www.infoglobe.sk » Taliansko, Rím – výlet mimo hlavnej sezóny II. – Vatikán

Taliansko, Rím – výlet mimo hlavnej sezóny II. – Vatikán

Publikované: 18.5.2022
Asi žiadna prehliadka Ríma by sa neobišla bez návštevy slávneho mestského štátu – Vatikánu. Jedná sa o najmenší a najmenej obývaný štát na svete. Každoročne však láka milióny turistov na prehliadku najrôznejších múzeí, Sixtínskej kaplnky či baziliky sv. Petra. Celé územie je ohraničené hradbami a v súhrne sa skladá z Vatikánskych záhrad, Svätopeterského námestia, baziliky sv. Petra, Apoštolského paláca a následne ďalších kultúrne významných budov.

K Vatikánu sa dá priblížiť asi všetkými druhmi mestskej hromadnej dopravy. My sme si zvolili metro, a to kvôli dobrej prehľadnosti trás, ktoré sú navyše zobrazené takmer na každej turistickej mape. Z našej východzej zastávky Roma Termini sme sa dostali linkou A na stanicu Ottaviano – S. Pietro. Odtiaľ sme pokračovali ulicou Via Ottaviano cez Pizza Risorgimento a ulicu Via di Porta Angelica až k samotnému vstupu do Vatikánu – konkrétne na Svätopeterské námestie. Mapa tu takmer netreba, pretože stačí ísť smerom ako väčšina ďalších turistov. O chvíľu sú už vidieť hradby tohoto mestského štátu. Navyše tu je plno bezpečnostných pracovníkov, ktorí vám s čímkoľvek ochotne pomôžu.

výhľad z kupole baziliky, Vatikánske záhrady

Villa Medici   výhľad z kupole baziliky, Vatikánske záhrady

Vstup na Svätopeterské námestie je zdarma a nie sú tu žiadne kontroly. Jedná sa o prvý okamžik, kedy máte možnosť prehliadnuť si hlavnú časť Vatikánu v celej jeho kráse. Je však ale jedno miesto, ktoré vám ponúkne ešte lepší výhľad – bazilika sv. Petra, ktorá dominuje celému námestiu. My sme mali primárne v pláne navštíviť kupolu tejto baziliky, a to kvôli už zmienenému slávnemu výhľadu, ale zvažovali sme aj prehliadku Sixtínskej kaplnky. Avšak kvôli úmorným radom sme nakoniec zostali len pri návšteve baziliky. Minimálne celú polovicu námestia totiž tvoria davy ľudí čakajúcich na kontrolu batožiny, aby po nej mohli pokračovať do baziliky sv. Petra či na iné slávne miesta. Ani so vstupenkou zakúpenou online sme sa nemohli dostať dovnútra skôr než po hodinovom čakaní v rade. Kontrola prebieha obdobne ako na letisku, no je o niečo miernejšia. Pitie tu je povolené, ale dajte si pozor na veľké ruksaky – s tými by vás dovnútra nemuseli pustiť. Ruksaky sú zakázané priamo na ceduliach, avšak tie menších rozmerov vôbec nikto nerieši.

Svätopeterské námestie   Svätopeterské námestie, šialene dlhé rady ľudí

Svätopeterské námestie   Svätopeterské námestie

Vstup do baziliky sv. Petra je zdarma a vo vnútri je na väčšine miest možné fotiť. Jedná sa o ohromnú stavbu (jedna z najväčších bazilík na svete) vybudovanú za vlády cisára Konštantína I. Veľkého. V priebehu času prešla ďalšími rekonštrukciami a úpravami, s ktorými je spojené aj meno slávneho talianskeho umelca Michelangela (predovšetkým freska Posledný súd v Sixtínskej kaplnke).

bazilika sv. Petra

Po návšteve interiéru baziliky sme sa vydali do kupoly. Odporúčam využiť výťah, pretože aj tak musíte absolvovať šialené množstvo schodov – táto prehliadka nie je vhodná pre starších alebo chorých ľudí, výstup je pomerne náročný. Ešte nebola hlavná sezóna a tým pádom ani toľko návštevníkov, preto kto potreboval, urobil si v priebehu výstupu pauzu. Samotná vyhliadka cez Svätopeterské námestie je po výstupe skvelou odmenou. Navyše sa na samotnom vršku kupole rozprestrie pred vami celý Rím a je tu tiež možnosť občerstvenia. Vráťme sa však späť na námestie. Ako bonus môžete odoslať pohľadnicu priamo z vatikánskej pošty – sú tu k dispozícii štýlové známky s charakteristickými náboženskými motívmi.

