www.infoglobe.sk » USA, Georgia: Atlanta – centrum boja za ľudské práva

USA, Georgia: Atlanta – centrum boja za ľudské práva

Publikované: 6.3.2020
Atlanta je z rôznych pohľadov stredom amerického Juhu. Pôvodne bolo mesto vojenskou základňou, neskôr sa stalo dôležitou železničnou križovatkou a vďaka obchodu zažilo veľký boom. Počas americkej občianskej vojny sa jednalo o dôležitú južanskú základňu, ktorá však bola po obsadení unionistickým generálom Shermanom takmer zrovnaná so zemou. Práve skaza Atlanty zapríčinená vojskami Únie sa stala inšpiráciou pre Margaret Mitchellovú, ktorá sem zasadila svoj epos Juh proti Severu (Gone with the Wind), ktorý jej neskôr vyhral Pulitzerovu cenu.

Atlanta

V nedávnej dobe sa z Atlanty stalo dôležité ekonomické aj kultúrne centrum a tiež vďaka miestnemu medzinárodnému letisku aj významný dopravný uzol. Mnohé známe nadnárodné spoločnosti ako Coca-Cola alebo CNN majú svoje sídlo práve v Atlante. Tým naznačujeme, že nečakajte nejaké romantické južanské mesto, ale skôr moderné veľkomesto, kde sa rozhodne nebudete nudiť.

baptistický kostol

Jedným z najzaujímavejších zážitkov v Atlante je návšteva akvária Georgia Aquarium, ktoré je domovom pre viac než stotisíc morských živočíchov, a to vrátane jedného z najväčších obyvateľov oceánov – žraloka obrovského. Okrem toho uvidíte aj vzácne biele aligátory alebo budete môcť pozorovať krotiteľa, ako cvičí s uškatcami kalifornskými. Jednou z aktivít, ktorej dobrodružné povahy s potápačskou certifikáciou neodolajú, je potápanie so žralokmi.

Georgia Aquarium   Georgia Aquarium

Ďalej odporúčame zájsť do Centra pre občianske a ľudské práva (Center for Civil and Human Rights). Atlanta totiž bola jedným z dôležitých centier hnutia za ľudské práva, ktoré kulminovalo v 50. a 60. rokoch 20. storočia. Skrz historické televízne vysielanie, prejavy, fotografie, videá a očité svedectvá sa do hĺbky dozviete o segregačných zákonoch Jima Crowa. V múzeu je navyše aj galéria, ktorá vám problematiku ľudských práv predstaví v globálnom kontexte (juhoafrický apartheid, boj za práva žien, práva detí atď.).

Centrum pre občianske a ľudské práva   Centrum pre občianske a ľudské práva

S bojom za ľudské práva úzko súvisí aj ďalšie miesto, kam sa spoločne pozrieme. Je ním oblasť chránených historických pamiatok zasvätených Martinovi Lutherovi Kingovi, jednej z najznámejších osobností boja za rasovú rovnoprávnosť. Pamätník zahŕňa Kingov rodný dom na 501 Auburn Avenue a tiež baptistický kostol Ebenezer Baptist Church na 407–413 Auburn Avenue, kde on aj jeho otec pôsobili ako kazatelia. Stredobodom oblasti je The King Center, ktoré založila v roku 1968 Kingova manželka, a to tesne po atentáte na Kinga v Memphise. Chcela tak uchovať myšlienkové dedičstvo svojho manžela pre ďalšie generácie.

dom Martina Luthera Kinga   hrobka Martina Luther Kinga

GPS: Georgia Aquarium 33°45'51.0"N 84°23'44.0"W

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Anish Patel, Sjkorea 81, Carsonmc, Marco Correa, Marco Correa (2), National Park Service Digital Images Archive, Mike, Zac Wolf, David Berkowitz

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

USA, Alabama – cestujeme po malomestách
Publikované: 3.1.2020
Alabamské malomestá dnes navštívime naposledy. Aby sme vám dali čo najviac tipov, pozrieme sa hneď do niekoľkých naraz.

