www.infoglobe.sk » Portugalsko – ostrov Madeira IX

Portugalsko – ostrov Madeira IX

Publikované: 5.9.2016
K vyhliadke Balcoes, ktorá sa nachádza 860 m n. m., vedie od farmy z Ribeiro Frio pohodlná a dostatočne široká cesta. Názov je naozaj výstižný, vyhliadka skutočne pripomína prírodný balkón, z ktorého sa dívate do hlbokého údolia. Snáď vďaka pohľadu z výšin máte pocit, že vidíte kúsok raja.

Madeira

Pravdepodobne cestou narazíte na kvety kamélií alebo hadinca – oficiálneho kvetu Madeiry – nazývaného Macaroco, botanicky Echium candicans.

Madeira, cesta na Balcoes Madeira, vyhliadka Balcoes Madeira, vyhliadka Balcoes Madeira, vyhliadka Balcoes

Pokračujeme ďalej k severnému pobrežiu k ďalšej možnej zastávke – tou je zátoka Faial, vytvorená kamením do kruhového pôdorysu, kde sa v lete skáče do prílivových vĺn. Od krajského mesta Santany nás delí necelých 10 km.

Madeira

Mesto bolo založené v roku 1835. Svoj štatút získalo až v roku 2001. Oblasť Santana je vedená na zozname UNESCO ako biosférická rezervácia. V centre mesta sa nachádza skanzen domčekov so slamenou strechou do písmena „A“ ako ukážka dobovej architektúry pôvodného obyvateľstva zo 16. storočia. Väčšina týchto dochovaných stavieb ale nie je starší než 100 rokov.

Madeira, obec Santana

Na prízemí sa väčšinou nachádzala jedna miestnosť, ktorá slúžila na spanie, varilo sa vonku a pôda bola ponechaná sliepkam. S koncom pestovania obilia zanikla aj slamená strecha. V ukážkových domčekoch sú dnes obchody so suvenírmi a všemožnými lákadlami pre turistov. V jednom z nich je aj kvetinárstvo, kde si môžete kúpiť cibuľky aj sadenice, väčšinou rovnaké ako v tržnici vo Funchale. Ich vývoz zatiaľ nie je nijako obmedzený, ale pred cestou si to radšej overte. Madeira Theme Park Santana alebo skanzen doposiaľ obývaných domčekov na ploche niekoľkých hektárov sa nachádza vľavo od kruhového objazdu z centra Santany. Tu sa v jednotlivých tematicky delených sekciách zoznámite s tradíciami, históriou, prírodou a kultúrou Madeiry. Otvorené je denne okrem pondelka a za vstupné dáte 10 eur.

Madeira, Santana centrum   Madeira, Santana

Pozdĺž severného pobrežia sa zo Santany po hodinovej jazde dostanete do Sao Vicente a Grutas – vulkanickej jaskyne spolu s vulkanickým centrom s oficiálnym názvom Grutas e Centro do Vulcanismo de São Vicente. K tomuto miestu sa dá dostať aj priamo z Funchalu cez Ribeira Brava a ďalej najdlhším tunelom na Madeire. Z parkoviska sa vydajte pozdĺž toku cez lanový most a park a ste pri pokladni.

Madeira, São Vicente   Madeira, Grutas

Jaskyňa s vulkanickými chodbami vznikla erupciou pred cca 890 tisíc rokmi. Objavená bola v roku 1885 a pre verejnosť sprístupnená 1. 10. 1996 ako prvá vulkanická jaskyňa v Portugalsku. Za vstupné 8 eur navštívite nie len jaskyňu, ktorej prehliadka vám zaberie asi 40 minút, ale tiež vulkanické centrum s interaktívnou ukážkou sopečnej činnosti, výstavou hornín a prírodných úkazov. Nakoniec sa dole zveziete špeciálnym nákladným výťahom, ktorý simuluje otrasy horniny po erupciu, takže se nebojte, keď začne plošina vibrovať a zhasne svetlo. V kinosále si pozriete krátky 3D film o vzniku ostrova. Len si pripomeňme, že Madeira vznikla vulkanickou činnosťou a je súčasťou vulkanického pohoria dlhého asi 1500 km.

