www.infoglobe.sk » SR, Žilinský kraj – región prírodných krás IV.

SR, Žilinský kraj – región prírodných krás IV.

Publikované: 21.3.2021
Putovanie po Žilinskom kraji dnes zavŕšime návštevou unikátnych miest, ktoré oplývajú nielen históriou, ale aj prírodnými krásami. Náš výlet začneme pod vrchom Sidorovo, kde sa nachádza krajinno-sídelno-architektonický komplex zapísaný v zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO – Vlkolínec.

Tento  živý skanzen situovaný v nádhernej prírode ponúka k videniu úchvatné drevené stavby ľudovej architektúry s ukážkami tradícií a viacgeneračného bývania (života). O pár kilometrov ďalej sa zas rozprestiera Čutkovská dolina, kde vás čaká nádherná veľkofatranská príroda, detský zábavný park, náučné a turistické chodníky a cyklochodníky či výborné občerstvenie. Navyše budete môcť vidieť aj chovy hospodárskych zvierat a popritom zažiť adrenalín v podobe lanovej „spúšťačky“ (ZipLine).

Čutkovská dolina

Pokiaľ sa vydáte do susedného regiónu Turca, určite sa zastavte v kráľovskej dedinke Mošovce, kde uvidíte skvostný rokokovo-klasicistický kaštieľ postavený v 2. polovici 18. storočia, rodný dom Jána Kollára aj so známou tabuľou hlásajúcou: „Slávme slávne slávu Slávov slávnych“ či sakrálny klenot - gotický katolícky kostol Najsvätejšej Trojice s torzom veže. Zaujímavým cieľom je aj kúpeľné mesto Turčianske Teplice s vychýrenými liečivými prameňmi. 

MošovceTurčianske Teplice

Severná časť Žilinského kraja ponúka zas zážitkový výlet Lesnou úvraťovou železnicou prepájajúcou regióny Kysúc a Oravy, adrenalínovú jazdu bobovou dráhou pri vrcholovej stanici lanovky na Dedovke v známom lyžiarskom stredisku Snow Paradise Veľká Rača Oščadnica, ako aj voňavú prechádzku v múzeu kávy situovanom v malebnej obci Krušetnica. 

Lesná úvraťová železnica

Pre milovníkov nezvyčajných miest ponúka kraj k videniu guľovitú odlučnosť skál v prírodnej pamiatkovej zóne Megoňky (Čadca – Milošová) či prirodzený povrchový výver ľahkej ropy s občasnými výronmi samozapaľujúceho sa metánu v dedinke Korňa. Nadšenci cyklistiky by sa zas mali vybrať napríklad do Vríčanského sedla, kde si užijú krásne pohľady na Turčiansku i Rajeckú kotlinu.

Múzeum kávy, Krušetnica

prírodná pamiatka Megoňkyropný prameň, Korňa

Opomenúť nemôžeme ani turisticky celoročne atraktívne horské rekreačné strediská, ako Jasná v Národnom parku Nízke Tatry, Vrátna v Národnom parku Malá Fatra alebo Kubínsku hoľu v čarokrásnej prírode Oravskej Magury. 

Vríčanské sedlo

Samozrejme písať o unikátnych miestach Žilinského kraja by sme mohli ešte veľmi dlho, no ich osobnú návštevu to nikdy nenahradí. Preto, keď pominú zákazy vychádzania, tak určite vyrazte na spoznávanie regiónu (nielen) prírodných krás. 

 

GPS: 49°02'21.4"N 19°16'42.0"E (Vlkolínec)

Text: redakcia

Foto: Oľga Maňáková, Oskár Mažgút, Karol KobellaDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Žilinský kraj – región prírodných krás III.
Publikované: 14.3.2021
Po týždni sa opäť vraciame do Žilinského kraja, aby sme vás previedli úchvatnými pamiatkami či za športovým vyžitím. Naše dnešné putovanie začneme neďaleko mesta Liptovský Mikuláš v malebnej dedinke Svätý Kríž.

SR, Žilinský kraj – región prírodných krás I.
Publikované: 28.2.2021
Žilinský kraj sa rozprestiera na severe stredného Slovenska a snúbi v sebe krásy čistej prírody a unikátnych miest. Zaraďuje sa medzi turisticky najvyhľadávanejšie lokality na Slovensku, a to vďaka prítomnosti štyroch národných parkov a troch chránených krajinných oblastí.

SR, Žilinský kraj – región prírodných krás II.
Publikované: 7.3.2021
Minulý týždeň sme vám v krátkosti predstavili krajské mesto Žilina, pozvali vás do prírody a odporučili jedno z najvýznamnejších podujatí regiónu. Dnes vás čaká potulka po stopách templárov, jazda po Hradnej cyklomagistrále, zimná turistika v Súľovských vrchoch či spoznávanie ľudového dedičstva.

SR: Mošovce – turčianska kráľovská dedinka I.
Publikované: 21.8.2014
Turčianska záhradka, ako sa familiárne nazýva oblasť regiónu Turca, skrýva v sebe krásy prírody, ľudových tradícií aj zachovalých pamätihodností. Dnes sa vydáme do jednej z najväčších turčianskych obcí - do Mošoviec, ktoré ponúkajú spojenie všetkých troch krás dokopy.