USA, Georgia: Atlanta – za históriou mesta
Publikované: 13.3.2020
Dnešné pokračovanie výletu po najzaujímavejších miestach v Atlante zahájime návštevou významnej kultúrnej pamiatky – divadla Fox Theatre, ktoré bolo postavené počas 20. rokov 20. storočia ako Yaraab Temple Shrine Mosque v duchu prehnane opulentného arabského štýlu. Keď bola budova otvorená pre verejnosť, noviny o nej písali ako o „malebnej stavbe až znepokojivej grandióznosti za hranicami predstavivosti“.

USA, Južná Karolína – Charleston romantický závan amerického Juhu
Publikované: 27.3.2020
Dnes sa presunieme zo stredozápadu do Južnej Karolíny, konkrétne do mesta Charleston, kde okúsime romantický závan amerického Juhu.

USA, Georgia – Savannah
Publikované: 11.9.2020
Dnes zavítame do idylického južanského mesta Savannah, ktoré sa pýši starými vilami, parkmi s fontánami a vysokými stromami. Toto relatívne malé mesto má okúzľujúci šarm a uvoľnenú atmosféru. Savannah leží na brehoch Atlantického oceána v ústí rieky Savannah, a to hneď na hranici s Južnou Karolínou.

USA, Alabama – Sweet Home Alabama I
Publikované: 29.11.2019
Sweet home Alabama Where the skies are so blue Sweet home Alabama Lord, I'm coming home to you Kto by nepoznal refrén jednej z najslávnejších pesničiek všetkých čias? My dnes spolu s vami do tohoto amerického štátu vyrazíme, aby sme spoznali, čo všetko sa za sladkým domovom v Alabame skrýva.

USA, Alabama – Sweet Home Alabama II
Publikované: 6.12.2019
Nejaký čas teraz budeme tráviť v americkom štáte Alabama. Samotný názov Alabama nepochádza z angličtiny, ale jedná sa o pôvodné slovo indiánov, ktoré znamená kmeňové mesto.

USA, Alabama – Sweet Home Alabama III
Publikované: 13.12.2019
Dnes zostaneme v Montgomery, kde sme sa v minulom dieli pozreli predovšetkým na pamiatky späté s bojom za ľudské práva.

USA, Alabama: Fairhope – skvelé miesto na dôchodok
Publikované: 27.12.2019
Minulý týždeň sme spolu prešli malé mestečko Guntersville a naším tipom pre dnešný decembrový deň je Fairhope.

USA, Alabama: Guntersville – život na vidieku
Publikované: 20.12.2019
Dnes vás prevedieme alabamským vidiekom, typickým južanským vidiekom, kde budete počuť pravú americkú country hudbu, ochutnáte pravé americké barbecue a uvidíte významné historické pamiatky. Aj keď sú veľké mestá ako Birmingham a Montgomery bezpochyby veľmi zaujímavé a turisticky obľúbené, len v malomeste sa stretnete s autentickou Alabamou.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jeseň na bicykli

27. 8. – 31. 10. 2020
1. cena:
Dve vstupenky do expozície Nestville Distillery
2. cena:
Kniha Okolo Slovenska na bicykli od rodinného vydavateľstva Dajama
3. cena:
Kniha Čarovný Liptov od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Štartovací balíček do súťaže Všetci na bajk 2021
2. cena redakcie:
Nové vydanie ORAVA – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry (október 2020)
3. cena redakcie:
Kniha Moje najkrajšie cesty za spoznaním sveta od Marcela Králika

Aktuality:

30.9.2020
Pred pár dňami bola slávnostne odovzdaná nová cyklotrasa a chodník pre peších prepájajúc centrum mesta Martin s mestskou časťou Tomčany.
25.9.2020
Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu (27. september 2020), ponúka Gemersko-malohontské múzeum bezplatný vstup do výstavných a expozičných priestorov v čase od 13-tej do 18-tej hodiny.
24.9.2020
• 2 500 kilometrov českou a slovenskou prírodou.
• Peši, na bicykli, na lodi, na lyžiach aj na koni.
• Jednodenné výlety rôznej náročnosti.
• Príroda národných parkov a chránených oblastí.
• Profesionálne a panoramatické fotografie.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NEPÁL:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 30. 9. 2020
sviatok:Jarolím
dnes:
streda 30.9.
15 °C
zajtra:
štvrtok 1.10.
15 °C