www.infoglobe.sk » Taliansko, Rím: Nápady a inšpirácie na eurovíkend v meste plnom (proti)kladov

Taliansko, Rím: Nápady a inšpirácie na eurovíkend v meste plnom (proti)kladov

Publikované: 26.10.2015
Máte na starom kontinente svoju obľúbenú krajinu alebo turistickú oblasť? Pre nás je to jednoznačne Rím! Pýtate sa prečo? Tak to je otázka, na ktorú stručne odpovedať nedokážeme. Naozaj dobrých dôvodov by sme asi dokázali vymenovať desiatky.

O Ríme, ktorý má prezývku večné mesto, sa niekedy hovorí tiež ako o meste protikladov. Rím je nielen nadčasový, fascinujúci, magický a romantický, ale aj chaotický, živelne sa rozrastajúci a úplne neskrotný. Ako je ale možné, že jedno jediné mesto dokáže vzbudzovať toľko protichodných emócií?

výhľad na Rím

Rím je nielen hlavným mestom (súčasného) Talianska, ale bol aj hlavným mestom rímskeho impéria. V neposlednej rade je tiež svetovým hlavným mestom katolíckej cirkvi. Kombinácia všetkých týchto pilierov činí z Ríma jedno z najdôležitejších centier kultúry, umenia, histórie a náboženstva na svete. Aj preto sa môže historické centrum Ríma pochváliť zápisom na zoznam svetového dedičstva UNESCO. Pôvab Ríma na vás dýchne doslova na každom rohu, v každej reštaurácii, v každej ulici a jeho „osudové kúzlo“ vám ani na chvíľu nedovolí zabudnúť, prečo ste sa rozhodli práve pre eurovíkend v Ríme.

Ako sa najlepšie dostať do Ríma?

Najpohodlnejšie a najrýchlejšie sa do Ríma, mesta ležiaceho na rieke Tiber cca 27 km od pobrežia Stredozemného mora, dostanete letecky. Let z Prahy do Ríma trvá priemerne 1 h 45 min. Letecký eurovíkend má predovšetkým tú výhodu, že nemusíte tráviť nekonečné dlhé hodiny natlačení niekde v autobuse či v aute na diaľnici. V samotnom Ríme potom úplne odpadá nutnosť zháňať bezpečné miesto na parkovanie. Doma si len do príručnej batožiny zabalíte potrebné veci a za pár hodín už môžete niekde na preslnenej terase popíjať pohárik červeného vína.

fontána di Trevi

Prečo a s kým vlastne Rím navštíviť?

Antické zrúcaniny aj ranokresťanské kostoly stoja v Ríme väčšinou vedľa seba, navyše v blízkosti renesančných palácov a barokových studní. Pre začiatok preto stačí nájsť napríklad jednu z nekonečného zoznamu významných rímskych pamiatok a máte vyhraté. Pokiaľ urobíte neskôr krok stranou, zrazu narazíte na netradičné obchodíky aj niektorú z typických rímskych trattorií. Po vzore Talianov môžete v stoji pri pulte ochutnať napríklad oranžovočervený korenený aperitív alebo správne pripravené espresso. Čas beží v Ríme neuveriteľne rýchlo a neustále sa tu niečo deje. Majte preto oči otvorené, aby vám nič neušlo. Víkendové pobyty v Ríme si isto užijú ako jednotlivci, tiež páry, rodiny s deťmi aj skupiny turistov. Skrátka a dobre, zabavia aj poučia sa všetci bez rozdielu.

Koloseum

Kedy je najlepší čas na návštevu Ríma?

Návštevu talianskej metropoly mnohí turisti každoročne odkladajú až na leto. Avšak v letných mesiacoch sú dláždené ulice Ríma natoľko rozpálené, že sa na nich turisti doslova pečú vo vlastnej šťave. V takýchto chvíľach je jediným riešením poriadna porcia pravého talianskeho gelata a opakovaná studená sprcha. Prázdniny v Ríme si preto radšej naplánujte na jarné alebo jesenné mesiace (apríl, máj, október). Teploty sú miernejšie, reštaurácie nepraskajú vo švíkoch, mesto usporadúva veľa príťažlivých akcií a veľmi príjemne klesajú aj ceny za ubytovanie.

talianska reštaurácia

Ako Rím čo najlepšie spoznať?