v bazilike sv. Petra   v bazilike sv. Petra

pod kupolou baziliky sv. Petra

výhľad z kupole baziliky sv. Petra na Svätopeterské námestie   pod kupolou baziliky sv. Petra

Od Vatikánu sme sa peši presunuli k Anjelskému hradu (Castel Sant´Angelo) – na pravý breh rieky Tiber. Táto kruhová stavba slúžila pôvodne ako mauzóleum cisára Hadriána. Pred hradom spája druhý breh Tiberu nemenej slávny Anjelský most (Ponte Sant´Angelo), ktorý kedysi slúžil ako popravisko. Je z neho krásny výhľad na kupolu baziliky sv. Petra aj na susediaci most Viktora Emanuela II. (Ponte Vittorio Emanuele II.). Z mostu sme pokračovali na krásne barokové námestie Piazza Navona, ktoré je len kúsok od ďalšej význačnej rímskej stavby – Pantheonu, ktorý leží na Piazza della Rotonda. Tento chrám patrí k najvýznamnejším antickým pamiatkam. Jeho stavba započala roku 29 pred naším letopočtom za Marca Vipsania Agrippa. Vstup do chrámu je zdarma.

Anjelský most

Anjelský hrad   Anjelský hrad, pohľad z Anjelského mostu

most Viktora Emanuela II., v pozadí bazilika sv. Petra, pohľad z Anjelského mostu

Od Pantheonu sme vyrazili na Piazza di Spagna, kde sa nachádzajú slávne Španielske schody a Berniniho fontána Barcaccia. Schody zakončuje kostol Trinitá dei Monti zo 16. storočia. Len pár krokov od kostola stojí Vila rodu Medicejských (Villa Medici). Poslednou zastávkou počas prechádzky bolo námestie Piazza del Popolo.

Piazza del Popolo   Piazza Navona

Pantheon   Berniniho fontána Barcaccia, Španielske schody, kostol Trinitá dei Monti

GPS: 41°54'08.3"N 12°27'19.0"E

Text a foto: Veronika Schubertová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko, Rím: Nápady a inšpirácie na eurovíkend v meste plnom (proti)kladov
Publikované: 26.10.2015
Máte na starom kontinente svoju obľúbenú krajinu alebo turistickú oblasť? Pre nás je to jednoznačne Rím! Pýtate sa prečo? Tak to je otázka, na ktorú stručne odpovedať nedokážeme. Naozaj dobrých dôvodov by sme asi dokázali vymenovať desiatky.

Taliansko, Rím – výlet mimo hlavnej sezóny I.
Publikované: 11.5.2022
Rozmýšľali sme, či vôbec sú zima a začiatok jari vhodné termíny pre pobyt v Ríme, ale výsledne sa to ukázalo ako skvelý variant. V Ríme v tom čase nie je hlavná sezóna, takže ubytovanie je podobne ako letenky podstatne lacnejšie, nepredierate sa davmi turistov (aj keď s ďalšími návštevníkmi minimálne vo Vatikáne a na hlavnej vlakovej stanici aj tak počítajte), a navyše utečiete do nádherného počasia. Aj keď zrána bývalo trošičku mrazivo, slnko tu má naozaj silu a počas poludnia sa teploty väčšinou vyšplhali až na 18 °C, takže sme chodili len v mikine (a niektorí turisti nosili už aj krátke nohavice a tričko).

Taliansko, Orvieto – história tesaná do tufu
Publikované: 22.6.2018
Sto kilometrov severne od Ríma leží umbrijské mesto Orvieto. Vyníma sa vysoko nad údolím rieky Paglia. Mesto založili dávni Etruskovia. Neskôr sa z neho stala významná pevnosť, a to najmä vďaka svojej strategickej polohe. Dnes pozostáva z dvoch častí. Staré mesto je vyššie položené, tá novšia časť, kde vystúpite z vlaku alebo kde zaparkujete svoje auto, leží v údolí. Aby ste sa dostali do historického centra, môžete použiť napríklad lanovku. Tam nájdete väčšinu turistických atrakcií.

Taliansko, Orvieto – história tesaná do tufu II
Publikované: 29.6.2018
Tento piatok sa ešte na skok vrátime do 20tisícového umbrijského mesta.

