www.infoglobe.sk » Portugalsko – ostrov Madeira VII

Portugalsko – ostrov Madeira VII

Publikované: 4.7.2016
V tomto dieli sa pozrieme na východnú časť ostrova, teda smerom od Funchalu až k východnému cípu, kde vládne sucho. Akoby to ani nebola Madeira, ktorú sme spoznali doposiaľ. Ráz krajiny sa úplne zmenil, nie je tu takmer žiadne vegetácia. Trochu zelenej sa objaví len po daždi. Do týchto miest totiž levády nevedú, tie nájdete iba v horách. Územie je ale obývané, takže minimum vegetácie tu predsa len je.

Madeira – východný cíp

Míňame rozľahlé oplotené pozemky plné solárnych panelov, ktoré sa striedajú s vyprahnutou červenou pôdou. Na červené prvky sme narazili už aj predtým v horách, všetko to sú zvyšky lávových kameňov.

Madeira – východný cíp   Madeira – východný cíp

Sme v Ponta do Sao Lourenco a pod útesom sa nachádza čierna piesková pláž Prainha. Po zaparkovaní môžete zostúpiť a ak ste odolný voči studenej vode, môžete sa aj vykúpať. Z kruhového objazdu vľavo je to len kúsok k vyhliadke Ponta do Rosto, odkiaľ uvidíte nielen krásne skalnaté scenérie, ale za dobrého počasia aj ostrov Porto Santo, ktorý je vzdialený necelých 50 km a dostanete sa na neho z Funchalu asi 2hodinovou plavbou. Naopak z kruhového objazdu vpravo sa dostanete k oáze Casa do Sardinha a k ostrovom Ilhéu da Cevada a Ilhéu da Farol, ktorými je východný cíp Madeiry zakončený. Na druhom z nich sa v nadmorskej výške 103 m nachádza maják, ktorého svetlo upozorňuje námorníkov už z veľkej diaľky. Pokiaľ sa vydáte peši až na koniec, musíte počítať s nevľúdnosťou počasia.

Ponta do Rosto – vyhliadka

Ponta do Rosto – vyhliadka   Ponta do Rosto – vyhliadka

Z východného cípu smerom k Funchalu sa nachádza bývalá rybárska dedina (farnosť založená v roku 1561) Canical, ktorá sa preslávila lovením veľrýb. Po zaniknutej tradícii tu zostalo múzeum veľrýb s exemplármi v životnej veľkosti a tradíciu pripomína aj rybársky festival, ktorý sa každoročne koná tretiu septembrovú nedeľu. Obraz Panny Márie z rybárskej kaplnky pláva vo vyzdobenej loďke po mori a sprevádzajúca modlitba sľubuje šťastný návrat všetkých rybárov. Mesto, ktoré svoj status získalo až v roku 1994, je známe hlavne výrobou cestovín. Styčným bodom je stále sa rozširujúci nákladný prístav, takže čokoľvek na Madeiru privezú, mieri sem. Aj cisterny s benzínom. Celý východný cíp od dediny Canical až po posledný ostrov dosahuje dĺžku 6 km.

Machico

Cestou do Funchalu míňame mesto Machico, kde sa moreplavci, ktorí ostrov objavili, po prvý raz vylodili v r. 1419. Odtiaľ dnes začína aj jediná diaľnica na Madeire. Áno, aj severná strana má 2prúdovú cestu, ale diaľnice, na ktoré ste zvyknutí, tu veľmi nehľadajte. Okrem historického centra mesta je v Machicu turisticky obľúbená pevnosť Forte do Amparo a piesočná pláž so žltým, v slnku sa lesknúcim až zlatistým pieskom, ktorý bol dovezený z Maroka. Spolu s plážou bola v roku 2008 vybudovaná aj betónová stena zasahujúca až do zátoky, aby pláž chránila. Madeira neoplýva veľkým počtom pláží, táto je z nich asi najobľúbenejšia. Machico nikdy nebolo oficiálnym hlavným mestom ostrova, aj keď v minulosti bolo nazývané Kapitána, čo v preklade znamenalo niečo ako hlavný stan veliteľov. Každý rok v júni si tu miestni pripomínajú slávnostné vylodenie, ktoré sa opakuje v dobových kostýmoch, a mesto sa duchom vráti do 15. storočia. Vtedy sa stalo centrom pre pestovanie cukrovej trstiny. Aj dnes sa niektorí obyvatelia živia poľnohospodárstvom na známych terasovitých políčkách, kde pestujú vínnu révu, ovocie, zemiaky, obilniny, ale prevažná väčšina obyvateľov dnes pracuje v cestovnom ruchu.

