www.infoglobe.sk » Filipíny, Boracay – ostrov snov a odvrátená tvár turizmu

Filipíny, Boracay – ostrov snov a odvrátená tvár turizmu

Publikované: 6.1.2020
Boracay sa často označuje ako najkrajší ostrov Filipín. Je dlhý len 7 kilometrov a široký kilometer, takže ho bez problémov prejdete aj peši. Žiť na tomto ostrove je snom každého Filipínca, pretože na rozdiel od ostatných ostrovov tu je vďaka masívnemu turizmu bohatstvo, luxus a veľmi dobrý život.

Samotný ostrov nemá letisko. Lietadlá pristávajú na vedľajšom ostrove Caticlan a na Boracay sa turisti prepravujú loďami. Centrom malého ostrova je pláž White Beach – a ako názov napovedá, skutočne je tu krásny biely piesok. Pláž je dlhá 4 kilometre a pre lepšiu orientáciu sa delí na 3 časti (station 1, 2 a 3). Pozdĺž pláže je mnoho hotelov, reštaurácií a barov, ktoré žijú bujarým životom. Cez deň tu miestni stavajú nádherné hrady z piesku a zarábajú si tým, že vám dovolia vyfotiť si ich dielo.

Boracay z výšky

Príval turistov má ale aj svoju tienistú stránku, takže vláda v roku 2018 pristúpila k razantnému kroku a na pol roka ostrov pre turistov uzavrela. Tunajšie životné prostredie totiž bolo takmer zničené. Kanalizácia tu nefungovala a všetok odpad putoval do mora. Keď sme na Boracay prišli my, more bolo plné zelených rias. Teraz je už vraj opäť čisté. Po novom sa na ostrove nesmie piť ani fajčiť na plážach, taktiež tu zatvorili kasína. Znížilo sa aj množstvo letov a ubytovacie kapacity.

tieto lode prepravujú turistov z letiska na Boracay   odvrátená tvár ostrova

Na ostrove môžete navštíviť aj ďalšie pláže. Bulabog Beach na východe je veľmi veterná, a preto tu je more plné surferov. Na severnej Puka Shell Beach zas nájdete viac pokoja, pretože tu nie je toľko ľudí. Veľmi pekný je aj západ slnka. Na severozápade ostrova leží niekoľko ďalších pláží, tie sú ale väčšinou súkromné a patria hotelom, ktoré tu stoja.

Bulabog Beach

Boracay ale nie je len ostrov na party a polihovanie na pláži. Môžete si tu prenajať výletnú loď a navštíviť s ňou neďaleké ostrovčeky alebo si vyšliapať na vyhliadku na Mt. Luho, odkiaľ vidíte takmer celý ostrov. Nedajte sa ale zmiasť – hora je vo výške iba zhruba 100 m n. m. Známa je aj socha Panny Márie, ktorá sa nachádza na Willy‘s Rock, na White Beach (station 1). Na toto miesto je dobré zamieriť počas odlivu, keď sa na skalu v pohode dostanete. Počas prílivu je odrezaná od pevniny.

socha Panny Márie je na malom ostrovčeku

Na ostrovy okolo, kam si môžete kúpiť výlet, sa jazdí za šnorchlovaním alebo kvôli jaskyniam. Pre milovníkov adrenalínu je dobrou voľbou výlet loďou na Ariel‘s point. Plavba trvá zhruba 45 minút a na mieste si môžete zaskákať z rôznej výšky, alebo tiež šnorchlovať či sa povoziť na kajaku.

výstup na Mt. Luho   výhľad z Mt. Luho

Boracay je známy tým, že ho budete buď milovať, alebo nenávidieť. Po uzavretí ostrova a veľkých zmenách, ktoré obmedzia masívny turizmus, získal Boracay úplne inú atmosféru. Verme však, že lepšiu a že Filipínci dokážu tento nádherný kus prírody uchovať aj pre ďalšie generácie.

GPS: 11°58'12.4"N 121°55'37.5"E

 

Text a foto: Jana Hejlová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Filipíny, Manila – mesto so zlou povesťou
Publikované: 30.12.2019
Filipíny sú ostrovný štát a patria k veľmi vyhľadávaným exotickým destináciám juhovýchodnej Ázie. Máloktoré súostrovie je však natoľko pestré ako práve Filipíny. Na viac než 7000 ostrovoch nájdete krásne pláže, ryžové polia, vodopády a zažijete tu nezabudnuteľné potápanie a šnorchlovanie. Povesť katolíckych Filipín však silno kazia organizované moslimské skupiny, ktoré unášajú turistov a požadujú za nich výkupné.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

23.1.2020
V poradí už 5. ročník pretekov dvojčlenných tímov na rohatých saniach známych ako krňačky doplnený o špeciálne disciplíny spojené s históriou Malej Úpy a jej prvými osadníkmi sa koná v sobotu 25. januára od 10. hodiny na zjazdovke U Kostola.
22.1.2020
Bratislavské letisko si tento rok pre cestujúcich pripravilo viacero noviniek. Azda tou najlepšou sú pravidelné letecké linky na grécke ostrovy Korfu a Rodos.

21.1.2020
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe spojilo dve tradičné zimné akcie. V sobotu 25. januára sa uskutoční 13. ročník akcie Letenské prasa alebo zabíjačka v múzeu spolu so 7. ročníkom akcie Letenské fašiangy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 23. 1. 2020
sviatok:Miloš
dnes:
štvrtok 23.1.
-2 °C
zajtra:
piatok 24.1.
0 °C