www.infoglobe.sk » Rakúsko, Salzburg: Javisko sveta

Rakúsko, Salzburg: Javisko sveta

Publikované: 16.5.2019
Označenie Javisko sveta (Die Bühne der Welt) dáva tušiť, že to najpôsobivejšie, čo môže človek vo svete hudby zažiť, sa deje práve tu. A možno nejde len o hudbu, krásne a historické mesto Salzburg by obstálo aj bez mozartovského kultu, ktorý je tu už po desaťročia nastolený.

Mozartove mesto

Salzburg je rodiskom Wolfganga Amadea Mozarta a od roku 1880 je v jeho rodnom dome múzeum. Sídli tu nadácia Mozarteum, ktorá spravuje Majstrov odkaz a každoročne usporadúva letný festival vážnej hudby. Spojenie Mozartovej hudby a historického barokového mesta je skutočne dokonalé. Koncerty sa konajú v kostoloch, na hrade, na zámkoch a v ďalších reprezentatívnych priestoroch. Existuje aj možnosť vypočuť si živú hudbu v reštaurácii, a to v kláštornej pivnici najstaršieho hostinca v Európe – Sternbräu v kláštore sv. Petra. Vraj tu večeral už Krištof Kolumbus, aj keď ten bol pochopiteľne o Mozartovu hudbu ochudobnený.

Salzburg   Mozartov rodný dom v uličke Getreidegasse

Hohensalzburg, rozľahlý stredoveký hrad

Pevnosť nad mestom, ktorá zdobí všetky fotografie Salzburgu, bola založená už v 11. storočí a počas ďalších rokov dostavovaná a zväčšovaná až do dnešnej podoby. Nikdy nebola dobytá, a tak máme dnes jedinečnú možnosť obdivovať tento kamenný skvost v plnej kráse. Hrad bol sídlom arcibiskupov, ktorí tu vo vojensky nepokojných rokoch dokonca žili trvalo.

Hohensalzburg

Salzburský dóm

Zásluhy za vybudovanie najväčšej katedrály v meste sa pripisujú arcibiskupovi Markovi Sittikovi a staviteľovi Santino Solariovi. Tento prvý barokový chrám severne od Álp bol vysvätený v roku 1628. Jeho kopula čnie do výšky 72 metrov a jeho dve veže sú ešte o 7 metrov vyššie. Slávnosť svätenia sa v priebehu histórie konala ešte raz, a to v roku 1959, kedy bola dokončená rekonštrukcia chrámu zničeného bombardovaním počas 2. svetovej vojny.

Salzburský dóm z pevnosti   Salzburský dóm

Cintorín sv. Petra a katakomby

Najstarobylejším miestom v celom Salzburgu je kláštor sv. Petra s priľahlým cintorínom a katakombami. Dejiny benediktínov sa tu začali písať už pred 1300 rokmi a bez prerušenia pokračujú dodnes. V skale pod hradom si dávni Salzburčania vybudovali skalné kaplnky prepojené chodbou. Dnes sa označujú ako katakomby, pod nimi sa ešte stále pochováva a miesto má neopakovateľné kúzlo. Cintorín obklopený arkádami a vežami blízkych kostolov je prístupný z malého dvorčeku, na ktorom divoká voda Almkanalu roztáča pod dozorom kamenného sv. Jana Nepomuckého mlynské koleso.

Salzburg, cintorín sv. Petra

Salzburg, Salcburk i Soľnohrad

Česi Salzburg nazývajú aj Salcburk či Soľnohrad a ako už samotné meno napovedá, mesto získalo svoje bohatstvo a dôležitosť vďaka ťažbe soli. V okolí, v oblasti tzv. soľnej komory (Salzkammergut), je niekoľko pre turistov sprístupnených banských diel, kde sa zoznámite s históriou ťažby, a to veľmi pôsobivým a atraktívnym spôsobom. Známa je napríklad 36 metrov dlhá šmykľavka, po ktorej jazdili baníci medzi jednotlivými poschodiami dole a po ktorej sa dnes môžu zviesť aj turisti v bani Berchtesgaden.

Nutnosť dopravy soli zo Salzburska do Čiech stála v rokoch 1827–1836 za stavbou slávnej konskej železnice z Gmundenu do Linzu a Českých Budějovíc.

nočný Salzburg

My, Česi (ale aj Slováci), milujeme filmové hlášky, a tak sa isto kdekomu vybaví Zdeněk Svěrák z Troch veteránov: „Salzburg…Salzburg…, tak tam jsem taky nebyl.“ (Salzburg…Salzburg…, tak tam som tiež nebol.) Pokiaľ to platí aj o vás, tak sa ponáhľajte túto turisticky zážitkovú medzeru zaplniť. Uvidíte, že to bude stáť za to.

GPS: 47°47'59.9"N 13°02'40.3"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Radka Snížková, Pixabay

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rakúsko, Bad Ischl – alpská panoráma z ferraty Katrin
Publikované: 19.10.2015
Alpský vzduch, horská krajina, strieborné jazerá a vrcholy majestátnych hôr s pozadím ľadovca Dachstein. Takéto okamihy ponúka ferrata Katrin s nadmorskou výškou 1 542 m.

Rakúsko – jazerá Mondsee a Zeller See a hrad Hohenwerfen
Publikované: 8.7.2019
Rakúsko je pre nás stále obľúbenejšou destináciou, môžeme tam vyraziť na výlet k jazerám aj do hôr, a to všetko pokojne autom, pričom cesta nám nezaberie viac než pár hodín. Navyše sa jedná o našich susedov. Škoda, že sa ľudia často vyhýbajú výletom „za roh“ a dávajú prednosť väčšej exotike.

Rakúsko, Zell am See – čarovný salzburský región
Publikované: 26.1.2020
Dnes nás čaká výlet do rakúskej spolkovej krajiny Salzbursko, presnejšie do úchvatného regiónu Zell am See, presláveného veľkolepými lyžiarskymi strediskami, nádhernými jazerami, malebnými dedinkami či majestátnymi horami.

Horné Rakúsko – ferraty, turistika aj skvelé kúpanie pri jazerách
Publikované: 24.8.2020
Máte chuť vyraziť za krásnou prírodou, športom aj osviežením? Naším cieľom bude tento raz Horné Rakúsko, ktoré je pre letné dni ako stvorené. Podobný nápad má síce plno ďalších cestovateľov, ale ani tak sa nestretávame s preplnenými plážami okolo tunajších jazier, ani sa netvoria davy na tunajších ferratách, cyklistických trailoch či turistických cestách.

Rakúsko: Hallstatt – malebné mestečko na brehu jazera
Publikované: 6.4.2015
Toto malebné mestečko, patriace k svetovému dedičstvu UNESCO, sa nachádza v strede Rakúska, v oblasti, ktorá sa nie nadarmo nazýva Soľná komora. Táto oblasť je ohraničená vysokými vápencovými hrebeňmi a nachádza sa tu veľa krásnych jazier.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
14.9.2021
Najväčší festival súčasného umenia na Slovensku – Biela noc sa tento rok uskutoční od 17. septembra do 3. októbra v Bratislave a od 9. do 24. októbra 2021 v Košiciach.
8.9.2021
Už 11. septembra 2021 budete mať možnosť zažiť tradície a zvyky na podujatí Slivková paráda v Španej Doline. Od 10-tej hodiny vás čaká nielen varenie slivkového lekváru tradičným spôsobom, ale aj ochutnávka špecialít zo sliviek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 17. 9. 2021
sviatok:Olympia
dnes:
piatok 17.9.
20 °C
zajtra:
sobota 18.9.
19 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X