www.infoglobe.sk » Zaujímavé miesta » ČR, Mikulov – zámok: barok s vôňou vína - VIDEO

ČR, Mikulov – zámok: barok s vôňou vína - VIDEO

Publikované: 13.5.2014
Nielen Mikulov, ale aj jeho zámok, ktorý tvorí najvýznamnejšiu dominantu mesta, je pevne zviazaný s tradíciou vinárstva na Pálave. Mikulovský zámok stojaci na pomerne vysokej skale zvanej Zámocký vrch sa týči nad mestom a je vidieť snáď zo všetkých jeho kútov, ale tiež ešte ďaleko za ním.

Terasovitá zámocká záhrada

Barokový zámok Mikulov je jednoducho neprehliadnuteľný, a tak jeho návštevu snáď všetci, ktorí zavítajú do Mikulova, považujú preto za samozrejmú. V sezóne je vždy plný ľudí. Zámocká záhrada poskytujúca dokonalý výhľad na mesto a okolie je voľne prístupná. Preto práve sem zavíta najväčší počet návštevníkov.

Zámocká záhrada patrí k najväčším záhradným areálom hradného typu v Českej republike. Jej krásu a rozličnosť len umocňuje skalnatý terén, vďaka ktorému mohla, či dokonca musela, byť usporiadaná do vkusných terás v rôznych výškových úrovniach. Založená bola na prelome 16. a 17. storočia a k skvostom záhradnej architektúry patrila až do konca druhej svetovej vojny, kedy zámok spolu so záhradou zničil obrovský požiar. Pri následnej oprave zámku ale záhrada dlhé roky slúžila ako skladisko stavebného materiálu, s prácami na nej sa začalo až v 80. rokoch minulého storočia zásluhou valtického rodáka Zdeňka Nováka. Po dlhých úpravách bola až v roku 2002, na Deň múzeí, konečne otvorená pre verejnosť. Dnes zámocká záhrada znova slúži ľuďom. Je miestom stretnutí, odpočinku, ale tiež najrôznejších kultúrnych a spoločenských akcií.

Mikulov - zámok

Obrí sud na dane

Kto sa ale chce ukryť pred horúcim pálavským vzduchom, ten nájde to pravé miesto priamo na zámku, ktorý ukrýva mnoho zaujímavého. Keď už hovoríme o Mikulove a zámku, nedá sa nespomenúť „Obrí sud“, teda zaručene najstarší z predmetov vinárskej zbierky Regionálneho múzea. Renesančný sud gigantických rozmerov si v roku 1643 nechal vyrobiť vtedajší majiteľ panstva Maxmilián knieža z Dietrichsteina.

Mikulov - zámok

Mikulov - zámokMikulov - zámokMikulov - zámok

Ak si však niekto myslí, že sud si nechal vyrobiť iba z rozmaru, tak sa mýli. Knieža mal jasný plán, ako s ním naložiť – vyberal do neho dane od ľudí, ktorým prenajímal svoje vinice. Tí v istých dobách platili v naturáliách v podobe vína alebo muštu, čiže odovzdali každý desiaty diel svojej úrody – tzv. desiatok. Desiatky mali rôznu podobu, na Morave sa vraj platilo jedným vedrom, to je asi 60 litrov vína. Sud potom slúžil aj na reprezentatívne účely. V 16. a 17. storočí bolo dokonca moderné vlastniť takýto sud. Ten mikulovský, do ktorého sa vojde 101 tisíc litrov vína, je ôsmy najväčší v Európe, a zároveň druhý najstarší.

Mikulov - zámok

Sud je bezpochyby tou najväčšou raritou, o vinárstve a jeho tradícii sa ale dá na zámku v Mikulove rozprávať mnohé, a to prostredníctvom rôznych výstav. Tak napríklad tá s názvom Tradičné vinárstvo na Morave prenesie záujemcov až do dôb, kedy sa s pestovaním vinnej révy na Morave začínalo, ukáže, ako sa správne vykonáva vinársky rez a podrobne popíše aj nástroj, s ktorým sa robí – teda vinársky nôž. Galéria vinárskych lisov zas ukáže staré aj novšie mechanizmy. Zbierka disponuje deviatimi celistvými exponátmi a troma torzami. Iný uhol pohľadu na tú istú tému, teda na víno, ponúka výstava Víno naprieč storočiami, inštalovaná do priestorov zámockej barokovej koniarne, románskej pivnice, gotickej kaplnky, renesančného labyrintu či barokového divadla.

