www.infoglobe.sk » ČR, Praha: Svätoštefanská prechádzka najromantickejšou pražskou štvrťou

ČR, Praha: Svätoštefanská prechádzka najromantickejšou pražskou štvrťou

Publikované: 26.12.2019
Druhý sviatok vianočný je dňom svätého Štefana (po česky sv. Štěpána). V Čechách sa chodilo koledovať a dodnes ešte na mnohých miestach deti chodia „na koledu“. Na Štefana vraj nie je pána a myslí sa tým, že robotníci dostávajú dočasnú slobodu, vyrovnávajú sa ročné účty a vyplácajú sa odmeny. Aj keby sme boli na seba celý rok prísni, dnes si môžeme dopriať. Tento čas je vhodný na rannú vianočku a potom sa už môžeme vydať na príjemnú prechádzku.

Katedrála sv. Víta

Začneme príznačne na najposvätnejšom mieste celých Čiech, v katedrále sv. Víta na Pražskom hrade. Vo štvrtok 26. decembra sa tu od 10. hodiny koná bohoslužba. Môžete sa jej zúčastniť, pokiaľ však nie ste praktizujúci katolík a katedrála vás zaujíma len ako turistu, príďte až o 12.30 h. Potom až do 16-tej hodiny prebieha bežná návštevnícka prevádzka, počas ktorej si môžete prehliadnuť katedrálu. Pretože história katedrály, ako aj výbava interiéru sú veľmi zložité a bohaté, odporúčame vám zvoliť si prehliadku so sprievodcom. Jedine tak vám v tejto „matke všetkých kostolov“, v ktorej sa nachádzajú hroby zemských svätcov a patrónov, nič neunikne. Do katedrály sa platí vstupné.

Svätovítska katedrála

Cez Hradčanské námestie na Nový Svet

Zážitky z katedrály najlepšie vstrebeme počas romantickej prechádzky. Hradnou bránou vyjdeme na rozľahlé Hradčanské námestie obklopené palácmi. Naše zraky priťahuje neobvyklý zdobený kandeláber uprostred námestia. Je to osemramenný liatinový stĺp plynového osvetlenia z roku 1868. Cez námestie si to namierime do pravého rohu k renesančnému Martinickému palácu, okolo ktorého prejdeme úzkou Kanovnickou uličkou. V tej už začína nízka zástavba väčšinou renesančných a barokových domčekov, kamenných svedkov života hradného služobníctva a prostého ľudu. Za barokovým kostolom sv. Jana Nepomuckého a budovou bývalého kláštora uršulínok začína vľavo Nový Svet.

kandeláber na Hradčanskom námestí

Nový Svet

Ocitáme sa v najromantickejšej uličke na pražských Hradčanoch, kde má každý dom svoju históriu, ktorá by pokojne vystačila na román. Keď tade budete prechádzať, budete tie príbehy priam cítiť. Každý dom má svoje meno: Zlatá hruška, U Zlatého pluhu, U Zlatého barančeka, U Bieleho leva atď. Nápovedou sú domové znamenia, ktoré sú vytvorené v kameni alebo na plechových vývesných štítoch. Pozdĺž severnej strany Nového Sveta tečie potok Brusnice, ku ktorému zvažujú dvory priľahlých domov. V dlhom múre, ktorý lemuje túto stranu ulice, je v jednom mieste bránka, ktorá vedie do tichej verejnej záhradky so starými stromami a s detským ihriskom. V susedstve je stánok s občerstvením a letná divadelná scéna. Nebudete veriť, že ste uprostred metropole!

Nový Svet

roh Kapucínskej ulice  romantika Nového Sveta

Na konci ulice stojí jediná pražská zrubová chalúpka. Tá súčasná je už iba kópiou (aj keď vernou) pôvodnej stavby z 18. storočia. Kedysi ňou priamo cez dvor tiekol potok Brusnice, ten je však už dnes vedený podpovrchovým potrubím. Snáď od tých čias sa tu tomu hovorí „U Raka“. Dnes sa tu nachádza reštaurácia a hotel. Pár rokov patril domček spisovateľom Arnoštovi Lustigovi a Otovi Pavlovi, ktorí si ho spoločne kúpili. Naproti chalúpke sa vypína mohutný múr pražského opevnenia a doľava z malého priestranstva stúpa Černínská ulica.

