www.infoglobe.sk » ČR, Praha: Svätoštefanská prechádzka najromantickejšou pražskou štvrťou

ČR, Praha: Svätoštefanská prechádzka najromantickejšou pražskou štvrťou

Publikované: 26.12.2019
Druhý sviatok vianočný je dňom svätého Štefana (po česky sv. Štěpána). V Čechách sa chodilo koledovať a dodnes ešte na mnohých miestach deti chodia „na koledu“. Na Štefana vraj nie je pána a myslí sa tým, že robotníci dostávajú dočasnú slobodu, vyrovnávajú sa ročné účty a vyplácajú sa odmeny. Aj keby sme boli na seba celý rok prísni, dnes si môžeme dopriať. Tento čas je vhodný na rannú vianočku a potom sa už môžeme vydať na príjemnú prechádzku.

Katedrála sv. Víta

Začneme príznačne na najposvätnejšom mieste celých Čiech, v katedrále sv. Víta na Pražskom hrade. Vo štvrtok 26. decembra sa tu od 10. hodiny koná bohoslužba. Môžete sa jej zúčastniť, pokiaľ však nie ste praktizujúci katolík a katedrála vás zaujíma len ako turistu, príďte až o 12.30 h. Potom až do 16-tej hodiny prebieha bežná návštevnícka prevádzka, počas ktorej si môžete prehliadnuť katedrálu. Pretože história katedrály, ako aj výbava interiéru sú veľmi zložité a bohaté, odporúčame vám zvoliť si prehliadku so sprievodcom. Jedine tak vám v tejto „matke všetkých kostolov“, v ktorej sa nachádzajú hroby zemských svätcov a patrónov, nič neunikne. Do katedrály sa platí vstupné.

Svätovítska katedrála

Cez Hradčanské námestie na Nový Svet

Zážitky z katedrály najlepšie vstrebeme počas romantickej prechádzky. Hradnou bránou vyjdeme na rozľahlé Hradčanské námestie obklopené palácmi. Naše zraky priťahuje neobvyklý zdobený kandeláber uprostred námestia. Je to osemramenný liatinový stĺp plynového osvetlenia z roku 1868. Cez námestie si to namierime do pravého rohu k renesančnému Martinickému palácu, okolo ktorého prejdeme úzkou Kanovnickou uličkou. V tej už začína nízka zástavba väčšinou renesančných a barokových domčekov, kamenných svedkov života hradného služobníctva a prostého ľudu. Za barokovým kostolom sv. Jana Nepomuckého a budovou bývalého kláštora uršulínok začína vľavo Nový Svet.

kandeláber na Hradčanskom námestí

Nový Svet

Ocitáme sa v najromantickejšej uličke na pražských Hradčanoch, kde má každý dom svoju históriu, ktorá by pokojne vystačila na román. Keď tade budete prechádzať, budete tie príbehy priam cítiť. Každý dom má svoje meno: Zlatá hruška, U Zlatého pluhu, U Zlatého barančeka, U Bieleho leva atď. Nápovedou sú domové znamenia, ktoré sú vytvorené v kameni alebo na plechových vývesných štítoch. Pozdĺž severnej strany Nového Sveta tečie potok Brusnice, ku ktorému zvažujú dvory priľahlých domov. V dlhom múre, ktorý lemuje túto stranu ulice, je v jednom mieste bránka, ktorá vedie do tichej verejnej záhradky so starými stromami a s detským ihriskom. V susedstve je stánok s občerstvením a letná divadelná scéna. Nebudete veriť, že ste uprostred metropole!

Nový Svet

roh Kapucínskej ulice  romantika Nového Sveta

Na konci ulice stojí jediná pražská zrubová chalúpka. Tá súčasná je už iba kópiou (aj keď vernou) pôvodnej stavby z 18. storočia. Kedysi ňou priamo cez dvor tiekol potok Brusnice, ten je však už dnes vedený podpovrchovým potrubím. Snáď od tých čias sa tu tomu hovorí „U Raka“. Dnes sa tu nachádza reštaurácia a hotel. Pár rokov patril domček spisovateľom Arnoštovi Lustigovi a Otovi Pavlovi, ktorí si ho spoločne kúpili. Naproti chalúpke sa vypína mohutný múr pražského opevnenia a doľava z malého priestranstva stúpa Černínská ulica.