Najlepší spôsob, ako čo najlepšie zakúsiť Rím, mesto, v ktorom sa síce môžete spoľahnúť na dobré počasie, už ale menej na dopravu, je čo najviac chodiť peši. Na prechádzke objavíte miesta, na ktoré vás nezavedie ani ten najlepší sprievodca. Nikam sa neponáhľajte a nechajte sa zlákať vôňou čerstvého pečiva z miestnej pekárne, prehliadnite si kožené výrobky talianskych remeselníkov, na chvíľu si oddýchnite na zastrčenom námestí, kde talianska babička práve rozvesila čerstvo vypranú bielizeň... Rím sa v priebehu časov síce nijako zásadne nemení, to ale rozhodne neznamená, že vás nemôže príjemne prekvapiť!

výhľad na Rím

Čo si v Ríme nenechať ujsť?

Ako už bolo vyššie zmienené, tie najslávnejšie rímske pamiatky sa nachádzajú vždy v tesnej blízkosti, bez problémov si ich preto stihnete poobzerať aj za jeden jediný víkend. A čo je vôbec najlepšie, ich prehliadka je zadarmo. Do ulíc sa vydajte skoro ráno a pre začiatok sa bežte pozrieť napríklad na baziliku svätého Petra (otvára už o 7,00 hod.), barokové námestie Piazza Navona, Forum Romanum, Koloseum (snáď najvýznamnejšiu dominantu mesta, ktorá kedysi slúžila ako aréna pre konanie hier), Trajánov stĺp, Anjelský hrad, preslávenú fontánu di Trevi atď. Rímska antika, gotika aj baroko sú pekne pospolu. V Ríme rozhodne nezabudnite ochutnať symbol talianskej kuchyne – pizzu, navštíviť slávne filmové miesta, známe zo strieborného plátna (z filmov ako Prázdniny v Ríme, Sladký život...), zájsť si na výstavu moderného umenia (napr. do Palazzo delle Esposizioni), ponoriť sa do víru nočného života (skúste okolie ulice Via di Monte Testaccio)… Lákadiel pre návštevníkov je v Ríme skutočne toľko, že sa sem budete radi vracať.

Verte nám, na čas strávený v Ríme len tak nezabudnete!

GPS: (Koloseum) 41°53'24.9"N 12°29'31.4"E

 

Text a foto: Adéla Vavřačová, Radynacestu.cz

Preklad: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Taliansko, Orvieto – história tesaná do tufu
Publikované: 22.6.2018
Sto kilometrov severne od Ríma leží umbrijské mesto Orvieto. Vyníma sa vysoko nad údolím rieky Paglia. Mesto založili dávni Etruskovia. Neskôr sa z neho stala významná pevnosť, a to najmä vďaka svojej strategickej polohe. Dnes pozostáva z dvoch častí. Staré mesto je vyššie položené, tá novšia časť, kde vystúpite z vlaku alebo kde zaparkujete svoje auto, leží v údolí. Aby ste sa dostali do historického centra, môžete použiť napríklad lanovku. Tam nájdete väčšinu turistických atrakcií.

Taliansko, Rím – výlet mimo hlavnej sezóny I
Publikované: 9.3.2017
Rozmýšľali sme, či vôbec sú zima a začiatok jari vhodné termíny pre pobyt v Ríme, ale výsledne sa to ukázalo ako skvelý variant. V Ríme v tom čase nie je hlavná sezóna, takže ubytovanie je podobne ako letenky podstatne lacnejšie, nepredierate sa davmi turistov (aj keď s ďalšími návštevníkmi minimálne vo Vatikáne a na hlavnej vlakovej stanici aj tak počítajte), a navyše utečiete do nádherného počasia. Aj keď zrána bývalo trošičku mrazivo, slnko tu má naozaj silu a počas poludnia sa teploty väčšinou vyšplhali až na 18 °C, takže sme chodili len v mikine (a niektorí turisti nosili už aj krátke nohavice a tričko).

Taliansko, Rím – výlet mimo hlavnej sezóny II – Vatikán
Publikované: 16.3.2017
Asi žiadna prehliadka Ríma by sa neobišla bez návštevy slávneho mestského štátu – Vatikánu. Jedná sa o najmenší a najmenej obývaný štát na svete. Každoročne však láka milióny turistov na prehliadku najrôznejších múzeí, Sixtínskej kaplnky či baziliky sv. Petra. Celé územie je ohraničené hradbami a v súhrne sa skladá z Vatikánskych záhrad, Svätopeterského námestia, baziliky sv. Petra, Apoštolského paláca a následne ďalších kultúrne významných budov.

Taliansko, okolie Ríma – návšteva etruskej nekropole Banditaccia u Cerveteri
Publikované: 23.3.2017
Keďže sme do Ríma išli na päť dní, rozhodli sme sa podniknúť tiež niekoľko výletov do okolia. Po porade v turistickom centre sme sa vydali navštíviť mestečko Cerveteri, ktoré sa nachádza približne 40 km od Ríma v regióne Lazio. Do stanice Marina di Cerveteri sa dostanete vlakom za necelú hodinku (jazdí niekoľkokrát denne zo stanice Roma Termini). Potom je potrebné dôjsť na autobusovú zastávku (cca 100 metrov od stanice), odkiaľ jazdí zadarmo mikrobus až do historického centra Cerveteri (na námestie Piazza Aldo Moro) a cesta trvá okolo 20 minút.

