www.infoglobe.sk » Rakúsko, Bad Ischl – alpská panoráma z ferraty Katrin

Rakúsko, Bad Ischl – alpská panoráma z ferraty Katrin

Publikované: 19.10.2015
Alpský vzduch, horská krajina, strieborné jazerá a vrcholy majestátnych hôr s pozadím ľadovca Dachstein. Takéto okamihy ponúka ferrata Katrin s nadmorskou výškou 1 542 m.

Medzi Salzburgom a Linzom leží kúpeľné mestečko Bad Ischl, vklinené medzi alpských velikánov. Príjazd je jednoduchý, pretože sa vydávame južným krajom cez Dolní Dvořiště takmer až k rakúskemu Linzu. Nezabudnite si na českej strane kúpiť diaľničnú známku, pretože to býva často kontrolované. Odbočíme na Bad Ischl a pri tejto príležitosti vás povodíme mestom.

Bad Ischl

Bad Ischl je mesto tradície a moderny. Centrum v kúpeľnom štýle vás zavedie do roku 1848. Od tohto roku sa mestečko stalo letnou rezidenciou rakúskeho cisára Františka Jozefa I. (strýka Františka Ferdinanda d'Este). V Bad Ischle vás okúzli súhra tichého prostredia, vôňa hôr, ktorými si prerezali cestu rieky Traun a Ischl. Vyhlásené sú ale aj pramene „Ischler Sole“, ktoré obsahujú až 3% soli. Centrum mesta zapĺňa „Kaiserpark“ (Cisársky park), v ktorom trávila veľa času aj manželka cisára Elizabeth , známa tiež ako Sisi. Nezabudnite navštíviť čajovňu, ktorú Sisi dokonca vlastnila.

lanovka Katrin s bezpečnými kabínkami

Na konci mesta sa nachádza parkovisko, kde môžete bezplatne nechať svoje auto. Je to základňa pre jazdu lanovkou, ktorá vás priblíži k ferrate Katrin. Na parkovisku si nezabudnite kúpiť parkovací kupón a ústrižok si so sebou vezmite ku kase na lanovku. Peniaze za parkovanie vám tu budú odpočítane z lístka. Kupujeme si obojsmerný lístok a po chvíli zisťujeme, že sme urobili dobre.

cesta k ferrate cez les trvá asi 40 minút

Čaká na vás famózny výhľad na alpské vrcholy a vzďaľujúci sa malinký Bad Ischl. Hneď pri výstupe z lanovky je vyvesená tabuľa s popisom trasy na ferratu. Ešte si robíme fotky ľadovca a potom sa vydávame po vyšliapanej cestičke v smere červeného ukazovateľa s nápisom „Klettersteig“. Najskôr naše kroky smerujú po lúke a potom lesom prerasteným povrchovými koreňmi stromov. Až sa dostaneme k samotnému nástupu na skalnú alpskú krásku.

cesta k ferrate Katrincesta k ferrate Katrin

Neopomenuteľná je ferratová výbava s karabínami, podsedákom a helmou. Vezmite si aj rukavice, pretože oceľové lano vie urobiť pekne veľké pľuzgiere. Nezostáva nič iné než dať ruksak na chrbát a strach nechať rovno dole. Ferrata je síce prevažne na úrovni B, ale sú tu dosť exponované miesta, kedy si strach z výšky nesmiete pripustiť. Pokiaľ so sebou chcete zobrať dieťa, potom by malo mať športového ducha a kondičku, pretože jedna pasáž je na rozhraní B/C.

nástup na ferratuferrata Katrin

Krátko po nástupe a naťahovaní sa po prvých železných skobách nás čaká najťažší bod, kde musíme vynaložiť silu aj húževnatosť. Po ceste sa nachádza minimálne päť miest na odpočinok a nabratie novej energie. To je totiž pri tzv. zaistených cestách veľmi dôležité. Vždy vážte krok, venujte dostatok času odpočinku a nepreceňujte svoje sily. Asi v polovici trasy je zavesená schránka so zošitom, ktorý čaká na váš podpis. Mne sa tam podarilo odtlačiť aj kvapku vlastnej krvi z prasknutého pľuzgiera na prste na ruke. Ale ten okamih za to stál. Výhľad je nenahraditeľný.

výhľad z ferraty

výhľad z ferraty – napravo kúpeľné mestečko Bad Ischlvýhľad z ferraty

Skalní velikáni a modro sa lesknúce jazerá skvelo dopĺňajú nebesky modrú oblohu s decentnými bielymi obláčikmi. Uvidíte dokonca aj Traunstein, jazerá Traunsee, Wolfgangsee, Nussensse, Schwarzensee a za dobrej viditeľnosti aj Fuschlsee a Hallstätter See. Úplne na vrchole sa pýši kríž, ktorý bol cisárovi Františkovi Jozefovi I. darovaný k 50. narodeninám.

kríž na vrcholeKeď budete stáť na vrchole, budete si pripadať ako kráľ hôr.

