www.infoglobe.sk » Keňa - zelený raj Afriky II.

Keňa - zelený raj Afriky II.

Publikované: 25.8.2010
Druhý diel seriálu o Keni sa zameriava na najznámejšie a najdôležitejšie prírodné parky a rezervácie.

KeňaNárodné parky a rezervácie v Keni

V Keni je viac než 40 národných parkov a prírodných rezervácií, ktoré zaberajú približne 7,5% jej územia. Tieto parky, za ktoré môžeme menovať napríklad Tsavo, Sibilon, Mount Kenya, Masai Mara, Aberdar, Mount Elgon, Samburu, Amboseli a mnohé ďalšie, sú známe ďaleko za hranicami krajiny. Na chránených územiach sa vyskytuje obrovské množstvo rôznych rastlín a živočíchov, pričom zvláštna pozornosť a starostlivosť sa venuje ohrozeným druhom. Pre cestovateľov v prírodných rezerváciách ponúkajú bungalovy, usporadúvajú sa tam Keňasafari, a v Keni pracuje aj celá rada vedeckých výprav.

 

Tsavo

Medzi Nairobi a Mombasou sa nachádza jeden z najväčších národných parkov na svete - Tsavo (plocha cca 20 tisíc km²), jeho hranice sú symbolicky označené prúdmi lávy.Gorila Najatraktívnejšími miestami parku sú kaňon Ngulia, plato Yatta, pramene Mzima a rieka Tsavo, na ktorej brehoch našli domov aj obrovské kolónie vtákov, stáda antilop, byvolov a iných zvierat. V parku sa dá stretnúť takmer všetky voľne žijúce živočíšne druhy východnej Afriky, ale hlavným bohatstvom parku sú slony.

Keňa

Masai Mara 

Národný park Masai Mara (plocha 320 km²) leží 275 km na západ od Nairobi v nadmorskej výške 1650 m. Západná časť parku hraničí s tanzánskym národným parkom Serengeti, kde sa dá v období od júla do septembra spozorovať sťahovanie obrovských más zvierat zo Serengeti za potravou. V národnom parku žije vzácny druh čierneho leva a v rieke sa plaví mnoho krokodílov a hrochov.

Keňská příroda 

Amboseli

     Národná prírodná rezervácia Amboseli (plocha 392 km²) leží na úpätí hory Kilimandžáro, najvyššieho vrcholu v Afrike. Rezervácia Amboseli bola vytvorená špeciálne na ochranu najtypickejších afrických zvierat - leoparda, byvola, nosorožca, slona a leva.

 

Slon africkýMount Keňa

     Národný park Mount Keňa sa nachádza asi 150 km od Nairobi. Hornatý terén parku umožňuje okrem pozorovania zvierat, aj horolezectvo či jazdu na horskom bicykli. Pod alpínskymi lúkami, v suchých a riedkych lesoch sa dá stretnúť slony, čierne nosorožce, kapské byvoly a antilopy. V parku sa nachádza slávny klub "Safari" a komfortné hotelové izby, umiestené na pilotoch alebo v korunách stromov.

 

Park TsavoSamburu

     V národnom parku Samburu sú chránené púštne rastliny a živočíchy. Lesná rezervácia Kakamega predstavuje dažďový prales uprostred poľnohospodárskej oblasti v západnej Keni. Zachovali sa tu reliktné druhy stromov, ktoré sa nikde inde v krajine nevyskytujú, rovnako ako mnoho divokých zvierat, vrátane najväčšej populácie primátov v Keni.

 

KeňaAberdar

     Národný park Aberdar je jedným z najvlhších miest v krajine. Tu na svahoch horského chrbta Aberdar a na plošine Ilkinangop ležia dažďové lesy a alpské pustiny, žijú desiatky živočíšnych druhov a týčia sa malebné skaly s vodopádmi, z ktorých najväčším je Gura s výškou okolo 90 metrov.  

 

Watamu

     Morský národný park Watamu leží na pobreží Indického oceánu, asi 120 kilometrov od mesta Mombasa. Watamu je známy svojimi prekrásnymi korálovými útesmi pri pobreží a mangrovovými lesmi s množstvom rôznych rastlín. Sú tu vynikajúce podmienky na potápanie a rybolov.

