www.infoglobe.sk » USA, Alabama: Guntersville – život na vidieku

USA, Alabama: Guntersville – život na vidieku

Publikované: 20.12.2019
Dnes vás prevedieme alabamským vidiekom, typickým južanským vidiekom, kde budete počuť pravú americkú country hudbu, ochutnáte pravé americké barbecue a uvidíte významné historické pamiatky. Aj keď sú veľké mestá ako Birmingham a Montgomery bezpochyby veľmi zaujímavé a turisticky obľúbené, len v malomeste sa stretnete s autentickou Alabamou.

Zastaviť sa môžete napríklad v malom hudobnom štúdiu v mestečku Muscle Shoals, kde svoju kariéru zahájilo mnoho známych hudobných interpretov. Užite si tiež pohľad z vrcholku najkrajšej hory v štáte a prejdite sa mestom, ktoré vzniklo okolo štyroch historických mlynov. Prevedieme vás miestami, ktorá by ste si možno pri prvom pohľade na mapu nevybrali.

Guntersville

Ako prvé mestečko tejto výpravy sme vybrali Guntersville, pretože má blízko k tradičným americkým symbolom, ako sú kovboji a orliaky bielohlavé. Toto mesto je známe pre svoju spojitosť so známym americkým kovbojom, hercom, humoristom a stĺpčekárom Willom Rogersom.

Will Rogers, ktorý pocháza z Oklahomy a je známy ako „Najobľúbenejší syn Oklahomy“, bol pôvodne indián z kmeňa Cherokee. Počas svojho života trikrát podnikol cestu okolo sveta, režíroval 71 filmov a napísal viac než 4 tisíc stĺpčekov, ktoré vyšli v novinách distribuovaných po celých Spojených štátoch.

Guntersville

Mesto leží pri najväčšom jazere v Alabame a bolo pomenované po Rogersovom pravnukovi, Johnovi Gunterovi, ktorý sa tu narodil. Guntersville je známy pre hojný výskyt orliakov bielohlavých, a to najmä v zimnom období. Mesto sa totiž nachádza na migračnej trase týchto vznešených dravcov.

jazero Guntersville

Pokiaľ si ich chcete prehliadnuť, tak vám odporúčame zájsť do Lake Guntersville State Park v období od januára do februára. V tom čase sa tu konajú aj rôzne verejné akcie umožňujúce vidieť orliaky bielohlavé v ich prirodzenom prostredí. Štátny park s rozlohou 24 kilometrov štvorcových je skvelým miestom pre návštevu v akomkoľvek ročnom období. Dokonca je tu aj chata, v ktorej sa môžete dobre najesť a tiež sa ubytovať.

jazero Guntersville   priehrada

V samotnom mestečku odporúčame zájsť do Museum and Cultural Center. Múzeum je jedným zo stredobodov miestneho kultúrneho života a bolo postavené z miestneho vápenca ako vojenská zbrojnica pre pechotnú divíziu. Venuje sa dejinám miestnej oblasti – európskej kolonizácii, ale aj pôvodným obyvateľom. Okrem toho tu natrafíte aj na tematické výstavy – maľby amerických impresionistov alebo festival stromov.

GPS: 34°21'49.8"N 86°17'25.9"W

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org, Wikimedia Commons: Alabamadem, RiversLangley, Jerrye & Roy Klotz, MD, Tennessee Valley Authority, Smalltownalabama, Library of Congress

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Alabama – Sweet Home Alabama I
Publikované: 29.11.2019
Sweet home Alabama Where the skies are so blue Sweet home Alabama Lord, I'm coming home to you Kto by nepoznal refrén jednej z najslávnejších pesničiek všetkých čias? My dnes spolu s vami do tohoto amerického štátu vyrazíme, aby sme spoznali, čo všetko sa za sladkým domovom v Alabame skrýva.

USA, Alabama: Fairhope – skvelé miesto na dôchodok
Publikované: 27.12.2019
Minulý týždeň sme spolu prešli malé mestečko Guntersville a naším tipom pre dnešný decembrový deň je Fairhope.

USA, Alabama – cestujeme po malomestách
Publikované: 3.1.2020
Alabamské malomestá dnes navštívime naposledy. Aby sme vám dali čo najviac tipov, pozrieme sa hneď do niekoľkých naraz.

USA, Louisiana: Baton Rouge – dedičstvo Hueya Longa
Publikované: 28.2.2020
Baton Rouge je hlavným mestom južanského štátu Louisiana. Samotné mesto leží na slávnej rieke Mississippi a kotví v ňom americká bojová loď USS Kidd, ktorá tvorí rovnomenný vojnový pamätník.

USA, Georgia: Atlanta – centrum boja za ľudské práva
Publikované: 6.3.2020
Atlanta je z rôznych pohľadov stredom amerického Juhu. Pôvodne bolo mesto vojenskou základňou, neskôr sa stalo dôležitou železničnou križovatkou a vďaka obchodu zažilo veľký boom. Počas americkej občianskej vojny sa jednalo o dôležitú južanskú základňu, ktorá však bola po obsadení unionistickým generálom Shermanom takmer zrovnaná so zemou. Práve skaza Atlanty zapríčinená vojskami Únie sa stala inšpiráciou pre Margaret Mitchellovú, ktorá sem zasadila svoj epos Juh proti Severu (Gone with the Wind), ktorý jej neskôr vyhral Pulitzerovu cenu.

USA, Georgia: Atlanta – za históriou mesta
Publikované: 13.3.2020
Dnešné pokračovanie výletu po najzaujímavejších miestach v Atlante zahájime návštevou významnej kultúrnej pamiatky – divadla Fox Theatre, ktoré bolo postavené počas 20. rokov 20. storočia ako Yaraab Temple Shrine Mosque v duchu prehnane opulentného arabského štýlu. Keď bola budova otvorená pre verejnosť, noviny o nej písali ako o „malebnej stavbe až znepokojivej grandióznosti za hranicami predstavivosti“.

USA, Alabama – Sweet Home Alabama II
Publikované: 6.12.2019
Nejaký čas teraz budeme tráviť v americkom štáte Alabama. Samotný názov Alabama nepochádza z angličtiny, ale jedná sa o pôvodné slovo indiánov, ktoré znamená kmeňové mesto.

USA, Alabama – Sweet Home Alabama III
Publikované: 13.12.2019
Dnes zostaneme v Montgomery, kde sme sa v minulom dieli pozreli predovšetkým na pamiatky späté s bojom za ľudské práva.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 9. 7. 2020
sviatok:Lujza
dnes:
štvrtok 9.7.
28 °C
zajtra:
piatok 10.7.
30 °C