www.infoglobe.sk » SR, Nitra – najstaršie mesto na Slovensku – VIDEO

SR, Nitra – najstaršie mesto na Slovensku – VIDEO

Publikované: 30.7.2019
Na juhu Slovenska, necelých 100 kilometrov na východ od Bratislavy, nájdete na rieke Nitra rovnomenné malebné mesto, ktoré zohralo dôležitú úlohu v slovenskej histórii a kde sa dodnes zachovalo mnoho významných pamiatok. Poďme si spoločne prehliadnuť tie najzaujímavejšie z nich.

História mesta siaha až do 9. storočia nášho letopočtu, kedy tu vzniklo Nitrianske kniežatstvo na čele s kniežaťom Pribinom. Ten dal okrem iného na území mesta v roku 828 postaviť prvý kresťanský kostol na území dnešného Slovenska. Mesto slúžilo ako jedno z významných centier Veľkomoravskej ríše.

Nitra

Už pri príjazde do Nitry si určite všimnete jeho najväčšiu dominantu, Nitriansky hrad na pahorku nad mestom. Hrad stojí na mieste slovanského hradiska z čias Nitrianskeho kniežatstva, jeho súčasná podoba začala pravdepodobne vznikať v priebehu 11. a 12. storočia a priebežne sa počas stredoveku menila.

hrad   hrad v Nitre a socha pápeža Jána Pavla II

mesto z hradu

V areáli hradu nájdete aj niekoľko dôležitých pamiatok. Tou najdôležitejšou je pôvodne románska bazilika sv. Emeráma, katedrála najstaršieho biskupstva v strednej a východnej Európe. V priebehu gotiky a baroku prešla rovnako ako hrad rozsiahlymi prestavbami. Súčasťou hradu je aj Biskupský palác.

Mnoho pamiatok nájdete aj v podhradí. Patria medzi ne napríklad kostol a kláštor sv. Petra a Pavla či kostol Panny Márie. Na Pribinovom námestí (hneď pod hradom) si určite prehliadnite krásne klasicistické a empírové paláce a meštianske domy.

kláštor františkánov a  kostol sv. Petra a Pavla   socha pápeža Jána Pavla II

Za pozornosť stojí aj takzvané Dolné Mesto, kde sa rozhodne zastavte pri židovskej synagóge z roku 1911 a v piaristickom kostole sv. Ladislava. Za zmienku stojí aj funkcionalistický Robotnícky kultúrny dom či Divadlo Andreja Bagara.

Divadlo Andreja Bagara   Divadlo Andreja Bagara

Na kopci v juhovýchodnej časti mesta nájdete kalváriu s kaplnkou sv. Kríža, odkiaľ sa vám otvorí panoramatický výhľad na mesto aj neďaleký vrch Zobor

V poslednom čase láka Nitra aj na umenie a ďalšie kultúrne vyžitie, či dobrú gastronómiu. Mesto totiž obklopuje jedna zo slovenských vinárskych oblastí.

výhľad na vrch Zobor

Hneď za mestom navyše začína CHKO Ponitrie s romantickými listnatými lesmi, unikátnou lesostepnou krajinou a bizarnými skalnými útvarmi.

GPS: 48°19'07.9"N 18°05'15.2"E

 

Text, foto a video: Matouš Vinš

Hudba: Ketsa

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

SR, Nitriansky kraj – región geotermálnych prameňov I.
Publikované: 7.2.2021
Na juhozápadnom Slovensku sa rozprestiera Nitriansky kraj, ktorého prirodzenú hranicu s Maďarskom tvorí rieka Dunaj. Tento kraj patrí k najteplejším a zároveň aj k najsuchším oblastiam u nás. V dejinách mu patrí významné miesto, nakoľko jeho metropola – starobylá Nitra zohrala významnú úlohu pri formovaní slovenského národa, jeho kultúry a vzdelanosti.

SR: Bratislava - malé veľké mesto - VIDEO
Publikované: 12.1.2016
Hlavné mesto Slovenska vidí väčšina ľudí len z okna vlaku, autobusu alebo auta pri ceste medzi Slovenskou republikou a Maďarskom. Bola by ale veľká škoda sa aspoň na chvíľku v takmer polmiliónovej metropole na brehoch Dunaja nezastaviť. Bratislava sa zmenila, jej povesť niekdajšieho nudného mesta už dávno neplatí. Pomaly, ale isto sa darí napraviť to, čo na pamiatkach napáchali komunisti. S novou generáciou sa do Bratislavy vracia život.

SR, Topoľčany – nevšedné mestečko
Publikované: 25.10.2017
Tentoraz zavítame do Nitrianskeho kraja, kde sa nachádza vyše 26-tisícové mesto Topoľčany.

SR: Nové Zámky – mesto, ktoré sa oplatí navštíviť
Publikované: 30.8.2012
Okresné mesto Nové Zámky pôvodne vybudované na močiaroch sa nachádza na brehu rieky Nitra a okrem mestských kultúrnych pamiatok ponúka svojim obyvateľom či návštevníkom mesta množstvo športových a oddychových centier, ktoré sú preň charakteristické.

SR: Trenčín – majestátny hrad nad Váhom – VIDEO
Publikované: 5.9.2017
Hrad, ktorý kedysi z vysokej skaly strážil údolie rieky Váh, si všimnete už z diaľky a rozhodne by bola škoda po ceste sa na ňom nezastaviť. Za návštevu ale stojí aj samotné mesto Trenčín, ktoré okolo neho postupne vzniklo – okrem iného patrí medzi 3 najstaršie mestá Slovenska. Poďme sa do neho teraz pozrieť.


Súvisiace video

SR, Nitra – najstaršie mesto na Slovensku
Necelých 100 km od Bratislavy nájdete historicky významnú Nitru, ktorá bola dokonca jedným z cent...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Slnečná dovolenka

1. 7. – 31. 8. 2021
1. cena:
Letné čítanie s vydavateľstvom CBS v podobe obrazovej publikácie
2. cena:
Letné čítanie s Dajamou v podobe turistického sprievodcu
1. cena redakcie:
Letný balíček prekvapení od portálu Infoglobe
2. cena redakcie:
Unikátna čokoláda s Vincentkou
3. cena redakcie:
Výber legendárnych turistických máp VKÚ

Aktuality:

31.7.2021
Milé deti, vezmite svojich rodičov aj prarodičov na prehliadku!
28.7.2021
Zoologická záhrada Bojnice vás pozýva na prehliadku nielen úplne nového pavilónu slonov, ale aj do obľúbenej expozície motýľov. Navyše vás čakajú nové zvieracie prírastky či náučné podujatia.
27.7.2021
Šarišské múzeum v Bardejove otvorilo v priestoroch Vily Rákoci v Bardejovských kúpeľoch svoju novú národopisnú expozíciu Remeslá našich predkov. Severovýchod Slovenska tak opäť zvýšil svoju atraktivitu a rozšírili možnosti kultúrneho vyžitia.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 31. 7. 2021
sviatok:Ignác
dnes:
sobota 31.7.
27 °C
zajtra:
nedeľa 1.8.
22 °C