 

 

Text: Maxim Kucer

Preklad: Oľga Kubáčková

Foto: skjack95, thomas k, cbruno38, paolo russo, Laura Sayalero, Piero1, Lecleire Jacques, mabut

 Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Keňa: Čajové plantáže a horské scenérie okolo Meru – VIDEO
Publikované: 9.4.2019
Vďaka Britom patrí Keňa medzi najväčších exportérov čaju na svete. Tunajšie hory poskytujú ideálne podnebie pre jeho pestovanie a ani o kvalitnú pôdu tu nie je núdza. Ako milovník čaju som samozrejme nemohol vynechať návštevu najväčšej čajovej oblasti okolo Mt. Kenya.

Keňa: Jazero Bogoria – unikátny raj plameniakov – VIDEO
Publikované: 2.4.2019
Zhruba 50 km od kenského mesta Nakuru nájdete plytké jazero Bogoria. Leží v hlbokej prepadline obklopené horami a ponúka nádherné pohľady. Hlavne tu však uvidíte množstvo vodných vtákov, okrem iného aj obrovské kŕdle plameniakov.

Keňa: Národný park Hell’s Gate – výlet do tiesňavy aj blízke stretnutie so zvieratami – VIDEO
Publikované: 26.3.2019
Ďalší z parkov, kde som v Keni neodolal a vyrazil za divokými zvieratami, bol relatívne malý Hell’s Gate v tesnom susedstve jazera Naivasha. Nájdete v ňom niekoľko kaňonov a po celý rok množstvo zvierat. Mne sa podarilo stretnúť žirafy aj desiatky byvolov zo vzdialenosti len niekoľkých metrov.

Keňa, jazero Naivasha – výlet za hrochmi, byvolmi aj vodnými vtákmi – VIDEO
Publikované: 19.3.2019
Počas návštevy Kene vynechať jazero Naivasha by bol hriech. Na rozdiel od ostatných národných parkov neplatíte za vstup, pritom máte takmer istotu, že z bezprostrednej blízkosti uvidíte hrochy, množstvo vodných vtákov a pravdepodobne aj byvoly či žirafy.

Keňa: Mount Longonot – skvelý trek na sopku aj trocha safari neďaleko Nairobi – VIDEO
Publikované: 12.3.2019
Prvé miesto, kam som z hlavného mesta Kene (z Nairobi) zamieril, bol národný park Mount Longonot. Sopka vysoká 2 780 metrov s takmer dokonalým kráterom ponúka nádherný trek a zároveň možnosť vidieť zblízka mnoho divokých zvierat. Vyrazil som hneď po východe slnka a rozhodne som to neoľutoval.

Keňa – nádherná krajina plná zebier, sopiek a skvelých ľudí – VIDEO
Publikované: 5.3.2019
Do Afriky som letel úplne po prvý raz. Nič som od cesty nečakal, a tak ma mohla Keňa jedine milo prekvapiť. Voľba na ňu padla v podstate náhodou. V priebehu mesiaca som sa do nej ale zamiloval. Získal som mnoho nových priateľov, zažil krásu divokej prírody, užil si pravé dobrodružstvo na motorke a vyšliapal som skoro do 5000 metrov nad morom kvôli nezabudnuteľnému východu slnka. V novom seriáli sa aspoň o časť zážitkov s vami rád podelím.

SVET: Je na čase vybrať si dovolenku!
Publikované: 3.2.2019
Cesta lietadlom sa týka len biznismenov a tých, ktorí sa niekam ďaleko sťahujú. Tak to už dávno neplatí. Lietadlo je stále častejším prostriedkom, ktorý nás prepraví za oddychom. A je jedno, či je cieľom našej cesty pomerne blízke Chorvátsko, alebo napríklad Singapur. A čo cesta za klokanmi?

Keňa: Národný park Tsavo
Publikované: 10.3.2012
Národný park Tsavo je obrovský. Je taký veľký, že ho dokonca museli rozdeliť na dva, takže nevýhoda pre jeho návštevníkov je na svete: musíte zaplatiť pri vstupe do každej časti. Tým ale všetky nepríjemnosti končia – asi 21 000 km² Východného a Západného parku Tsavo vás uvíta revom levov a možno konečne zistíte, ako robí žirafa.

Mayotte: koralový raj východnej Afriky
Publikované: 23.11.2011
V dnešnom článku sa dozviete o 101. departmente Francúzska, ktorý leží poblíž Madagaskaru.

