www.infoglobe.sk » Rakúsko, Salzburg: Javisko sveta

Rakúsko, Salzburg: Javisko sveta

Publikované: 16.5.2019
Označenie Javisko sveta (Die Bühne der Welt) dáva tušiť, že to najpôsobivejšie, čo môže človek vo svete hudby zažiť, sa deje práve tu. A možno nejde len o hudbu, krásne a historické mesto Salzburg by obstálo aj bez mozartovského kultu, ktorý je tu už po desaťročia nastolený.

Mozartove mesto

Salzburg je rodiskom Wolfganga Amadea Mozarta a od roku 1880 je v jeho rodnom dome múzeum. Sídli tu nadácia Mozarteum, ktorá spravuje Majstrov odkaz a každoročne usporadúva letný festival vážnej hudby. Spojenie Mozartovej hudby a historického barokového mesta je skutočne dokonalé. Koncerty sa konajú v kostoloch, na hrade, na zámkoch a v ďalších reprezentatívnych priestoroch. Existuje aj možnosť vypočuť si živú hudbu v reštaurácii, a to v kláštornej pivnici najstaršieho hostinca v Európe – Sternbräu v kláštore sv. Petra. Vraj tu večeral už Krištof Kolumbus, aj keď ten bol pochopiteľne o Mozartovu hudbu ochudobnený.

Salzburg   Mozartov rodný dom v uličke Getreidegasse

Hohensalzburg, rozľahlý stredoveký hrad

Pevnosť nad mestom, ktorá zdobí všetky fotografie Salzburgu, bola založená už v 11. storočí a počas ďalších rokov dostavovaná a zväčšovaná až do dnešnej podoby. Nikdy nebola dobytá, a tak máme dnes jedinečnú možnosť obdivovať tento kamenný skvost v plnej kráse. Hrad bol sídlom arcibiskupov, ktorí tu vo vojensky nepokojných rokoch dokonca žili trvalo.

Hohensalzburg

Salzburský dóm

Zásluhy za vybudovanie najväčšej katedrály v meste sa pripisujú arcibiskupovi Markovi Sittikovi a staviteľovi Santino Solariovi. Tento prvý barokový chrám severne od Álp bol vysvätený v roku 1628. Jeho kopula čnie do výšky 72 metrov a jeho dve veže sú ešte o 7 metrov vyššie. Slávnosť svätenia sa v priebehu histórie konala ešte raz, a to v roku 1959, kedy bola dokončená rekonštrukcia chrámu zničeného bombardovaním počas 2. svetovej vojny.

Salzburský dóm z pevnosti   Salzburský dóm

Cintorín sv. Petra a katakomby

Najstarobylejším miestom v celom Salzburgu je kláštor sv. Petra s priľahlým cintorínom a katakombami. Dejiny benediktínov sa tu začali písať už pred 1300 rokmi a bez prerušenia pokračujú dodnes. V skale pod hradom si dávni Salzburčania vybudovali skalné kaplnky prepojené chodbou. Dnes sa označujú ako katakomby, pod nimi sa ešte stále pochováva a miesto má neopakovateľné kúzlo. Cintorín obklopený arkádami a vežami blízkych kostolov je prístupný z malého dvorčeku, na ktorom divoká voda Almkanalu roztáča pod dozorom kamenného sv. Jana Nepomuckého mlynské koleso.

Salzburg, cintorín sv. Petra

Salzburg, Salcburk i Soľnohrad

Česi Salzburg nazývajú aj Salcburk či Soľnohrad a ako už samotné meno napovedá, mesto získalo svoje bohatstvo a dôležitosť vďaka ťažbe soli. V okolí, v oblasti tzv. soľnej komory (Salzkammergut), je niekoľko pre turistov sprístupnených banských diel, kde sa zoznámite s históriou ťažby, a to veľmi pôsobivým a atraktívnym spôsobom. Známa je napríklad 36 metrov dlhá šmykľavka, po ktorej jazdili baníci medzi jednotlivými poschodiami dole a po ktorej sa dnes môžu zviesť aj turisti v bani Berchtesgaden.

Nutnosť dopravy soli zo Salzburska do Čiech stála v rokoch 1827–1836 za stavbou slávnej konskej železnice z Gmundenu do Linzu a Českých Budějovíc.

nočný Salzburg

My, Česi (ale aj Slováci), milujeme filmové hlášky, a tak sa isto kdekomu vybaví Zdeněk Svěrák z Troch veteránov: „Salzburg…Salzburg…, tak tam jsem taky nebyl.“ (Salzburg…Salzburg…, tak tam som tiež nebol.) Pokiaľ to platí aj o vás, tak sa ponáhľajte túto turisticky zážitkovú medzeru zaplniť. Uvidíte, že to bude stáť za to.

GPS: 47°47'59.9"N 13°02'40.3"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Radka Snížková, Pixabay

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rakúsko, Bad Ischl – alpská panoráma z ferraty Katrin
Publikované: 19.10.2015
Alpský vzduch, horská krajina, strieborné jazerá a vrcholy majestátnych hôr s pozadím ľadovca Dachstein. Takéto okamihy ponúka ferrata Katrin s nadmorskou výškou 1 542 m.

Rakúsko: Hallstatt – malebné mestečko na brehu jazera
Publikované: 6.4.2015
Toto malebné mestečko, patriace k svetovému dedičstvu UNESCO, sa nachádza v strede Rakúska, v oblasti, ktorá sa nie nadarmo nazýva Soľná komora. Táto oblasť je ohraničená vysokými vápencovými hrebeňmi a nachádza sa tu veľa krásnych jazier.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

18.6.2019
Múzeum východných Čiech prešlo od minulého mája dôkladnou opravou. K obnove sa pridali aj dve sedemmetrové sochy z priečelia Eliškinho nábrežia a fontána. Pre verejnosť múzeum opäť otvoria už na jeseň.
17.6.2019
Nenechajte si ujsť čarovný festival s kvalitnou hudbou a množstvom sprievodného programu, ktorý sa uskutoční v prvý augustový víkend na lúke za Hontianskymi Nemcami (okres Krupina).
16.6.2019
Spoznajte krásy a zaujímavosti Malých Karpát. Využiť môžete turistický autobus Malokarpatský expres, ktorý premáva každú sobotu, nedeľu a počas štátnych sviatkov na trase Bratislava – Budmerice cez Svätý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 18. 6. 2019
sviatok:Vratislav