www.infoglobe.sk » SR, Svit: Prírodná rezervácia Baba

SR, Svit: Prírodná rezervácia Baba

Publikované: 27.8.2015
Nie tak dávno sme navštívili mestečko Svit, ktoré je známe napr. tzv. Baťovskými tehlovými domami. Už vtedy sme sa lúčili so slovami, že sa tu musíme znovu vrátiť. A toto leto sa aj tak stalo. No namiesto obdivovania mestskej zástavby sme sa vydali do prírody.

Neďaleko autobusovej stanice, alebo kúsok od mestského cintorína sa nachádza vstupná brána do Prírodnej rezervácie Baba, ktorou sa nás chystal previesť rovnomenný náučný chodník. Jeho prvá informačná tabuľa nás informovala, že prírodná rezervácia bola vyhlásená v roku 1988, a to z dôvodu ochrany botanicky významnej lokality prevažne teplomilnej vegetácie o rozlohe 205,15 ha. Rezervácia sa rozprestiera v nadmorskej výške 750 až 995 metrov a tvorí tzv. vegetačný most spájajúci Nízke Tatry nad dolinou Váhu so Slovenským Rudohorím v povodí Hornádu a Hnilca. Vďaka rôznorodej orientácii kopcov sa tu vytvárajú ojedinelé teplomilné rastlinné spoločenstvá v blízkosti chladnomilných.

Prírodná rezervácia BabaPrírodná rezervácia Baba - náučný chodník

Prírodná rezervácia Baba - náučný chodník

Po vstrebaní informácií sme sa vydali na 4 kilometre dlhú púť s piatimi resp. už len štyrmi náučnými zastaveniami. Všade okolo nás bola zeleň, či už v podobe stromov, tráv, kríkov v ktorej kontrastovala bohato kvitnúca kvetena. Zaujali nás aj domorodí obyvatelia - motýle, chrobáky a všakovaký iný hmyz. Lesné chodníčky boli obsypané padnutými šiškami, ktoré pod našimi nohami príjemne praskali. Les hýril sviežosťou, nakoľko pod korunami stromov rástla tráva vytvárajúca dlhosiahle zelené koberce. Postupne sme naberali výšku a pred nami sa zjavil nadmerný lesný hríb, drevená zvonkohra a búdka pre netopiere. Najskorej išlo o miesto, kde by ste mali zastať a ešte viac vnímať krásu okolitého lesa a jeho obyvateľov. Zakrátko chodník križoval lesnícky výsek, ktorý poskytol nevídaný pohľad na Svit, Podtatranskú kotlinu a hlavne na majestátne Vysoké Tatry.

pohľad na Vysoké Tatry

Prírodná rezervácia Baba Prírodná rezervácia Baba

Po chvíľke rozjímania sme pokračovali ďalej a o pár desiatok metrov sme narazili na druhú náučnú tabuľu a zalesnený vrchol Malý Smolník (953 m n. m.). Dozvedeli sme sa, že pokiaľ budeme mať šťastie, môžeme stretnúť divú mačku, rysa, vlka, líšku, diviaka, orla, sokola alebo jeleniu zver. Dovedna by sa v rezervácii malo nachádzať 61 chránených druhov živočíchov. Našťastie okrem drobného hmyzu a zvukov kuvíčkov sme nič nepozorovali.

Malý Smolník

Prírodná rezervácia BabaPrírodná rezervácia Baba

Napriek tomu, že stúpanie bolo mierne a okolitý terén zalesnený, občas z podložia vytŕčali veľké skalné bloky vápencov, resp. dolomitov, a práve o geologických pomeroch nás informovala tretia náučná zastávka v poradí. Vek týchto hornín sa datuje do druhohôr. Zaujala nás posledná informácia, ktorá vypovedala o podzemnom výskyte krasových prejavov, zjednodušene  povedané jaskýň alebo vyvieračiek. No ani na tie sme počas našej vychádzky nenatrafili.

Prírodná rezervácia Baba

Pred nami bolo posledné stúpanie, les bol redší a my sme tušili, že sme dosiahli najvyšší bod našej túry, a to vrchol Smolník (995,3 m n. m.). Bol síce skalnatý, ale okrem nádherných skalných ruží  sme v jeho okolí nič nebadali, iba ak oproti stojacu kovovú konštrukciu vysielača. Dlho sme sa tu nezdržali a pokračovali cestou smerujúcou takpovediac z kopca. Asi po piatich minútach sme zbadali predposlednú zastávku. Tá nás obohatila o vedomosti, že sa nachádzame v pohorí Kozie chrbty, ktoré ležia medzi dvoma najvyššími pohoriami Slovenska. Ich najvyšším vrchom je Kozí kameň (1 255 m n. m.) a pod ním sa nachádza známa rekreačná oblasť Lopušná dolina, ktorú sme v minulosti zjazdili na bicykli. 

