www.infoglobe.sk » Filipíny, Boracay – ostrov snov a odvrátená tvár turizmu

Filipíny, Boracay – ostrov snov a odvrátená tvár turizmu

Publikované: 6.1.2020
Boracay sa často označuje ako najkrajší ostrov Filipín. Je dlhý len 7 kilometrov a široký kilometer, takže ho bez problémov prejdete aj peši. Žiť na tomto ostrove je snom každého Filipínca, pretože na rozdiel od ostatných ostrovov tu je vďaka masívnemu turizmu bohatstvo, luxus a veľmi dobrý život.

Samotný ostrov nemá letisko. Lietadlá pristávajú na vedľajšom ostrove Caticlan a na Boracay sa turisti prepravujú loďami. Centrom malého ostrova je pláž White Beach – a ako názov napovedá, skutočne je tu krásny biely piesok. Pláž je dlhá 4 kilometre a pre lepšiu orientáciu sa delí na 3 časti (station 1, 2 a 3). Pozdĺž pláže je mnoho hotelov, reštaurácií a barov, ktoré žijú bujarým životom. Cez deň tu miestni stavajú nádherné hrady z piesku a zarábajú si tým, že vám dovolia vyfotiť si ich dielo.

Boracay z výšky

Príval turistov má ale aj svoju tienistú stránku, takže vláda v roku 2018 pristúpila k razantnému kroku a na pol roka ostrov pre turistov uzavrela. Tunajšie životné prostredie totiž bolo takmer zničené. Kanalizácia tu nefungovala a všetok odpad putoval do mora. Keď sme na Boracay prišli my, more bolo plné zelených rias. Teraz je už vraj opäť čisté. Po novom sa na ostrove nesmie piť ani fajčiť na plážach, taktiež tu zatvorili kasína. Znížilo sa aj množstvo letov a ubytovacie kapacity.

tieto lode prepravujú turistov z letiska na Boracay   odvrátená tvár ostrova

Na ostrove môžete navštíviť aj ďalšie pláže. Bulabog Beach na východe je veľmi veterná, a preto tu je more plné surferov. Na severnej Puka Shell Beach zas nájdete viac pokoja, pretože tu nie je toľko ľudí. Veľmi pekný je aj západ slnka. Na severozápade ostrova leží niekoľko ďalších pláží, tie sú ale väčšinou súkromné a patria hotelom, ktoré tu stoja.

Bulabog Beach

Boracay ale nie je len ostrov na party a polihovanie na pláži. Môžete si tu prenajať výletnú loď a navštíviť s ňou neďaleké ostrovčeky alebo si vyšliapať na vyhliadku na Mt. Luho, odkiaľ vidíte takmer celý ostrov. Nedajte sa ale zmiasť – hora je vo výške iba zhruba 100 m n. m. Známa je aj socha Panny Márie, ktorá sa nachádza na Willy‘s Rock, na White Beach (station 1). Na toto miesto je dobré zamieriť počas odlivu, keď sa na skalu v pohode dostanete. Počas prílivu je odrezaná od pevniny.

socha Panny Márie je na malom ostrovčeku

Na ostrovy okolo, kam si môžete kúpiť výlet, sa jazdí za šnorchlovaním alebo kvôli jaskyniam. Pre milovníkov adrenalínu je dobrou voľbou výlet loďou na Ariel‘s point. Plavba trvá zhruba 45 minút a na mieste si môžete zaskákať z rôznej výšky, alebo tiež šnorchlovať či sa povoziť na kajaku.

výstup na Mt. Luho   výhľad z Mt. Luho

Boracay je známy tým, že ho budete buď milovať, alebo nenávidieť. Po uzavretí ostrova a veľkých zmenách, ktoré obmedzia masívny turizmus, získal Boracay úplne inú atmosféru. Verme však, že lepšiu a že Filipínci dokážu tento nádherný kus prírody uchovať aj pre ďalšie generácie.

GPS: 11°58'12.4"N 121°55'37.5"E

 

Text a foto: Jana Hejlová

Preklad: O. Maňáková



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

Filipíny, Manila – mesto so zlou povesťou
Publikované: 30.12.2019
Filipíny sú ostrovný štát a patria k veľmi vyhľadávaným exotickým destináciám juhovýchodnej Ázie. Máloktoré súostrovie je však natoľko pestré ako práve Filipíny. Na viac než 7000 ostrovoch nájdete krásne pláže, ryžové polia, vodopády a zažijete tu nezabudnuteľné potápanie a šnorchlovanie. Povesť katolíckych Filipín však silno kazia organizované moslimské skupiny, ktoré unášajú turistov a požadujú za nich výkupné.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

8.7.2020
Fond na podporu umenia rozhodol o víťazovi v poradí 3. ročníka projektu slovenského Mesta kultúry. Budúci rok sa popýši týmto titulom mesto Stará Ľubovňa, ktoré je kultúrnym uzlom v danom regióne.
5.7.2020
Rekonštrukcia štátneho zámku Slatiňany prináša takmer po troch rokoch svojim návštevníkom bezbariérové návštevnícke centrum, unikátne detské hospodárstvo a revitalizovaný zámocký park. Obnovou prešli aj interiéry, z ktorých niektoré budú slúžiť na nové účely.
3.7.2020
Nenechajte si ujsť úžasné výstavy a podujatia počas tohto leta v Slovenskom národnom múzeu. Azda najväčším lákadlom pre návštevníkov bude svetová výstava Poklad Inkov, ktorá sa koná v priestoroch Bratislavského hradu.

Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - MAURÍCIUS:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 9. 7. 2020
sviatok:Lujza
dnes:
štvrtok 9.7.
29 °C
zajtra:
piatok 10.7.
33 °C