zrub U Raka na Novom Svete

Nový Svet bol kedysi štvrťou chudoby, vďaka svojmu geniu loci však oddávna priťahuje umelcov a kreatívnych ľudí všetkých odborov. Mnohé domy nesú pamätnú ceduľu, ktorá pripomína tunajších slávnych obyvateľov. Žili tu napríklad Tycho de Brahe, klavirista Rudolf Friml, so sestrou ktorého sa oženil Karel Hašler, ďalej Milan Knížák, režisér Jindřich Polák atď. V Černínskej uličke je dom Karla Zrzavého, o číslo ďalej žijú Švankmajerovi a katovňa za rohom patrila Karlovi Kachyňovi.

kapucínsky kostol na Loretánskom námestí

Černínská ulica vedie na Loretánské námestie, kde si môžete v kapucínskom kostole prehliadnuť tradičný betlehem zo slamených sôch v životnej veľkosti. Loretu a Černínský palác si necháme nabudúce, teraz je čas na hrnček vareného vína.

GPS: 50°05'28.5"N 14°23'24.2"E

 

Text a foto: Radka Snížková

Preklad: O. MaňákováDiskusia k článku (0)


Súvisiace články

ČR, Praha: Staré Mesto – tisíce príbehov mnohých stáročí – VIDEO
Publikované: 30.10.2018
Spolu s Hradčanmi, Karlovým mostom a Malou Stranou patrí pražské Staré Mesto medzi ikonické miesta, ktoré aspoň z fotiek poznajú skoro po celom svete. História mestskej časti siaha do 9. storočia, tunajšia svetoznáma radnica vznikla už v roku 1338 ako prvá v Čechách. Poďme sa spoločne vypraviť na najznámejšie miesta aj do skrytých zákutí.

Praha: Letenské prasa a Letenské fašiangy
Publikované: 21.1.2020
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe spojilo dve tradičné zimné akcie. V sobotu 25. januára sa uskutoční 13. ročník akcie Letenské prasa alebo zabíjačka v múzeu spolu so 7. ročníkom akcie Letenské fašiangy.

ČR: Plavba loďou Praha – parníkom po Vltave
Publikované: 5.6.2016
Hlavné mesto Českej republiky je zaujímavé samo o sebe. Ponúka množstvo pamiatok aj historických uličiek. Dejiny tu je cítiť na každom kroku. Vidieť Prahu však môžete aj z trochu iného uhlu pohľadu – vydajte sa spoznávať ju netradične – plavby po Vltave sú možné po celý rok. Počas plavby parníkom vás čaká aj zaujímavý výklad, kde sa dozviete o pamiatkach aj také informácie, o ktorých ste doposiaľ isto nepočuli.

ČR, Praha: Veletržní palác – domov umenia
Publikované: 29.10.2017
Stovežatá Praha ponúka k videniu mnoho nádherných pamiatok, námestí i zákutí. Tentokrát vás zavedieme do mestskej časti Holešovice, známej hlavne vďaka výstavisku. My však svoju pozornosť zameriame na Veletržní palác (Veľtržný palác) .

ČR: Praha – Židovské mesto I: Starý židovský cintorín
Publikované: 21.6.2018
Žiadny návštevník Prahy by si nemal nechať ujsť prehliadku židovského mesta, resp. pamiatok, ktoré tu po ňom zostali. Patrí k tomu najtajemnejšiemu a najkrajšiemu, čo môžete v tomto meste vidieť. A nielen tu. Význam Starého židovského cintorína ďaleko presahuje hranice Prahy aj Čech, je najstarším a najlepšie dochovaným židovským cintorínom v celej Európe!

ČR: Praha – Židovské mesto II: Synagógy
Publikované: 28.6.2018
Dnes už z pražskej židovskej štvrte nestoja žiadne budovy, okrem synagóg a tajomného Starého židovského cintorína, o ktorom sme písali v predchádzajúcej časti. Synagógy patria ortodoxnej Pražskej židovskej obci, v niektorých sú expozície Židovského múzea. Môžete si ich prehliadnuť v bežnom návštevníckom režime.

Firemné akcie – na lodi Praha a prenájom vlaku nielen v Prahe
Publikované: 15.5.2017
Párty na parníku ste už asi zažili, ale viete, že si môžete prenajať celý vlak? Hľadáte originálne prostredie pre svadbu? Chystáte firemnú akciu, párty, teambuilding alebo chcete zaujať obchodných partnerov netradičnou prezentáciou? Prenajmite si parník, alebo rovno vlak!