Santa Cruz

Z Machica je neďaleko k medzinárodnému letisku a k mestu Santa Cruz, v ktorom sa ocitne každý, kto na Madeiru priletí. Letisko a jeho pristávacia dráha je popísaná v časti III.

letisko Madeira   letisko Madeira

Jednou z farností Santa Cruz je obec Camacha (700 m n. m.), preslávená najmä ručnou výrobou ratanového nábytku a iných užitočných vecí z prútia. Najväčšiu predajňu nájdete na námestí v budove Relógio (hodiny). Precízne spracované kúsky si ale bohužiaľ kúpiť nemôžeme.

Camacha   Camacha

Obec má však jedno prvenstvo, a to prvý futbalový zápas na území Portugalska, ktorý sa konal na námestí v roku 1875. Zásluha zaň patrí anglickému prisťahovalcovi, ktorý postavil proti sebe dve družstvá a použil pritom futbalovú loptu, ktorú si sem priviezol so sebou. Tunajšia úrodná pôda je vhodná pre ovocné sady, vyrába sa tu cédrové víno aj pivo.

Camacha

Diaľnica z Machica pokračuje až do Funchalu a pracuje sa na ďalších úsekoch.

Do východnej oblasti patrí ešte niekoľko atraktívnych zastávok, ktoré sú na ceste vnútrozemím smerom k severovýchodnému pobrežiu. O nich si však povieme až v ďalšej časti.

Ponta do Rosto

GPS: (Canical) 32°44'19.6"N 16°44'17.2"W

Text: Monika Babická

Foto: Monika Babická, Wikimedia Commons: Maximovich Nikolay, Coeli

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

EURÓPA: Dedinka digitálnych nomádov
Publikované: 1.3.2021
Súostrovie Madeira sa stalo útočiskom digitálnych nomádov, teda ľudí, ktorí si na živobytie zarábajú pomocou telekomunikačných technológií a nie sú pri tom závislí od lokality. Títo novodobí cestovatelia z celého sveta sú pozývaní do dedinky Ponta do Sol.

Portugalsko – ostrov Madeira IX
Publikované: 5.9.2016
K vyhliadke Balcoes, ktorá sa nachádza 860 m n. m., vedie od farmy z Ribeiro Frio pohodlná a dostatočne široká cesta. Názov je naozaj výstižný, vyhliadka skutočne pripomína prírodný balkón, z ktorého sa dívate do hlbokého údolia. Snáď vďaka pohľadu z výšin máte pocit, že vidíte kúsok raja.

Portugalsko – ostrov Madeira VIII
Publikované: 29.8.2016
Vydávame sa z Funchalu smerom k severovýchodnému pobrežiu do krajského mesta Santana. Cestou sú ale zaujímavé miesta, takže z priamej trasy zídeme a pozrieme sa napríklad k najvyšším vrcholom Madeiry, na kamenné iglú a k zátoke Faial. Pokiaľ ste ešte nenavštívili jaskyňu a vulkanické centrum Grutas Sao Vicente, dá sa tam dostať ze Santany pozdĺž severného pobrežia. Ako sme už spominali, Sao Vicente je hranicou medzi západnou a východnou časťou ostrova.

