www.infoglobe.sk » SR, Žilinský kraj – región prírodných krás III.

SR, Žilinský kraj – región prírodných krás III.

Publikované: 14.3.2021
Po týždni sa opäť vraciame do Žilinského kraja, aby sme vás previedli úchvatnými pamiatkami či za športovým vyžitím. Naše dnešné putovanie začneme neďaleko mesta Liptovský Mikuláš v malebnej dedinke Svätý Kríž.

Táto liptovská obec sa môže pochváliť jedinečnou a vzácnou drevenou stavbou – artikulárnym evanjelickým kostolom, ktorý patrí k jedným z najväčších v strednej Európe a zároveň je najvýznamnejším umeleckým prejavom slovenskej drevenej cirkevnej architektúry. 

Svätý Kríž - artikulárny evanjelický kostol

Do dnešných dní sa zachovalo len päť takýchto artikulárnych kostolov, ktoré majú pôvodný vzhľad a boli svedkami čias reformácie na Slovensku. Dominantu kostola tvorí 19 metrov vysoká drevená veža slúžiaca ako zvonica. Pôdorys má podobu kríža. Dĺžka kostola aj s vežou dosahuje 43 metrov. Zastavaná plocha je 658 metrov štvorcových. Kapacita je až neuveriteľných 6 000 návštevníkov. Kostol je celoročne sprístupnený pre širokú verejnosť aj so sprievodcami, avšak vzhľadom na súčasnú pandemickú situáciu je do odvolania uzavretý. Vstupné je vo forme dobrovoľného príspevku. Kostol je dostupný autom, autobusovou dopravou, ako aj značenou cyklotrasou.

Svätý Kríž - artikulárny evanjelický kostol

Ďalším naším tipom bude Slovenský orloj v nádhernej kysuckej obci Stará Bystrica. Relatívne novodobá atrakcia obkolesená pekne zrekonštruovaným námestím určite stojí za návštevu.

Slovenský orloj, Stará Bystrica

Skvostná drevená stavba s orlojom je umiestnená na priečelí domu kultúry. Srdcom celého orloja je ciferník s astronomickými údajmi, tzv. astroláb, bez ktorého by orloj nebol orlojom. Tieto astronomické údaje boli navrhnuté špeciálne pre Starú Bystricu na základe jej zemepisnej polohy. Zaujímavosťou je, že orloj v Starej Bystrici ako jediný na svete ukazuje tzv. pravý slnečný čas.

Stará Bystrica

Z dediniek sa presunieme do okresného mesta, no nie hocijakého, ale Hlavného mesta kultúry Slovákov. Isto už tušíte, že reč bude o meste Martin. Jeho bohatá história je v nerozlučnom spojení s pamätihodnosťami. Sídli tu Matica slovenská, založil sa tu prvý spolok slovenských žien Živena, stretávali sa tu osobnosti ako S. Hurban - Vajanský, A. Kmeť, J. Škultéty, J. Francisci a iní, bolo tu založené jedno z prvých troch gymnázií na Slovensku a prijalo sa tu aj Memorandum národa slovenského. To je len pár historických zastávok, ktoré môžete v tomto meste objavovať.

Matica slovenská, Martin

V Martine nájdete Slovenské komorné divadlo, Slovenskú národnú knižnicu i Národný cintorín. Pre milovníkov prírody sú tu dva národné parky – Malá a Veľká Fatra a pre nadšencov ľudovej architektúry zas Múzeum slovenskej dediny.

mesto Martin

Na záver vás pozveme si zašportovať. Keďže zima nás ešte neopustila, prijmite pozvanie na prechod Beskydsko – Javorníckou lyžiarskou bežeckou magistrálou, ktorá vedie cez hrebeňové spojenie na hranici s Českou republikou – Makov Bumbálka a pokračuje v pohorí Vysokých Javorníkov po lokalitu Čadca – Husárik. Dĺžka tejto trasy dosahuje úctyhodných 54 km. Na danej trase je možné zahliadnuť drobnú architektúru, akou sú napríklad odpočívadlá, lavičky i informačné tabule a zároveň si vychutnať pokoj v lone čarokrásnej prírody.

bežkovanie - ilustračné foto; (c) Dajama

(pokračovanie nabudúce)

 

GPS: 49°03'54.0"N 18°55'18.6"E (mesto Martin)

Text: redakcia

Foto: Oskár Mažgút, Oľga Maňáková, vydavateľstvo DajamaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR: Martin - hlavné mesto kultúry Slovákov
Publikované: 25.3.2010
Kultúrne a hospodárske sídlo severoslovenského regiónu Turiec bolo v roku 1994 zákonom vyhlásené za Centrum národnej kultúry Slovákov. Nielen preto si tradície a pozoruhodnosti mesta Martin zasluhujú pozornosť turistov.

