www.infoglobe.sk » ČR, Lužické hory: výlet k vrcholom

ČR, Lužické hory: výlet k vrcholom

Publikované: 2.12.2013
Najvyššie vrcholky Lužických hôr síce nedosahujú ani 800 m n. m., no aj tak dokážu uchvátiť svojou čistou prírodou a otvorenými výhľadmi do severočeskej a saskej krajiny. Malá rozloha pohoria navyše zvedavému turistovi umožňuje prejsť maximum zaujímavých miest počas jediného dňa.

Jedlová

Zalesnený znelcový vrchol Jedlovej (774 m n. m.) so špičkou rozhľadne a nie príliš vzhľadným rádiokomunikačným stožiarom zbadáme už od rovnomennej rozhľadňa na Jedlovejželezničnej stanice, ležiacej na trati medzi Bakovom nad Jizerou, Děčínom a Rumburkom. Od stanice sa najprv vydáme po zelenej značke na rázcestie „U ranče“ a odtiaľ hore po červenej až na vrchol. Za zdolanie krátkeho, ale zato strmého stúpania budeme odmenení pohľadom na malebnú, bezmála tridsaťmetrovú kamennú vežu. Rozhľadňa na Jedlovej je hrdinkou klasickej drámy so šťastným koncom. Spolu s priľahlou turistickou chatou totiž verejnosti slúžila od roku 1891 až do začiatku druhej svetovej vojny, kedy sa dočkala smutnej éry chátrania. Snáď len zásluhou nadšených manželov Krejčových a obce Jiřetín pod Jedlovou bola po viac ako 50 rokoch znovuoživená a v roku 1993 opäť slávnostne otvorená. Dnes si môžeme vďaka tomu z jej ochodze vychutnať kruhový výhľad na vrcholky Lužických, Jizerských i Krušných hôr, Českého stredohoria, Českého raja či Krkonôš. V hostinci pod rozhľadňou navyše výborne varia, čo isto ocenia nielen zblúdilí turisti, ale v zime tiež lyžiari križujúci svahy miestnych zjazdoviek.

Tolštejn

Potom, čo z Jedlovej zídeme späť k rázcestiu „U ranče“, dovedie nás červená značka až k zachovalej zrícanine stredovekého hradu Tolštejn. Ak si zaplatíme vstupné, po schodisku sa dostaneme až na najvyššie skaly, odkiaľ uvidíme najbližšie vrcholky a osady. V hradnej reštaurácii môžeme doplniť energiu a po červenej značke pokračovať smerom k vrchu Luž (793 m n. m.), najvyššiemu vrcholu pohoria. Keď v osade Lesné prejdeme frekventovanú rýchlostnú cestu, opäť sa ocitneme v objatí tichých lesov a drsných skál.

Trojhran

Cesta na Luž

Cestou k vrcholu Luž neminieme výrazný skalný útvar Trojhran s hraničným stĺpom a množstvom vyrytých znakov a letopočtov. Odbočka k nemu sa nachádza približne 300 metrov za rázcestím „Pod Ptačincem“. Cestička, ktorá ho spája so značenou cestou ústí pri križovatke s turistickým prístreškom. Po krásnej hrebeňovej trase, ktorá sa v zime mení na parádnu bežeckú magistrálu, pokračujeme pozdĺž štátnej hranice s Nemeckom. Pri výstupe záverečnými serpentínami na Luž sa síce trochu zapotíme, ale rozhľad z plošiny na vrchole za to stojí! Niet divu, že tu v 19. storočí bola zriadená dokonca turistická chata s vyhliadkovou vežou, ktorá však nanešťastie v roku 1946 úplne vyhorela.

Sírný prameň bez síry

Po zostupe z vrcholu Luž dôjdeme k rovnomennej chate, odkiaľ zamierime po zelenej značke k Sírnemu prameňu. Ten je unikátny svojim chemickým a bakteriálnym zložením, ktoré však nemá so sírou nič spoločného! Za hrdzavé povlaky na ponorených predmetoch je zodpovedná zvláštna baktérie Leptothrix ochracea, ktorá využíva železo vo vode k jeho vlastnému zhromažďovaniu.

Sírny prameň

Od priehrady Naděje k Milštejnu

Od prameňa dôjdeme po zelenej značke k neďalekému rázcestiu „U Jána“, odkiaľ budeme sledovať žlté značenie, až k vodnému dielu Naděje na Hamerskom potoku. Voda z nádrže pôvodne slúžila pre pohon píly v neďalekom Hámri. Dnes už nádrž nie je vodohospodársky využívaná, takže si v nej pri troške otužilosti môžete aj zaplávať. Ak sa po našej prístupovej ceste vrátime pár stoviek metrov späť, narazíme na odbočku k ľadovej jaskyni Naděje. Aj keď je jaskyňa neprístupná, určite ucítime všadeprítomný chladný vzduch vanúci spoza mreže pri vstupe do jaskyne a z prieduchov v suťovom poli na zalesnenom svahu.

priehrada Naděje

Cestou po červenej značke vedúcej do Svoru narazíme ešte na jednu zaujímavosť – zrúcaninu stredovekého strážneho hradu Milštejn. Zvyšky hradného muriva upútajú pozornosť predovšetkým svojim nevšedným umiestnením v pieskovcovom masíve. Miestny skalný terén však dnes namiesto nebojácnych rytierov dobývajú nanajvýš horolezci. Ak nemáme so sebou horolezeckou výzbroj, nemáme dôvod príliš sa tu zdržovať – čaká nás približne ešte asi hodina cesty na vlak do Svoru, kde zakončíme náš 25kilometrový výlet po Lužických horách.