ČR, Praha: Karlín – kúsok Francúzska pri Vltave – VIDEO
Publikované: 6.11.2018
Kto pred veľkou povodňou v roku 2002 a ešte niekoľko rokov po nej tušil, že sa z Karlína stane jedna z najluxusnejších pražských štvrtí? Dnes tu stojí jedna skvelá kaviareň, bistro či reštaurácia vedľa druhej, domy sa podarilo krásne opraviť a ulice sú neustále plné života. Ľahko tu zabudnete, že nejdete po nejakej francúzskej avenue.


Súvisiaca fotogaléria

ČR, Praha – náučná prechádzka Botanickou záhradou
Hlavné mesto Českej republiky má mnoho krásnych miest. Jedným z nich je aj trojská botanická záhr...

ČR, Praha – prechádzka Prokopským a Dalejským údolím
Dnes vás pozývame na prechádzku Prahou. Avšak nenavštívime historické centrum ani žiadne významné...

ČR: Praha - Vyšehrad
Poďme si, aspoň na fotografiách prehliadnuť kúzelnú atmosféru miesta, ktoré bolo sídlom českých p...

ČR, Praha – čarovný morský svet
Objavte spolu s nami čarovný morský svet, ktorý sa ukrýva na Výstavisku Holešovice v hlavnom mest...

ČR: Praha - pražské zákutia III.
Tentoraz sa pozrieme aj na rušnejšie miesta, konkrétne: Václavské námestie, Staromestská radnica,...

ČR: Praha - pražské zákutia II.
Na obrázkoch môžete vidieť napríklad Národné divadlo, Mestskú knižnicu, kaviareň Slavia, Valdštej...

ČR: Praha - pražské zákutia I.
Snímky z Malej Strany, kde sa dá aj navzdory veľkému množstvu prázdninových turistov stále nájsť ...


Súvisiace video

ČR, Praha: Karlín – kúsok Francúzska pri Vltave
Pražskú štvrť Karlín zasiahla v r. 2002 silná povodeň, dnes patrí k tým najluxusnejším. Kto by t...

ČR, Praha: Staré Mesto – tisíce príbehov mnohých storočí
Staré Mesto pražské poznajú aspoň z fotiek skoro po celom svete. Najslávnejší je samozrejme Karlo...

Lokácia:

Slovenská republika
Kalendár akcií:

Partneri:

Aj vďaka vám sme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Sprievodca:

Fotosúťaž:

Zimná krajina

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Dve voľné vstupenky na prednášku projektu Cestovateľské kino
2. cena:
Celoročné poistenie ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena:
kniha Zimný hrebeň Tatier od vydavateľstva Tatrica.sk
1. cena redakcie:
Fantastický pobyt pre 2 osoby na 3 dni v rodinnom hoteli Solisko**** s výhľadom na Štrbské pleso, raňajkami, večerou a neobmedzeným vstupom do wellness
2. cena redakcie:
Skialpinistický knižný balíček od Hory.sk
3. cena redakcie:
Darčeková kazeta VINCENTKA

Aktuality:

23.1.2020
V poradí už 5. ročník pretekov dvojčlenných tímov na rohatých saniach známych ako krňačky doplnený o špeciálne disciplíny spojené s históriou Malej Úpy a jej prvými osadníkmi sa koná v sobotu 25. januára od 10. hodiny na zjazdovke U Kostola.
22.1.2020
Bratislavské letisko si tento rok pre cestujúcich pripravilo viacero noviniek. Azda tou najlepšou sú pravidelné letecké linky na grécke ostrovy Korfu a Rodos.

21.1.2020
Národné poľnohospodárske múzeum v Prahe spojilo dve tradičné zimné akcie. V sobotu 25. januára sa uskutoční 13. ročník akcie Letenské prasa alebo zabíjačka v múzeu spolu so 7. ročníkom akcie Letenské fašiangy.
Archív aktualit

Do osobitej pozornosti:

Oznamy a upozornenia pred cestovaním do zahraničia nájdete TU.

Pridajte sa a súťažte!

Každý týždeň na facebooku nová súťaž o hodnotné ceny!

Krajina mesiaca - RUSKO:

Najčítanejšie články:

Mobilná aplikácia :

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone 

 

Interaktívne katalógy:

Ďakujeme:

Google hodnotenie

dnes:štvrtok 23. 1. 2020
sviatok:Miloš
dnes:
štvrtok 23.1.
-2 °C
zajtra:
piatok 24.1.
0 °C