Keňa - zelený raj Afriky VII.
Publikované: 11.9.2010
V poslednej časti o Keni na vás čakajú najzaujímavejšie špecifiká tohto afrického štátu.

Keňa - zelený raj Afriky VI.
Publikované: 8.9.2010
Ako sa v Keni stravuje a ako sa v nej jazdí a cestuje? Odpovede nájdete v dnešnej šiestej časti.

Keňa - zelený raj Afriky V.
Publikované: 4.9.2010
Dnes sa pozrieme na mesto Malindi a zaujímavé kenské letoviská.

Keňa - zelený raj Afriky IV.
Publikované: 1.9.2010
Dnešný diel je zameraný na jedno z najväčších a najvýznamnejších kenských miest Mombasu a jej okolie.

Keňa - zelený raj Afriky III.
Publikované: 28.8.2010
V treťom diely o Keni sa dozviete niečo o hlavnom meste Nairobi a o prírodných pozoruhodnostiach tejto krajiny.

Keňa – zelený raj Afriky I.
Publikované: 21.8.2010
Keňa je významnou africkou krajinou s veľkým prírodný bohatstvom, ktoré v sebe zahŕňa jedinečné druhy fauny a flóry, ako aj koloniálnu minulosť, ktorá sa mieša s miestnou kultúrou a zvykmi.

Keňa: Fascinujúca exkurzia do čajových tovární – VIDEO
Publikované: 16.4.2019
Už v minulej časti ste zistili, že Keňa patrí medzi najväčších producentov čaju na svete. Poďme sa teraz spoločne pozrieť za múry čajových tovární, kde prebieha fascinujúca premena zo zelených čajových lístkov na čaj, ktorý poznáme my v Európe.


Súvisiace video

Keňa: jazero Naivasha – výlet za hrochmi, byvolmi aj vodnými vtákmi
V národnom parku, v ktorom sa nachádza jazero, máte takmer istotu, že uvidíte hrochy, byvoly aj ž...

Keňa: Národný park Hell’s Gate – výlet do tiesňavy a blízke stretnutia so zvieratami
Ďalším kenským národným parkom, ktorý dnes navštívime, je Hell’s Gate. Nachádza sa v ňom niekoľko...

Keňa: Mount Longonot – skvelý trek na sopku a trocha safari neďaleko Nairobi
Národný park Mount Longonot ponúka skvelý trek na sopku. Cestou môžete vidieť mnoho divokých zvie...

Keňa – nádherná krajina plná zebier, sopiek a skvelých ľudí
Divoká príroda, dobrodružstvo na motorke, výhľady na západ slnka a safari, to je Keňa. Na relatív...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zvierací svet

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
E-book Tajomstvo lacného a bezpečného cestovania od cestujauzivaj.sk
2. cena:
Kozmetický balíček Bella Natura
3. cena:
Kniha Jezuiti – pätnásť rokov obnoveného života na Slovensku od vydavateľstva Dobrá kniha
1. cena redakcie:
Pobyt pre 2 osoby na 2 noci s raňajkami v modernom hoteli Artin***
2. cena redakcie:
Dve vstupenky na predstavenie Umeleckého súboru Lúčnica s podtitulom "Z tvorby prof. Štefana Nosáľa"
3. cena redakcie:
Balíček „Zdravie a krása“ od lekárne OMNIA Trnava

Aktuality:

20.6.2019
Zahájenie novej turistickej sezóny v Kutnej Hore sa bude opäť niesť v znamení veľkolepej slávy. Víkendový program gotického festivalu začína v sobotu 22. 6. dopoludnia pred chrámom sv. Barbory a ukončený bude v nedeľu podvečer.
19.6.2019
Už tento víkend sa verejnosti predstaví viac ako 20 ústavov a vedeckých centier Slovenskej akadémie vied so zaujímavými výsledkami svojej práce v stánkoch na Primaciálnom námestí.
18.6.2019
Múzeum východných Čiech prešlo od minulého mája dôkladnou opravou. K obnove sa pridali aj dve sedemmetrové sochy z priečelia Eliškinho nábrežia a fontána. Pre verejnosť múzeum opäť otvoria už na jeseň.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - NOVÁ KALEDÓNIA, PAPUA NOVÁ GUINEA, TASMÁNIA a ŠALAMÚNOVÉ OSTROVY:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 20. 6. 2019
sviatok:Valéria