www.infoglobe.sk » Rakúsko, Salzburg: Javisko sveta

Rakúsko, Salzburg: Javisko sveta

Publikované: 16.5.2019
Označenie Javisko sveta (Die Bühne der Welt) dáva tušiť, že to najpôsobivejšie, čo môže človek vo svete hudby zažiť, sa deje práve tu. A možno nejde len o hudbu, krásne a historické mesto Salzburg by obstálo aj bez mozartovského kultu, ktorý je tu už po desaťročia nastolený.

Mozartove mesto

Salzburg je rodiskom Wolfganga Amadea Mozarta a od roku 1880 je v jeho rodnom dome múzeum. Sídli tu nadácia Mozarteum, ktorá spravuje Majstrov odkaz a každoročne usporadúva letný festival vážnej hudby. Spojenie Mozartovej hudby a historického barokového mesta je skutočne dokonalé. Koncerty sa konajú v kostoloch, na hrade, na zámkoch a v ďalších reprezentatívnych priestoroch. Existuje aj možnosť vypočuť si živú hudbu v reštaurácii, a to v kláštornej pivnici najstaršieho hostinca v Európe – Sternbräu v kláštore sv. Petra. Vraj tu večeral už Krištof Kolumbus, aj keď ten bol pochopiteľne o Mozartovu hudbu ochudobnený.

Salzburg   Mozartov rodný dom v uličke Getreidegasse

Hohensalzburg, rozľahlý stredoveký hrad

Pevnosť nad mestom, ktorá zdobí všetky fotografie Salzburgu, bola založená už v 11. storočí a počas ďalších rokov dostavovaná a zväčšovaná až do dnešnej podoby. Nikdy nebola dobytá, a tak máme dnes jedinečnú možnosť obdivovať tento kamenný skvost v plnej kráse. Hrad bol sídlom arcibiskupov, ktorí tu vo vojensky nepokojných rokoch dokonca žili trvalo.

Hohensalzburg

Salzburský dóm

Zásluhy za vybudovanie najväčšej katedrály v meste sa pripisujú arcibiskupovi Markovi Sittikovi a staviteľovi Santino Solariovi. Tento prvý barokový chrám severne od Álp bol vysvätený v roku 1628. Jeho kopula čnie do výšky 72 metrov a jeho dve veže sú ešte o 7 metrov vyššie. Slávnosť svätenia sa v priebehu histórie konala ešte raz, a to v roku 1959, kedy bola dokončená rekonštrukcia chrámu zničeného bombardovaním počas 2. svetovej vojny.

Salzburský dóm z pevnosti   Salzburský dóm

Cintorín sv. Petra a katakomby

Najstarobylejším miestom v celom Salzburgu je kláštor sv. Petra s priľahlým cintorínom a katakombami. Dejiny benediktínov sa tu začali písať už pred 1300 rokmi a bez prerušenia pokračujú dodnes. V skale pod hradom si dávni Salzburčania vybudovali skalné kaplnky prepojené chodbou. Dnes sa označujú ako katakomby, pod nimi sa ešte stále pochováva a miesto má neopakovateľné kúzlo. Cintorín obklopený arkádami a vežami blízkych kostolov je prístupný z malého dvorčeku, na ktorom divoká voda Almkanalu roztáča pod dozorom kamenného sv. Jana Nepomuckého mlynské koleso.

Salzburg, cintorín sv. Petra

Salzburg, Salcburk i Soľnohrad

Česi Salzburg nazývajú aj Salcburk či Soľnohrad a ako už samotné meno napovedá, mesto získalo svoje bohatstvo a dôležitosť vďaka ťažbe soli. V okolí, v oblasti tzv. soľnej komory (Salzkammergut), je niekoľko pre turistov sprístupnených banských diel, kde sa zoznámite s históriou ťažby, a to veľmi pôsobivým a atraktívnym spôsobom. Známa je napríklad 36 metrov dlhá šmykľavka, po ktorej jazdili baníci medzi jednotlivými poschodiami dole a po ktorej sa dnes môžu zviesť aj turisti v bani Berchtesgaden.