Taliansko, Neapol – hlavné mesto Kampánie a pizze
Publikované: 1.8.2020
Asi všetci už sme počuli: „Vidieť Neapol a zomrieť“. Áno, Neapol je krásny, ale je tiež drsný, autentický a špinavý. Snáď práve preto sa vám vryje pod kožu. Polorozpadnuté domy, smrdiace hromady odpadkov, ale podídete kúsok ďalej a dýchne na vás atmosféra pravého Talianska. Neapol je považovaný za kolísku novodobej pochúťky, ktorou nie je nič iné než pizza. Aj my máme tú pravú neapolskú pizzu v pláne ochutnať.

Taliansko, Sardínia – Cagliari a jeho široké okolie
Publikované: 21.11.2020
Tento rok cestovaniu veľmi neprial, ale predsa len sa našli letenky na miesto, kam sme sa už dlhšiu dobu plánovali pozrieť. Cieľom tohtoročnej dovolenky bola rozmanitá Sardínia. Počas 14 dní sme mali možnosť prejsť ostrov od juhu cez hory vo vnútrozemí na východ, potom na sever a severozápad. Naša cesta začína v Cagliari, odkiaľ sa potom presúvame na východ ostrova.

Taliansko, Sardínia – pobrežie Golfo di Orosei a slávne Orgosolo
Publikované: 28.11.2020
Premýšľate, kam vyrazíte napríklad budúce leto? Čo takto Sardínia? Ak sa ocitnete vo východnej časti tohto talianskeho ostrova, mám pre vás dva tipy na výlet. Prvý z nich je celodenný lodný výlet pozdĺž pobrežia Orosei, druhým je najslávnejšia dedina celého ostrova, ktorá leží na úpätí vyprahnutých hôr Supramonte.

Taliansko, Sardínia – výstup na horu Punta la Marmora
Publikované: 5.12.2020
Vždy, keď sa chystáme na dovolenku, jedna z prvých vecí, ktorú hľadáme, je najvyššia hora ostrova. Je to už taká naša tradícia, snažiť sa pozrieť na práve ten najvyšší bod danej oblasti. Dnes tomu nebude inak. Vypravíme sa na najvyššiu horu Sardínie, ktorou je Punta la Marmora s výškou 1 834 m n. m.

Taliansko, Tivoli – mesto nádherných vil
Publikované: 26.8.2021
Kedysi Tibur, dnes Tivoli. Šesťdesiattisícové mesto nájdete približne 30 kilometrov východne od Ríma v Sabinskej pahorkatine. Cisár Augustus si toto miesto veľmi obľúbil. Utekal sem pred parným rímskym letom, aby sa nadýchal chladného vzduchu.

Taliansko, Ostia – závan histórie
Publikované: 30.3.2018
Jari sa tento rok akosi nechce prísť, a tak sa oplatí zamieriť niekam, kde je počasie o čosi prívetivejšie. Ako cieľ dnešnej cesty sme si preto vybrali talianske mestečko Ostia, ktoré bolo v minulosti známe ako najdôležitejší rímsky prístav niekoľko kilometrov od Tyrrhenského mora a dnes ako druhé najväčšie vykopávky v Taliansku (prvé sú Pompeje).

Taliansko, Amalfitana – za slnkom na juh Talianska II
Publikované: 26.1.2018
Dnes pokračujeme v našom výlete po oblasti, z ktorej sa vám bude asi ťažko vracať domov.

Taliansko, okolie Ríma – návšteva etruskej nekropole Banditaccia u Cerveteri
Publikované: 23.3.2017
Keďže sme do Ríma išli na päť dní, rozhodli sme sa podniknúť tiež niekoľko výletov do okolia. Po porade v turistickom centre sme sa vydali navštíviť mestečko Cerveteri, ktoré sa nachádza približne 40 km od Ríma v regióne Lazio. Do stanice Marina di Cerveteri sa dostanete vlakom za necelú hodinku (jazdí niekoľkokrát denne zo stanice Roma Termini). Potom je potrebné dôjsť na autobusovú zastávku (cca 100 metrov od stanice), odkiaľ jazdí zadarmo mikrobus až do historického centra Cerveteri (na námestie Piazza Aldo Moro) a cesta trvá okolo 20 minút.

Taliansko, okolie Ríma – návšteva Tivoli (Villa d'Este, Villa Adriana)
Publikované: 30.3.2017
V nedeľu sme se rozhodli opustiť rušný Rím a vydať sa na návštevu mestečka Tivoli, ktoré je vzdialené asi 40 km. V minulosti slúžilo toto mesto na rekreačné účely bohatých Rimanov, ktorí si tu stavali svoje letné sídla. Teraz však turistov najviac láka návšteva veľkolepej renesančnej vily – Villa d'Este.

