www.infoglobe.sk » Rakúsko: Nádherné hrady v pohraničí

Rakúsko: Nádherné hrady v pohraničí

Publikované: 21.3.2019
Netrpezliví turisti už isto vyzerajú prvé slniečko a nemôžu sa dočkať konca marca, kedy konečne opäť začne hradozámocká sezóna. Už viete, kam tento rok vyrazíte? Prinášame tri tipy na výlety do blízkeho Rakúska, kde stoja pre našincov takmer neznáme a pritom tak úžasné hrady. Nechajte sa pozvať, bude to výlet snov!

Kreuzenstein, rozprávkový hrad pri ceste do Viedne

Hrad ako z rozprávky, Kreuzenstein, leží neďaleko českých i slovenských hraníc, a tak je to teda prinajmenšom pre obyvateľov južnej Moravy či západného Slovenska tip na výlet, ktorý sa dá absolvovať za jeden deň.

hrad Kreuzenstein

Kreuzenstein bol založený už v dvanástom storočí a od polovice 13. storočia patril Habsburgovcom. Nejaký čas bol aj v držbe českého kráľa Jiřího z Poděbrad, ktorého vojvoda Václav Vlček je vraj predkom súčasných majiteľov, rodu Wilczek. Počas prehliadky sa zoznámite s bohatou a zaujímavou históriou hradu a tiež zložitým stavebným vývojom.

Na centrálnom nádvorí rastie majestátna lipa a budete tu obdivovať gotické ochodze, hrázdené prístavky a rôzne gotické kamenné plastiky. Vnútorné expozície sú pojaté ako múzeum stredoveku. Dajú sa tu vidieť niektoré naozaj jedinečné exponáty. Rytierska sála s nádhernými klenbami ukrýva vzácnu skriňu z roku 1500, gotické lavice a kachlovú pec. Ďalšie stredoveké poklady uvidíte v zbrojnici, v kaplnke, kniežacej izbe alebo v zámockej kuchyni.

Kreuzenstein

Otvorené je od apríla do októbra a pod hradom je centrum sokoliarstva, kde sa počas sezóny denne predstavujú rôzne druhy dravých vtákov, vrátane vzácnych sov, orlov a supov.

48°22'40.9"N 16°18'32.3"E

 

Laxenburg, miesto medových týždňov cisárovnej Sisi

Len 20 km južne od Viedne leží pôvabná obec Laxenburg, v ktorej dal cisár František II. okolo roku 1800 na umelom ostrovčeku uprostred rybníka vybudovať napodobeninu rytierskeho hradu. V súčasnosti nesie hrad jeho meno – Franzensburg a múzeum vo vnútri budovy sa nazýva „klenotnicou Rakúska“. Zažijete tu aj veľmi netradičnú prehliadku okolo zámockých striech na vyhliadku vo veži. Odmenou za zdolanie 160 schodov vám bude výhľad do krajiny až k Viedni.

vodný hrad Laxenburg   Habsburská sála, zdroj Schloss_laxenburg.at

Nádherný zámocký park slúži pre verejnosť na rekreačné účely: požičajú vám tu vybavenie na korčuľovanie a minigolf, okolo mnohých altánov a oddychových miest tu jazdí vyhliadkový vláčik, deti sa tu môžu vyblázniť na najväčšom ihrisku v prírodnej krajine alebo sa tu dá požičať loďka a môžete sa povoziť po zámockom rybníku. Počas leta je na západnom konci parku v prevádzke romantické lesné kúpalisko.

48°03'55.2"N 16°22'22.1"E

 

Hardegg, tajomný hrad zo seriálu Labyrint

Čo by z Vranova nad Dyjí kameňom dohodil stojí na skale nad rovnomenným mestečkom hrad Hardegg, nedávno v Čechách preslávený 3. sériou seriálu Labyrint. V ňom tajomný pomstiteľ väznil svoje obete. Vy si dnes môžete hrad, ktorý má zaujímavú históriu, prejsť aj bez sprievodcu. Rytierska sála, zimná kuchyňa, vyhliadková veža, kováčska dielňa, kaplnka, žalár a tiež múzeum cisárovho brata Maximiliána I., ktoré tu vybudoval jeho verný vojnový druh a majiteľ hradu Johann-Carl Fürst Khevenhüller-Metsch. Dodnes je hrad majetkom jeho potomkov.

Hardegg

Na hrad je krásny výhľad z niekoľkých rôznych okolitých vyhliadok. V noci je pohľad na krásne osvetlený hrad a jeho podhradie úžasný.

na hrade Hardegg

Ak sem pôjdete v teplom letnom počasí, môžete si výlet na hrad spestriť aj návštevou lesného kúpaliska. Leží pri ceste asi 2 km od hradu smerom na Felling.

48°51'16.0"N 15°51'27.0"E

 

Text: Radka Snížková

Foto: Pixabay, Schloss_laxenburg.at

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Južná Morava – Barok na každom kroku
Publikované: 25.5.2017
Južná Morava je najčastejšie označovaná ako kraj vína a slnka. V Českej republike ale patrí aj medzi oblasti s najväčším počtom kultúrnych pamiatok zo všetkých historických období. Žiadny z umeleckých slohov sa však nezapísal do tváre južnej Moravy tak výrazne ako BAROK.

ČR, Mikulov – zámok: barok s vôňou vína - VIDEO
Publikované: 13.5.2014
Nielen Mikulov, ale aj jeho zámok, ktorý tvorí najvýznamnejšiu dominantu mesta, je pevne zviazaný s tradíciou vinárstva na Pálave. Mikulovský zámok stojaci na pomerne vysokej skale zvanej Zámocký vrch sa týči nad mestom a je vidieť snáď zo všetkých jeho kútov, ale tiež ešte ďaleko za ním.