Taliansko, okolie Ríma – návšteva Tivoli (Villa d'Este, Villa Adriana)
Publikované: 30.3.2017
V nedeľu sme se rozhodli opustiť rušný Rím a vydať sa na návštevu mestečka Tivoli, ktoré je vzdialené asi 40 km. V minulosti slúžilo toto mesto na rekreačné účely bohatých Rimanov, ktorí si tu stavali svoje letné sídla. Teraz však turistov najviac láka návšteva veľkolepej renesančnej vily – Villa d'Este.

Taliansko, okolie Ríma – Frascati a Ostia Antica
Publikované: 6.4.2017
Náš posledný deň v Ríme vhodný pre výlet do okolia sme využili hneď dvojnásobne a navštívili dve úplne odlišné miesta. Po nadšení z Villa d‘Este sme sa rozhodli vydať ešte do mestečka Frascati, kde sa nachádza Villa Aldobrandini. Frascati leží 20 km juhovýchodne od Ríma a pravidelne sem jazdí vlak z Roma Termini. Cesta trvá pol hodiny a pozor si treba dať len na to, že vlak vychádza z pomerne vzdialeného nástupišťa, takže rozhodne nevyrážajte na nástupište na poslednú chvíľu.

Taliansko, Amalfitana – za slnkom na juh Talianska I
Publikované: 19.1.2018
Dnes sa pozrieme do talianskeho regiónu Kampánia. Túto prevažne kopcovitú krajinu nájdete na juhu krajiny. Kampániu budete milovať. Jej pobrežie je nádherné, história bohatá a jedlo návykové. To celé je zabalené do krásnej prírody a navyše je tento región ako perlami posiaty kúzelnými mestečkami.

Taliansko, Ostia – závan histórie
Publikované: 30.3.2018
Jari sa tento rok akosi nechce prísť, a tak sa oplatí zamieriť niekam, kde je počasie o čosi prívetivejšie. Ako cieľ dnešnej cesty sme si preto vybrali talianske mestečko Ostia, ktoré bolo v minulosti známe ako najdôležitejší rímsky prístav niekoľko kilometrov od Tyrrhenského mora a dnes ako druhé najväčšie vykopávky v Taliansku (prvé sú Pompeje).

Taliansko, Tivoli – mesto nádherných vil
Publikované: 8.6.2018
Kedysi Tibur, dnes Tivoli. Šesťdesiattisícové mesto nájdete približne 30 kilometrov východne od Ríma v Sabinskej pahorkatine. Cisár Augustus si toto miesto veľmi obľúbil. Utekal sem pred parným rímskym letom, aby sa nadýchal chladného vzduchu.

Taliansko, Po stopách Verdiho – Miláno, chrám hudby La Scala
Publikované: 13.6.2018
Keď navštívite Taliansko, musíte ochutnať niečo z ich vynikajúcej kuchyne. Ale k tejto krajine patrí aj umenie. Taliani žijú hudbou a návšteva Apeninského polostrova sa podobne ako bez ochutnávky ich kuchyne nezaobišla ani bez návštevy hudobného vystúpenia. A čo viac môžete zažiť, ako návštevu svetoznámeho operného domu La Scala?

Taliansko, Sicília – Catania, Etna, Taormina
Publikované: 8.8.2016
Na úpätí najvyššej európskej činnej sopky Etny leží druhé najväčšie mesto talianskeho ostrova Sicílie – Catania. Z Prahy sa tam dá za pár hodín pohodlne dostať lietadlom s prestupom v Ríme alebo Neapole. Keď budete mať šťastie, zoženiete aj lacný priamy let. Z letiska do centra jazdia autobusy, miestni však takmer vôbec nevedia anglicky, preto odporúčam zobrať so sebou slovník. Dávajte si pozor, obzvlášť pokiaľ prichádzate v noci – v časti mesta hraničiacej s centrom je pomerne vysoká kriminalita, na ktorú budete bližšie upozornení aj v hoteli.

Rím II. - Colosseo
Publikované: 18.8.2009
Našu cestu po Ríme sme minule zakončili na Plazza del Colosseo, len niekoľko metrov od stanice B, ktorá je označená modrou farbou. Avšak stanica tu nie je naším hlavným cieľom. Na neveľkom priestranstve tohto námestia sa rozprestiera niekoľko zatrávnených plôch, ktoré predovšetkým počas turistickej sezóny okupujú spolu s turistami predajcovia suvenírov a nutné povedať, bohužiaľ aj vreckári.