Smolník

Cez lúky plné mohutných bodliakov, krehkých ľalií či liečivého pamajoránu sme sa ocitli pri poslednej zastávke. Tá bola venovaná flóre. Menovať ju nebudeme, ale jej pestrosť bola obdivuhodná. Z lúk sme sa dostali na asfaltovú cestu, ktorá nás priviedla k riečke Mlynica, neskôr k sútoku s riekou Poprad až do Svitu. Celá túra bola nenáročná, trvala nám asi hodinku a pol aj s početnými prestávkami.

Prírodná rezervácia BabaPrírodná rezervácia Baba

Prírodná rezervácia Baba

Keďže nám ešte zvýšil čas, tak sme navštívili aj malý geopark pri Základnej škole Komenského vo Svite, ktorý nás previedol geologickou históriou priľahlých území. Výlet náučným chodníkom Baba, ako aj návštevu geoparku vám môžeme len vrelo odporučiť. Bude dozaista príjemným spestrením vašich letných potuliek po Slovensku.

geopark

geoparkgeopark

GPS: 49°03'12.2"N 20°12'24.6"E (začiatok náučného chodníka Baba)

GPS: 49°03'30.2"N 20°12'28.8"E (geopark)

Text a foto: Oskár MažgútDiskusia k článku (0)

Vložiť nový príspevok


Súvisiace články

SR, Spišské Bystré – cyklovýlet na Prostredný vrch
Publikované: 7.8.2019
Dnes vás zavedieme do oblasti medzi severovýchodnými svahmi Nízkych Tatier a Kozími chrbtami, presnejšie do Vikartovskej priekopy, kde sa nachádza malebná dedinka Spišské Bystré. V údolí rieky Hornád sa rozprestiera obec, ktorá ponúka viacero zaujímavých pamiatok, dva náučné chodníky, ako aj nádhernú prírodu v okolí.

SR: Kozie chrbty – zimná túra na vrch Kozí kameň
Publikované: 25.2.2018
Kozie chrbty sú pre niektorých nadšencov trekingu možno menej známou oblasťou. Je to však pohorie, v ktorom môžeme objaviť turisticky veľmi zaujímavú a prekvapivo atraktívnu lokalitu ponúkajúcu azda najkrajšie výhľady na Tatry. V nasledujúcom článku vás prevedieme zimnou krajinou najvyššieho vrchu tohto pohoria – Kozieho kameňa.

SR: SVIT WINTER SPARTAN SPRINT
Publikované: 13.1.2016
Podtatranské mestečko Svit 23. januára 2016 privíta zimnú verziu prestížneho prekážkového preteku Spartan Race.

Poprad: XXIII. Medzinárodný festival horských filmov
Publikované: 11.10.2015
V dňoch od 14. do 18. októbra 2015 sa uskutoční XXIII. Medzinárodný festival horských filmov v Poprade, ktorý prinesie v rámci súťažnej prehliadky 54 filmov.

SR: Svit – Baťove mestečko I.
Publikované: 30.10.2014
Jeseň je najfarebnejším obdobím roka a ideálnym časom na rodinné výlety. Počas jedného slnečného dňa sme sa vydali do mestečka Svit, o ktorom sme vedeli len toľko, že patrí medzi najmladšie slovenské mestá.

SR: Svit - Baťove mestečko II.
Publikované: 6.11.2014
Minulý týždeň sme začali jesennú prechádzku po mestečku Svit a budeme v nej pokračovať aj dnes. Povedali sme si o vzniku tohto jedného z najmladších miest Slovenska, poprechádzali sme sa medzi jeho typickými tehlovými domčekmi, kde sme natrafili na značku náučného chodníka.

SR, cyklovýlet: Spišská Teplica  - Lopušná dolina
Publikované: 7.11.2013
Jesenné počasie je priam stvorené na cyklistiku, a preto si dnes predstavíme cyklotrasu, ktorá je vhodná pre celú rodinu. Vydáme sa na východ Slovenska do mesta Poprad, odkiaľ budú naše kroky smerovať v ústrety dobrodružstvu.