zrub U Raka na Novom Svete

Nový Svet bol kedysi štvrťou chudoby, vďaka svojmu geniu loci však oddávna priťahuje umelcov a kreatívnych ľudí všetkých odborov. Mnohé domy nesú pamätnú ceduľu, ktorá pripomína tunajších slávnych obyvateľov. Žili tu napríklad Tycho de Brahe, klavirista Rudolf Friml, so sestrou ktorého sa oženil Karel Hašler, ďalej Milan Knížák, režisér Jindřich Polák atď. V Černínskej uličke je dom Karla Zrzavého, o číslo ďalej žijú Švankmajerovi a katovňa za rohom patrila Karlovi Kachyňovi.

kapucínsky kostol na Loretánskom námestí

Černínská ulica vedie na Loretánské námestie, kde si môžete v kapucínskom kostole prehliadnuť tradičný betlehem zo slamených sôch v životnej veľkosti. Loretu a Černínský palác si necháme nabudúce, teraz je čas na hrnček vareného vína.

GPS: 50°05'28.5"N 14°23'24.2"E

 

Text a foto: Radka Snížková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

Praha: Osada Baba získala ocenenie Európske dedičstvo
Publikované: 14.4.2020
Kolónia Baba v Prahe 6 –⁠ Dejvicích, čo je súbor viac než troch desiatok moderných vil postavených na prelome dvadsiatych a tridsiatych rokov minulého storočia, získala ocenenie v rámci nominácie Werkbund Estates in Europe.

Praha, Letisko Václava Havla: samoobslužné odbavenie batožiny
Publikované: 26.3.2020
Až pominú reštriktívne opatrenia, bude cestujúcim, ktorí odlietajú z Terminálu 2, k dispozícii samoobslužný systém odbavenia batožiny. Ide o vysoko účinné riešenie, ktoré je súčasťou technologického rozvoja letiska. Ruzyňské letisko má celkovo 12 zariadení pre samoobslužné odbavenie batožiny.

Praha: zmeny v odbavení cestujúcich na letisku
Publikované: 29.2.2020
Letisko Praha prechádza v dôsledku navyšovania kapacity postupnou modernizáciou. Momentálna rekonštrukcia triedičky batožiny na Termináli 1 od 1. marca ovplyvní proces odbavenia cestujúcich. U vybraných dopravcov sa presunie na Terminál 2.

ČR, Praha: Staré Mesto – tisíce príbehov mnohých stáročí – VIDEO
Publikované: 30.10.2018
Spolu s Hradčanmi, Karlovým mostom a Malou Stranou patrí pražské Staré Mesto medzi ikonické miesta, ktoré aspoň z fotiek poznajú skoro po celom svete. História mestskej časti siaha do 9. storočia, tunajšia svetoznáma radnica vznikla už v roku 1338 ako prvá v Čechách. Poďme sa spoločne vypraviť na najznámejšie miesta aj do skrytých zákutí.

ČR: Plavba loďou Praha – parníkom po Vltave
Publikované: 5.6.2016
Hlavné mesto Českej republiky je zaujímavé samo o sebe. Ponúka množstvo pamiatok aj historických uličiek. Dejiny tu je cítiť na každom kroku. Vidieť Prahu však môžete aj z trochu iného uhlu pohľadu – vydajte sa spoznávať ju netradične – plavby po Vltave sú možné po celý rok. Počas plavby parníkom vás čaká aj zaujímavý výklad, kde sa dozviete o pamiatkach aj také informácie, o ktorých ste doposiaľ isto nepočuli.

ČR, Praha: Veletržní palác – domov umenia
Publikované: 29.10.2017
Stovežatá Praha ponúka k videniu mnoho nádherných pamiatok, námestí i zákutí. Tentokrát vás zavedieme do mestskej časti Holešovice, známej hlavne vďaka výstavisku. My však svoju pozornosť zameriame na Veletržní palác (Veľtržný palác) .

ČR: Praha – Židovské mesto I: Starý židovský cintorín
Publikované: 21.6.2018
Žiadny návštevník Prahy by si nemal nechať ujsť prehliadku židovského mesta, resp. pamiatok, ktoré tu po ňom zostali. Patrí k tomu najtajemnejšiemu a najkrajšiemu, čo môžete v tomto meste vidieť. A nielen tu. Význam Starého židovského cintorína ďaleko presahuje hranice Prahy aj Čech, je najstarším a najlepšie dochovaným židovským cintorínom v celej Európe!

ČR: Praha – Židovské mesto II: Synagógy
Publikované: 28.6.2018
Dnes už z pražskej židovskej štvrte nestoja žiadne budovy, okrem synagóg a tajomného Starého židovského cintorína, o ktorom sme písali v predchádzajúcej časti. Synagógy patria ortodoxnej Pražskej židovskej obci, v niektorých sú expozície Židovského múzea. Môžete si ich prehliadnuť v bežnom návštevníckom režime.

