www.infoglobe.sk » SR, Nitra – najstaršie mesto na Slovensku – VIDEO

SR, Nitra – najstaršie mesto na Slovensku – VIDEO

Publikované: 30.7.2019
Na juhu Slovenska, necelých 100 kilometrov na východ od Bratislavy, nájdete na rieke Nitra rovnomenné malebné mesto, ktoré zohralo dôležitú úlohu v slovenskej histórii a kde sa dodnes zachovalo mnoho významných pamiatok. Poďme si spoločne prehliadnuť tie najzaujímavejšie z nich.

História mesta siaha až do 9. storočia nášho letopočtu, kedy tu vzniklo Nitrianske kniežatstvo na čele s kniežaťom Pribinom. Ten dal okrem iného na území mesta v roku 828 postaviť prvý kresťanský kostol na území dnešného Slovenska. Mesto slúžilo ako jedno z významných centier Veľkomoravskej ríše.

Nitra

Už pri príjazde do Nitry si určite všimnete jeho najväčšiu dominantu, Nitriansky hrad na pahorku nad mestom. Hrad stojí na mieste slovanského hradiska z čias Nitrianskeho kniežatstva, jeho súčasná podoba začala pravdepodobne vznikať v priebehu 11. a 12. storočia a priebežne sa počas stredoveku menila.

hrad   hrad v Nitre a socha pápeža Jána Pavla II

mesto z hradu

V areáli hradu nájdete aj niekoľko dôležitých pamiatok. Tou najdôležitejšou je pôvodne románska bazilika sv. Emeráma, katedrála najstaršieho biskupstva v strednej a východnej Európe. V priebehu gotiky a baroku prešla rovnako ako hrad rozsiahlymi prestavbami. Súčasťou hradu je aj Biskupský palác.

Mnoho pamiatok nájdete aj v podhradí. Patria medzi ne napríklad kostol a kláštor sv. Petra a Pavla či kostol Panny Márie. Na Pribinovom námestí (hneď pod hradom) si určite prehliadnite krásne klasicistické a empírové paláce a meštianske domy.

kláštor františkánov a  kostol sv. Petra a Pavla   socha pápeža Jána Pavla II

Za pozornosť stojí aj takzvané Dolné Mesto, kde sa rozhodne zastavte pri židovskej synagóge z roku 1911 a v piaristickom kostole sv. Ladislava. Za zmienku stojí aj funkcionalistický Robotnícky kultúrny dom či Divadlo Andreja Bagara.

Divadlo Andreja Bagara   Divadlo Andreja Bagara

Na kopci v juhovýchodnej časti mesta nájdete kalváriu s kaplnkou sv. Kríža, odkiaľ sa vám otvorí panoramatický výhľad na mesto aj neďaleký vrch Zobor

V poslednom čase láka Nitra aj na umenie a ďalšie kultúrne vyžitie, či dobrú gastronómiu. Mesto totiž obklopuje jedna zo slovenských vinárskych oblastí.

výhľad na vrch Zobor

Hneď za mestom navyše začína CHKO Ponitrie s romantickými listnatými lesmi, unikátnou lesostepnou krajinou a bizarnými skalnými útvarmi.

GPS: 48°19'07.9"N 18°05'15.2"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Ketsa

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Horná Nitra: Schlaďte sa počas horúcich dní I.
Publikované: 7.8.2015
Horúce leto môžete príjemne stráviť pri vode v regióne Horná Nitra, ktorý ponúka termálne kúpaliská v Bojniciach a Chalmovej, plavecké bazény a plážové kúpalisko v Prievidzi, kúpalisko na Remate, vodnú nádrž Nitrianske Rudno a ďalšie vodné plochy vhodné na rekreáciu.

Horná Nitra: Schlaďte sa počas horúcich dní II.
Publikované: 9.8.2015
Aj dnes sa vydáme na návštevu Hornej Nitry a jej vodných atrakcií. Súčasne vás pozveme aj na turistiku a do dvoch zaujímavých stredoslovenských miest.

SR: Bratislava - malé veľké mesto - VIDEO
Publikované: 12.1.2016
Hlavné mesto Slovenska vidí väčšina ľudí len z okna vlaku, autobusu alebo auta pri ceste medzi Slovenskou republikou a Maďarskom. Bola by ale veľká škoda sa aspoň na chvíľku v takmer polmiliónovej metropole na brehoch Dunaja nezastaviť. Bratislava sa zmenila, jej povesť niekdajšieho nudného mesta už dávno neplatí. Pomaly, ale isto sa darí napraviť to, čo na pamiatkach napáchali komunisti. S novou generáciou sa do Bratislavy vracia život.

SR, Topoľčany – nevšedné mestečko
Publikované: 25.10.2017
Tentoraz zavítame do Nitrianskeho kraja, kde sa nachádza vyše 26-tisícové mesto Topoľčany.

SR: Nové Zámky – mesto, ktoré sa oplatí navštíviť
Publikované: 30.8.2012
Okresné mesto Nové Zámky pôvodne vybudované na močiaroch sa nachádza na brehu rieky Nitra a okrem mestských kultúrnych pamiatok ponúka svojim obyvateľom či návštevníkom mesta množstvo športových a oddychových centier, ktoré sú preň charakteristické.

SR: Trenčín – majestátny hrad nad Váhom – VIDEO
Publikované: 5.9.2017
Hrad, ktorý kedysi z vysokej skaly strážil údolie rieky Váh, si všimnete už z diaľky a rozhodne by bola škoda po ceste sa na ňom nezastaviť. Za návštevu ale stojí aj samotné mesto Trenčín, ktoré okolo neho postupne vzniklo – okrem iného patrí medzi 3 najstaršie mestá Slovenska. Poďme sa do neho teraz pozrieť.


Súvisiace video

SR, Nitra – najstaršie mesto na Slovensku
Necelých 100 km od Bratislavy nájdete historicky významnú Nitru, ktorá bola dokonca jedným z cent...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

21.1.2020
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe spojilo dve tradičné zimné akcie. V sobotu 25. januára sa uskutoční 13. ročník akcie Letenské prasa alebo zabíjačka v múzeu spolu so 7. ročníkom akcie Letenské fašiangy.
20.1.2020
Pokiaľ chcete zažiť dotyk s blízkymi i vzdialenými krajinami, jedinečnú atmosféru cestovateľského dobrodružstva či závan voľnosti, tak navštívte Medzinárodný veľtrh cestovného ruchu ITF SLOVAKIATOUR, ktorý sa uskutoční od 23. do 26. januára 2020 na výstavisku Incheba.
19.1.2020
Jeden z najznámejších cestovateľských bedekrov sveta zostavil odporúčací rebríček desiatich miest, ktoré by ste mali v roku 2020 určite navštíviť. Pozrite si ho v nasledujúcich riadkoch.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 21. 1. 2020
sviatok:Vincent
dnes:
utorok 21.1.
-2 °C
zajtra:
streda 22.1.
4 °C