www.infoglobe.sk » Keňa - zelený raj Afriky VI.

Keňa - zelený raj Afriky VI.

Publikované: 8.9.2010
Ako sa v Keni stravuje a ako sa v nej jazdí a cestuje? Odpovede nájdete v dnešnej šiestej časti.

Kuchyňa

Keňská kuchyněNárodná kuchyňa je pomerne výrazná a založená na širokom využití lacných výrobkov spolu s tým, čo sa dá nájsť na savanách. Okrem tradične drahého hovädzieho a bravčového mäsa sa široko využíva mäso voľne žijúcich zvierat a vtákov. Turistom sa obvykle ponúkajú všetky exotické druhy mäsa: z antilopy, slona, krokodíla, pštrosa, ale aj pečené termity alebo pečené kobylky, ako príloha sa podáva kukurica, fazuľa a ryža.

 Keňská kuchyně

Na pobreží sa vo veľkej miere pri príprave pokrmov používajú morské plody. Určite ochutnajte korytnačiu polievku, guláš z chobotnice, pstruha na grile a nílskeho ostrieža, ryby zapečené v banánovom liste, rôzne ustrice alebo šalát z morských rias. Všetky reštaurácie ponúkajú veľký výber čerstvého ovocia a zeleniny. Pri stolovaní sa podáva čerstvá ľadová šťava, čaj (obvykle anglický - s mliekom a cukrom) a káva.

 

Alkohol miestnej výroby "čanga" má dosť špecifickú chuť a u turistov nie je obľúbeKeňská kuchyněný. Výnimkou je miestne pivo Tusker, White Cap, medové pivo „ uki“, trstinový gin „Kenya Kein“ a kávový likér „Kenya Gold“. Ale v každom hoteli si môžete kúpiť importované alkoholické nápoje.

Jednou z najpopulárnejších reštaurácii v Keni je reštaurácia „Carnivore“ v Nairobi, ktorá má širokú ponuku jedál, pripravených z mäsa exotických zvierat. Dajú sa tu ochutnať jedlá z krokodílieho, žirafieho, zebrieho či pštrosieho mäsa.

 

Doprava

Letecky

Hlavní autobusové nádraží

Najrýchlejším a najpohodlnejším spôsobom dopravy je letecká preprava. AIR KENYA lieta do všetkých miest a pre vnútroštátne lety môžete využiť aj služby miestnych leteckých spoločností KENYAN AIRWAYS a EAGLE AVIATION. Ceny sú prijateľné. Na safari si môžete najať charterové (lietadlo, taxi), čo je samozrejme omnoho drahšie. Letecké trasy sú tieto: Nairobi-Amboseli (denne), Nairobi - Maasai Mara (kamkoľvek v rezervácii, v závislosti od počtu cestujúcich), Nairobi-Samburu-Naniuki (denné lety do severnej časti Kenského národného parku), Nairobi, Lamu a Kivayyu (denné), Nairobi - Eldoret a Kisumu (1-2 krát týždenne). 

Autobusy

V Keni je výborná sieť autobusových liniek a miestnych linkových minibusov, ktoré sa volajú „matata“. Na matata sa môžete dostať kamkoľvek, ale dlho to trvá a okrem toho sú vždy preplnené.

Keňské jídlo


Taxislužby prevádzkujú ako veľké spoločnosti ("Kenatco", "Dial Cab" a "Jatco"), tak aj malé dopravné spoločnosti a súkromí dopravcovia. Najspoľahlivejšími sú autá veľkých spoločností. Jazdné by malo byť dohodnuté dopredu, ešte pred nástupom do auta, pretože mnoho vodičov očakáva navyše sprepitné vo výške 10% ceny. Na ulici sa zastavovať taxi neodporúča, pretože sa dá ľahko naraziť na podvodníka. Je lepšie si rezervovať voz telefonicky ešte z hotela. Taxikári za poplatok často robia sprievodcu alebo ochrancu.

 

Keňské jídloŽeleznice

Železničná korporácia v Keni prevádzkuje železničné spojenie medzi Mombasou a Nairobi. Vlaky odchádzajú obvykle večer a prichádzajú na miesto určenia nasledujúci deň ráno. Vlaky niekedy nedodržujú jazdný poriadok, ale väčšina vlakových súprav je moderná a pohodlná, s barmi a reštauračnými vozmi. V lokálnych vlakoch sú tri triedy: najvybavenejšia je prvá trieda s dvoma lôžkami.

 

Text: Maxim Kucer

Preklad: O. Kubáčková

Foto: neatorama.cachefly.net, sln.org.uk, my-kenya-guide.com, drmrenfrew.files.wordpress.com, tamarind.co.keDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Keňa – zelený raj Afriky I.
Publikované: 21.8.2010
Keňa je významnou africkou krajinou s veľkým prírodný bohatstvom, ktoré v sebe zahŕňa jedinečné druhy fauny a flóry, ako aj koloniálnu minulosť, ktorá sa mieša s miestnou kultúrou a zvykmi.

Keňa: Jazero Bogoria – unikátny raj plameniakov – VIDEO
Publikované: 2.4.2019
Zhruba 50 km od kenského mesta Nakuru nájdete plytké jazero Bogoria. Leží v hlbokej prepadline obklopené horami a ponúka nádherné pohľady. Hlavne tu však uvidíte množstvo vodných vtákov, okrem iného aj obrovské kŕdle plameniakov.