Po takomto výkone si každý zaslúži odmenu. Keď pôjdete naspäť k lanovke, odporúčam vám navštíviť typické rakúske pohostinstvo „Katrin Almhütte“, kde jedlo naozaj zapĺňa obrovské taniere. To všetko za tradičné ceny bez horskej prirážky. Skvelé posedenie s úžasným výhľadom zaručí stopercentnú spokojnosť. A slnečné lúče s pocitom „zvládol/a som to“ sú pravou pochvalou prežitého dňa. Máte právo byť na seba pyšní.

Prevádzka lanovky

letná sezóna: 24. 4. – 2. 11. 2015 denne 9.00 –17.00 hod.

zimná sezóna: 12. 12. – apríl 2016 vždy v pia, so, ne od 10.00 – 16.00 hod.

GPS: (lanovka) 47°41'55.1"N 13°36'25.9"E

 

Text: Šárka Vacková

Preklad: Oskár Mažgút

Foto: Šárka Vacková, Wikipedia.org: Peterburg23Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Viete, že? Rakúsko: Soľná komora
Publikované: 18.11.2012
Východne od Salzburgu sa nachádza jedna z historicky najdôležitejších oblastí Rakúska. Územie, ležiace na hranici troch spolkových zemí, bolo osídlené už v dobe kamennej. Vydajme sa teda do okolia malebného mestečka Hallstatt, ktorého pôvab sa zrkadlí v priezračných vodách rovnomenného jazera.

Rakúsko, Ischgl - raj lyžiarskej turistiky a skialpinizmu
Publikované: 27.1.2019
Dnes sa vydáme do malebnej rakúskej obce Ischgl v spolkovej krajine Tirolsko (okres Landeck), ktorá sa rozprestiera priamo pod úpätím svetoznámeho lyžiarskeho strediska Silvretta Arena Ischgl-Samnaun v Paznaunskom údolí.

Rakúsko: Zaistená cesta v Johnsbachu
Publikované: 10.6.2017
Zábavný park v podobe zaistenej cesty sa ukrýva pod názvom Johnsbach klettersteig. Túto zaistenú cestu nájdete neďaleko najmladšieho rakúskeho národného parku Gesäuse, ktorý sa nachádza v Štajersku medzi Admontom a Hieflau.

Rakúsko, ferrata Drachenwand: kondička, sila, skúsenosť
Publikované: 1.11.2015
Pokiaľ hľadáte zložitejšiu ferratu, tak sa vydajte na Drachenwand do Rakúskych Álp. Grandiózny výhľad na Mesačné jazero (Mondsee) a dachsteinský masív vyžaduje fyzickú kondičku, poriadnu dávku vnútornej sily a predchádzajúce skúsenosti. Vďaka týmto aspektom si vychutnáte ako výstup na Dračiu stenu (Drachenwand), tak pohľad na alpské panorámy.

Rakúsko: Traunstein – ferratový strážca Soľnej komory
Publikované: 12.10.2015
Zavítajme na jednu z najkrajších zaistených ciest v Alpách. Pod vami sa striebri pokojná hladina azúrového soľného jazera Traunsee, na ktoré dohliadajú strážcovia Julských Álp, na horizonte sa klania Dachstein, Totes Gebirge a šumavské lesy. Tak to je vysnívaný Traunstein.

Rakúsko: Hallstatt – malebné mestečko na brehu jazera
Publikované: 6.4.2015
Toto malebné mestečko, patriace k svetovému dedičstvu UNESCO, sa nachádza v strede Rakúska, v oblasti, ktorá sa nie nadarmo nazýva Soľná komora. Táto oblasť je ohraničená vysokými vápencovými hrebeňmi a nachádza sa tu veľa krásnych jazier.

Rakúsko, Salzburg: Javisko sveta
Publikované: 16.5.2019
Označenie Javisko sveta (Die Bühne der Welt) dáva tušiť, že to najpôsobivejšie, čo môže človek vo svete hudby zažiť, sa deje práve tu. A možno nejde len o hudbu, krásne a historické mesto Salzburg by obstálo aj bez mozartovského kultu, ktorý je tu už po desaťročia nastolený.

Rakúsko: Dachstein – horský masív Severných vápencových Álp
Publikované: 21.1.2015
Rakúsko je typickou hornatou krajinou, ktorej väčšinu územia tvoria početné horské masívy Východných Álp. Rozsiahle horské komplexy oddelené hlbokými údoliami a vysoké vrchy klesajúce strmo do dolín tvoria charakteristický ráz alpskej krajiny Rakúska.

Rakúsko, Štajersko - Medvedia tiesňava a vrch Hochlantsch
Publikované: 11.2.2015
Rakúsko je alpská krajina oplývajúca nespočetným množstvom prírodných krás. Nemusia to byť vždy len vychýrené lyžiarske strediská, či do výšok siahajúce zasnežené končiare monumentálnych alpských štítov, ktoré sa oplatí navštíviť. Nemenej zaujímavé sú aj dve obdivuhodné lokality nachádzajúce sa neďaleko mesta Graz v pohorí Grazer Bergland – Medvedia tiesňava a vrch Hochlantsch.