Firemné akcie – na lodi Praha a prenájom vlaku nielen v Prahe
Publikované: 15.5.2017
Párty na parníku ste už asi zažili, ale viete, že si môžete prenajať celý vlak? Hľadáte originálne prostredie pre svadbu? Chystáte firemnú akciu, párty, teambuilding alebo chcete zaujať obchodných partnerov netradičnou prezentáciou? Prenajmite si parník, alebo rovno vlak!

ČR, Praha: Karlín – kúsok Francúzska pri Vltave – VIDEO
Publikované: 6.11.2018
Kto pred veľkou povodňou v roku 2002 a ešte niekoľko rokov po nej tušil, že sa z Karlína stane jedna z najluxusnejších pražských štvrtí? Dnes tu stojí jedna skvelá kaviareň, bistro či reštaurácia vedľa druhej, domy sa podarilo krásne opraviť a ulice sú neustále plné života. Ľahko tu zabudnete, že nejdete po nejakej francúzskej avenue.


Súvisiaca fotogaléria

ČR: Praha v dobe koronavírusu
Poďte si pozrieť spolu s nami centrum hlavného mesta Českej republiky v dobe, keď už sa ľudia osm...

ČR, Praha – náučná prechádzka Botanickou záhradou
Hlavné mesto Českej republiky má mnoho krásnych miest. Jedným z nich je aj trojská botanická záhr...

ČR, Praha – prechádzka Prokopským a Dalejským údolím
Dnes vás pozývame na prechádzku Prahou. Avšak nenavštívime historické centrum ani žiadne významné...

ČR: Praha - Vyšehrad
Poďme si, aspoň na fotografiách prehliadnuť kúzelnú atmosféru miesta, ktoré bolo sídlom českých p...

ČR, Praha – čarovný morský svet
Objavte spolu s nami čarovný morský svet, ktorý sa ukrýva na Výstavisku Holešovice v hlavnom mest...

ČR: Praha - pražské zákutia III.
Tentoraz sa pozrieme aj na rušnejšie miesta, konkrétne: Václavské námestie, Staromestská radnica,...

ČR: Praha - pražské zákutia II.
Na obrázkoch môžete vidieť napríklad Národné divadlo, Mestskú knižnicu, kaviareň Slavia, Valdštej...

ČR: Praha - pražské zákutia I.
Snímky z Malej Strany, kde sa dá aj navzdory veľkému množstvu prázdninových turistov stále nájsť ...


Súvisiace video

ČR, Praha: Karlín – kúsok Francúzska pri Vltave
Pražskú štvrť Karlín zasiahla v r. 2002 silná povodeň, dnes patrí k tým najluxusnejším. Kto by t...

ČR, Praha: Staré Mesto – tisíce príbehov mnohých storočí
Staré Mesto pražské poznajú aspoň z fotiek skoro po celom svete. Najslávnejší je samozrejme Karlo...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

PoUtStŠtPiSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zostaňme doma

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
Voucher na službu SledovanieTV.sk
2. cena:
Kniha Čarovné Slovensko 2 od vydavateľstva CBS
3. cena:
Kniha Čarovné Tatry a Zamagurie od vydavateľstva CBS
1. cena redakcie:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino + cestovateľský balíček od festivalu Infofest
2. cena redakcie:
Krásny šperk s polodrahokamom od Zlatníctva MILI
3. cena redakcie:
Tatranský balíček od vydavateľstva Tatrica.sk

Aktuality:

12.8.2020
Každú prázdninovú sobotu môžete zažiť nevšednú večernú prehliadku v Múzeu bábkarských kultúr a hračiek na hrade Modrý Kameň. Začiatok prehliadok je o 19tej, 20tej a 21 hodine.
10.8.2020
Celý oficiálny program Chodských slávností s výnimkou pútnickej omše bude tento rok virtuálny. Z budovy Mestského kultúrneho centra – Pivovaru Domažlice budú v dňoch 15.–16. augusta vysielané premiéry predtočených relácií a medailónov chodských súborov a dva živé prenosy.
7.8.2020
V týchto dňoch bola verejnosti predstavená nová bezplatná mobilná aplikácia Horskej záchrannej služby (ďalej len HZS), ktorá okrem privolania pomoci prostredníctvom jedného tlačidla prináša hneď niekoľko ďalších noviniek.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU (vrátane výskytu koronavírusu COVID-19).

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - KEŇA:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:streda 12. 8. 2020
sviatok:Darina
dnes:
streda 12.8.
28 °C
zajtra:
štvrtok 13.8.
24 °C