Mikulov - zámokMikulov - zámokMikulov - zámok

Mikulov - zámok

Mikulov - zámokMikulov Mikulov - zámok

Mikulov prostredníctvom krásnych expozícií

Koho zaujíma zámocká klasika, teda to, kto zámok založil, ako vyzeral, ako sa strojil, s kým sa stretával či kde stoloval, aj ten si samozrejme na zámku v Mikulove príde na svoje. Galéria Dietrichsteinovcov sa podrobne venuje rodu, ktorý je s mikulovským zámkom spojený najvýznamnejšie. Veľkou zaujímavosťou je nedávno zreštaurovaný pohrebný odev Markéty Františky Lobkowiczovej, rodenej Dietrichsteinovej. Ide o rúcho z raného 17. storočia, v Európe dochované len veľmi vzácne.

Mikulov - zámok

Rimania a Germáni v kraji pod Pálavou je jedna z ďalších skvelých expozícií zámku Mikulov. Výstava venovaná prevažne archeologickým nálezom, umiestnená do zámockých pivničných priestorov, bola v roku 2008 ocenená ako najlepšie. Za videnie stojí tiež zámocká knižnica, ktorá je jediným celkom, ktorý sa podarilo uchrániť pred požiarom v roku 1945 a až na drobné zmeny zostala v pôvodnej podobe z 18. storočia.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Rakúsko: Nádherné hrady v pohraničí
Publikované: 21.3.2019
Netrpezliví turisti už isto vyzerajú prvé slniečko a nemôžu sa dočkať konca marca, kedy konečne opäť začne hradozámocká sezóna. Už viete, kam tento rok vyrazíte? Prinášame tri tipy na výlety do blízkeho Rakúska, kde stoja pre našincov takmer neznáme a pritom tak úžasné hrady. Nechajte sa pozvať, bude to výlet snov!

ČR, Mikulov – mesto s vôňou juhu - VIDEO
Publikované: 4.11.2014
O Mikulove stále niekto hovorí, každú chvíľu sa o ňom píše a aj na fotkách vypadá nádherne. Aj tak som ale dlho odolával prvej návšteve.

ČR, Valtice: hlavné mesto vína – VIDEO
Publikované: 4.3.2014
Ak niekto túži nájsť v Česku miesto, ktoré dokáže nadchnúť hneď z mnohých rôznych dôvodov, ten nech sa vypraví na Moravu, do Valtíc.

ČR: Južná Morava – kraj slnka, vína a pohostinnosti
Publikované: 9.6.2016
Keď stvoriteľ rozdával, bol k Juhomoravanom skutočne štedrý. Aby mohli svojej zemi vravieť „kraj vína“, nadelil im najväčšiu dávku slnečného žiarenia v celom Česku. A tiež teplú klímu, svedčiacu nielen vínnej réve, ale tiež rekreácii – trebárs u Vranovskej či Brnenskej priehrady alebo pri jazerách pod Pálavou. A čo tu čaká návštevníkov? Pamiatky Veľkomoravskej ríše, hrady, zámky, cirkevné a technické pamiatky alebo vojenské pohraničné opevnenie a v neposlednom rade nevšedné krásy krajiny. Nie náhodou je južná Morava hneď po Prahe turisticky najvyhľadávanejším regiónom Českej republiky.

Kroměříž: Kamélie v čajovej záhrade
Publikované: 27.2.2016
Kvetinovú záhradu v Kroměříži zaplnili pôvabné kvety kamélií, ktoré môžete obdivovať až do 28. marca 2016.

ČR, Blansko: Dom prírody Moravského krasu
Publikované: 30.9.2015
Len pred pár dňami otvorili v srdci Moravského krasu, v mieste spojenia Suchého a Pustého žľabu, pri lokalite nazývanej Skalní Mlýn jedinečnú stálu interaktívnu expozíciu - Dom prírody Moravského krasu, ktorá vás prevedie históriou a vývojom tejto oblasti vskutku netradičným spôsobom.

Mikulov: Mikulovské Pivobranie 2015
Publikované: 8.8.2015
Dnes sa koná už 5. ročník Mikulovského Pivobrania, ktoré ponúkne svojim návštevníkom bohatý program.

ČR, Valašské Klobouky: mestečko mnohých podôb – VIDEO
Publikované: 31.3.2015
Juhovýchodne od mesta Zlín sa rozprestiera obec Valašské Klobouky, ktorou preteká riečka Klobučka (Brumovka) a obklopujú ju pohoria Bielych Karpát a Vízovických vrchov. Dopočuli sme sa, že obec ponúka viaceré zaujímavé zážitky, a tak sme sa rozhodli pre jej návštevu.

ČR, Milotice – baroková rozprávka
Publikované: 18.3.2015
Výlet na hrad Buchlov nás natoľko očaril, že aj ďalší voľný víkend sme sa rozhodli stráviť spoznávaním českých hradov a zámkov. Tento raz sme si za cieľ zvolili o kúsok pre nás bližší zámok Milotice, nachádzajúci sa na okraji rovnomennej obce.