Grutas, vulkanické centrum São Vicente   Grutas, vulkanické centrum São Vicente

Grutas, vulkanické centrum São Vicente

Osvetlená trasa vulkanickej jaskyne je dlhá 700 m a tunelmi vás prevedie okolo jazierok a kaskádovitých vodopádov. Každé rameno má iné prevýšenie – podľa toho, aká horúca láva pretekala a aké plyny pri toku vznikali. Čím bola láva horkejšia, tým bola tekutejšia a zanechala nižšie usadeninu. Zaujímavým úkazom je jaskynná flóra jasne zelenej farby, ktorá rastie do kužeľovitých tvarov. Tie najzaujímavejšie útvary sú nasvietené a sprievodca vás na ne upozorní. V jaskyni sa nachádza aj tzv. galéria, ktorá siaha do výšky 5 metrov a je najvyšším miestom jaskyne. Grutas e Centro do Vulcanismo de São Vicente môžete navštíviť denne okrem vianočných sviatkov.

Grutas, vulkanické centrum São Vicente   Grutas, vulkanické centrum São Vicente

Santana

GPS: (vulkanické centrum) 32°47'50.8"N 17°02'32.2"W

Text a foto: Monika Babická

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Portugalsko – ostrov Madeira VIII
Publikované: 29.8.2016
Vydávame sa z Funchalu smerom k severovýchodnému pobrežiu do krajského mesta Santana. Cestou sú ale zaujímavé miesta, takže z priamej trasy zídeme a pozrieme sa napríklad k najvyšším vrcholom Madeiry, na kamenné iglú a k zátoke Faial. Pokiaľ ste ešte nenavštívili jaskyňu a vulkanické centrum Grutas Sao Vicente, dá sa tam dostať ze Santany pozdĺž severného pobrežia. Ako sme už spominali, Sao Vicente je hranicou medzi západnou a východnou časťou ostrova.

EURÓPA: Dedinka digitálnych nomádov
Publikované: 1.3.2021
Súostrovie Madeira sa stalo útočiskom digitálnych nomádov, teda ľudí, ktorí si na živobytie zarábajú pomocou telekomunikačných technológií a nie sú pri tom závislí od lokality. Títo novodobí cestovatelia z celého sveta sú pozývaní do dedinky Ponta do Sol.

Portugalsko – ostrov Madeira VII
Publikované: 4.7.2016
V tomto dieli sa pozrieme na východnú časť ostrova, teda smerom od Funchalu až k východnému cípu, kde vládne sucho. Akoby to ani nebola Madeira, ktorú sme spoznali doposiaľ. Ráz krajiny sa úplne zmenil, nie je tu takmer žiadne vegetácia. Trochu zelenej sa objaví len po daždi. Do týchto miest totiž levády nevedú, tie nájdete iba v horách. Územie je ale obývané, takže minimum vegetácie tu predsa len je.

Portugalsko – ostrov Madeira VI
Publikované: 6.6.2016
Ďalšou zastávkou smerom na západ je Porto Moniz. Pokiaľ idete od Sao Vicente, cestou cez tunely sa zastavte v mestečku Ribeira da Janela. Je to miesto s tmavými vulkanickými skalami a so skalou milencov, ktorá sa týči z mora.

Portugalsko – ostrov Madeira V
Publikované: 30.5.2016
Okrem známeho madeirského vína, ktorého najväčším odberateľom je Japonsko, patrí k tradičným nápojom poncha – likér s citrónovou šťavou. Namiesto citrónu sa môže pridať šťavu z pomaranča alebo marakuje. Podáva sa buď na osvieženie chladený, alebo ako prevencia pred nachladnutím teplý. Oslavy vína v podobe vínneho festivalu sa tu konajú na prelome augusta a septembra.

Portugalsko – Madeira IV
Publikované: 23.5.2016
Keď pred miliónmi rokov nastal v Atlantiku výbuch lávy, vznikol tu 5 000 metrov vysoký lávový masív, z ktorého dnes vidíme len jeho časť ako ostrov. Ostrov, ktorý si dnes vystačí s vlastnými prostriedkami. Má niekoľko elektrární (vodné a veterné), úrodnú pôdu a more plné rýb.