SR: Turčianske Teplice – kúpeľné mesto v kolíske prírody I.
Publikované: 7.8.2014
V dnešnom putovaní po Slovensku zavítame do mestečka ležiacom v oblasti Horného Turca, ktoré je okrem funkcie okresného mesta aj významným kúpeľným, kultúrnym a historickým centrom regiónu. Vydajte sa spolu s nami do Turčianskych Teplíc.

SR, Ružomberok – Čutkovská dolina
Publikované: 18.10.2017
Dnes nás naše túlavé topánky zavedú do jednej krásnej veľkofatranskej doliny, ktorá sa nachádza v blízkosti mesta Ružomberok. Pokiaľ tipujete, že máme na mysli Čutkovskú dolinu, vaše tušenie je správne.

SR: Vlkolínec - pamiatková rezervácia ľudovej architektúry
Publikované: 14.4.2011
Aj Slovensko sa môže pochváliť viacerými lokalitami, ktoré sú zaradené do programu svetového dedičstva spravovaného UNESCO (Organizácia Spojených národov pre výchovu, vedu a kultúru). Jednou z nich je aj typicky vrchárska dedinka Vlkolínec.

SR: Región Kysuce – Veľká Rača
Publikované: 20.10.2011
Dnes sa spolu opäť vyberieme navštíviť rázovitý a medzi slovenskými ale aj zahraničnými turistami mimoriadne vyhľadávaný región Kysuce. Dnes to však nebude iba turistická vychádzka plná krásnych výhľadov, ale tiež more skvelej zábavy v lone krásnej prírody.

SR: Kysuce: Korňa – unikátny ropný prameň
Publikované: 19.4.2012
Cestou z Klokočova, kde sme okrem nenáročnej prechádzky k zaujímavým kamenným guliam strávili aj príjemný oddychový poldeň v nádhernom prostredí Sudoparku, sme sa zastavili ešte na jednom unikátnom mieste. Nevšednú prírodnú pamiatku, ktorú len tak hocikde nenájdete, sme vypátrali hneď vo vedľajšej kysuckej obci Korňa.

SR, Svrčinovec – návšteva hraničnej obce i prírodného unikátu
Publikované: 15.4.2020
Vydajte sa spolu s nami na severozápad Slovenska, presnejšie do rázovitého regiónu horných Kysúc. Navštívime prihraničnú obec Svrčinovec, a tiež jeden svetový unikát v podobe prírodnej pamiatky Megoňky s výskytom jedinečných guľovitých pieskovcových útvarov.


Súvisiaca fotogaléria

SR, Turiec: Cyklotúra z obce Vrícko
Cyklistická sezóna začína a my vás pozývame na malý výlet. Cyklotúru začíname neďaleko obce Vríck...

SR: Vychylovka – Múzeum Kysuckej dediny
V obklopení krásnej prírody Chránenej krajinnej oblasti Kysuce sa rozprestiera Múzeum Kysuckej de...

SR: Vychylovka - Lesná úvraťová železnica (Kysuce)
Vychylovku, časť obce Nová Bystrica, nájdete vo východnej časti regiónu Kysuce. Známa je hlavne v...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Dotyk jari

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS
2. cena:
Exkluzívne miniatúry: remeselný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakcie:
Ročné predplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka
3. cena redakcie:
Liptov – turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama

Aktuality:

19.4.2021
Cestovanie je úzko prepojené s dopravou. A práve doprava je mnoho ráz najväčšou položkou v rozpočte na dovolenku, preto vám prinášame prehľad cien palív v jednotlivých štátoch sveta.
16.4.2021
Aj tento rok sa môžete zapojiť do ankety Strom roka, ktorej cieľom je upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie. Do 30. apríla 2021 (do 22.4. v ČR) môžu jednotlivci, mestá, školy či organizácie nominovať stromy a po výbere odbornou porotou bude spustené hlasovanie.
14.4.2021
Pred pár dňami oznámil Bratislavský dopravný podnik informáciu o zatraktívnení cestovania verejnou dopravou spôsobom plošného zvýšenia ceny cestovného, zrušením obľúbeného 15 minútového lístka a zlacnením ročného lístka o 25%.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO:

ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

TIPY NA VÝLETY - ALŽÍRSKO, POBREŽIE SLONOVINY a TUNISKO

 

Alžírsko, Alžír: Kombinácia európskej a islamskej architektúry

Pobrežie slonoviny, Abidjan - Tropický Manhattan

Tunisko – severom po stopách histórie

Tunisko – krajina bohatá na zážitky aj raj filmárov

Tunisko, Sahara – do púšte

 

Všetko dôležité, čo by ste o Alžírsku mali vedieť, nájdete TU, o Pobreží Slonoviny TU a Tunisku TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:pondelok 19. 4. 2021
sviatok:Jela
dnes:
pondelok 19.4.
10 °C
zajtra:
utorok 20.4.
14 °C