva Devon.

Veľká Británia, Londýn – Piccadilly, Green Park a Haymarket
Publikované: 11.7.2014
Po návšteve oslnivého Trafalgar Square pokračujeme ďalej po známych pamiatkach Londýna.


Súvisiaca fotogaléria

Veľká Británia, Brighton and Hove – skvost juhovýchodného Anglicka
Poďte sa spolu s nami poprechádzať po dvoch kedysi samostatných mestách, ktoré ponúkajú bohatú hi...

Veľká Británia, Oxford – synonymum vzdelanosti
Prostredníctvom nasledujúcich fotografií vás zavedieme do grófstva Oxfordshire, kde navštívime je...

Veľká Británia: Windsor a Eton - dve mestá v jednom
Navštívte prostredníctvom nasledujúcich fotografií dve krásne anglické mestá Berkshireskeho grófs...

Veľká Británia, Brighton – podmorský svet
Prostredníctvom dnešnej fotogalérie sa vydáme spoznávať druhé najstaršie fungujúce akvárium na sv...

Veľká Británia, Lewes – mestečko s nezabudnuteľnou atmosférou
Pokiaľ milujete typickú anglickú architektúru, tak sa určite vydajte do nádherného mestečka Lewes...

Veľká Británia: Múzeum Battle of Britain
Významnou a navštevovanou atrakciou blízko Lamanšského pobrežia je Múzeum Battle of Britain v obc...


Súvisiace video

Veľká Británia, Londýn – „pupok sveta” na Temži
Každý, kto bol v Londýne, pozná klasické pamiatky ako Big Ben, Trafalgar Square, Tower Bridge ale...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

21.5.2022
Aktuálne číslo časopisu Krásy Slovenska vychádzajúceho od roku 1921 prináša zaujímavý rozhovor so slovenským reprezentantom v dráhovej i cestnej paracyklistike Jozefom Metelkom, pozve vás na potulky prírodou, dozviete sa o našich susedoch – Ukrajine v kocke a budete pozvaní na celoslovenské stretnutie čitateľov časopisu.
11.5.2022
Pozývame vás na 57. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční od 27. do 29. mája 2022 v nádhernom prostredí rekreačného strediska Malinô Brdo a bude venované storočnici časopisu.
10.5.2022
Oravská galéria v Dolnom Kubíne vám už 49. sezónu ponúka nezabudnuteľnú vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade a prehliadku expozícií tradičného ľudového umenia na Slanickom ostrove umenia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Spojenom kráľovstve:

Spojené kráľovstvo

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Londýn – „pupok sveta” na Temži

Southampton – lode, lode, lode

Oxford – vzdelanosť na každom kroku

Seaford – výlet k Siedmim sestrám

Brighton and Hove – najlepšie miesto pre život

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 23. 5. 2022
sviatok:Želmíra

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X