Portugalsko, Porto – (nielen) vinárske centrum – VIDEO
Publikované: 23.8.2016
Portské víno pozná asi každý. Možno sa vám v spojení s Portom vybaví aj vysoký oceľový most s majestátnym oblúkom cez rieku Douro alebo drevené lodičky so sudmi vína, ktoré tento drahocenný nápoj privážali z viníc vo vnútrozemí do mesta . Porto je ale veľmi rozmanité mesto s bohatou históriou, kultúrou, gastronómiou i neďalekými plážami na pobreží Atlantiku a každoročne právom láka viac a viac návštevníkov.

Portugalsko, Coimbra – univerzitné srdce Ibérie – VIDEO
Publikované: 16.8.2016
Zhruba na pol ceste medzi Lisabonom a Portom leží stopäťdesiattisícové študentské mesto Coimbra. Z kopca nad riekou Mondego na neho hľadí jedna z najstarších univerzít v Európe a úplne najstaršia v Portugalsku. Založená bola v roku 1290, teda takmer 60 rokov pred vznikom slávnej Karlovej univerzity v Prahe. Vďaka desiatkam tisíc univerzitných študentov je Coimbra takmer ideálnym miestom, kde si užiť portugalský nočný život.

Portugalsko, Sintra – romantické mestečko neďaleko Lisabonu – VIDEO
Publikované: 9.8.2016
Len zhruba 45 minút cesty vlakom z centra Lisabonu stojí mestečko Sintra, ktoré sa preslávilo hlavne svojim hradom, palácmi a mnohými neobvyklými romantickými budovami. Okrem toho sa okolo neho rozkladá krásny prírodný park Sintra-Cascais a neobvyklé hory, ktoré priam vyzývajú k výletom. Poďme sa teda spoločne pozrieť do Sintry.

Portugalsko, Lisabon – najstaršie mesto západnej Európy – VIDEO
Publikované: 2.8.2016
Lisabon právom patrí k najnavštevovanejším mestám Európy. Žlté električky, kopce a lanovky... Môžete sa na dlhé hodiny stratiť v jeho farebných uličkách s vlajúcim prádlom, vychutnať si kávu spolu s miestnymi v jednej z mnohých kaviarničiek a ochutnávať k tomu miestne sladké pečivo alebo vyraziť k majestátnemu červenému mostu Ponte 25 de Abril, ktorý ako by z oka vypadol sanfranciskému Golden Gate Bridge.

Portugalsko – najzápadnejší výbežok európskeho kontinentu – VIDEO
Publikované: 26.7.2016
Víno, káva, útesy a vlny. Najzápadnejšia krajina kontinentálnej Európy patrí medzi tie, kde si na svoje príde snáď úplne každý. Taktiež sa radí medzi 20 najnavštevovanejších zemí sveta. Ponúka nielen nádherné pláže, a to vrátane tých najlepších surferských z celej Európy, ale aj krásnu prírodu vo vnútrozemí, bohatú kultúru i rušné pulzujúce mestá. Poďme sa spoločne pozrieť do Portugalska.

Portugalsko – ostrov Madeira VI
Publikované: 6.6.2016
Ďalšou zastávkou smerom na západ je Porto Moniz. Pokiaľ idete od Sao Vicente, cestou cez tunely sa zastavte v mestečku Ribeira da Janela. Je to miesto s tmavými vulkanickými skalami a so skalou milencov, ktorá sa týči z mora.

Portugalsko – ostrov Madeira V
Publikované: 30.5.2016
Okrem známeho madeirského vína, ktorého najväčším odberateľom je Japonsko, patrí k tradičným nápojom poncha – likér s citrónovou šťavou. Namiesto citrónu sa môže pridať šťavu z pomaranča alebo marakuje. Podáva sa buď na osvieženie chladený, alebo ako prevencia pred nachladnutím teplý. Oslavy vína v podobe vínneho festivalu sa tu konajú na prelome augusta a septembra.