Rím II.- Colosseo 2. časť
Publikované: 25.8.2009
Názov Colosseum, pod ktorým je v skutočnosti stavba známa, však tento názov vždy neniesla. Pôvodný názov Flavian Amphiteather neskôr zľudovel na Colosseum, ktorý odrážal ako jeho veľkosť, tak umiestnenie neďaleko Colossu cisára Nera.

Rím III.- Fórum Romanum 2. časť
Publikované: 8.9.2009
Vstupná časť Fóra Romanum z Via di S. Gregorio, je paradoxne najmladšou časťou celého Fóra. Nájdeme tu časť postavenú už v období rímskeho Impéria, teda v období neskorého cisárstva.

Rím IV. - Palatinum a zvyšok Fóra
Publikované: 17.9.2009
Ako už bolo povedané na konci minulého dielu, Fórum Romanum sme už opustili a teraz sa posunieme o niekoľko desiatok metrov smerom k Palatinu. Palatinum je ďalší historický rímsky kopec ako jediný zo siedmich je umiestnený najbližšie k centru. O jeho funkcii, či lepšie povedané historickej roli, do značnej miery napovedá už samotný názov, ktorý je odvodený od slova palác teda Palazzo.

Rím V. - Capitoline Museums
Publikované: 23.9.2009
Okrem návštevy klasických pamätihodností, ktoré rímska metropola ponúka, zamierime do múzea, o ktorom tu už bola reč. Ide o Kapitolské múzeum (Capitoline Museums), presnejšie hovoríme o dvoch múzeách. Naša cesta sa tu opäť stočí smerom ku Kapitolu (Plaza del Campidoglio).

Rím VII. - Piazza di Spagna
Publikované: 22.10.2009
Opustili sme sídlo rodiny Medici a po Plaza della Trinita dei Monti zamierili až ku kostolu Trinitá dei Monti s dvoma kupolami (vežami). Tento barokový kostol je predovšetkým známy pre podobu, ktorá sa naskytne návštevníkom, ktorí stoja na námestí za zábradlím ohraničujúcim egyptský obelisk.

Rím VIII. - Fontana di Trevi
Publikované: 17.11.2009
Teraz sa vydáme za ďalším gigantickým dielom talianskej architektúry. Ak na predchádzajúcej zastávke bolo hlavnou „atrakciou“ schodisko, nie však ledajaké, ale rovno najväčšie svojho druhu s kaskádovými záhradami v Európe, teraz navštívime podobne veľkolepú fontánu, takisto jeden zo symbolov Ríma, ktorá je ohromujúca nielen svojou veľkosťou, no i samotným vzhľadom.

Vatikán - katolícka enkláva I.
Publikované: 22.6.2011
Pri návšteve Ríma je takmer neodmysliteľnou zastávkou najmenší štát sveta, ktorý je centrom katolíckej cirkvi.

Vatikán - katolícka enkláva II.
Publikované: 29.6.2011
V dnešnom diele sa pozrieme na vatikánske pozoruhodnosti a stručne na jeho dejiny.

Vatikán - katolícka enkláva III.
Publikované: 6.7.2011
V poslednej časti seriálu o najmenšom štáte sveta sa dozviete o slávnej Sixtínskej kaplnke.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

21.7.2021
Všetci milovníci slovenskej prírody a kvalitného prázdninového čítania by mali siahnuť po novom čísle Krás Slovenska, ktoré prináša mnoho zaujímavých článkov, ako aj rozhovorov či informácií.
20.7.2021
Medvedie dni, najobľúbenejší rodinný festival vo Vysokých Tatrách, potešia po ročnej prestávke opäť všetkých malých i veľkých návštevníkov. Na Hrebienku čakajú v dňoch 31. 7. a 1. 8. 2021 na účastníkov zábavno-vzdelávacie hry, súťaže a zaujímaví hostia.
17.7.2021
Až do 31. augusta 2021 sa môžete pozrieť na východočeské mesto Litomyšl a okolie z veže zámku.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Poľsku:

TOP 5 MIEST v Poľsku

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Poznaň – prechádzky aj kultúra

Osvienčim – spomienka na holokaust

Krakov – mesto kráľov a jedného draka

Varšava – zabudnuté mesto

Vroclav – bývalé sídlo kniežaťa Vratislava I.

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 25. 7. 2021
sviatok:Jakub
dnes:
nedeľa 25.7.
28 °C
zajtra:
pondelok 26.7.
28 °C