Keňa: Národný park Hell’s Gate – výlet do tiesňavy aj blízke stretnutie so zvieratami – VIDEO
Publikované: 26.3.2019
Ďalší z parkov, kde som v Keni neodolal a vyrazil za divokými zvieratami, bol relatívne malý Hell’s Gate v tesnom susedstve jazera Naivasha. Nájdete v ňom niekoľko kaňonov a po celý rok množstvo zvierat. Mne sa podarilo stretnúť žirafy aj desiatky byvolov zo vzdialenosti len niekoľkých metrov.

Keňa, jazero Naivasha – výlet za hrochmi, byvolmi aj vodnými vtákmi – VIDEO
Publikované: 19.3.2019
Počas návštevy Kene vynechať jazero Naivasha by bol hriech. Na rozdiel od ostatných národných parkov neplatíte za vstup, pritom máte takmer istotu, že z bezprostrednej blízkosti uvidíte hrochy, množstvo vodných vtákov a pravdepodobne aj byvoly či žirafy.

Keňa: Mount Longonot – skvelý trek na sopku aj trocha safari neďaleko Nairobi – VIDEO
Publikované: 12.3.2019
Prvé miesto, kam som z hlavného mesta Kene (z Nairobi) zamieril, bol národný park Mount Longonot. Sopka vysoká 2 780 metrov s takmer dokonalým kráterom ponúka nádherný trek a zároveň možnosť vidieť zblízka mnoho divokých zvierat. Vyrazil som hneď po východe slnka a rozhodne som to neoľutoval.

Keňa – nádherná krajina plná zebier, sopiek a skvelých ľudí – VIDEO
Publikované: 5.3.2019
Do Afriky som letel úplne po prvý raz. Nič som od cesty nečakal, a tak ma mohla Keňa jedine milo prekvapiť. Voľba na ňu padla v podstate náhodou. V priebehu mesiaca som sa do nej ale zamiloval. Získal som mnoho nových priateľov, zažil krásu divokej prírody, užil si pravé dobrodružstvo na motorke a vyšliapal som skoro do 5000 metrov nad morom kvôli nezabudnuteľnému východu slnka. V novom seriáli sa aspoň o časť zážitkov s vami rád podelím.

Keňa: Národný park Tsavo
Publikované: 10.3.2012
Národný park Tsavo je obrovský. Je taký veľký, že ho dokonca museli rozdeliť na dva, takže nevýhoda pre jeho návštevníkov je na svete: musíte zaplatiť pri vstupe do každej časti. Tým ale všetky nepríjemnosti končia – asi 21 000 km² Východného a Západného parku Tsavo vás uvíta revom levov a možno konečne zistíte, ako robí žirafa.

Keňa - zelený raj Afriky VII.
Publikované: 11.9.2010
V poslednej časti o Keni na vás čakajú najzaujímavejšie špecifiká tohto afrického štátu.

Keňa - zelený raj Afriky V.
Publikované: 4.9.2010
Dnes sa pozrieme na mesto Malindi a zaujímavé kenské letoviská.

Keňa - zelený raj Afriky IV.
Publikované: 1.9.2010
Dnešný diel je zameraný na jedno z najväčších a najvýznamnejších kenských miest Mombasu a jej okolie.

Keňa - zelený raj Afriky III.
Publikované: 28.8.2010
V treťom diely o Keni sa dozviete niečo o hlavnom meste Nairobi a o prírodných pozoruhodnostiach tejto krajiny.

Keňa - zelený raj Afriky II.
Publikované: 25.8.2010
Druhý diel seriálu o Keni sa zameriava na najznámejšie a najdôležitejšie prírodné parky a rezervácie.

Keňa: Fascinujúca exkurzia do čajových tovární – VIDEO
Publikované: 16.4.2019
Už v minulej časti ste zistili, že Keňa patrí medzi najväčších producentov čaju na svete. Poďme sa teraz spoločne pozrieť za múry čajových tovární, kde prebieha fascinujúca premena zo zelených čajových lístkov na čaj, ktorý poznáme my v Európe.


Súvisiace video

Keňa: Fascinujúca exkurzia do čajových tovární
Dnes nahliadneme za múry čajových tovární, kde prebieha premena lístkov na čaj. Aj keď sa lístky ...

Keňa: jazero Naivasha – výlet za hrochmi, byvolmi aj vodnými vtákmi
V národnom parku, v ktorom sa nachádza jazero, máte takmer istotu, že uvidíte hrochy, byvoly aj ž...

Keňa: Národný park Hell’s Gate – výlet do tiesňavy a blízke stretnutia so zvieratami
Ďalším kenským národným parkom, ktorý dnes navštívime, je Hell’s Gate. Nachádza sa v ňom niekoľko...

Keňa: Mount Longonot – skvelý trek na sopku a trocha safari neďaleko Nairobi
Národný park Mount Longonot ponúka skvelý trek na sopku. Cestou môžete vidieť mnoho divokých zvie...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

18.6.2019
Múzeum východných Čiech prešlo od minulého mája dôkladnou opravou. K obnove sa pridali aj dve sedemmetrové sochy z priečelia Eliškinho nábrežia a fontána. Pre verejnosť múzeum opäť otvoria už na jeseň.
17.6.2019
Nenechajte si ujsť čarovný festival s kvalitnou hudbou a množstvom sprievodného programu, ktorý sa uskutoční v prvý augustový víkend na lúke za Hontianskymi Nemcami (okres Krupina).
16.6.2019
Spoznajte krásy a zaujímavosti Malých Karpát. Využiť môžete turistický autobus Malokarpatský expres, ktorý premáva každú sobotu, nedeľu a počas štátnych sviatkov na trase Bratislava – Budmerice cez Svätý Jur, Pezinok, Modru, Zochovu chatu a Červený Kameň.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:utorok 18. 6. 2019
sviatok:Vratislav