www.infoglobe.sk » SR, Nitra – najstaršie mesto na Slovensku – VIDEO

SR, Nitra – najstaršie mesto na Slovensku – VIDEO

Publikované: 30.7.2019
Na juhu Slovenska, necelých 100 kilometrov na východ od Bratislavy, nájdete na rieke Nitra rovnomenné malebné mesto, ktoré zohralo dôležitú úlohu v slovenskej histórii a kde sa dodnes zachovalo mnoho významných pamiatok. Poďme si spoločne prehliadnuť tie najzaujímavejšie z nich.

História mesta siaha až do 9. storočia nášho letopočtu, kedy tu vzniklo Nitrianske kniežatstvo na čele s kniežaťom Pribinom. Ten dal okrem iného na území mesta v roku 828 postaviť prvý kresťanský kostol na území dnešného Slovenska. Mesto slúžilo ako jedno z významných centier Veľkomoravskej ríše.

Nitra

Už pri príjazde do Nitry si určite všimnete jeho najväčšiu dominantu, Nitriansky hrad na pahorku nad mestom. Hrad stojí na mieste slovanského hradiska z čias Nitrianskeho kniežatstva, jeho súčasná podoba začala pravdepodobne vznikať v priebehu 11. a 12. storočia a priebežne sa počas stredoveku menila.

hrad   hrad v Nitre a socha pápeža Jána Pavla II

mesto z hradu

V areáli hradu nájdete aj niekoľko dôležitých pamiatok. Tou najdôležitejšou je pôvodne románska bazilika sv. Emeráma, katedrála najstaršieho biskupstva v strednej a východnej Európe. V priebehu gotiky a baroku prešla rovnako ako hrad rozsiahlymi prestavbami. Súčasťou hradu je aj Biskupský palác.

Mnoho pamiatok nájdete aj v podhradí. Patria medzi ne napríklad kostol a kláštor sv. Petra a Pavla či kostol Panny Márie. Na Pribinovom námestí (hneď pod hradom) si určite prehliadnite krásne klasicistické a empírové paláce a meštianske domy.

kláštor františkánov a  kostol sv. Petra a Pavla   socha pápeža Jána Pavla II

Za pozornosť stojí aj takzvané Dolné Mesto, kde sa rozhodne zastavte pri židovskej synagóge z roku 1911 a v piaristickom kostole sv. Ladislava. Za zmienku stojí aj funkcionalistický Robotnícky kultúrny dom či Divadlo Andreja Bagara.

Divadlo Andreja Bagara   Divadlo Andreja Bagara

Na kopci v juhovýchodnej časti mesta nájdete kalváriu s kaplnkou sv. Kríža, odkiaľ sa vám otvorí panoramatický výhľad na mesto aj neďaleký vrch Zobor

V poslednom čase láka Nitra aj na umenie a ďalšie kultúrne vyžitie, či dobrú gastronómiu. Mesto totiž obklopuje jedna zo slovenských vinárskych oblastí.

výhľad na vrch Zobor

Hneď za mestom navyše začína CHKO Ponitrie s romantickými listnatými lesmi, unikátnou lesostepnou krajinou a bizarnými skalnými útvarmi.

GPS: 48°19'07.9"N 18°05'15.2"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Ketsa

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Horná Nitra: Schlaďte sa počas horúcich dní I.
Publikované: 7.8.2015
Horúce leto môžete príjemne stráviť pri vode v regióne Horná Nitra, ktorý ponúka termálne kúpaliská v Bojniciach a Chalmovej, plavecké bazény a plážové kúpalisko v Prievidzi, kúpalisko na Remate, vodnú nádrž Nitrianske Rudno a ďalšie vodné plochy vhodné na rekreáciu.

Horná Nitra: Schlaďte sa počas horúcich dní II.
Publikované: 9.8.2015
Aj dnes sa vydáme na návštevu Hornej Nitry a jej vodných atrakcií. Súčasne vás pozveme aj na turistiku a do dvoch zaujímavých stredoslovenských miest.

SR: Bratislava - malé veľké mesto - VIDEO
Publikované: 12.1.2016
Hlavné mesto Slovenska vidí väčšina ľudí len z okna vlaku, autobusu alebo auta pri ceste medzi Slovenskou republikou a Maďarskom. Bola by ale veľká škoda sa aspoň na chvíľku v takmer polmiliónovej metropole na brehoch Dunaja nezastaviť. Bratislava sa zmenila, jej povesť niekdajšieho nudného mesta už dávno neplatí. Pomaly, ale isto sa darí napraviť to, čo na pamiatkach napáchali komunisti. S novou generáciou sa do Bratislavy vracia život.

SR, Topoľčany – nevšedné mestečko
Publikované: 25.10.2017
Tentoraz zavítame do Nitrianskeho kraja, kde sa nachádza vyše 26-tisícové mesto Topoľčany.

SR: Nové Zámky – mesto, ktoré sa oplatí navštíviť
Publikované: 30.8.2012
Okresné mesto Nové Zámky pôvodne vybudované na močiaroch sa nachádza na brehu rieky Nitra a okrem mestských kultúrnych pamiatok ponúka svojim obyvateľom či návštevníkom mesta množstvo športových a oddychových centier, ktoré sú preň charakteristické.

SR: Trenčín – majestátny hrad nad Váhom – VIDEO
Publikované: 5.9.2017
Hrad, ktorý kedysi z vysokej skaly strážil údolie rieky Váh, si všimnete už z diaľky a rozhodne by bola škoda po ceste sa na ňom nezastaviť. Za návštevu ale stojí aj samotné mesto Trenčín, ktoré okolo neho postupne vzniklo – okrem iného patrí medzi 3 najstaršie mestá Slovenska. Poďme sa do neho teraz pozrieť.


Súvisiace video

SR, Nitra – najstaršie mesto na Slovensku
Necelých 100 km od Bratislavy nájdete historicky významnú Nitru, ktorá bola dokonca jedným z cent...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

10.7.2020
Nové návštevnícke centrum sprostredkuje pohľad na výsledky archeologických prieskumov a nálezov v oblasti zaniknutej obce Mušov, ktorá ustúpila vodnej nádrži Nové Mlýny v Juhomoravskom kraji.
8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 11. 7. 2020
sviatok:Milota
dnes:
sobota 11.7.
17 °C
zajtra:
nedeľa 12.7.
22 °C