Portugalsko – ostrov Madeira lll
Publikované: 16.5.2016
Na ostrov jedine leteckou dopravou. Prekonávať vzdialenosť od najbližšej pevniny, ktorá je vzdialená takmer 1 000 km od Portugalska a 600 km od severnej Afriky, sa snáď ani inak nedá. Navyše plavba zámorskou loďou po Atlantiku nemusí byť pre každého príjemná.

Portugalsko – ostrov Madeira II.
Publikované: 6.3.2016
Ostrov v Atlantiku, kde vďaka vlhku, teplu a úrodnej pôde môžete pestovať takmer čokoľvek. Kde sa berie voda vhodná na zavlažovanie a na akom princípe vlastne všetko funguje?

Portugalsko – ostrov Madeira I.
Publikované: 28.2.2016
Súostrovie a zároveň ostrov v spoločenstve Makaronézie. V madeirskom súostroví, ktorého dve tretiny tvorí prírodná rezervácia, sú obývané iba dva ostrovy: Madeira a Porto Santo.


Súvisiaca fotogaléria

Portugalsko – dovolenka pri mori aj chodenie po pamiatkach
Portské víno, surferi, Christiano Ronaldo, jedny z najkrajších pláží, nočný život a krásna archit...

Portugalsko, ostrov Madeira – Funchal: Tropická záhrada
Jardim Tropical Monte Palace nájdete hneď pri výstupe z lanovky, ktorá vedie z východnej časti po...

Portugalsko, ostrov Madeira – Funchal: Botanická záhrada
Jardim botanico da Madeira sa rozkladá na svahoch nad hlavným mestom Funchal. Prístupná je kabínk...


Súvisiace video

Portugalsko, Porto – (nielen) vinárske centrum Portugalska
Portské víno pozná snáď každý, ale vybaví sa vám pri zmienke o Porte aj niečo ďalšie? Pokiaľ nie,...

Portugalsko, Coimbra – univerzitné srdce Ibérie
Portugalské mesto Coimbra leží zhruba na pol ceste medzi Lisabonom a Portom. Z kopca naň dohliada...

Portugalsko, Sintra – romantické mestečko
Portugalsko ponúka mnoho pamiatok, ktoré sú zapísané do zoznamu UNESCO, a mestečko Sintra je jedn...

Portugalsko, Lisabon – najstaršie mesto západnej Európy
Kopce, žlté električky, lanovky a zas tie kopce – presne toto vystihuje jedno z najnavštevovanejš...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Náučné prechádzky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Sada vitamínov pre Vaše zdravie + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy - Linda a kľúč od Andary
1. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakcie:
Exkluzívna kolekcia mini dámskych vôní VERSACE
3. cena redakcie:
Knižná publikácia Bratislava známa - neznáma z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

16.6.2021
Kráľ Žigmund, krátko po nástupe na uhorský trón, musí zachrániť svoju manželku kráľovnú Máriu z chorvátskeho zajatia. Vyzbieraním výkupného poverí svojho verného vojvodu Stibora zo Stiboríc. Pomôžte aj vy Stiborovi. Vyrazte na štyri jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Žigmundove dukáty a osloboďte kráľovnú Máriu zo zajatia.

15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbskom Plese vo Vysokých Tatrách sa stala prvou osobnou lanovkou na Slovensku vybavenou špeciálnymi ochrannými prvkami, ktoré by mali zabrániť kolíziám s prelietajúcim vtáctvom.
12.6.2021
V Českých Budějoviciach je výstava sôch pod šírym nebom už tradíciou. Tie sa nachádzajú v uliciach i v parkoch, čo znamená, že umenie prichádza za ľuďmi do ich prirodzeného prostredia, a teda nemusíte za ním do galérií.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST na Slovensku:

TOP 5 MIEST na Slovensku

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Martin - hlavné mesto kultúry Slovákov

Bratislava - malé veľké mesto

Košice – unikátna metropola východného Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lone prírody

Trenčín – majestátny hrad nad Váhom

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 18. 6. 2021
sviatok:Vratislav
dnes:
piatok 18.6.
30 °C
zajtra:
sobota 19.6.
32 °C