Nutnosť dopravy soli zo Salzburska do Čiech stála v rokoch 1827–1836 za stavbou slávnej konskej železnice z Gmundenu do Linzu a Českých Budějovíc.

nočný Salzburg

My, Česi (ale aj Slováci), milujeme filmové hlášky, a tak sa isto kdekomu vybaví Zdeněk Svěrák z Troch veteránov: „Salzburg…Salzburg…, tak tam jsem taky nebyl.“ (Salzburg…Salzburg…, tak tam som tiež nebol.) Pokiaľ to platí aj o vás, tak sa ponáhľajte túto turisticky zážitkovú medzeru zaplniť. Uvidíte, že to bude stáť za to.

GPS: 47°47'59.9"N 13°02'40.3"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Radka Snížková, Pixabay

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rakúsko, Bad Ischl – alpská panoráma z ferraty Katrin
Publikované: 19.10.2015
Alpský vzduch, horská krajina, strieborné jazerá a vrcholy majestátnych hôr s pozadím ľadovca Dachstein. Takéto okamihy ponúka ferrata Katrin s nadmorskou výškou 1 542 m.

Rakúsko – jazerá Mondsee a Zeller See a hrad Hohenwerfen
Publikované: 8.7.2019
Rakúsko je pre nás stále obľúbenejšou destináciou, môžeme tam vyraziť na výlet k jazerám aj do hôr, a to všetko pokojne autom, pričom cesta nám nezaberie viac než pár hodín. Navyše sa jedná o našich susedov. Škoda, že sa ľudia často vyhýbajú výletom „za roh“ a dávajú prednosť väčšej exotike.

SVET: Top 10 miest roku 2020
Publikované: 19.1.2020
Jeden z najznámejších cestovateľských bedekrov sveta zostavil odporúčací rebríček desiatich miest, ktoré by ste mali v roku 2020 určite navštíviť. Pozrite si ho v nasledujúcich riadkoch.

Rakúsko, Zell am See – čarovný salzburský región
Publikované: 26.1.2020
Dnes nás čaká výlet do rakúskej spolkovej krajiny Salzbursko, presnejšie do úchvatného regiónu Zell am See, presláveného veľkolepými lyžiarskymi strediskami, nádhernými jazerami, malebnými dedinkami či majestátnymi horami.

Rakúsko: Hallstatt – malebné mestečko na brehu jazera
Publikované: 6.4.2015
Toto malebné mestečko, patriace k svetovému dedičstvu UNESCO, sa nachádza v strede Rakúska, v oblasti, ktorá sa nie nadarmo nazýva Soľná komora. Táto oblasť je ohraničená vysokými vápencovými hrebeňmi a nachádza sa tu veľa krásnych jazier.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

3.4.2020
Pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitu a je jednou z mála zmysluplných činností, ktoré sa v súčasnej situácii dajú robiť. Prečo nespojiť pobyt v prírode s jej upratovaním?
2.4.2020
Západná časť hradného komplexu, ktorý okrem iného zahŕňa Jurkovičov palác a objekt šiestej brány, prechádza rekonštrukciou. Projekt obnovy národnej kultúrnej pamiatky má tri etapy. V súčasnej dobe sa dokončujú práce na bývalej reštaurácii, ktorá bola vystavaná podľa návrhu architekta Dušana Jurkoviča.
1.4.2020
V dôsledku celosvetovej pandémie koronavírusu sú pre verejnosť zatvorené aj múzeá či galérie po celom svete. No prostredníctvom bezplatnej služby Google Arts & Culture môžete z pohodlia vašej obývačky virtuálne navštíviť vyše 500 umelecko-vedných inštitúcií.  
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 3. 4. 2020
sviatok:Richard
dnes:
piatok 3.4.
13 °C
zajtra:
sobota 4.4.
12 °C