SR, Žilinský kraj – región prírodných krás IV.
Publikované: 21.3.2021
Putovanie po Žilinskom kraji dnes zavŕšime návštevou unikátnych miest, ktoré oplývajú nielen históriou, ale aj prírodnými krásami. Náš výlet začneme pod vrchom Sidorovo, kde sa nachádza krajinno-sídelno-architektonický komplex zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO – Vlkolínec.

SR: Svätý Kríž – vzácny artikulárny kostol
Publikované: 23.8.2012
Neďaleko okresného mesta Liptovský Mikuláš sa nachádza dedinka Svätý Kríž, ktorá sa môže pochváliť vzácnou a jedinečnou drevenou stavbou, dokonca jednou z najväčších v strednej Európe, dreveným artikulárnym evanjelickým kostolom.

SR: Martin – Národný cintorín
Publikované: 13.11.2014
Len nedávno sme si pripomenuli Pamiatku všetkých zosnulých nazývanú aj ako Dušičky. Symbolickým zapaľovaním sviečok na cintorínoch, sme si v tichosti zaspomínali na ľudí, ktorých sme mali radi. Dnes zájdeme na cintorín aj my, no nie hocijaký, ale na Národný, ktorý sa nachádza v meste Martin.

SR: Martin – Matica slovenská
Publikované: 4.12.2014
Hlavným centrom regiónu Turiec je mesto Martin, a práve tu má svoje sídlo inštitúcia, ktorá je pilierom kultúry a národného povedomia Slovákov. Je ňou celonárodná slovenská kultúrna ustanovizeň – Matica slovenská.

SR: Martin – potulky mestom I.
Publikované: 19.2.2015
Dnes sa vydáme na potulky severoslovenským mestom Martin. V prvej časti si predstavíme miesta aktívneho života v meste a v druhej zas navštívime historické centrum, v ktorom sa pozrieme na pozoruhodné stavby a povieme si aj o histórií inštitúcií sídliacich v nich.

SR, Martin: ferrata na Martinské hole – VIDEO
Publikované: 15.12.2015
Po dlhšom čase opäť zavítame do malebnej Turčianskej záhradky, ktorá je obklopená mocnými horami Malej a Veľkej Fatry. Vydáme sa do martinskej mestskej časti Stráne, kde na konečnej zástavke MHD začína jedna nádherná zaistená cesta.

SR, Martin: Lesopark Jedľoviny – zelený raj na okraji mesta
Publikované: 5.2.2015
Na okraji mesta Martin sa nachádza jedinečné miesto určené pre oddych i športovú rekreáciu. Je ním Lesopark Jedľoviny, ktorý už dlhé roky slúži verejnosti pre rodinné či firemné stretnutia, turistiku alebo na bezcieľne potulky prírodou. A tak sme sa vydali na návštevu lesoparku aj my.

SR: región Kysuce – Slovenský orloj v Starej Bystrici
Publikované: 7.9.2011
K jedným z najkrajších a turisticky najzaujímavejším kútov Slovenska rozhodne patrí región Kysuce. Okrem krásnej horskej prírody, popretkávanej turistickými a cykloturistickými chodníčkami, či bohatej histórie, ktorá na vás dýchne naozaj v každej dedine, sem čoraz viac turistov priláka aj najväčšia drevená socha na Slovensku – Slovenský orloj v Starej Bystrici.

SR: Najkrajšie lyžiarske trasy v slovenských pohoriach
Publikované: 27.12.2020
Zasnežená zimná krajina má osobité čaro a lyže sú nielen ideálnym prostriedkom na putovanie, ale i na relax a aktívny oddych v zimnej slovenskej prírode. A práve putovanie tými najkrajšími lyžiarskymi trasami zachytáva nová knižná publikácia z rodinného vydavateľstva Dajama.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Martin: Výlet náučným chodníkom a ferratou
Celoslovensky známej lokalite Martinské hole v pohorí Malá Fatra pribudla ďalšia turisticky vyhľa...

SR: Martin a Vrútky
Dve mestá v jednom, aj tak nejako by sa dalo pomenovať spojenie dvoch historicky významných miest...

SR: Martin – večerná prechádzka mestom
Mesto Martin sa nachádza v severnej časti Turčianskej kotliny. Zo všetkých strán ho obklopujú nád...

SR: Orava, Kysuce – symfónia čiernobielej
V najsevernejších častiach Slovenska sa rozprestierajú dva rázovité regióny Orava a Kysuce. Vďaka...

SR: región Kysuce – obec Stará Bystrica
Nádherná kysucká obec Stará Bystrica leží v Žilinskom kraji v okrese Čadca. Poďte sa sp...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

19.4.2021
Cestovanie je úzko prepojené s dopravou. A práve doprava je mnoho ráz najväčšou položkou v rozpočte na dovolenku, preto vám prinášame prehľad cien palív v jednotlivých štátoch sveta.
16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 19. 4. 2021
sviatok:Jela
dnes:
pondelok 19.4.
10 °C
zajtra:
utorok 20.4.
14 °C