Rakúsko: Lyžovanie v Alpách I. – lyžiarske stredisko vidieckeho typu Dachstein West
Publikované: 31.1.2016
Zima je v plnom prúde a snehu je bohužiaľ v našej krajine každým rokom menej. Pokiaľ sa neuspokojíte s veľkosťou našich svahov a ich umelým snehom, nezostáva vám nič iné, než sa vydať do Álp.

Rakúsko, Salzbursko – krátky výlet do hôr I.
Publikované: 30.8.2015
S kamarátkou sme sa rozhodli, že vyrazíme na výlet. Už len plánovanie cesty bolo skvelé. Pozerala som si rôznych sprievodcov, hľadala som nejakú inšpiráciu na stránkach cestovných kancelárií a nakoniec sme sa rozhodli, že navštívime krásne miesto v blízkosti Salzburgu, malú dedinku Abtenau, ktorá bude naším zázemím, odkiaľ budeme cestovať po okolí.

Rakúsko, Salzbursko – krátky výlet do hôr II.
Publikované: 6.9.2015
Pre ďalší deň sme s kamarátkou zvolili prechádzku po vysokohorskej platenej ceste Grossglockner Hochalpenstrasse, ktorá je dlhá asi 48 km. S rôznymi odbočkami a zastávkami sa nám cesta ale asi pretiahne...

Rakúsko, Štajersko: Hora zážitkov - Erzberg
Publikované: 13.3.2013
Poslednou zastávkou na našom putovaní cez tri štáty bola hora Erzberg ležiaca v Štajersku. Tá je známa, ako jedno z najbohatších európskych ložísk železnej rudy a patrí k najväčším turistickým atrakciám celého regiónu.


Súvisiaca fotogaléria

Rakúsko, Ischgl – Tirolský lyžiarsky klenot
Tentoraz vás zavedieme do malebnej rakúskej obce Ischgl v spolkovej krajine Tirolsko, ktorá sa ro...

Rakúsko: Schneeberg – alpská dvojtisícovka
Hora Schneeberg sa rozprestiera v rakúskej spolkovej krajine Dolné Rakúsko, leží približne 70 km ...

Rakúsko: Raj vyznávačov vysokohorskej turistiky
Nízke Taury (Niedere Tauern) sú rozsiahlym pohorím, ktoré sa nachádza približne v centrálnej čast...

Rakúsko: Vysoké Taury – očarujúce a monumentálne
Vysoké Taury (Hohe Tauern) sú rozsiahlym a mohutným horstvom Východných Álp, ktoré sa môžu p...

Rakúsko, Salzbursko – lokalita Skicircus
Lyžiarsku lokalitu Skicircus rozprestierajúcu sa v oblasti nad obcami Saalbach, Hinterglemm a Leo...

Rakúsko: Štajersko – putovanie prírodou III.
Po zime prichádza jar. Príroda opäť ožije a niet lepšieho nápadu, ako si vyjsť na prechádzku do h...

Rakúsko: Štajersko – putovanie prírodou II.
Najzelenšia krajina Rakúska vás pozíva na návštevu pôvabných hôr, lesov, viníc, ovocných sadov a ...

Rakúsko: Štajersko – putovanie prírodou I.
Spolková krajina Štajersko v sebe ukrýva jedinečný kontrast vysokých hôr a pod nimi sa rozprestie...

Rakúsko: Mariazell a Mariazeller – Bürgeralpe
Maličké mestečko Mariazell patrí k najvýznamnejším pútnickým miestam v strednej Európe. Zároveň j...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Pamiatky okolo nás

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Elektrický mlynček na korenie
2. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
3. cena:
Darčeková kazeta VINCENTKA
1. cena redakcie:
Wellness pobyt pre 2 osoby na 2 noci s polpenziou a procedúrami v Grand Hoteli Bellevue**** Vysoké Tatry
2. cena redakcie:
Fitness náramok SAMSUNG Galaxy Fit e
3. cena redakcie:
Celodenný vstup do Aquacity Poprad pre 2 osoby

Aktuality:

8.12.2019
V roku 2026 bude Slovensko spolu s Fínskom hostiť titul Európske hlavné mesto kultúry, ktorý má upriamiť pozornosť na bohatstvo a rozmanitosť danej krajiny v Európe. Zároveň má vyzdvihnúť spoločné črty oboch krajín.
7.12.2019
Vianočnú atmosféru na vsetínskom zámku odo dnes navodí výstava s názvom Sklenené Vianoce, ktorá predstaví súčasné aj historické sklenené vianočné ozdoby a dekoratívne aj umelecké sklo. Výstava potrvá do 19. januára 2020.
6.12.2019
SNM – Prírodovedné múzeum vás pozýva na výstavu TRITRI - Tatry očami geológov, ktorá prostredníctvom fotografií prináša pohľad na prácu geológov snažiacich sa rôznymi výskumnými metódami dešifrovať a pochopiť zložitú geologickú históriu vytvárajúcu unikátny prírodný klenot.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ANDORRA a VATIKÁN:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 8. 12. 2019
sviatok:Marína
dnes:
nedeľa 8.12.
3 °C
zajtra:
pondelok 9.12.
3 °C