www.infoglobe.sk » Filipíny, Manila – mesto so zlou povesťou

Filipíny, Manila – mesto so zlou povesťou

Publikované: 30.12.2019
Filipíny sú ostrovný štát a patria k veľmi vyhľadávaným exotickým destináciám juhovýchodnej Ázie. Máloktoré súostrovie je však natoľko pestré ako práve Filipíny. Na viac než 7000 ostrovoch nájdete krásne pláže, ryžové polia, vodopády a zažijete tu nezabudnuteľné potápanie a šnorchlovanie. Povesť katolíckych Filipín však silno kazia organizované moslimské skupiny, ktoré unášajú turistov a požadujú za nich výkupné.

Hlavné mesto súostrovia Filipíny leží na ostrove Luzon. Toto najhustejšie osídlené mesto sveta má priemernú nadmorskú výšku 14 metrov a často sa s ním spájajú nelichotivé prívlastky. Všadeprítomný chaos je pre Manilu úplne typický. Rovnako ako veľký kontrast medzi luxusom a chudobou.

všadeprítomná špina je pre Manilu typická

Doprava po meste je veľmi komplikovaná. Nájsť správny autobus je pre cudzina takmer nemožné. Na prepravu odporúčam využiť MRT alebo LRT – tunajšie metro. Je to najrýchlejší spôsob dopravy, ale pripravte sa na to, že v ňom na vlastnej koži pocítite, ako husto je Manila osídlená. Vagóny jazdia preplnené a treba dávať pozor, aby ste sa stihli včas predrať k dverám a vystúpiť. Taktiež môžete využiť typické tricykle. Jedná sa o zastrešenú sajdkáru, akýsi lacnejší taxík – bohatší Filipínci majú k tejto sajdkáre prirobenú motorku, chudobnejší len bicykel.

trhy v Manile   prepravu po meste zaisťujú tricykle

Centrum mesta sa nedá presne vymedziť. Rovnako ako určiť, kde sa končí samotné mesto, pretože sa neustále rozrastá. Napriek tomu, že Manilu založili už na konci 16. storočia Španieli, mnoho historických pamiatok tu nenájdete. Väčšina z nich bola počas 2. svetovej vojny zničená.

budova pošty   pamätník revolúcie

Rieka Pasig rozdeľuje mesto na severné a južné. V jej ústí nájdete štvrť Intramuros. Tú nechali Španieli vybudovať ako svoju pevnosť a jeden čas symbolizovala európsku moc v Ázii. Dnes z nej môžeme vidieť už len pozostatky opevnenia. V tejto štvrti sa nachádza aj kostol sv. Augustína z prelomu 16. a 17. storočia. Počas našej návštevy tu práve prebiehala svadba, takže sme mohli počuť aj tunajší organ.

kostol sv. Augustína   kostol sv. Augustína z vnútra

História Manily a španielsky, čínsky a malajský vplyv sa odráža v tunajšej architektúre, bohužiaľ po 2. svetovej vojne bola väčšina budov nahradená modernými. Opravená bola napr. Stará legislatívna budova.

pri stanici metra Baclaran

V Manile vraj nájdete to najlepšie aj najhoršie z Filipín. Snaží sa ponúknuť mnoho atrakcií a lákadiel pre turistov, ako sú napríklad zábavné parky, zaujímavé múzea či zážitkové prehliadky mesta, no všadeprítomná špina a chudoba ukazujú aj druhú tvár mesta. Deti pobehujú bosé v špinavom a roztrhanom oblečení a ako záchod im slúžia krajnice ciest. Toto všetko vidieť na vlastné oči (a to nehovorím o tunajšom zápachu) je zážitok, ktorý si netúžite zopakovať. No i tak do Manily mieria milióny turistov, ktorí väčšinou prilietajú na niektorý z ostrovov, ale o silný zážitok z návštevy mesta sa nechcú nechať pripraviť.

GPS: 14°35'03.7"N 120°58'47.8"E

 

Text a foto: Jana Hejlová

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Viete že? Filipíny - za siedmimi divmi sveta II.
Publikované: 4.12.2011
Ako druhý z prírodných divov sveta navštívime filipínsky národný park Puerto Princesa, ktorého hlavným lákadlom je podzemná rieka a jej labyrinty, ktoré učarovali už mnohým návštevníkom.

Filipíny, Boracay – ostrov snov a odvrátená tvár turizmu
Publikované: 6.1.2020
Boracay sa často označuje ako najkrajší ostrov Filipín. Je dlhý len 7 kilometrov a široký kilometer, takže ho bez problémov prejdete aj peši. Žiť na tomto ostrove je snom každého Filipínca, pretože na rozdiel od ostatných ostrovov tu je vďaka masívnemu turizmu bohatstvo, luxus a veľmi dobrý život.

SVET: Neuveriteľné miesta, ktoré cestovatelia milujú
Publikované: 25.3.2020
Prinášame vám prehľad tzv. cestovateľských skokanov roka 2020, ktorý ašpirujú na ocenenie v celosvetovej obľúbenosti a zároveň odporučíme aj destinácie, ktoré práve letia. Samozrejme oba rebríčky boli zostavené ešte pre vypuknutím koronavírusovej pandémie.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné vábenie

1. 3. – 30. 4. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Dve voľné vstupenky na inšpiratívnu prednášku od Lab.cafe
3. cena:
Vitamínový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Krásny šperk od kamenej predajne ZLATNÍCTVO MILI
3. cena redakcie:
Kniha Trnava – retro od rodinného vydavateľstva DAJAMA

Aktuality:

10.4.2020
Portál Infoglobe vám s láskou a prianím všetkého najlepšieho želá tie najkrajšie veľkonočné dni.
Nech vám Veľká noc prinesie veľa radosti, šťastia, zdravia, pokoja i splnených cestovateľských túžob, ktoré sú síce nateraz v značnej miere obmedzené, avšak prostredníctvom našej tvorby si ich aspoň na chvíľku sprítomníte.  
9.4.2020
Múzeum skla a bižutérie v Jablonci už roky nemalo dostatok výstavných priestorov. Pred dvoma rokmi sa začali práce na prístavbe v tvare obrieho brúseného krištáľu. Stavebné práce boli v minulých dňoch dokončené, otvorenie je naplánované po reštriktívnych opatreniach, nová expozícia je pripravená na koniec tohto roku.
8.4.2020
Veľká noc je tu, a preto sme moc radi, že vám v spolupráci s Múzeom Polička môžeme priniesť fotonávod na výrobu vrkoča.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - BRAZÍLIA a SALVÁDOR:

Brazília, Salvádor

TIPY NA VÝLETY V BRAZÍLII a SALVÁDORE:

 

BRAZÍLIA:

Paraty – bez áut

Rio de Janeiro – divoký karneval a krásne pláže (I., II.)

Amazónia – cesta do pralesa

Manaus: Paríž Južnej Ameriky

Z Uruguaja do Porto Alegre

SALVÁDOR:

Alegría – cesta k lagúne

Joya de Cerén a San Salvador

 

Všetko dôležité, čo by ste o Brazílii mali vedieť, nájdete TU a o Salvádore TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 10. 4. 2020
sviatok:Igor
dnes:
piatok 10.4.
18 °C
zajtra:
sobota 11.4.
13 °C