www.infoglobe.sk » Taliansko, Amalfitana – za slnkom na juh Talianska II

Taliansko, Amalfitana – za slnkom na juh Talianska II

Publikované: 26.1.2018
Dnes pokračujeme v našom výlete po oblasti, z ktorej sa vám bude asi ťažko vracať domov.

Našou dnešnou zastávkou je Ravello. Mestečko, ktoré sa od roku 1997 môže pýšiť tým, že je na zozname UNESCO. Po prečítaní tohoto článku isto uznáte, že právom. Dostanete sa sem po kľukatej ceste SS373, ktorá sa napája na minule zmienenú SS163, prevedie vás cez pomarančové háje až do historického centra Ravella. Podobne ako Amalfi, ktoré sa počas stredoveku tešilo veľkej sláve a bohatstvu, aj Ravello malo omnoho väčší význam v minulosti. V 5. storočí n. l. ho založili Rimania, ktorí unikali pred nájazdmi barbarov.

San Giovanni del Toro

Villa Cimbrone záhrady

V ranom stredoveku patrilo Ravello do Amalfinskej republiky. Miestna vlna bola počas niekoľkých storočí významným obchodným artiklom. Ravello rástlo a v 12. storočí tu žilo okolo 25 tisíc ľudí, v 13. storočí až 36 tisíc. Možno sa vám zdá, že to nie je veľa, ale ak vezmete na vedomie, že napríklad Praha mala ešte v polovici 13. storočia asi 4 tisíc obyvateľov, tak je to naozaj dosť.

Vďaka svojmu dávnemu významu sa dnes Ravello môže pýšiť pamiatkami, ktoré by ste v tak malom mestečku zvyčajne nečakali. Je tu mnoho kostolov, sú tu vily, paláce a kláštory. Preto niet divu, že sa jedná o obľúbené letovisko. Svoj čas tu radi trávili aj slávne osobnosti, napr. Giovanni Boccaccio, ktorého môžete poznať ako autora Dekameronu, Richard Wagner, Virginia Woolf, Greta Garbo, Joan Miró a Jacqueline Kennedy.

Keď už budete v Ravelle, určite sa prejdite k Villa Rufolo v historickom centre. Budova bola postavená v 13. storočí a patrila bohatej obchodníckej rodine Rufolov. Dokonca bola zvečnená aj v zmienenom Dekamerone a Richard Wagner našiel v tejto vile inšpiráciu pre javiskové kulisy jeho opery Parsifal. Vo vnútri vily sa nachádza malé múzeum a z jej veže Torre Maggiore sa naskytá pekný výhľad na Salernský záliv.

Villa Rufolo

Ďalšou vilou, ktorú vám odporúčame navštíviť, je Villa Cimbrone. Dokončená bola o celé dve storočia skôr než Villa Rufolo a pýši sa najmä belvedérom. Pôvodne patrila šľachtickej rodine, no neskôr sa stala súčasťou neďalekého kláštora Santy Chiary. V súčasnosti funguje ako hotel.

Villa Cimbrone

Ďalej pôjdeme ku kostolu San Giovanni del Toro, ktorý bol postavený v 11. storočí. Po zemetrasení, ktoré túto oblasť postihlo, bol značne poškodený a až do 18. storočia chátral. Následne bol našťastie zrekonštruovaný. Jeho hlavným lákadlom je kazateľňa zdobená mozaikami z dielne Mauritsa Cornelia Eschera, ktorý pôsobil v Ravelle v 20. rokoch 20. storočia. Jedna z Escherových mozaík zobrazuje napríklad Jonáša, ako sa dostáva von z veľryby.

GPS: 40°38'54.3"N 14°36'46.7"E

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Wikipedia.org: Jensens, Istvanka, Istvanka (2), Jensens (2), Jensens (3)

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko, Amalfitana – za slnkom na juh Talianska I
Publikované: 19.1.2018
Dnes sa pozrieme do talianskeho regiónu Kampánia. Túto prevažne kopcovitú krajinu nájdete na juhu krajiny. Kampániu budete milovať. Jej pobrežie je nádherné, história bohatá a jedlo návykové. To celé je zabalené do krásnej prírody a navyše je tento región ako perlami posiaty kúzelnými mestečkami.

Taliansko, Herculaneum – výlet do dávnej minulosti
Publikované: 23.3.2018
V roku 79 n. l. vybuchla sopka Vezuv a vrstva popola vtedy zasypala Pompeje. Vďaka popolu bola časť mesta takmer dokonale zachovaná, a tak je cieľom mnohých turistov. My dnes však nenavštívime známe Pompeje, ale pozrieme sa do mesta Herculaneum, ktoré má sopka tiež na svedomí.

Taliansko, Po stopách Verdiho - Miláno, miesto posledného odpočinku
Publikované: 6.6.2018
Miláno - druhé najväčšie mesto Talianska známe ako mesto módy, športu, umenia a obchodu. My sem prichádzame, aby sme doplnili a zároveň zavŕšili skladačku života jedného z najslávnejších hudobných skladateľov Giuseppe Verdiho.