Taliansko, okolie Ríma – Frascati a Ostia Antica
Publikované: 6.4.2017
Náš posledný deň v Ríme vhodný pre výlet do okolia sme využili hneď dvojnásobne a navštívili dve úplne odlišné miesta. Po nadšení z Villa d‘Este sme sa rozhodli vydať ešte do mestečka Frascati, kde sa nachádza Villa Aldobrandini. Frascati leží 20 km juhovýchodne od Ríma a pravidelne sem jazdí vlak z Roma Termini. Cesta trvá pol hodiny a pozor si treba dať len na to, že vlak vychádza z pomerne vzdialeného nástupišťa, takže rozhodne nevyrážajte na nástupište na poslednú chvíľu.

Taliansko, Pisa – okolo slávnej veže
Publikované: 27.10.2017
V staroveku bola Pisa významným rímskym prístavom. Avšak rieka Arno sa od tej doby zaniesla bahnom a medzi Pisou a morom tak vznikla desaťkilometrová medzera. Určite však Pisu poznáte ako domov slávnej šikmej veže, ale možno už neviete, že okrem nej sa medzi hlavné pamiatky zaraďuje aj cintorín Campo Santo alebo miestna katedrála.

Taliansko, Bologna - monumentálna bazilika a ďalšie pamiatky
Publikované: 17.11.2017
V dnešnom článku sa opäť budeme venovať krásnej Bologni.

Taliansko, Siena – renesančné mestečko
Publikované: 1.12.2017
Na mape nájdeme Sienu v centrálnom Toskánsku, regióne, ktorý bol kolískou renesancie a ktorého obyvatelia sú pre svoju regionálnu uvedomelosť často považovaní za národ v národe.

Taliansko, Florencia – mesto umeleckých velikánov
Publikované: 15.12.2017
Dnes sa vrátime do talianskej Florencie, aby sme sa spoločne pozreli na ďalšie zaujímavé miesta.

Taliansko, Amalfitana – za slnkom na juh Talianska I
Publikované: 19.1.2018
Dnes sa pozrieme do talianskeho regiónu Kampánia. Túto prevažne kopcovitú krajinu nájdete na juhu krajiny. Kampániu budete milovať. Jej pobrežie je nádherné, história bohatá a jedlo návykové. To celé je zabalené do krásnej prírody a navyše je tento región ako perlami posiaty kúzelnými mestečkami.

Taliansko, Sardínia – kaňon Su Gorropu
Publikované: 12.12.2020
Viac ako dve tretiny Sardínie pokrývajú hory. Nedosahujú závratných výšok, ale nájdete tu krásnu a neporušenú prírodu. Niet preto divu, že je tento ostrov vyhľadávanou outdoorovou destináciou Stredomoria so zaujímavými trekmi. Ak na Sardínii existuje miesto, kde si bude pripadať úplne maličkí, je ním kaňon Su Gorropu. Skalné strany tiesňavy sa tu týčia do výšky 500 metrov, jedná sa tak o najhlbšiu tiesňavu v Európe.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Staroveká kráska - Rím
Poďte sa s nami pozrieť do srdca Talianska a vychutnajte si všetky známe stavby, ktoré ste dotera...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Objavujeme

1. 5. – 30. 6. 2022
1. cena:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
1. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
2. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení
3. cena redakcie:
Čitateľsko-turistický balíček plný prekvapení

Aktuality:

2.7.2022
Vydajte sa na výlet a spoznajte tajomstvá slovenskej prírody s novou aplikáciou Lesmír, ktorá simuluje skutočného sprievodcu. Naviguje vás po trase vybraného „lesmírneho“ chodníka.  
29.6.2022
Európska environmentálna agentúra zostavila rebríček najkvalitnejších vôd na kúpanie v rámci Európskej únie. Dobrou správou je, že až 85% európskych miest má vodu na kúpanie v excelentnej kvalite. Ako obstáli jednotlivé krajiny resp. lokality, sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.
28.6.2022
Aktuálny ročník festivalu Hudobné leto ponúkne 10 nezabudnuteľných koncertov a umeleckých vystúpení z rôznych hudobných žánrov. Priaznivci kvalitnej hudby sa opäť môžu tešiť na bohaté kultúrne leto v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 3. 7. 2022
sviatok:Miloslav

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X