SR, Poprad - Tatry: Tatranská železnica I.
Publikované: 18.10.2012
Tatranské elektrické železnice ako ich poznáme dnes zachytávajú len kúsok z bohatej histórie tejto unikátnej pamiatky. V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na vývoj od prvého trolejbusu na svete až po súčasnú elektrifikovanú železnicu.

SR, Poprad: tatranská križovatka - VIDEO
Publikované: 18.12.2012
Zo zoznamu miest, ktorými sme z Prahy cestou do Vysokých Tatier prechádzali , sa zdá byť Poprad jedným z najkrajších, a to aj vďaka kulise Vysokých Tatier, ktorá nad mestom visia ako plagát.

SR, Poprad – Tatry: Tatranská železnica II.
Publikované: 25.10.2012
V prvej časti článku o tatranskej železnici sme si povedali o začiatkoch jej histórie a dozvedeli sme sa o svetovom technickom unikáte - „tatranskom medzimestskom trolejbuse“. Dnes sa zameriame na novodobú históriu železnice od začiatku 20. storočia po súčasnosť.

SR, Vysoké Tatry: História a súčasnosť Smokovcov
Publikované: 20.9.2012
Mesto Vysoké Tatry je z hľadiska katastrálneho územia najväčším mestom na Slovensku. Je tvorené štrnástimi osadami, s ktorých azda najznámejšie a turisticky najvyhľadávanejšie sú Smokovce. Tie tvoria štyri samostatné osady, a to Starý Smokovec - jedna zo vstupných brán do Tatier, Nový Smokovec - známy kúpeľmi, Horný a Dolný Smokovec - osady penziónov a rekreácie.


Súvisiaca fotogaléria

SR: Kozie chrbty –  očarujúce zimné krásy vrchu Kozí kameň
Kozí kameň – vrch vysoký 1 255 m je najvyšším bodom pohoria Kozie chrbty. Rozprestiera sa v podce...

SR, Svit – výnimočné miesto na prechádzku
V severozápadnej časti Spiša, kúsok od mesta Poprad, sa rozprestiera malebné mestečko Svit. Jeho ...

SR, Poprad – vstupná brána do Tatier
Okresné mesto Poprad sa nachádza na severovýchode Slovenska a už od nepamäti je považované za vst...

SR: Vysoké Tatry –výlet na Chatu pri Zelenom plese
Jedného pekného zimného dňa sme sa vybrali na výlet do Vysokých Tatier. Za cieľ sme si stanovili ...

SR, Vysoké Tatry: Nový a Starý Smokovec
Pozývame vás na prechádzku Novým a Starý Smokovcom, ktoré katastrálne spadajú pod najväčšie mesto...

SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Lomnický štít (2634 m n. m.) bol dlho považovaný za najvyšší zo všetkých tatranských štítov. Dnes...

SR: Vysoké Tatry - Zo Štrbského na Popradské pleso
Tatry sú krásne v každom ročnom období. Napriek tomu, že počas našej prechádzky zo Štrbského na P...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Leto plné radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Dve vstupenky na koncert Lucie Bíla v Tatrách
2. cena:
Dámske štýlové slnečné okuliare Polaroid od Optik Morvay
3. cena:
Turistický sprievodca z rodinného vydavateľstva Dajama
1. cena redakcie:
Poukážka pre dve osoby na dve noci s raňajkami v Hoteli Európa Liptovský Mikuláš
2. cena redakcie:
Letný kozmetický balíček z dm drogérie
3. cena redakcie:
Kombinovaná vstupenka na zámok Schloss Hof a Niederweiden

Aktuality:

18.8.2019
Metropola východu – Košice vás pozýva 24. augusta 2019 na workshop Svet na modro, prostredníctvom ktorého odhalíte tajomstvá modrotlače.
17.8.2019
Do konca septembra bude v pražských uliciach prebiehať kampaň zameraná na pravidlá, ktoré musia dodržiavať turisti v hlavnom meste. Sústredí sa na chovanie turistov v nočnej Prahe v problematických lokalitách.
16.8.2019
Turistická krajina Nemecko vás pozýva osláviť leto. Počas horúcich dní ožívajú ulice nemeckých miest tancom, kinom pod holým nebom, koncertami i veľkolepou atmosférou.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - ESTÓNSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:nedeľa 18. 8. 2019
sviatok:Elena, Helena
dnes:
nedeľa 18.8.
30 °C
zajtra:
pondelok 19.8.
27 °C