Portugalsko – Madeira IV
Publikované: 23.5.2016
Keď pred miliónmi rokov nastal v Atlantiku výbuch lávy, vznikol tu 5 000 metrov vysoký lávový masív, z ktorého dnes vidíme len jeho časť ako ostrov. Ostrov, ktorý si dnes vystačí s vlastnými prostriedkami. Má niekoľko elektrární (vodné a veterné), úrodnú pôdu a more plné rýb.

Portugalsko – ostrov Madeira lll
Publikované: 16.5.2016
Na ostrov jedine leteckou dopravou. Prekonávať vzdialenosť od najbližšej pevniny, ktorá je vzdialená takmer 1 000 km od Portugalska a 600 km od severnej Afriky, sa snáď ani inak nedá. Navyše plavba zámorskou loďou po Atlantiku nemusí byť pre každého príjemná.

Portugalsko – ostrov Madeira II.
Publikované: 6.3.2016
Ostrov v Atlantiku, kde vďaka vlhku, teplu a úrodnej pôde môžete pestovať takmer čokoľvek. Kde sa berie voda vhodná na zavlažovanie a na akom princípe vlastne všetko funguje?

Portugalsko – ostrov Madeira I.
Publikované: 28.2.2016
Súostrovie a zároveň ostrov v spoločenstve Makaronézie. V madeirskom súostroví, ktorého dve tretiny tvorí prírodná rezervácia, sú obývané iba dva ostrovy: Madeira a Porto Santo.


Súvisiaca fotogaléria

Portugalsko – dovolenka pri mori aj chodenie po pamiatkach
Portské víno, surferi, Christiano Ronaldo, jedny z najkrajších pláží, nočný život a krásna archit...

Portugalsko, ostrov Madeira – Funchal: Tropická záhrada
Jardim Tropical Monte Palace nájdete hneď pri výstupe z lanovky, ktorá vedie z východnej časti po...

Portugalsko, ostrov Madeira – Funchal: Botanická záhrada
Jardim botanico da Madeira sa rozkladá na svahoch nad hlavným mestom Funchal. Prístupná je kabínk...


Súvisiace video

Portugalsko, Porto – (nielen) vinárske centrum Portugalska
Portské víno pozná snáď každý, ale vybaví sa vám pri zmienke o Porte aj niečo ďalšie? Pokiaľ nie,...

Portugalsko, Sintra – romantické mestečko
Portugalsko ponúka mnoho pamiatok, ktoré sú zapísané do zoznamu UNESCO, a mestečko Sintra je jedn...

Portugalsko, Lisabon – najstaršie mesto západnej Európy
Kopce, žlté električky, lanovky a zas tie kopce – presne toto vystihuje jedno z najnavštevovanejš...

Portugalsko – najzápadnejší výbežok európskeho kontinentu
Portugalsko je najzápadnejšou krajinou kontinentálnej Európy a radí sa medzi 20 najnavštevovanejš...

Portugalsko, Fátima: A zázraky sa dejú
Portugalská Fátima je jedno z najnavštevovanejších pútnických miest na zemi. Mestečko, kde sa rok...

Portugalsko, Coimbra–najstaršie univerzitné mesto
Coimbra leží asi v polovici cesty medzi Lisabonom a Portom, v regióne Braga, na rieke Mondego. Co...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

22.9.2021
V sobotu 9. októbra 2021 sa vo viacerých mestách, mestských častiach a obciach bratislavskej župy uskutoční tradičné Jablkové hodovanie. Tento sviatok všetkých milovníkov zdravého ovocia prinesie ochutnávky i dobrú zábavu.
21.9.2021
Obľúbený festival vedy – Európska noc výskumníkov sa tento rok uskutoční 24. septembra 2021, avšak kvôli neutíchajúcej pandémii bude jeho hlavný program v interaktívnom online štúdiu. Festival bude doplnený o aktivity na školách a ďalšie sprievodné podujatia či súťaže.
15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 22. 9. 2021
sviatok:Móric
dnes:
streda 22.9.
16 °C
zajtra:
štvrtok 23.9.
17 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X