www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » Aktuality » Banská Štiavnica: Mestský múr je pýchou mesta

Banská Štiavnica: Mestský múr je pýchou mesta

Publikované: 12.4.2011
Banská Štiavnica patrí k najkrajším a historicky najzaujímavejším mestám Slovenska. Ešte v roku 1993 bolo jej historické jadro spolu s technickými pamiatkami v okolí zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO.

Čoraz väčšiu pozornosť v meste púta starý múr hneď oproti Mestskému úradu, ktorý so svojou sériou plastík z roka na rok priláka viac turistov. A plastík na múre v tomto historicky významnom banskom mestečku, učupenom v zovretí Štiavnických vrchov, každoročne počas Salamandrových dní pribúda (Salamandrové dni sú tradičné letné mestské slávnosti ako oslava bohatej štiavnickej histórie a tradície s pestrým sprievodným programom a bujarou zábavou). Sú na nich zobrazené historické výjavy spojené s Banskou Štiavnicou, ktoré zhmotnil banskoštiavnický rodák a známy akademický sochár Vladimír Oravec. Obyvatelia mesta ako aj jeho návštevníci sa môžu pokochať pri pohľade na jašteričky s kúskami zlata v ústach, permoníkov, alebo tiež rozpoznávať podobizne historických osobností, ktoré formovali tvár Banskej Štiavnice.

Plastiky na mestskom múre približujú históriu Banskej ŠtiavnicePlastiky na mestskom múre približujú históriu Banskej ŠtiavnicePlastiky na mestskom múre približujú históriu Banskej Štiavnice

Text a foto: O. KubáčkováDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

Banská Štiavnica – strieborné mesto
Publikované: 23.7.2009
Banská Štiavnica (48°26´04,44´´ N , 18°51´01,83´´E ), – mesto zapísané do zoznamu UNESCO, ležiace v centre Štiavnických vrchov. Rozloha 46,7 km2, obyvateľov (2007) 10 640. Jedno z najkrasjších a zároveň aj najstaršie slovenské mesto. Plným právom patrí od roku 1993 do svetového dedičstva UNESCO.

Sitno - najvyšší vrch Štiavnických vrchov
Publikované: 11.3.2010
Štiavnické vrchy sú najväčšia chránená krajinná oblasť Slovenskej republiky, ktorá návštevníkov zaujme v každom ročnom období. Rozlohou sú Štiavnické vrchy najväčším vulkanickým pohorím Slovenska so zastúpením takmer všetkých fenoménov sopečného reliéfu, majú významnú biogeografickú polohu na rozhraní teplomilných panónskych a chladnomilných karpatských horských druhov flóry a fauny.

Banskoštiavnické vodné nádrže - tajchy
Publikované: 15.4.2010
Ak sa opýtate, čo sú to tajchy (tajch – odvodené z nemeckého slova teich – rybník), tak väčšina ľudí len pokrčí ramenami a nevie o čo sa jedná a pritom ide o unikátne diela techniky, ktoré sa rozhodlo chrániť aj medzinárodné spoločenstvo, keď v roku 1993 zapísalo Banskú Štiavnicu s jej technickými pamiatkami do zoznamu svetového a kultúrneho dedičstva UNESCO.

Masarykov prameň v Štiavnických vrchoch
Publikované: 30.9.2010
O Masarykovej studničke v Štiavnických vrchoch sa dlhé roky nikde nepísalo, neuvádzala sa na turistických mapách, aj leží mimo značených turistických trás. Obnovy sa dočkala až na jeseň 2006.

Banskobystrický kraj: Letné nočné prehliadky
Publikované: 13.7.2011
Na hradoch a zámkoch v Banskobystrickom samosprávnom kraji sú už niekoľko rokov neoddeliteľnou súčasťou letných kultúrnych podujatí nočné divadelné prehliadky.

Bratislava: Cena Kultúrna pamiatka 2010
Publikované: 29.11.2011
Ceny za zveľadenie kultúrneho dedičstva Slovenska sa udeľovali pred týždňom. Z rúk ministra kultúry Daniela Krajcera prevzali ocenenia vlastníci štyroch kultúrnych pamiatok, ktorý sa postarali o ich obnovu a zveľadenie.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Banská Štiavnica – Mesto svetového dedičstva
Nádherné historické banské mesto Banská Štiavnica je situované v kaldere vyhasnutého štiavnického...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

26.8.2019
Druhý ročník multižánrového festivalu Skaly sa bude konať v magickom prostredí pod Slnečnými Skalami neďaleko Rajeckých Teplíc pri Žiline, a to od 30. augusta do 1. septembra 2019.
25.8.2019
V hornej časti podtatranskej obce Ždiar môžete navštíviť novú letnú expozíciu zachytávajúcu svet unikátnych živočíchov.
24.8.2019
Nielen pre potreby Pražanov, ale aj pre návštevníkov Prahy, vzniklo ďalšie miesto pre oddych a vychádzky prírodou. Na území Prahy v Horných Počerniciach zrevitalizovali nehostinné územie V Ladech (vrátane vodných plôch), a tak vznikol nový lesopark.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 26. 8. 2019
sviatok:Samuel
dnes:
pondelok 26.8.
26 °C
zajtra:
utorok 27.8.
23 °C