Rakúsko: Viedeň II. - všetko za jediný deň
Publikované: 23.10.2010
V prvej časti nášho putovania po Viedni sme sa prešli pešo centrom mesta. Dnes ponúkame niekoľko tipov, ako z rakúskej metropoly uvidieť v krátkom čase čo najviac.

ČR: Južná Morava – kraj slnka, vína a pohostinnosti
Publikované: 9.6.2016
Keď stvoriteľ rozdával, bol k Juhomoravanom skutočne štedrý. Aby mohli svojej zemi vravieť „kraj vína“, nadelil im najväčšiu dávku slnečného žiarenia v celom Česku. A tiež teplú klímu, svedčiacu nielen vínnej réve, ale tiež rekreácii – trebárs u Vranovskej či Brnenskej priehrady alebo pri jazerách pod Pálavou. A čo tu čaká návštevníkov? Pamiatky Veľkomoravskej ríše, hrady, zámky, cirkevné a technické pamiatky alebo vojenské pohraničné opevnenie a v neposlednom rade nevšedné krásy krajiny. Nie náhodou je južná Morava hneď po Prahe turisticky najvyhľadávanejším regiónom Českej republiky.

ČR: Znojmo – víno, uhorky a úctyhodná história – VIDEO
Publikované: 19.7.2016
Neďaleko hraníc s Rakúskom sa na juhu Moravy rozkladá krásne historické mesto Znojmo. Preslávilo sa hlavne vínom a uhorkami, málokto však vie, že v ňom nájdete napríklad aj relikviu svätého Bonifáca a mnoho stredovekých pamiatok alebo že sa v ňom koná jedna z veľmi obľúbených konferencií TEDx. Poďme sa teraz prostredníctvom videa a fotoreportáže spoločne pozrieť do Znojma.

Rakúsko, Viedeň – okúzľujúca prehliadka múzea
Publikované: 13.4.2016
Hlavné mesto Rakúska ponúka mnoho turistických zaujímavostí. Dozaista jednou z nich je aj návšteva prírodovedného múzea, ktoré sídli v niekdajšej rezidencii Habsburgovcov v zámockom komplexe Hofburg.

Rakúsko: Viedeň I.
Publikované: 16.10.2010
Hlavné mesto Rakúska patrí medzi turisticky najatraktívnejšie európske mestá. Bohatosť historických pamiatok, množstvo architektonicky zaujímavých pamätihodností aj súčasných pozoruhodností – to všetko spojené so slávnymi menami a ich príbehmi či legendami robí z Viedne príjemný a stále iný cieľ pre návštevníka.

Rakúsko: Viedeň III. - štartujeme od stanice
Publikované: 30.10.2010
V predchádzajúcich dvoch častiach sme pripomenuli najvýznamnejšie pamätihodnosti v centre rakúskej metropoly a v jeho okolí. Dnešnú časť venujeme najmä tým, čo do Viedne zavítajú po železnici.

Rakúsko: Viedeň IV. - Dóm svätého Štefana
Publikované: 24.1.2011
K najnavštevovanejším pamiatkam Viedne patrí jeho dominanta – Dóm svätého Štefana. V ďalšom pokračovaní nášho voľného cyklu, venovanom rakúskej metropole, sa dnes zastavíme pri tejto pamätihodnosti, ktorá okrem iného ponúka aj jedinečný výhľad na mesto.

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Jesenná atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižný sprievodca z vydavateľstva Dajama
2. cena:
Obrazová publikácia z vydavateľstva CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakcie:
Krásny šperk od Zlatníctva MILI
2. cena redakcie:
Darčeková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakcie:
Vstupenka na ONLINE cestovateľskú besedu od Cestovateľského kina

Aktuality:

22.9.2021
V sobotu 9. októbra 2021 sa vo viacerých mestách, mestských častiach a obciach bratislavskej župy uskutoční tradičné Jablkové hodovanie. Tento sviatok všetkých milovníkov zdravého ovocia prinesie ochutnávky i dobrú zábavu.
21.9.2021
Obľúbený festival vedy – Európska noc výskumníkov sa tento rok uskutoční 24. septembra 2021, avšak kvôli neutíchajúcej pandémii bude jeho hlavný program v interaktívnom online štúdiu. Festival bude doplnený o aktivity na školách a ďalšie sprievodné podujatia či súťaže.
15.9.2021
Zažite výnimočné podujatie, ktoré pozostáva z čítania kníh európskych autorov v podaní známych osobností na netradičných miestach i online – Noc literatúry 2021.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

TOP 5 MIEST v Rakúsku:

Rakúsko

Prinášame vám mestské tipy na výlety, ktoré sa určite oplatí vidieť.

 

Viedeň

Salzburg: Javisko sveta

Národný park Vysoké Taury a mesto Kaprun

Parndorf – nákupné mestečko

Baden pri Viedni – kúpeľné mesto s noblesou

 

Pokiaľ hľadáte ešte viac cestovateľsky atraktívnych miest, tak sa inšpirujte TU.

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 22. 9. 2021
sviatok:Móric
dnes:
streda 22.9.
14 °C
zajtra:
štvrtok 23.9.
18 °C

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X

TIP: Pre vaše zariadenie je k dispozícii mobilná aplikácia INFOGLOBE, stiahnuť TU.

X