www.infoglobe.sk » Anglicko: Yorkshire Dales – raj ako stvorený na prechádzky prírodou – VIDEO

Anglicko: Yorkshire Dales – raj ako stvorený na prechádzky prírodou – VIDEO

Publikované: 23.7.2019
Neďaleko krásneho historického mesta York v strednom Anglicku určite navštívte aj národný park Yorkshire Dales. Čaká vás pokojný a nádherne zelený anglický vidiek a desiatky príležitostí na krásne prechádzky.

V parku vás čaká nespočetne veľa oblých kopcov aj romantických údolí s kamennými dedinkami, farmami a samozrejme všadeprítomnými ovcami. Zelené pastviny oddeľujú kamenné múriky a živé ploty, tu a tam narazíte na menší les so stromami porastenými lišajníkmi.

Yorkshire Dales    Yorkshire Dales

V niektorých častiach parku sa z pokojného poľnohospodárskeho vidieka stáva celkom drsná krajina. Miesto oblých kopcov tu vápencové masívy tvoria majestátne skaly a lúky striedajú vresoviská.

na motorke je okolie snáď ešte krajšie

Vďaka vápencom tu nájdete aj rozľahlé jaskynné systémy, k dnešnému dňu tu jaskyniari objavili a zmapovali okolo 2500 jaskýň. Najdlhšia z nich dosahuje až 87 kilometrov. Do niektorých sa samozrejme môžete pozrieť, medzi najznámejšie patria White Scar Cave, Ingleborough Cave alebo Stump Cross Caverns.

zelené pláne

Celý národný park je pretkaný sieťou turistických trás, a aj keď ich ani zďaleka nenavštívi toľko ľudí ako susedný Lake District, i tak je na návštevníkov dobre pripravený. Takmer v každej dedine nájdete tradičné hostince s izbami, prípadne Bed&Breakfast. Myslia tu aj na turistov s vlastným stanom či karavanom.

Určite sa zastavte aj v niektorej z miestnych krčiem, ochutnajte lokálne pivá a dajte sa do reči s miestnymi. Patria k najpriateľskejším, akých som v Anglicku stretol, a stále tu narazíte na skutočných gentlemanov. Len sa občas pripravte na náročnejší akcent.

Yorkshire Dales    nikde ani živej duše

Skrz park vedie aj 73 míľ dlhá železnica, po ktorej pravidelne jazdia historické parné vlaky. Náročný terén prekonáva vďaka mnohým tunelom a viaduktom a samotná jazda vlakom sa tak stáva skutočným zážitkom. Najznámejšia stavba na nej je majestátny viadukt Ribblehead, pri ktorom sa odporúča zastaviť aj v prípade, že vlakom nepôjdete.

majestátny viadukt Ribblehead

Stredné Anglicko ponúka omnoho viac než len veľké mestá ako Manchester a Liverpool. Pokiaľ sa do týchto končín vypravíte, urobte si čas aj na objavovanie vidieka. Okrem Yorkshire Dales určite stojí za návštevu aj divoký Lake District, dychberúci Peak District či vresovisko na North York Moors. Nádherné treky a drsné scenérie vás čakajú aj vo waleskom národnom parku Snowdonia len o kúsok viac na juhozápad.

GPS: 54°11'49.0"N 2°09'42.7"W

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Ketsa

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Anglicko, Lake District – výlet do divokých hôr a k priezračným jazerám – VIDEO
Publikované: 16.7.2019
Najväčší národný park Anglicka láka hlavne na nádherné výhľady, hlboké údolia a asi 60 priezračne čistých jazier. Vďaka mnohým biofarmám a minipivovarom je ale zároveň rajom pre gurmánov. Zastavil som sa v ňom cestou do Škótska a už v prvom momente ma mrzelo, že som si naň nevyhradil viac času.

Veľká Británia, Birmingham – priemyselné mesto v srdci Anglicka
Publikované: 4.8.2017
Birmingham je známy predovšetkým pre fanúšikov športu, pretože práve tu sa údajne zrodil koncept celoeurópskej futbalové ligy a aj tenis vznikol priamo v tomto meste na konci 50. a začiatku 60. rokov 19. storočia. Mesto bolo založené v období príchodu Anglosasov, ale až v polovici 12. storočia začalo stáť za reč ako centrum obchodu.

Veľká Británia, York – hlavné mesto severného Anglicka
Publikované: 25.8.2017
Prastaré mesto York je metropolou severného Anglicka. Pýši sa skvelo zachovalými hradbami, ktoré sú dlhé päť kilometrov, čo ich robí najdlhšími zachovalými hradbami vo Veľkej Británii. Môžete sa po nich dokonca prejsť, takú prechádzku len tak niekde nezažijete. Postavené boli najmä v priebehu 14. storočia a vedú po miestach, kde kedysi stáli rímske budovy. Zachované sú aj štyri pôvodné brány.

Veľká Británia, Manchester – čínska štvrť a futbal
Publikované: 18.8.2017
Dnes pokračujeme vo výlete po Manchestri. Ako prvé miesto navštívime Heaton Park, ktorý je so svojimi takmer 250 hektármi najväčším parkom v meste. V srdci parku sa nachádza Heaton Hall, klasicistický zámoček postavený z pieskovca, ktorý v súčasnosti bohužiaľ nie je prístupný pre verejnosť. V parku okrem iného uvidíte mnoho pôvodných stavieb, ktoré boli reštaurované, nechýba tu ani golfové ihrisko, observatórium alebo múzeum.

Veľká Británia, Manchester – kolíska priemyselnej revolúcie
Publikované: 11.8.2017
Manchester bol kedysi výkladnou skriňou priemyselnej Európy. Dnes priemysel ustúpil do pozadia a z mesta sa stalo obchodné, kultúrne a vzdelanostné centrum.


Súvisiace video

Anglicko: Yorkshire Dales – raj na prechádzky prírodou
Neďaleko historického mesta York leží národný park Yorkshire Dales, ktorý je celý pretkaný sieťou...

Anglicko, Lake District – výlet do divokých hôr a k priezračným jazerám
Lake District je najväčším národným parkom v Anglicku a návštevníkov láka na nádherné výhľady, hl...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

25.8.2019
V hornej časti podtatranskej obce Ždiar môžete navštíviť novú letnú expozíciu zachytávajúcu svet unikátnych živočíchov.
24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
23.8.2019
Do konca augusta, od pondelka do piatku, sa o 10-tej hodine konajú bezplatné prehliadky historického centra Trnavy. Zraz zaujemcov je vždy pred Turistickým informačným centrom.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 8. 2019
sviatok:Ľudovít
dnes:
nedeľa 25.8.
27 °C
zajtra:
pondelok 26.8.
26 °C