www.infoglobe.sk » USA, Louisiana: Baton Rouge – dedičstvo Hueya Longa

USA, Louisiana: Baton Rouge – dedičstvo Hueya Longa

Publikované: 28.2.2020
Baton Rouge je hlavným mestom južanského štátu Louisiana. Samotné mesto leží na slávnej rieke Mississippi a kotví v ňom americká bojová loď USS Kidd, ktorá tvorí rovnomenný vojnový pamätník.

Okrem lode sa ale v Baton Rouge môžete tešiť aj na ďalšie zaujímavé veci, napr. na krásne staré vily vrátane Magnolia Plantation House, ktorá patrí medzi najstaršie v okolí. Postavená bola už v roku 1791. Za návštevu stojí aj louisianský Kapitol alebo mnoho z miestnych múzeí ako LSU Rural Life Museum, ktoré sa zaoberá vidieckym životom.

Magnolia Plantation House

Najprv vás zavedieme k budove starého Kapitolu, ktorý bol postavený v neogotickom štýle v polovici 19. storočia. Počas vojny Severu proti Juhu bola budova, ktorá skôr evokuje hrad, zapálená unionistami a opravy sa dočkala až na začiatku 80. rokov 19. storočia. Potom slúžila až do 30. rokov ako štátny Kapitol. Dneska naďalej slúži pre verejnosť, ale tentokrát ako múzeum zameriavajúce sa na politickú históriu.

starý Kapitol   starý Kapitol

Múzeum je tým pravým pre skutočných milovníkov americkej histórie. Jedna z výstav napríklad skúma Hueya Longa, politika, ktorý sa dostal na výslnie na prelome 20. a 30. rokov 20. storočia. Tento bývalý guvernér Louisiany a neskôr americký senátor bol jeden z mála vplyvných amerických politikov, ktorí mali reálne diktátorské sklony. Dokonca ašpiroval na funkciu prezidenta USA. K napĺňaniu jeho ambícii mu nahrávala vtedajšia hlboká hospodárska kríza a ním navrhované populistické opatrenia.

Baton Rouge

Starý Kapitol Louisiany však bledne v porovnaní s tým „novým“, ktorý bol postavený na začiatku 30. rokov 20. storočia. Budova sa týči do výšky bezmála 140 metrov a má 34 poschodí. Vonkajšok tvorí vápencové obloženie s výjavmi symbolickými pre Louisianu. Vo vnútri na vás čaká mramor, ktorý skvelo pasuje k bohato zdobenému vybaveniu. Vonku si všimnite dve súsošia. Jedno je nazvané Patrioti a druhé Pionieri a majú vzdávať hold pôvodným obyvateľom a ochrancom Louisiany.

nový Kapitol

Stavbu monumentálneho Kapitolu nemal na svedomí nikto iný než Huey Long. Na Longa bol dokonca v tej istej budove spáchaný atentát a jeho telo bolo neskôr pochované na pozemkoch Kapitolu. Návštevníci sa dnes môžu zviesť výťahom do posledného poschodia, kde je pozorovateľňa, z ktorej si užijú nádherný pohľad na celé mesto.

Huey Long

Ďalej si zájdeme k zmienenému vojnovému pamätníku, ktorý sa nachádza na USS Kidd. Plavidlo nesie meno admirála Isaaca Campbell Kidda staršieho, ktorý zahynul na lodi USS Arizona počas japonského útoku na Pearl Harbor v roku 1941. USS Kidd bola spustená na vodu v roku 1943 a prezývala sa Pirát Pacifiku. Predtým, než bola vyradená z aktívnej služby v roku 1964, toho zažila pomerne dosť, okrem iného bola použitá pri natáčaní mnohých vojnových filmov a historických dokumentov. Dnes môžete vstúpiť na loď a preskúmať jej zaujímavú minulosť.

USS Kidd

GPS: 30°26'38.3"N 91°11'26.9"W

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Spatms, Valerie Everett, Avazina, Jami430, Chrismiceli, Paul Lowry, David J. Kaminsky, King_Of_Aviators

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, New Orleans - Bourbon Street
Publikované: 21.11.2014
Dnes sa pozrieme cez Atlantik, na jedno z vôbec najnavštevovanejších miest na svete.

USA, Texas: Houston – dotyk vesmíru
Publikované: 2.8.2019
Dnes pokračujeme v našej tour po amerických mestách. Z floridského Orlanda, ktoré sme navštívili minule, zamierime ďaleko smerom na západ, a to až do mesta Houston v Texase, o ktorom sa okrem iného hovorí, že miestna kulinárska scéna je najlepšia v celých Spojených štátoch amerických. Ale to nie je to jediné, na čo sa môžete tešiť.

USA, Texas: Houston – návšteva múzeí
Publikované: 9.8.2019
Fascinujúcej návšteve Johnsonovho vesmírneho strediska sa len máločo vyrovná. No i tak sa spolu pozrieme ďalej.

USA, Alabama – cestujeme po malomestách
Publikované: 3.1.2020
Alabamské malomestá dnes navštívime naposledy. Aby sme vám dali čo najviac tipov, pozrieme sa hneď do niekoľkých naraz.

USA, Alabama – Sweet Home Alabama I
Publikované: 29.11.2019
Sweet home Alabama Where the skies are so blue Sweet home Alabama Lord, I'm coming home to you Kto by nepoznal refrén jednej z najslávnejších pesničiek všetkých čias? My dnes spolu s vami do tohoto amerického štátu vyrazíme, aby sme spoznali, čo všetko sa za sladkým domovom v Alabame skrýva.

USA, Alabama – Sweet Home Alabama II
Publikované: 6.12.2019
Nejaký čas teraz budeme tráviť v americkom štáte Alabama. Samotný názov Alabama nepochádza z angličtiny, ale jedná sa o pôvodné slovo indiánov, ktoré znamená kmeňové mesto.

USA, Alabama: Fairhope – skvelé miesto na dôchodok
Publikované: 27.12.2019
Minulý týždeň sme spolu prešli malé mestečko Guntersville a naším tipom pre dnešný decembrový deň je Fairhope.

USA, Alabama: Guntersville – život na vidieku
Publikované: 20.12.2019
Dnes vás prevedieme alabamským vidiekom, typickým južanským vidiekom, kde budete počuť pravú americkú country hudbu, ochutnáte pravé americké barbecue a uvidíte významné historické pamiatky. Aj keď sú veľké mestá ako Birmingham a Montgomery bezpochyby veľmi zaujímavé a turisticky obľúbené, len v malomeste sa stretnete s autentickou Alabamou.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

30.9.2020
Pred pár dňami bola slávnostne odovzdaná nová cyklotrasa a chodník pre peších prepájajúc centrum mesta Martin s mestskou časťou Tomčany.
25.9.2020
Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu (27. september 2020), ponúka Gemersko-malohontské múzeum bezplatný vstup do výstavných a expozičných priestorov v čase od 13-tej do 18-tej hodiny.
24.9.2020
• 2 500 kilometrov českou a slovenskou prírodou.
• Peši, na bicykli, na lodi, na lyžiach aj na koni.
• Jednodenné výlety rôznej náročnosti.
• Príroda národných parkov a chránených oblastí.
• Profesionálne a panoramatické fotografie.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NEPÁL:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 30. 9. 2020
sviatok:Jarolím
dnes:
streda 30.9.
15 °C
zajtra:
štvrtok 1.10.
15 °C