Bojnice: Rozprávkový zámok
Publikované: 1.6.2014
Zámok Bojnice vás pozýva na už tradičné podujatie – Rozprávkový zámok, ktoré sa bude tento rok niesť v znamení príbehov od Hansa Christiana Andersena.

ČR, Mikulov: juhomoravský raj – VIDEO
Publikované: 6.5.2014
Kto má rád Moravu a jej južnú časť, ten musí milovať Mikulov – starobylé mestečko s vôňou vína, horúcim pálavským vzduchom, korenené otvorenosťou miestnych ľudí.

ČR, Pavlov: kde vinári držia spolu - VIDEO
Publikované: 28.1.2014
Pavlov sme s kamerou navštívili ešte v horúcom lete, aby sme za krásneho počasia zistili, čím je toto romantické zákutie južnej Moravy zaujímavé. Vinári z tejto malej dedinky zvanej Pavlov boli totiž prví v regióne, ktorí spojili svoje sily, aby víno z Pálavy preslávili široko ďaleko.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Valašské Klobouky a rozhľadňa na Královci
Juhovýchodne od mesta Zlín sa rozprestiera obec Valašské Klobouky, ktorú obklopujú pohoria Bielyc...

ČR, Mikulov: Pálavský gulášfest 2012
V malebnom Mikulove, dominantou ktorého je krásny zámok na skale priamo v srdci mesta, sa minulú ...

Česká republika: Lednice III. – zámocký park
Návštevu zámku v Ledniciach na južnej Morave si vychutná aj ten, koho veľmi nezaujímajú historick...

Česká republika: Lednice II. – zámocký skleník
Zámok v Ledniciach ponúka návštevníkovi niekoľko tematických okruhov na prehliadku. Nemenej príťa...

Česká republika: Zámok Lednice I.
Zámok Lednice patrí k najkrajším na Morave. Jeho areál spolu so susedným zámkom vo Valt...


Súvisiace video

ČR, Valašské Klobouky – mestečko z nadhľadu
Pri našich potulkách Českou republikou sme sa zastavili aj v malebnom mestečku Valašské Klobouky,...

ČR, Mikulov – zámok: barok s vôňou vína
Obrovským lákadlom mesta Mikulov je miestny zámok stojaci v tesnej blízkosti historického jadra n...

ČR, Mikulov: juhomoravský raj
Mikulov je juhomoravské mestečko, ktoré svojim návštevníkom vie ponúknuť veľa zaujímavého - víno,...

ČR, Valtice – zámok: odkaz rodu Lichtenštajnovcov
Valtický zámok patrí k najväčším turistickým atrakciám hlavného mesta vína. Bývalé sídlo rodu Lic...

ČR, Valtice: hlavné mesto vína
Valtice na južnej Morave ponúkajú svojim návštevníkom mnohé – viacero pamiatok i dobré víno. Sú s...

ČR, Dolní Věstonice: pálavský klenot
Vitajte na Pálave, v Dolných Věstoniciach! Tento kraj je známy nielen vínom. V prípade Věstonic, ...

ČR, Pavlov: kde vinári držia spolu
Malá juhomoravská dedinka, ktorá významom ďaleko predstihla svoju veľkosť. Je známa rozsiahlymi a...

ČR: Jeseň v Ledniciach
Lednice - bezmála dva a pol tisícová obec známa hlavne vďaka lednickému zámku, Minaretu - jediným...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

18.1.2020
V poradí už XXIV. ročník pretekov psích záprahov po hrebeňoch Orlických hôr sa koná v dňoch 21.–25. januára. Určený je nielen pre musherov a ich psov, ale tiež pre návštevníkov. Hneď v úvode si musíme pripomenúť, že tento pretek na dlhú trať je závislý od počasia.
17.1.2020
Nenechajte si ujsť Medzinárodné majstrovstvá v stavaní ľadových sôch - Tatry Ice Master, ktoré sa uskutočnia už 18. a 19. januára 2020 na Hrebienku vo Vysokých Tatrách.
16.1.2020
Kam sa vybrať pod stan v stredných Čechách vám poradí nová mapa kempingových miest, ktorú pre vyznávačov dovolenky v prírode pripravil tím Stredočeskej centrály cestovného ruchu.  Prehľadne spracované praktické a užitočné informácie tak nájdete pekne pohromade.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:sobota 18. 1. 2020
sviatok:Bohdana
dnes:
sobota 18.1.
0 °C
zajtra:
nedeľa 19.1.
1 °C