Text/foto: Blanka Pechačová

Preklad: O. Maňáková

 



Diskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR: Kamenice nad Lipou - mesto prastarého stromu
Publikované: 29.3.2013
Štvortisícová Kamenice nad Lipou je súčasťou pelhřimovského okresu v Kraji Vysočina. Mesto leží pri rieke Kamenici v nadmorskej výške 563 metrov.

Česká Lípa: ideálne stanovisko pri potulkách po českom severe - VIDEO
Publikované: 16.7.2013
Ďalším zo skoro povinných zastavení pri putovaní Máchovým krajom je Česká Lípa. Jej historické jadro leží na pravom brehu rieky Ploučnice, ktorá preteká mestom.

ČR: Novohradské hory - prechod úchvatného pohoria I.
Publikované: 9.12.2013
Mnohí z nás si Novohradské hory dokážu spojiť akurát snáď s komerčne využívaným zdrojom pitnej vody alebo aspoň so známym českým pralesom. Koho by ale napadlo uskutočniť prechod tak nepatrného, no napriek tomu úchvatného pohoria!? Poďte sa presvedčiť, že „Novohradky“ za takú návštevu rozhodne stoja!

ČR: Novohradské hory - prechod úchvatného pohoria II.
Publikované: 23.12.2013
Dnes ukončíme naše putovanie cez Novohradské hory...

ČR: Sedlčansko – cesta krajom kameňov
Publikované: 26.1.2014
Nie nadarmo sa sedlčanskému, petrovickému a sedlecko-prčickému regiónu hovorí „krajina kameňov“. Poďme sa presvedčiť, aké krásy skrýva neživá príroda tajuplného kraja na pomedzí stredných a južných Čiech a vydajme sa na pešiu túru po turistickej trase križujúcej Votickú pahorkatinu.

Nemecko, Sasko – Mníška v Žitavských horách
Publikované: 31.8.2022
Hľadáte ferratu, kde si môžete vyskúšať všetky možné nástrahy? Na česko-nemeckých hraniciach je skala nazývaná Mníška, ktorá je obohnaná lanom, skobami, chytmi, rebríkmi, mostíkom, prevismi, priepasťami aj tiesňavami.

ČR: Putovanie za rozprávkami
Publikované: 13.2.2022
Na obľúbené, nestarnúce rozprávky sa už pozerajú celé generácie Čechov aj Slovákov. Niektoré sa nakrúcali na všeobecne známych miestach, ale lokality iných zase nie sú tak dobre známe. Práve preto sme pre vás pripravili niekoľko tipov, kam zájsť s deťmi za rozprávkovými exteriérmi a zaručujeme, že ani vy sa nebudete nudiť.

ČR: z najzápadnejšieho k najvýchodnejšiemu bodu Česka 1.
Publikované: 22.6.2013
Pretože radi hľadáme zaujímavé turistické výlety, rozhodli sme sa tentoraz vydať z najzápadnejšieho cípu Česka na ten najvýchodnejší.

ČR: Z najzápadnejšieho k najvýchodnejšiemu bodu Česka 2.
Publikované: 6.7.2013
Pretože radi hľadáme zaujímavé turistické výlety, rozhodli sme sa tentoraz vydať z najzápadnejšieho cípu Česka na ten najvýchodnejší. Obidva body majú niečo spoločné: sú schované a dokonale maskované uprostred nedotknutej prírody, vedie k nim drobná cestička, cesta k nim prechádza pomerne členitou krajinou a vždy si každý myslí, že sú úplne niekde inde.


Súvisiace video

ČR, Česká Lípa: stanovisko pri potulkách po severe
Poďte sa s nami vypraviť do miesta podľa názvu rýdzo českého – do Českej Lípy. Okrem námestia, kt...


Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jarné potulky prírodou

25. 4. – 30. 6. 2024
1. cena:
Fotokniha a turistická mapa od vydavateľstva CBS
2. cena:
Trilógia Turistické Slovensko od vydavateľstva Dajama
3. cena:
Darčeková kazeta s produktami Vincentka
1. cena redakcie:
Poukážka na nákup v e-shope Viatrek v hodnote 50€
2. cena redakcie:
Šperk od Zlatníctva MILI (OC DUBRAWA)
3. cena redakcie:
Cestovateľský balíček od portálu infoglobe

Aktuality:

9.4.2024
Krásy Slovenska, Trenčín región a KST Dubnica nad Váhom vás pozývajú na 59. stretnutie čitateľov časopisu Krásy Slovenska, ktoré sa uskutoční tradične poslednú májovú sobotu, tentokrát na Vršatských bradlách.
9.4.2024
Objavte najkrajšie turistické miesta s trilógiou kníh Turistické Slovensko. Trojica knižných sprievodcov pozýva spoznávať prírodné zákutia, krásne scenérie, výhľady a inšpiruje pri plánovaní výletov. Vydanie unikátnej trilógie môžete teraz podporiť priamo na StartLabe.
20.3.2024
Druhé tohtoročné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s dobrovoľným horským záchranárom, horským sprievodcom a tatranským nosičom Štefanom Bačkorom, predstaví príťažlivosť Kysuckých bradiel a ponúkne aj cykloturistiku krížom-krážom Malými Karpatami.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU

 

(vrátane výskytu koronavírusu COVID-19 či vojnového konfliktu na Ukrajine).

.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:piatok 26. 4. 2024
sviatok:Jaroslava
dnes:
piatok 26.4.
4 °C
zajtra:
sobota 27.4.
8 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X