Taliansko, okolie Ríma – Frascati a Ostia Antica
Publikované: 6.4.2017
Náš posledný deň v Ríme vhodný pre výlet do okolia sme využili hneď dvojnásobne a navštívili dve úplne odlišné miesta. Po nadšení z Villa d‘Este sme sa rozhodli vydať ešte do mestečka Frascati, kde sa nachádza Villa Aldobrandini. Frascati leží 20 km juhovýchodne od Ríma a pravidelne sem jazdí vlak z Roma Termini. Cesta trvá pol hodiny a pozor si treba dať len na to, že vlak vychádza z pomerne vzdialeného nástupišťa, takže rozhodne nevyrážajte na nástupište na poslednú chvíľu.

Taliansko, okolie Ríma – návšteva etruskej nekropole Banditaccia u Cerveteri
Publikované: 23.3.2017
Keďže sme do Ríma išli na päť dní, rozhodli sme sa podniknúť tiež niekoľko výletov do okolia. Po porade v turistickom centre sme sa vydali navštíviť mestečko Cerveteri, ktoré sa nachádza približne 40 km od Ríma v regióne Lazio. Do stanice Marina di Cerveteri sa dostanete vlakom za necelú hodinku (jazdí niekoľkokrát denne zo stanice Roma Termini). Potom je potrebné dôjsť na autobusovú zastávku (cca 100 metrov od stanice), odkiaľ jazdí zadarmo mikrobus až do historického centra Cerveteri (na námestie Piazza Aldo Moro) a cesta trvá okolo 20 minút.

Taliansko, Rím – výlet mimo hlavnej sezóny I
Publikované: 9.3.2017
Rozmýšľali sme, či vôbec sú zima a začiatok jari vhodné termíny pre pobyt v Ríme, ale výsledne sa to ukázalo ako skvelý variant. V Ríme v tom čase nie je hlavná sezóna, takže ubytovanie je podobne ako letenky podstatne lacnejšie, nepredierate sa davmi turistov (aj keď s ďalšími návštevníkmi minimálne vo Vatikáne a na hlavnej vlakovej stanici aj tak počítajte), a navyše utečiete do nádherného počasia. Aj keď zrána bývalo trošičku mrazivo, slnko tu má naozaj silu a počas poludnia sa teploty väčšinou vyšplhali až na 18 °C, takže sme chodili len v mikine (a niektorí turisti nosili už aj krátke nohavice a tričko).

Taliansko, Rím – výlet mimo hlavnej sezóny II – Vatikán
Publikované: 16.3.2017
Asi žiadna prehliadka Ríma by sa neobišla bez návštevy slávneho mestského štátu – Vatikánu. Jedná sa o najmenší a najmenej obývaný štát na svete. Každoročne však láka milióny turistov na prehliadku najrôznejších múzeí, Sixtínskej kaplnky či baziliky sv. Petra. Celé územie je ohraničené hradbami a v súhrne sa skladá z Vatikánskych záhrad, Svätopeterského námestia, baziliky sv. Petra, Apoštolského paláca a následne ďalších kultúrne významných budov.

Taliansko, Pisa – Campo Santo a skvosty mesta
Publikované: 3.11.2017
V prvej časti o talianskej Pise sme navštívili trojicu pamiatok, ktoré sú hneď vedľa seba. K tým ďalším to tiež nie je ďaleko, takže sa nemusíte obávať, nenachodíte sa.

Taliansko, Pisa – okolo slávnej veže
Publikované: 27.10.2017
V staroveku bola Pisa významným rímskym prístavom. Avšak rieka Arno sa od tej doby zaniesla bahnom a medzi Pisou a morom tak vznikla desaťkilometrová medzera. Určite však Pisu poznáte ako domov slávnej šikmej veže, ale možno už neviete, že okrem nej sa medzi hlavné pamiatky zaraďuje aj cintorín Campo Santo alebo miestna katedrála.


Súvisiaca fotogaléria

Taliansko: Staroveká kráska - Rím
Poďte sa s nami pozrieť do srdca Talianska a vychutnajte si všetky známe stavby, ktoré ste dotera...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pestrá jeseň

1. 9. – 31. 10. 2019
1. cena:
Balance test a Balance Oil od spoločnosti ZINZINO
2. cena:
sada čokolád značky Lindt a vstupenky na prehliadku Velkopopovického pivovaru Kozel
3. cena:
Poukážka na dve vstupenky do talkshow SUPERMAMY
1. cena redakcie:
Darčekový poukaz pre 2 osoby na 2 noci vrátane raňajok na Chate Magurka v Nízkych Tatrách
2. cena redakcie:
Hniezdo pre bábätko od ZUZ made with love
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

16.10.2019
Počas víkendu 26. a 27. októbra 2019 sa zámocký komplex Schloss Hof stane ideálnym miestom pre všetkých milovníkov tajomna, duchov a strašidiel.
15.10.2019
Šumavská príroda zaznamenala po viac ako sto rokoch výskyt pralesného bezstavovca – ploskáňa veľkého (Peltis grossa), 1,5 centimetra veľkého čierneho chrobáka, ktorý sa znovu objavil v národnom parku Šumava.
14.10.2019
V sobotu 19. októbra 2019 ožijú Pezinské vinohrady pod Starou horou lahodnými vínami, piknikovými lahôdkami aj uchu lahodiacou hudbou v obklopení pestrých farieb jesene.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ÍRSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 16. 10. 2019
sviatok:Vladimíra
dnes:
streda 16.10.
14 °C
zajtra:
štvrtok 17.10.
17 °C